Przejdź do treści

23.06.2020

Podsumowanie sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej 22-23.06.2020 r.

Wczoraj w ciągu dnia na przeważającym obszarze kraju utrzymywała się deszczowa, a na wschodzie również burzowa pogoda.

Wyjątek stanowiły krańce zachodnie Polski, gdzie przez cały dzień było pogodnie. Po południu stopniowo od zachodu zaczęło się rozpogadzać i strefa opadów przemieszczała się powoli na wschód. W ciągu dnia szczególnie intensywne opady wystąpiły w województwach: podlaskim, mazowieckim, świętokrzyskim, podkarpackim i małopolskim. Na stacjach pomiarowych IMGW-PIB najwyższą sumę opadu zarejestrowano w Dolinie Pięciu Stawów 107 mm / 24 h oraz na Hali Gąsienicowej 98 cm / 24 h i na Kasprowym Wierchu 91 cm / 24 h. Na skutek ulewnych opadów lokalnie, na ogół na obszarach zurbanizowanych, wystąpiły zalania oraz podtopienia.

Najwyższą zmianę stanu wody w ciągu doby zanotowano na stacjach: Proszówki (małopolskie) – 219 cm na Rabie oraz o 219 cm na stacjach Popędzynka na Wiśle (małopolska) i Godowa na Stobnicy (podkarpackie) zanotowano wzrost o 211 cm.  cm na Nysie Łużyckiej. Stan alarmowy został przekroczony na 11 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły, maksymalnie o 50 cm w Hoczewiu na Hoczewce  oraz na 10 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry, maksymalnie o 88 cm w Skorogoszczy na Nysie Kłodzkiej. Stan ostrzegawczy został przekroczony na 59 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i na 25 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry.

Obecnie na Odrze przemieszcza się fala wezbraniowa, której czoło znajduje się na wysokości Cigacic. Na Wiśle wzrosty związane ze spływem wody następując na wysokości Popędzynki.

W ciągu najbliższej doby burze z intensywnymi opadami deszczu wystąpią głównie we wschodniej Polsce, dlatego wzrostów stanów wody możemy się spodziewać głównie w dorzeczu Narwii i Bugu oraz Niemna i Pregoły.

Nadal deszczowo i burzowo
Dziś nadal utrzymywać się będzie deszczowa, a na zachodzie, w centrum i na wschodzie również burzowa pogoda. W czasie burz lub silniejszych opadów przelotnych prognozowana suma opadów może wynieść do 15 mm, a na wschodzie nawet do 30 mm. Burze i intensywny deszcz prognozowane są również w ciągu kolejnej nocy.

 

Kolejne dni

W najbliższych dniach należy spodziewać się dalszych wzrostów stanów wód, zwłaszcza w rejonach wystąpienia ulewnych opadów. Obserwowany będzie również spływ wód opadowych z górnych części zlewni i dalsze przemieszczanie się fali wezbraniowej w środkowych i dolnych odcinkach rzek. Będzie to skutkować podniesieniem się poziomu wody, a nawet podtopieniami.