Przejdź do treści

31.05.2024

Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (01-07.06.2024 r.)

PROGNOZA METEOROLOGICZNA

Koniec weekendu i początek nowego tygodnia burzowe, za sprawą obecnego nad nami płytkiego niżu i ciepłej, wilgotnej masy powietrza. Dopiero we wtorek nastąpi zmiana cyrkulacji i na resztę tygodnia front podzieli Polskę na bardzo ciepłe i burzowe południe oraz chłodniejszą i spokojniejszą północ. Dodatkowo, do poniedziałku na Wybrzeżu okresami będzie występować mgła nasuwająca się znad Bałtyku.

Kujawy, 30.05.2024 r. Fot. Paweł Staniszewski | IMGW-PIB

Kujawy, 30.05.2024 r. Fot. Paweł Staniszewski | IMGW-PIB

W sobotę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, tylko początkowo na północy, a po południu na południowym wschodzie, rozpogodzenia. Rano na Wybrzeżu miejscami zanikająca mgła ograniczająca widzialność do 300-500 m. Od godzin przedpołudniowych burze z przelotnymi opady deszczu, miejscami z gradem. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 30 mm, lokalnie od Dolnego Śląska po Mazowsze około 40-50 mm. Temperatura maksymalna od 18-20°C na południowym zachodzie do 26°C w centrum; chłodniej  nad morzem, miejscami około 16°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy, od zachodu Polski skręcający na północno-wschodni. Podczas burz porywy wiatru do 90 km/h.

W niedzielę zachmurzenie umiarkowane i duże oraz niemal w całym kraju przelotne opady deszczu i burze, także z gradem. Prognozowane sumy opadów w trakcie burz do 35 mm, na północnym wschodzie możliwe około 40 mm. Bez opadów na Wybrzeżu, gdzie w nocy i w dzień będą utrzymywać się mgły ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura w dzień od 20°C do 23°C, jedynie nad morzem chłodniej, od 16°C do 18°C.  Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich, nad morzem z północnych. W trakcie burz porywy do 70-80 km/h.

W poniedziałek więcej przejaśnień i mniejsza szansa na opady na zachodzie kraju. Na pozostałym obszarze nadal przelotny deszcz i burze, także z gradem. Ulewne opady mogą towarzyszyć burzom w Zachodnich Karpatach. Temperatura maksymalna w dzień od 17°C na północy do 24°C na południowym wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, na Wybrzeżu także dość silny, zwykle zachodni. W trakcie burz możliwe porywy do 65 km/h.

We wtorek na południowym wschodzie kraju zaznaczy się pofalowany front dający intensywne opady deszczu i możliwe wbudowane burze. Na pozostałym obszarze możliwe będą słabsze przelotne opady deszczu. Termometry w dzień pokażą do 20-22°C. Chłodniej będzie na południowym wschodzie i nad samym morzem, od 15°C do 19°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich.

Środa pochmurna i deszczowa na północnym zachodzie. Tam także możliwe burze. Na pozostałym obszarze dużo przejaśnień, a na południowym wschodzie możliwy przelotny deszcz. Temperatura maksymalna od 21°C do 25°C, chłodniej nad morzem, 16-19°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na północnym zachodzie okresami w porywach do 55 km/h, z kierunków zachodnich. W trakcie burz możliwe porywy do 60 km/h. Temperatura w nocy na północy kraju spadnie poniżej 10°C.

W czwartek zachmurzenie małe i umiarkowane. Poza Pomorzem, na pozostałym obszarze okresami duże z możliwością przelotnych opadów deszczu i burz, szczególnie na południu. Temperatura w dzień od 18°C na północy do 27°C na południu, nad samym morzem od 15°C do 18°C. Wiatr słaby, zmienny, tylko na północy okresami umiarkowany i z kierunków zachodnich. W trakcie burz możliwe porywy do 75 km/h.

W piątek w północnej połowie kraju słonecznie, ale chłodno. Temperatura maksymalna od 18°C do 22°C, a nad morzem od 13°C do 17°C. W Polsce Południowej deszczowo i burzowo, ale zdecydowanie cieplej. Tam temperatura maksymalna od 23°C do 28°C. Wiatr ponownie słaby, zmienny, tylko na północy okresami umiarkowany i z kierunków zachodnich. W trakcie burz możliwe porywy do 75 km/h.

 

SZCZEGÓŁOWA PROGNOZA HYDROLOGICZNA

Najbliższe dni będą nadal obfitowały w zjawiska burzowe, którym przez weekend i początek następnego tygodnia towarzyszyć będą bardziej wydajne opady deszczu na większym obszarze, a nie punktowo, jak to miało miejsce w minionym tygodniu. Stwarza to ryzyko wystąpienia gwałtownych wzrostów stanów wody na rzekach, szczególnie w obrębie mniejszych zlewni i na ciekach górskich. Na obszarach zurbanizowanych może dochodzić do lokalnych podtopień. Weekendowe opady powinny chwilowo zatrzymać rozwój suszy oraz poprawić sytuację szczególnie pod względem wilgotności gleby.

Dorzecze Wisły

Na górnej Wiśle w najbliższych dniach zaznaczą się wzrosty i wahania stanów wody, lokalnie do strefy wody średniej, wywołane prognozowanymi opadami. Na tym odcinku rzeki wpływ na stany wody będą miały także urządzenia hydrotechniczne. Na środkowej Wiśle początkowo dominować będzie spadek, a następnie stabilizacja i lokalne wzrosty wywołane spływem wód opadowych w dół zlewni – w strefie wody niskiej, lokalnie średniej. Podobna sytuacja będzie na dolnej Wiśle. Stany wody będą początkowo nieznacznie opadać, a następnie przebieg będzie ustabilizowanym, również w strefie wody niskiej i średniej.

W zlewniach dopływów Wisły w nadchodzącym tygodniu początkowo przeważać będą stabilizacja oraz okresowe wzrosty stanów wody, w strefie wody niskiej i do średniej, lokalnie wysokiej szczególnie pod koniec weekendu. Punktowo, w przypadku szczególnie intensywnych opadów, wzrosty będą gwałtowne. Dotyczy to głównie zlewni mniejszych rzek, obszarów górskich i zurbanizowanych. Możliwe są miejscowe podtopienia, szczególnie na terenach miejskich. Istnieje ryzyko krótkotrwałych przekroczeń stanów ostrzegawczych i alarmowych.

W zlewni Narwi i Bugu spodziewana jest stabilizacja i wzrosty pod koniec weekendu w strefie wody niskiej i średniej, punktowo do wysokiej. Od wtorku stabilizacja i spadki. Większe wahania pojawią się również poniżej urządzeń hydrotechnicznych.

Jezioro Stoczek, 30.05.2024 r. Fot. Paweł Staniszewski | IMGW-PIB

Jezioro Stoczek, 30.05.2024 r. Fot. Paweł Staniszewski | IMGW-PIB

Dorzecze Odry

Na górnej Odrze dominować będzie stabilizacja stanów wody, okresowo pojawią się wzrosty i wahania związane z prognozowanymi opadami deszczu – w strefie wody niskiej i średniej. Na Odrze skanalizowanej stany wody będą ulegać większym wahaniom w związku z pracą urządzeń wodnych. Na Odrze środkowej swobodnie płynącej pojawią się wahania i niewielkie wzrosty związane ze spływem wód opadowych w dół zlewni, a po weekendzie prognozowana jest stabilizacja w strefie wody niskiej i średniej. Na dolnej Odrze dominować będzie stabilizacja stanów wody z niewielką tendencją wzrostową w strefie wody niskiej i średniej.

W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry w nadchodzącym tygodniu początkowo przeważać będzie stabilizacja oraz okresowe wzrosty stanów wody, w strefie wody niskiej i do średniej, lokalnie wysokiej. Lokalnie wystąpią wahania na skutek pracy urządzeń hydrotechnicznych. Jednocześnie, w związku z prognozowanymi przez cały okres prognozy burzami, lokalnie pojawią się gwałtowne wzrosty stanów wody. Dotyczy to głównie rzek górskich i obszarów zurbanizowanych. Punktowo w wyniku kumulacji opadu może dochodzić do krótkotrwałych przekroczeń stanów umownych oraz podtopień.

Na Warcie prognozowane są stabilizacja i spadki, a punktowo wzrosty stanów wody w strefie wody niskiej. Na dopływach Warty początkowo przeważać będzie stabilizacja i lokalne wzrosty (w tym gwałtowne) oraz wahania związane prognozowanymi opadami i pracą urządzeń hydrotechnicznych. Stany wody układać się będą w strefach wody średniej i niskiej, lokalnie wysokiej z możliwością krótkotrwałych przekroczeń stanu ostrzegawczego. Po weekendzie przeważać zaczną stabilizacja i spadki.

Wybrzeże i rzeki Przymorza

Wzdłuż Wybrzeża, na Zalewie Szczecińskim i Zalewie Wiślanym, na Żuławach oraz w ujściowych odcinkach Wisły i Odry w najbliższych dniach prognozowane są wahania i spadki poziomów wody w strefie wody średniej, lokalnie niskiej.

Na rzekach Przymorza, rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego przewidywane są wahania i miejscowe spadki stanów wody, w strefie wody średniej, lokalnie niskiej. W weekend po prognozowanych opadach lokalnie zaznaczą się wzrosty i wahania.

Na dopływach Pregoły i Niemna w granicach Polski przewiduje się stabilizację i początkowo wzrosty, a następnie opadanie stanu wody, lokalnie wahania związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych i opadami – w strefie wody średniej, lokalnie w niskiej.


SUSZA HYDROLOGICZNA

Obecnie notujemy 31 stacji z przepływami poniżej granicy SNQ. Oznacza to wzrost o 9 stacji w porównaniu do zeszłego tygodnia. Aktualnie obowiązują dwa ostrzeżenia na suszę hydrologiczną. W najbliższych dniach liczba stacji z przepływami niżówkowymi powinna utrzymać się na zbliżonym poziomie i nawet nieco zmaleć.

Wskaźnik wilgotności gleby w warstwie przypowierzchniowej (7-28 cm) spadł lokalnie poniżej 30%. Najgorsza sytuacja panuje obecnie  w woj. łódzkim, na północy woj. dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego oraz częściowo w woj. mazowieckim, lubuskim, wielkopolskim, warmińsko - mazurskim i lubelskim. Na pozostałym obszarze kraju wskaźnik w omawianej warstwie przyjmuje wartości około 50%. Najkorzystniejsza sytuacja panuje na krańcach północno-zachodnich Polski oraz na obszarach górskich i podgórskich. W warstwie 28-100 cm warunki są nieco lepsze, choć lokalnie wilgotność gleby spadła poniżej 40%. W kolejnych dniach spodziewamy się poprawy tej sytuacji.

Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.

Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.

 

 Procentowy udział stacji hydrologicznych w poszczególnych strefach stanów charakterystycznych oraz liczba stacji z przepływem poniżej SNQ.

Procentowy udział stacji hydrologicznych w poszczególnych strefach stanów charakterystycznych oraz liczba stacji z przepływem poniżej SNQ.

 

Suma skumulowanego opadu w maju 2024.

Suma skumulowanego opadu w maju 2024.

 

 Ostrzeżenia hydrologiczne 31.05.2024 r.

 Ostrzeżenia hydrologiczne 31.05.2024 r.

 

Stan wody na rzekach w Polsce 31.05.2024 r. godz. 8:00.

Stan wody na rzekach w Polsce 31.05.2024 r. godz. 8:00.