Przejdź do treści

29.12.2023

Profesor Petteri Taalas kończy kadencję Sekretarza Generalnego WMO

31 grudnia 2023 roku dobiega końca ośmioletnia kadencja Petteriego Taalasa na stanowisku szefa Światowej Organizacji Meteorologicznej. Okres 2016-2023 zapisze się w dziejach naszej planety przyśpieszeniem wzrostu poziomu morza, zwiększaniem się temperatury i zakwaszenia oceanów oraz minimalnych zasięgiem lodu morskiego. Jednocześnie wzrosła intensywność i częstotliwość fal upałów, a intensywne opady deszczu stały się jeszcze bardziej ekstremalne, powodując niszczycielskie powodzie na całym świecie.

„Opuszczam WMO z prośbą do światowych przywódców, aby w swoich działaniach opierali się na dowodach naukowych i wsłuchiwali się w głos płynący z Organizacji Narodów Zjednoczonych, która jest zaangażowana w budowanie dobrobytu obywateli na całym świecie. Jesteśmy dumni z naszego mandatu, ale aby odnieść sukces, potrzebujemy Waszego wsparcia”. – powiedział prof. Taalas. – „Doświadczenie i usługi WMO oraz społeczności naukowej nigdy nie były bardziej potrzebne do stawienia czoła zmianom klimatycznym, które stanowią największe wyzwanie dla ludzkości.  Porozumienie zawarte podczas COP28 w Dubaju ma charakter historyczny, ponieważ po raz pierwszy uznaje potrzebę odejścia od paliw kopalnych. To ważny krok we właściwym kierunku, ale nie ostateczny cel. Musimy pilnie zmniejszyć produkcję i zużycie paliw kopalnych oraz przyspieszyć przejście na energię odnawialną. Czas ucieka”.

Profesor Mirosław Miętus, Zastępca Dyrektora IMGW-PIB i Stały Przedstawiciel Polski w WMO, zwraca uwagę na zasługi Petteriego Taalasa w zakresie reformy WMO. – „Dzięki jego konsekwencji zmieniona została struktura organizacji i system zarządzania, co sprawiło, że instytucja jest w stanie szybciej reagować na wyzwania jakie stawia przed naszą cywilizacją globalne ocieplenie klimatu. W czasie swoich dwóch kadencji Petteri Taalas wzmocnił również prestiż Światowej Organizacji Meteorologicznej na forum międzynarodowym. Jest ona aktualnie najważniejszą organizacją naukowo-techniczną ONZ wspierającą procesy podejmowania decyzji w zakresie monitoringu klimatu oraz adaptacji do skutków współczesnego ocieplenia w oparciu o zweryfikowaną i naukowo potwierdzoną wiedzę”.

Więcej w materiale https://obserwator.imgw.pl/2023/12/29/profesor-petteri-taalas-konczy-ka….