Podsumowanie hydrologiczno-meteorologiczne ostatniej doby (13-14 października) wraz z prognozą pogody
We wtorek Polska nadal znajdowała się pod wpływem niżu, którego ośrodek początkowo znajdował się w rejonie Rumunii i przemieszczał się stopniowo w kierunku południowych województw naszego kraju.
Z niżem związany był układ frontów atmosferycznych, który powodował występowanie intensywnych opadów deszczu w ciągu dnia we wschodniej części Polski i na południu. W nocy strefa opadów przesunęła się nad zachodnią i północną połowę kraju. Najwyższe wartości dobowej sumy opadu zanotowano na stacjach na Dolnym Śląsku: w Lądku-Zdroju – 88,5 mm, Boguszowie-Gorcach – 78,8 mm, Walimiu – 77 mm, Ostroszowicach – 71,5 mm oraz na Opolszczyźnie w Głuchołazach – 78,7 mm. Dobowa suma opadu przekraczająca 40 mm została zanotowana również miejscami na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, na Ziemi Łódzkiej, Górnym Śląsku, w Małopolsce, na Ziemi Świętokrzyskiej, Mazowszu. Według danych z systemu RainGRS dobowa suma opadu na Dolnym Śląsku przekraczała miejscami nawet 100 mm.
Na obszarach podgórskich Karpat oraz w Karpatach rano występowały opady śniegu, okresami intensywne, przechodzące od godzin przedpołudniowych w deszcz.
W najbliższych godzinach nad obszarem zachodniej i północnej Polski nadal występować będą opady deszczu, po południu stopniowo od południowego wschodu zanikające.
Do końca dnia na krańcach północnych, zachodnich i południowych może spaść do 15 mm, lokalnie 20 mm deszczu, jedynie na wschodnim wybrzeżu suma opadów może osiągnąć do 35 mm. W obszarach podgórskich Karpat występować będą opady deszczu i deszczu ze śniegiem, a w szczytowych partiach Karpat i Sudetów śniegu, powodujące przyrost pokrywy śnieżnej w Tatrach o 10 cm, w Sudetach o 15 cm. Wciąż prognozowany jest jeszcze silny wiatr, w porywach na północy kraju osiągający do 80 km/h, a na wybrzeżu nawet do 100 km/h. W Tatrach porywy wiatru do 110 km/h, a w Sudetach do 90 km/h, powodujące zawieje i zamiecie śnieżne.
W nocy natężenie opadów deszczu już znacznie osłabnie. Słabe opady deszczu prognozowane są miejscami w całym kraju, a najwyższa suma opadów za noc na Pomorzu i krańcach południowych Polski nie będzie przekraczać już 10 mm. W obszarach podgórskich Karpat padać będzie deszcz i deszcz ze śniegiem, a wysoko w górach śnieg. Na szczytach Tatr pokrywa śnieżna może zwiększyć się o kolejne 10 cm. Na Pomorzu wciąż wiać będzie porywisty wiatr, osiągający w porywach w pierwszej połowie nocy w strefie brzegowej nawet do 100 km/h. W drugiej połowie nocy wiatr będzie stopniowo słabnąć.
Sytuacja hydrologiczna
Ubiegła doba upłynęła pod znakiem bardzo intensywnych opadów deszczu, szczególnie na południowym zachodzie Polski, w rejonie Kotliny Kłodzkiej. Na 9 stacjach wodowskazowych w Polsce wzrost poziomu wody w ciągu ostatnich 24 h przekroczył 2 m. Maksymalny wzrost w ciągu doby, zarejestrowano w Karsach na Wiśle – tam poziom wody wzrósł o ponad 3 m (302 cm) i przekroczył stan ostrzegawczy. Stacje z dobowym wzrostem stanu wody powyżej 2 m:
• Karsy na Wiśle 302 cm/24 h
• Proszówki na Rabie 294 cm/24 h,
• Sierosławice na Wiśle 264 cm/24 h,
• Popędzynka na Wiśle 258 cm/24 h,
• Czernichów-Prom na Wiśle 241 cm/24 h.
w dorzeczu Odry:
• Olza na Odrze wzrost o 290 cm/24 h,
• Krzyżanowice na Odrze 236 cm/24 h.
w rejonie Kotliny Kłodzkiej:
• Biała Nyska na Białej Głuchołaskiej 246 cm/24 h,
• Kłodzko na Nysie Kłodzkiej 209 cm/24 h.
Przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych o g. 11:00.
Stan alarmowy jest przekroczony na 56 stacjach wodowskazowych w Polsce, w tym na 9 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły, maksymalnie o 88 cm w Jawiszowicach na Wiśle, na 44 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry, maksymalnie o 193 cm na Odrze w Krzyżanowicach, na 3 stacjach w dorzeczu rzek Przymorza, Pregoły i Niemna i na 2 stacjach wodowskazowych morskich. Stan ostrzegawczy jest przekroczony na 85 stacjach wodowskazowych w Polsce.
Stan wody na Wiśle i jej dopływach
Na górnej Wiśle jest przekroczony stan alarmowy i ostrzegawczy, a stany wody układają się głównie w strefie wody wysokiej, lokalnie średniej i niskiej na Podkarpaciu. Stan alarmowy jest przekroczony na Przemszy i Brynicy. Stan wody na środkowej Wiśle, na stacji Warszawa-Bulwary aktualnie wynosi 117 cm i układa się w strefie wody niskiej. W ciągu najbliższych 3 dni wzrośnie do strefy wody średniej, osiągając wartość 230 cm.
Kulminacja fali wezbraniowej na Wiśle trwa aktualnie na stacji Kraków-Bielany na Wiśle i osiąga 410 cm (jest to stan ostrzegawczy). Jeszcze dziś w godzinach wieczornych i nocnych prognozowana jest kulminacja fali na stacji Popędzynka, gdzie aktualny stan wody wynosi 597 cm i będzie wzrastał do 650 cm.
Na górnej Odrze jest przekroczony stan alarmowy i ostrzegawczy. Na Odrze środkowej utrzymuje się strefa wody wysokiej. Stan alarmowy jest przekroczony na Osobłodze oraz lokalnie na górnej Odrze, Nysie Kłodzkiej, Ślęzie, Bystrzycy, Kaczawie i Kwisie.
Kulminacja fali wezbraniowej na Odrze z przekroczeniem stanów alarmowych o ponad 1,5 m wystąpi dziś w godzinach wieczornych na stacjach wodowskazowych Chałupki 606 cm (stan alarmowy 420 cm), Olzie 742 cm (stan alarmowy 610 cm) oraz Krzyżanowicach 710 cm (stan alarmowy 500 cm). Jutro kulminacja fali dotrze do stacji Racibórz-Miedonia i osiągnie 746 cm (stan alarmowy 600 cm). W piątek 16 października kulminacja fali z przekroczeniem stanów alarmowych wystąpi na stacjach Koźle i Krapkowice, a 17 października w sobotę stany alarmowe zostaną przekroczone w Opolu-Groszowicach i w Ujściu Nysy Kłodzkiej.
W związku z silnym sztormem na Bałtyku poziom wody na stacjach morskich wzdłuż Wybrzeża układa się w strefie wody wysokiej. W rejonie Zalewu Szczecińskiego i w ujściowym odcinku Odry notujemy przekroczenia stanu ostrzegawczego (Trzebież na Zalewie Szczecińskim i Gryfino na Odrze) oraz alarmowego (Świnoujście).
Również niebezpieczna jest sytuacja w dorzeczu Wisły. Na rzece Nogat i Tuja przekroczony jest stan alarmowy, a w Sobieszewie na Martwej Wiśle i w Nowakowie na Zalewie Wiślanym – stan ostrzegawczy. Sytuacja wzdłuż Wybrzeża i w rejonie Zalewu Szczecińskiego oraz Zatoki Gdańskiej wynika ze sztormowej pogody na Bałtyku, czyli silnego wiatr z sektora północno-wschodniego, który podpiętrza wodę. Aktualnie notujemy silne porywy wiatru na Bałtyku (Platforma Petro Baltic 33 m/s, czyli ok. 119 km/h) oraz wzdłuż Wybrzeża – maksymalnie w Ustce 30 m/s, czyli 108 km/h. Na Bałtyku fale osiągają wysokość 7 m. Sytuacja na Bałtyku klasyfikuje się jako 11° w skali Beauforta.
Aktualnie obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne 3 stopnia (najwyższego) dla woj. śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Ostrzeżenia hydrologiczne 2 stopnia obejmują woj. śląskie, małopolskie, podkarpackie, świętokrzyskie, mazowieckie, łódzkie, opolskie, dolnośląskie, lubuskie oraz pomorskie.
Prognoza hydrologiczna
Ostrzeżenia hydrologiczne w centralnej Polsce obowiązują do dziś do godzin wieczornych, natomiast na południu, zachodzie i na Pomorzu wzrostów stanu wody i przekroczeń stanu ostrzegawczego i alarmowego możemy się jeszcze spodziewać do jutra, nim sytuacja pogodowa zacznie się stabilizować.
W odcinku górnej Wisły stany wody będą utrzymywać się w strefie stanu ostrzegawczego, lokalnie alarmowego. Na środkowej Wiśle prognozujemy wzrosty stanu wody do strefy wody wysokiej, w związku ze spływem wody opadowej z górnej części zlewni. Największy wzrost będzie w Zawichoście na Wiśle, gdzie jutro rano zostanie przekroczony stan ostrzegawczy.
W dorzeczu Odry, największy wzrost stanu wody będzie zanotowany na stacji Racibórz i wyniesie 615 cm, przy stanie alarmowym 420 cm, czyli będzie to prawie 2 m powyżej stanu alarmowego. Stan alarmowy jest w większości przypadków określany jako przekroczenie przez wzbierającą wodę linii brzegowej. Na Odrze górnej prognozujemy wzrosty stanu wody powyżej alarmu, a osiągnięcie maksymalnych wartości stanów wody jest prognozowane dziś wieczorem i w nocy. Na Odrze środkowej prognozowane są wzrosty ze strefy wody średniej do wysokiej, a na odcinku skanalizowanym Odry – do strefy wody wysokiej z przekroczeniem stanów ostrzegawczych.
W ciągu najbliższej doby prognozujemy wahania i wzrosty poziomu wody – z przekroczeniem stanów ostrzegawczych, a lokalnie alarmowych. Wzrosty stanu wody są przewidywane w ujściowym odcinku Odry, na Zalewie Szczecińskim oraz w rejonie Zatoki Gdańskiej. Miejscowo, w wyniku wahań poziomu wody mogą się utrzymywać przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych.
Jutro, w czwartek, prognozowane są dużo mniejsze sumy opadów oraz słabsze porywy wiatru. Przekroczenia stanów alarmowych i ostrzegawczych będą się jeszcze utrzymywały, w związku ze spływem wód opadowych górnych części zlewni, ale sytuacja zacznie się stabilizować.
Ostrzeżenia oraz komunikaty pogodowe:
meteo.imgw.pl
Serwis hydrologiczny:
hydro.imgw.pl
Opracowanie: część meteorologiczna: Jakub Gawron, część hydrologiczna: Jan Szymankiewicz.