Przejdź do treści

07.12.2020

Orientacyjna synoptyczna prognoza pogody na najbliższy tydzień (7-13.12.2020)

Rozpoczynający się tydzień nie przyniesie nam zmian w pogodzie. Na ogół będzie pochmurno, choć miejscami zza chmur pojawiać się będzie słońce. W całej Polsce okresami występować będą opady deszczu, deszczu ze śniegiem, śniegu, a czasem nawet marznącego deszczu, powodującego gołoledź. Będzie umiarkowanie ciepło, choć nocami gdzieniegdzie temperatura spadnie dość znacznie poniżej 0°C. Początek tygodnia będzie jeszcze dość wietrzny, ale później sytuacja z wiatrem się uspokoi.

W poniedziałek najwięcej chmur będzie na wschodzie, a na pozostałym obszarze przeważać będzie zachmurzenie umiarkowane. W obszarach podgórskich miejscami występować będą słabe opady deszczu, a w górach deszczu ze śniegiem i śniegu. Duże zachmurzenie na wschodzie sprawi, że lekki mróz prognozowany na noc utrzyma się również w ciągu dnia i maksymalnie będzie od -2°C na północnym wschodzie, 3°C w centrum aż do 10°C na południowym zachodzie. Odczuwalnie będzie nieco chłodniej, bo w całym kraju prognozowany jest porywisty wiatr. Najsilniejsze porywy będą na północy kraju i mogą osiągać do 70 km/h.

We wtorek pojawi się więcej chmur już w całej Polsce. W nocy na zachodzie, w centrum i miejscami na południu, a w dzień w pasie od Pomorza po Podkarpacie występować będą opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Lokalnie występować też będą opady marznącego deszczu, który będzie powodował gołoledź. Warunki na drogach i chodnikach mogą być więc miejscami bardzo trudne. W nocy mróz prognozowany jest w całej wschodniej połowie Polski, a temperatura spadnie na północnym wschodzie nawet do -6°C. W dzień będzie nieco cieplej, od -2°C na północnym wschodzie, 2°C w centrum, do 8°C na południowym zachodzie. Wiatr będzie już nieco słabszy, ale okresami wciąż będzie porywisty. Najsilniejsze porywy będą na wybrzeżu, do 65 km/h.

Od środy już w całej Polsce zrobi się nieco chłodniej. W środę na przeważającym obszarze będzie pogodnie, a jedynie na północnym wschodzie będzie więcej chmur i tam też mogą pojawiać się słabe opady śniegu.  W nocy temperatura już niemal w całym kraju spadnie poniżej 0°C. Najchłodniej będzie na Podlasiu, około -5°C. W dzień temperatura nie przekroczy 5°C i wynosić będzie maksymalnie od -3°C do 4°C. Wiatr będzie jeszcze umiarkowany, ale porywy nie powinny przekraczać już 55 km/h.

W czwartek w całym kraju będzie pochmurno z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem. Lokalnie na wschodzie możliwy jest również marznący deszcz, powodujący gołoledź. Po chłodnej nocy, na ogół od -5°C do 0°C, w dzień temperatura wyniesie maksymalnie od 0°C do 4°C. Wiatr niemal w całym kraju będzie już słaby.

W piątek wciąż będzie pochmurno, choć na zachodzie pojawią się większe przejaśnienia i tam nie będzie padać. We wschodniej połowie kraju i na południu miejscami padać będzie deszcz, a w obszarach podgórskich deszcz ze śniegiem. W nocy będzie nieco cieplej, od -2°C do 1°C, a w dzień od 1°C do 5°C.

Podobna pogoda prognozowana jest na sobotę. W całej Polsce przeważać będzie zachmurzenie duże z występującymi miejscami opadami deszczu. Termicznie będzie również podobnie. W nocy od -2°C do 3°C, a w dzień maksymalnie od 1°C do 6°C.

Niedziela przyniesie więcej przejaśnień. Deszcz, deszcz ze śniegiem, ale również śnieg występować będą miejscami we wschodniej połowie Polski. W nocy temperatura będzie około 0°C, a w dzień od 0°C do 5°C.