Przejdź do treści

30.06.2021

Prognoza burz na 30.06.2021 r. i najbliższe dni

Dzisiaj ponownie czekają nas burze, miejscami silne, z ulewnymi opadami deszczu, punktowo z silnymi porywami wiatru oraz opadami gradu.

Zjawiska jednak nie będą występować w całym kraju – najbardziej prawdopodobne są we wschodniej części kraju, zwłaszcza na obszarze województw: podkarpackie, małopolskie (głównie wschodnia i południowa część województwa), lubelskie, podlaskie, częściowo mazowieckie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, a także miejscami na północy kraju. Burzom towarzyszyć będą opady deszczu o natężeniu nawet nawalnym (powyżej 10 mm/10 min – taka ilość opadu na obszarach zurbanizowanych powodować może podtopienia), porywy wiatru do 80 km/h, a punktowo nawet 90-100 km/h oraz grad. Zjawiska będą możliwe również w godzinach wieczornych, a nawet nocnych, choć wtedy będzie ich mniej.

Od rana okresami silne opady deszczu i burze występują na zachodzie i północnym zachodzie kraju – głównie w województwie lubuskim. W Zielonej Górze pomiędzy 9:30 a 10:30 spadło 40 mm deszczu, a całkowita wysokość opadów wynosi blisko 50 mm, w Słubicach od rano wysokość deszczu wynosi w sumie prawie 60 mm. Strefa tych opadów powoli przemieszcza się w kierunku Pomorza Zachodniego, gdzie się będzie utrzymywać do jutra.

Najspokojniej będzie na południowym zachodzie, a także w centrum i częściowo na południu Polski, gdzie jedynie miejscami będą pojawiać się przelotne opady deszczu.

W najbliższych dniach (do piątku włącznie) burze, miejscami silne, z opadami deszczu do 40 mm, porywami wiatru do 90 km/h, a także z opadami gradu, możliwe będą ponownie głównie we wschodniej połowie Polski oraz na północy kraju.

Prognoza i monitoring burz:
meteo.imgw.pl
www.facebook.com/burzaalertimgw