Przejdź do treści

03.03.2022

Pomóż Ukrainie oddając krew i przekazując dary

Urząd Transportu Kolejowego w Warszawie organizuje specjalną edycję akcji „Kolejowej Kropli Krwi”. Pobór krwi będzie wykonywany w ambulansie Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa SP ZOZ ustawionym w pobliżu siedziby UTK, przy Al. Jerozolimskich 134 w Warszawie, 4 marca od godz. 9.00.

Aby wziąć udział w akcji należy dokonać rejestracji przez interaktywny formularz pod adresem https://utk.gov.pl/krew.

Krew to bezcenny lek, który nie ma zamiennika, bo dotąd nie wynaleziono jej substytutu. Krwiodawstwo jest więc niezastąpionym systemem leczenia, ale również szlachetną ideą dzielenia się z drugą osobą. To oddawanie cząstki siebie dla ratowania zdrowia i życia potrzebujących.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej całym sercem wspiera inicjatywę i propaguje ją wśród pracowników. Oto kilka zasad o których należy pamiętać:

Jak przygotować się do oddania krwi?
Przygotowując się do oddania krwi warto pamiętać o obowiązujących zasadach. Musi to być zdrowa osoba w wieku 18-65 lat, która:

  • waży co najmniej 50 kilogramów,
  • w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miała wykonanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii),
  • w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie była leczona krwią i preparatami krwiopochodnymi,
  • w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miała wykonywanej akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała.

W dniu oddania krwi należy być wypoczętym nie mieć objawów przeziębienia. Trzeba zjeść lekki posiłek, w ciągu 24 godzin przed pobraniem wypić ok. 2 l płynów i wziąć ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem. Przed oddaniem krwi należy także ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.

Szczegółowe zasady dyskwalifikujące znajdują się na stronie Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa: https://wckik.pl/wp/poradnik-dawcy/. Prosimy o zapoznaje się z nimi przed podjęciem decyzji o udziale w akcji.

Przekaż dary rzeczowe!

Ministerstwo Infrastruktury włączyło się w pomoc poszkodowanych i we współpracy z Czerwonym Krzyżem organizuje zbiórkę charytatywną. Szczegóły akcji pod adresem https://pck.pl/pck-pomaga-uchodzcom-z-ukrainy/.

Gorąco namawiamy do wsparcia obu akcji!