Przejdź do treści

15.10.2020

Podsumowanie hydrologiczno-meteorologiczne ostatniej doby

Podsumowanie hydrologiczno-meteorologiczne – dzień 14 października i noc 14/15 października 2020 r. oraz prognozy

W środę Polska pozostawała w zasięgu niżu z ośrodkiem nad naszym państwem. Niż ten stopniowo już się wypełniał, choć ciśnienie w jego ośrodku pozostawało jeszcze dość niskie (rano wynosiło około 995 hPa, w ciągu dnia wzrosło o 10 hPa). Z niżem tym związany był front atmosferyczny, który po kilku dniach obecności nad Polską, stopniowo przemieszczał się poza granice naszego kraju. Z frontem związane były opady deszczu, które objęły głównie Pomorze, zachód i południe Polski. W ciągu dnia strefa opadów deszczu stopniowo się zmniejszała, jednak silne opady deszczu (o natężeniu do około 5 mm/godz.) w związku z północno-wschodnim napływem powietrza znad Bałtyku, utrzymywały się w rejonie Trójmiasta.

W nocy strefa opadów, już o znacznie mniejszym zasięgu i głównie przelotnym charakterze, nadal występowała miejscami na wybrzeżu, Pomorzu, zachodzie i południowym wschodzie kraju. Ciągły deszcz utrzymywał się natomiast w rejonie Bieszczadów.

Najwyższe zmierzone dobowe sumy opadów wystąpiły w:
1) Gdańsku-Rębiechowie (58,2 mm),
2) na Wyżniańskim Wierchu w Bieszczadach (53,6 mm),
3) Wejherowie (48,3 mm),
4) Cisnej (47,3 mm).

Wczoraj nad większością kraju przeważał wiatr słaby i umiarkowany, natomiast na wybrzeżu bardzo silny (w Ustce zanotowano średni wiatr około 80 km/h), w porywach do 108 km/h (Ustka). Silniejszy wiatr występował także w rejonie Bieszczadów – na stacji synoptycznej w Krośnie rejestrowane były porywy wiatru do 65 km/h.
 
W najbliższych dniach czeka nas stabilizacja pogoda. Nie prognozujemy już tak dużych opadów deszczu. Maksymalne wartości wysokości opadów deszczu wyniosą do 15-20 mm/12 godz. i wystąpią już na znacznie mniejszym obszarze. Dzisiaj na Pomorzu Gdańskim i wschodnim wybrzeżu przelotne opady deszczu wyniosą do 15 mm. W kolejnych dniach suma opadów deszczu w Karpatach i na Pogórzu Karpackim wyniesie do 10-15 mm/12 godz., natomiast w sobotę w samych Bieszczadach do 20 mm/12 godz. Na pozostałym obszarze deszczu będzie znacznie mniej i będzie występował jedynie miejscami.

Będzie też chłodno: w dzień temperatura wzrastać będzie do 6°C, 12°C.

Ze względu na zmniejszenie się prędkości wiatru miejscami będzie też dochodzić do rozwoju gęstych mgieł.

Sytuacja hydrologiczna

W ciągu minionej doby największe opady notowano na wybrzeżu i w Bieszczadach. Największy wpływ na sytuację hydrologiczną miał jednak spływ wód opadowych w dół dorzeczy. Na 4 stacjach wodowskazowych w Polsce wzrost poziomu wody w ciągu ostatnich 24 h przekroczył 2 m. Maksymalny wzrost w ciągu doby, zarejestrowano w Piątnicy na Kaczawie – tam poziom wody wzrósł o 263 cm i przekroczył stan alarmowy. Stacje z dobowym wzrostem stanu wody powyżej 2 m:
 
•    Sandomierz na Wiśle 228 cm/24 h
•    Dunino na Kaczawie 203 cm/24h
•    Piątnica na Kaczawie 263 cm/24h
•    Ręczyn na Witce 206 cm/24h

Przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych o g. 11:00.
 
Stan alarmowy jest przekroczony na 48 stacjach wodowskazowych w Polsce, w tym na 8 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły, maksymalnie o 56 cm na stacji Mizerów-Borki na Pszczynce, na 41 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry, maksymalnie o 215 cm na Odrze w Krzyżanowicach i na 1 stacji wodowskazowej morskiej, o 26 cm w Trzebieżu. Stan ostrzegawczy jest przekroczony na 74 stacjach wodowskazowych w Polsce.
 
Stan wody na Wiśle i jej dopływach
 
Stany wody w dorzeczu górnej Wisły układają się w strefie wody wysokiej i średniej (głównie na Podkarpaciu). Na Wiśle aż po stację Zawichost w dalszym ciągu przekroczone są stany alarmowe i ostrzegawcze. Na większych dopływach Wisły, stan alarmowy jest przekroczony na Brynicy i lokalnie na Sole. Stan wody na stacji Warszawa-Bulwary aktualnie wynosi 126 cm i układa się w strefie wody niskiej. W ciągu najbliższych 3 dni wzrośnie do granicy strefy średniej i wysokiej, osiągając w niedzielę wartość 305 cm.

Kulminacja fali wezbraniowej na Wiśle mija stację Karsy i dochodzi obecnie do stacji Szczucin, osiągając 580 cm (jest to stan ostrzegawczy). W godzinach nocnych prognozowana jest kulminacja fali na stacji Koło, gdzie aktualny stan wody wynosi 528 cm i będzie wzrastał do około 550 cm. Jutro fala dotrze do stacji Sandomierz i Zawichost – zostanie przekroczony stan ostrzegawczy.
 
Stan wody na Odrze i jej dopływach
 
Na górnej i środkowej Odrze notujemy przekroczenia stanów alarmowych i ostrzegawczych. Stan alarmowy jest przekroczony również na Osobłodze i Ślęzie oraz lokalnie w ujściowym odcinku Odry, na Nysie Kłodzkiej, Bystrzycy, Strzegomce, Kaczawie i Nysie Łużyckiej.

Kulminacja fali wezbraniowej na Odrze z przekroczeniem stanów alarmowych znajduje się obecnie na wysokości stacji Koźle, gdzie stan alarmowy przekroczony jest o 118 cm (stan obecny to 518 cm). Wieczorem kulminacja fali dotrze do stacji Krapkowice. Jutro będzie znajdować się na wysokości stacji w Opolu-Groszowicach i w Ujściu Nysy Kłodzkiej, a w sobotę w Brzegu. W nocy z soboty na niedzielę spodziewamy się przejścia fali wezbraniowej w rejonie Oławy i Trestna.
 
Stan wody na stacjach morskich

Dzisiaj wiatr na wybrzeżu znacząco osłabł, w związku z czym, stany wody na stacjach morskich układają się głównie w strefie wody średniej i wysokiej. Przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych występują jedynie w obrębie Zalewu Szczecińskiego.  
 
Prognoza hydrologiczna

Na górnej Wiśle oraz na większości jej dopływów stany wody będą stopniowo opadały.  
Na odcinku Wisły poniżej ujścia Dunajca stany wody będą dalej wzrastały. Po profil w Zawichoście spodziewamy się dalszych przekroczeń stanu ostrzegawczego. Poniżej stacji Zawichost prognozujemy wzrosty stanu wody do strefy wody wysokiej, w związku ze spływem wody opadowej z górnej części zlewni. Wzrostów spodziewamy się także
w zlewni Sanu.
 
Stan wody górnej Odry będzie opadał w strefie wody wysokiej, nadal powyżej stanów alarmowych. Na Odrze środkowej stany wody będą wykazywały tendencję wzrostową w strefie wody wysokiej, przeważnie powyżej stanów ostrzegawczych, lokalnie powyżej stanów alarmowych. Na dopływach Odry poziom wody będzie stopniowo spadał, jedynie lokalnie możliwe są jeszcze tendencje wzrostowe (zlewnie Oławy, Bystrzycy i Baryczy).   
 
Jutro sytuacja będzie stabilna. Obserwować będziemy dalszy spływ wód opadowych.
Na Wiśle i Odrze nadal przemieszczać się będą wezbrania z przekroczeniami stanów ostrzegawczych i alarmowych.  
 
Do godzin wieczornych obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne dla rejonu Zalewu Szczecińskiego. Dla górnej Wisły i środkowej Odry obowiązują ostrzeżenia związane
z przechodzeniem fali wezbraniowej. W związku z jej przemieszczaniem stopniowo będą wydawane ostrzeżenia dla kolejnych odcinków tych rzek.   
 
Ostrzeżenia oraz komunikaty pogodowe:
meteo.imgw.pl
Serwis hydrologiczny:
hydro.imgw.pl

Opracowanie: Szymon Ogórek, Michał Sikora.

Do pobrania