Przejdź do treści

16.07.2020

Prognoza burz i temperatury powietrza do końca tygodnia

Przed nami kolejny burzowy okres. Pierwsze burze rozwinęły się już wczoraj na zachodzie Polski, w strefie wolno przemieszczającego się frontu chłodnego, zwłaszcza w pasie od Pomorza Zachodniego, przez wschodnią część woj. lubuskiego, po miejscami Dolny Śląsk. Głównym zagrożeniem związanym z burzami był opady deszczu, miejscami osiągające nawalne natężenie, do około 40 mm/godz. Z uwagi na wolne przemieszczanie się strefy burz, dochodziło do lokalnych podtopień.

Dzisiaj strefa frontu przemieści się na wschód, niemniej burze możliwe będą w godzinach popołudniowych miejscami na przeważającym obszarze kraju. Podwyższone ryzyko wystąpienia powoli przemieszczającej się strefy burz jeszcze przed frontem chłodnym, a więc na wschodzie Polski, zwłaszcza na obszarze od wschodniej połowy woj. lubelskiego po Podlasie. Ponownie należy się liczyć z ulewami towarzyszącymi tym burzom, o czym już ostrzegamy. Natężenie opadów na wschodzie Polski ponownie może osiągać 40 mm/godz. Głównym zagrożeniem będą dzisiaj opady deszczu, jednak punktowo możliwy będzie również silniejszy wiatr oraz opady gradu. Należy podkreślić, że wschód kraju będzie dzisiaj najcieplejszy – nawet do 25°C. Na pozostały obszar za frontem napłynie nieco chłodniejsze powietrze, a temperatura powietrza wzrośnie do 22°C.

Jutro burz będzie powinno być mniej. Będą rozwijać się głównie w północno-wschodniej i wschodniej oraz lokalnie południowej Polsce. W ich obrębie nadal należy liczyć się z silnym deszczem, do 20 mm. Rozwój burz przypadnie na godziny popołudniowe. Najcieplej będzie na północnym wschodzie, do 25°C, na pozostałym obszarze od 18°C do 22°C.

W sobotę najwięcej chmur i najchłodniej na południu Polski. Tutaj spodziewamy się również opadów deszczu, w tym także pochodzenia burzowego. Na pozostały obszar kraju ze wschodu i południowego wschodu napłynie cieplejsze, ale też wilgotniejsze powietrze, dlatego i tutaj miejscami można będzie spodziewać się rozwoju zachmurzenia, aż do wystąpienia przelotnego deszczu i burz. Najpogodniej i najmniejsze ryzyko zjawisk będzie na północy i północnym wschodzie kraju. Na południu i nad morzem od 19°C do 22°C, na południu cieplej, do 26°C

Niedziela ciepła na obszarze całego kraju. Pozostaniem w zasięgu ciepłego i wilgotnego powietrza sprawi, że lokalnie również będzie możliwy rozwój rozproszonych burz na znacznym obszarze kraju. Punktowo możliwy będzie silniejszy deszcz. Temperatura powietrza wyniesie od 22°C do 26°C.

F. Witek Kaszkin, zdjęcie burzy
F. Witek Kaszkin