Przejdź do treści

15.02.2021

Orientacyjna synoptyczna prognoza pogody na tydzień (15-21.02.2021) oraz prognoza hydrologiczna

Pierwszy tydzień drugiej połowy lutego, to już zapowiedź nadchodzącego ocieplenia. Na zachodzie kraju odczuwalne będzie już od wtorku, kiedy to temperatura powietrza w ciągu dnia przekroczy 0°C. Opady śniegu przechodzić będą w deszcz ze śniegiem i sam deszcz, przejściowo wystąpi także marznący deszcz powodujący gołoledź.

Pokrywa śnieżna ulegać będzie topnieniu. Na wschodzie kraju nadal pogoda zimowa . W dzień przebłyski słońca na zmianę z opadami śniegu, a nocą silny mróz. Ocieplenie na wschód kraju dotrze dopiero pod koniec tygodnia. W tej sytuacji nadchodzące dni charakteryzować się będą zmiennym zachmurzeniem i bardzo dużym kontrastem termicznym: na wschodzie zimowa aura, a na zachodzie powiew wiosny.

W poniedziałek dużo chmur i na południowym wschodzie opady śniegu. Temperatura maksymalna na przeważającym obszarze od -5°C do -1°C, tylko na wybrzeżu około 0°C, a na Suwalszczyźnie i w rejonach podgórskich Karpat od -8°C do -6°C. W górach i na wschodzie miejscami zawieje
i zamiecie śnieżne. W nocy, z poniedziałku na wtorek, temperatura na wschodzie i w rejonach podgórskich Karpat, spadnie do -17°C. Z kolei na zachodzie będzie około -3°C.

We wtorek i środę opady śniegu od zachodu stopniowo przechodzić będą w deszcz ze śniegiem i deszcz, także marznący powodujący gołoledź. W dzień temperatura na wschodzie od -7°C do -5°C, a na zachodzie od 1°C do 5°C. W nocy z wtorku na środę na wschodzie około -11°C, ale kolejna noc (środa/czwartek) przyniesie na Podlasiu spadek temperatury do -18°C;  na zachodzie znacznie cieplej, noce z temperaturą około 0°C.

W czwartek nadal duży kontrast termiczny. Nad zachodnią część kraju napłynie cieplejsze powietrze z południowego zachodu, co przyniesie temperatury w ciągu dnia od 3°C do 5°C, natomiast na wschodzie nadal mroź, z temperaturą w dzień od -9°C na Suwalszczyźnie do około 0°C w centrum.
W nocy na północnym wschodzie spadek temperatury do około -15°C.

W piątek na wschodzie śnieg przechodzący w deszcz ze śniegiem, na pozostałym obszarze opady deszczu. W dzień temperatura od -2°C na Suwalszczyźnie do 6°C na Ziemi Lubuskiej. Noc zdecydowanie cieplejsza od poprzednich, bez silnego mrozu. Wartości na termometrach osiągną minimalnie od -6°C do 3°C.

W weekend w całym kraju pogoda wiosenna. Opady deszczu, tylko na Suwalszczyźnie deszczu ze śniegiem. W ciągu niedzielnego dnia temperatura wzrośnie do 13°C na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Noce także ciepłe, na przeważającym obszarze kraju temperatura powyżej 0°C.

IMGW-PIB, lider prognoz meteorologicznych i hydrologicznych w Polsce, przygotował specjalną prognozę pogody dla Polski do końca lutego. Analiza Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB z modelu WRF z rozdzielczością i danymi początkowymi modelu GFS: https://www.youtube.com/watch?v=DyJV5fXykZM&feature=youtu.be

Prognoza hydrologiczna:

Na początku okresu prognozy utrzymywać się będzie podobna sytuacja hydrologiczna jak w mijającym tygodniu. Głównym czynnikiem kształtującym stany wód będą pojawiające się zjawiska lodowe.

Od wtorku, począwszy od zachodu kraju, zacznie się ocieplać. Dodatnie temperatury, w połączeniu z prognozowanymi opadami deszczu, przyczynią się do szybkiego topnienia pokrywy śnieżnej. Rzeki cały czas będą podpiętrzone przez zjawiska lodowe i powstałe w ich skutek zatory. Na zachodzie kraju, gdzie najwcześniej zrobi się ciepło, pokrywa śnieżna jest stosunkowo najsłabiej rozbudowana.

Najbardziej dynamiczna sytuacja będzie miała miejsce pod koniec tygodnia, kiedy roztopy i opady deszczu obejmą również wschodnią połowę kraju. W tym rejonie notowana jest gruba pokrywa śnieżna oraz najbardziej rozwinięte zjawiska lodowe.

Połączenie występowania zjawisk lodowych, opadów deszczu i gwałtownych roztopów stwarza poważnie zagrożenie powodziowe. Zachęcamy do śledzenia naszych prognoz i komunikatów: http://meteo.imgw.pl/ oraz w serwisie danych hydrologicznych: https://hydro.imgw.pl/.