Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (01-07.12.2023 r.)
PROGNOZA METEOROLOGICZNA
W najbliższych dniach niebezpieczna pogoda zwłaszcza na południu kraju. Wszystko za sprawą niżu znad Alp o nazwie „Robin”. Nad północną część Polski nadal napływać będzie powietrze pochodzenia arktycznego, ale rejony południowe znajdą się w cieplejszym powietrzu polarnym morskim. Spodziewamy się intensywnych opadów śniegu, nawet do ponad 30 cm przez cały weekend – zwłaszcza w pasie od Małopolski po południową Lubelszczyznę. W woj. podkarpackim i małopolskim również opady marznące i gołoledź! Od niedzieli stopniowe uspokojenie w pogodzie. Ocieplenia spodziewamy się w drugiej połowie tygodnia.
Fot. Maciej Maciejewski IMGW-PIB
W piątek zachmurzenie będzie umiarkowane i duże. Wystąpią opady śniegu – w południowej części kraju i na północy, na Pomorzu także deszcz ze śniegiem i lokalnie deszcz. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w nad morzem i w górach o 5 cm do 8 cm. Temperatura maksymalna od –4°C na północnym wschodzie, około –1°C w centrum, do 4°C nad morzem. Wiatr na ogół słaby, tylko nad morzem i w górach umiarkowany, na wybrzeżu porywisty, na północy z kierunków zachodnich, na południu ze wschodnich. Porywy wiatru w górach do 70 km/h, powodujące zawieje i zamiecie śnieżne. Miejscami ślisko na drogach i chodnikach.
W nocy z piątku na sobotę zachmurzenie będzie umiarkowane i duże, na południu całkowite. Opady śniegu, zwłaszcza w południowej połowie kraju i na północy. Nad morzem także możliwy deszcz ze śniegiem. Przyrost pokrywy śnieżnej w pasie nadmorskim o około 5 cm, w Małopolsce i na Podkarpaciu do 10 cm, w górach o 12 cm. Na południu Małopolski i Podkarpacia opady śniegu przechodzące w deszcz ze śniegiem i marznący deszcz, powodujący gołoledź. W północnej połowie kraju mgły marznące z widzialnością do 200 m. Temperatura minimalna od –9°C na północy, około –4°C w centrum, do 2°C na wybrzeżu. Wiatr słaby i umiarkowany. Porywy wiatru wysoko w Sudetach do 55 km/h. W górach zawieje i zamiecie śnieżne. Na Pomorzu miejscami oblodzenie nawierzchni i ślisko!
W sobotę zachmurzenie duże i całkowite. Na południu intensywne opady śniegu i deszczu ze śniegiem, w Małopolsce i na Podkarpaciu marznący deszcz powodujący gołoledź! Na północy przelotny śnieg i deszcz ze śniegiem. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej na południu kraju i w górach o 15 cm do 18 cm. Temperatura maksymalna od –3°C na Podlasiu, –1°C w centrum, do 3°C na wybrzeżu. Wiatr słaby i umiarkowany, na południu lokalnie porywisty, z kierunków północnych. Porywy wiatru wysoko w górach do 60 km/h, też zawieje i zamiecie śnieżne. Miejscami ślisko na drogach i chodnikach.
W nocy z soboty na niedzielę na południu kraju nadal intensywne opady śniegu. Przyrost pokrywy śnieżnej za całą noc o około 15 cm – w pasie od południa woj. śląskiego, przez Małopolskę i Podkarpacie po południe Lubelszczyzny. Na krańcach południowo wschodnich z kolei opady marznące i gołoledź. Nadal mroźnie, od –9°C w kotlinach górskich, –7°C na północy, do –1°C nad morzem.
W niedzielę uspokojenie w pogodzie. Zachmurzenie będzie umiarkowane i duże. Opady śniegu będą jeszcze występować miejscami w całym kraju ale już znacznie słabsze, maksymalne przyrosty o ok. 5 cm. Nad samym morzem również deszcz ze śniegiem. Temperatura wyniesie od –3°C na północnym wschodzie i południu do 2°C nad morzem. Wiatr słaby i umiarkowany, na południu porywisty, północno-zachodni i zachodni.
W nocy z niedzieli na poniedziałek silny mróz na terenach podgórskich, tam spadki do nawet –17°C.
W poniedziałek zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami opady śniegu, na północy może spaść ok. 5 cm śniegu. Na zachodzie kraju więcej przejaśnień i rozpogodzeń i tam bez opadów. Temperatura wyniesie od –4°C południu do 0°C na zachodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, zachodni i południowy.
W nocy z poniedziałku na wtorek silny mróz w południowej części kraju, na nizinach nawet do –17°C.
We wtorek na ogół pogodnie, ale mroźno, słabe opady śniegu spodziewane są tylko miejscami. Temperatura maksymalna od –6°C na południu do –1°C na zachodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na południu porywisty, przeważnie południowo-wschodni.
Kolejne noce również mroźne, na południu i wschodzie do czwartku lokalne spadki od –10°C do –15°C.
W środę ocieplenie na zachodzie kraju. W centrum i na wschodzie pogodnie, poza tym pochmurno z opadami śniegu, na zachodzie deszcz ze śniegiem i marznący deszcz, powodujący gołoledź. Temperatura od –4°C na wschodzie do 3°C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, przeważnie południowo-wschodni.
W czwartek coraz cieplej, również w centrum. Okresami opady deszczu ze śniegiem lub deszczu, na południu i wschodzie śniegu. Na termometrach od –3°C na północnym wschodzie do 4°C na zachodzie kraju. Wiatr będzie słaby.
PROGNOZA HYDROLOGICZNA
Nadchodzący tydzień będzie stał pod znakiem ujemnych temperatur oraz opadów śniegu. Na rzekach prognozowana jest głównie stabilizacja i spadki, lokalnie zakłócane wahaniami wynikającymi z pracy urządzeń wodnych oraz rozwojem zjawisk lodowych na rzekach. Na Wybrzeżu możliwe są dalsze wahania i wzrosty, na pograniczu wody średniej i wysokiej.
Dorzecze Wisły
Na Wiśle prognozowana jest głownie stabilizacja stanów wody, na środkowym odcinku początkowo z widoczną tendencją spadkową. Lokalnie na przebieg stanów wody wpływ będą miały urządzenia hydrotechniczne. Stany wody na Wiśle układać się będą w strefie wody średniej, lokalnie niskiej.
Na dopływach Wisły w najbliższym tygodniu prognozowane są głównie spadki i stabilizacja stanów wody. Lokalne wahania będą spowodowane głównie pracą urządzeń hydrotechnicznych. Punktowe, głównie niewielkie, wzrosty i wahania wynikać mogą z pojawiających się sporadycznie opadów deszczu i deszczu ze śniegiem oraz okresowego topnienia pokrywy śnieżnej w okresach z temperaturą powyżej 0°C. Stany wody układać się będą głównie w strefie wody średniej, a lokalnie w strefie wody wysokiej i niskiej. Przekroczenie stanu ostrzegawczego w Januszewicach na Czarnej będzie się utrzymywało.
Na Bugu stany wody będą wykazywały wyrównany przebieg, do profilu we Włodawie z nieznaczną tendencją spadkową, a poniżej Włodawy z tendencją wzrostową. Na Narwi, w zlewniach jej dopływów oraz na dopływach Bugu przeważać będą spadki i stabilizacja stanów wody, zakłócone lokalnie praca urządzeń wodnych. Stany wody układać się będą w strefie wody średniej, lokalnie niskiej.
W zlewniach dopływów górnej Wisły oraz w zlewni Narwi, w wyniku utrzymujących się ujemnych temperatur, pojawiać się będzie coraz więcej zjawisk lodowych początkowo śryż i lód brzegowy, a następnie stała pokrywa lodowa wpływających na przebieg stanów wody, powodując ich niewielkie podpiętrzenia. W przyszłym tygodniu zjawiska lodowe gwałtownie będą rozwijać się również na dopływach górnej Wisły.
Zamarznięte Stawy Kacze, Park Skaryszewski w Warszawie, Fot. Dariusz Witkowski | IMGW-PIB
Dorzecze Odry
Na górnej Odrze stany wody będą charakteryzowały się wyrównanym przebiegiem. Na skanalizowanym odcinku Odry środkowej pojawiać się mogą większe wahania związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych, głoównie stopnia wodnego w Malczycach. Na Odrze środkowej swobodnie płynącej prognozowana jest stabilizacja stanów wody z niewielką tendencją spadkową. Na Odrze granicznej również przeważać będzie stabilizacja, lokalnie mogą wystąpić wzrosty i wahania. Stany wody na Odrze układać się będą w strefie wody średniej, lokalnie niskiej i wysokiej.
Na dopływach Odry spodziewamy się stabilizacji i spadków stanów wody, w strefie wody średniej, lokalnie wysokiej i niskiej. Lokalnie wzrosty i wahania wynikać mogą z pojawiąjących się okresowo opadów deszczu i deszczu ze śniegiem, będą jednak niewielkie i punktowe. Na stacjach z przekroczonymi obecnie stanami umownymi prognozowana jest na ogół tendencja spadkowa, ale lokalnie przekroczenia nadal będą się utrzymywać – w Kanclerzowicach na Sąsiecznicy, w Krzyżanowicach i Zbytowej na Widawie, w Bukowej na Czarnej wodzie oraz w Korzeńsku na Orli. Znaczące dobowe zmiany stanów wody zaznaczą się poniżej zbiorników energetycznych w wyniku pracy urządzeń wodnych.
W związku z prognozowanymi niskimi temperaturami, w zlewniach mniejszych rzek górskich i podgórskich, stopniowo rozwijać się będą zjawiska lodowe powodując punktowe wahania bądź niewielkie wzrosty stanów wody.
W zlewni Warty i jej dopływów dominować będzie stabilizacja i spadki stanów wody. Lokalne wzrosty wywołane będą głównie pracą urządzeń hydrotechnicznych.
Wybrzeże i rzeki Przymorza
W najbliższych dniach na stacjach będących pod wpływem Morza Bałtyckiego, podobnie jak w mijającym tygodniu, prognozowane są głownie wahania poziomu wody, w strefie wody średniej i wysokiej. W okresach pojawiania się wiatru z sektora północnego możliwe są przekroczenia stanów ostrzegawczych. Na rzekach Przymorza oraz rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego prognozowane są spadki i stabilizacja stanów wody w strefie stanów średnich i niskich, miejscowo wysokich. Lokalnie w ujściowych odcinkach rzek możliwe są wzrosty i wahania wynikające z pojawiającej się cofki wiatrowej.
Na dopływach Pregoły i Niemna w granicach Polski przewiduje się stabilizację, spadki i lokalne wahania stanu wody związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych – w strefie wody niskiej, lokalnie w średniej. Punktowo na stany wody wpływ będą miały pojawiające się zjawiska lodowe.
SUSZA HYDROLOGICZNA
Sytuacja pod kątem suszy hydrologicznej w ostatnich 7 dniach nie uległa większej zmianie. Obecnie notujemy 9 stacji z przepływem poniżej SNQ.
Wskaźnik wilgotności gleby w warstwie przypowierzchniowej (0-7 cm) pogorszył się w ostatnim tygodniu. Miejscami w pasie od Pomorza Zachodniego po Lubelszczyznę spadł poniżej 20%. Podobna sytuacja ma miejsce na Podlasiu. Przyczyną tego jest utworzenie się pokrywy śnieżnej oraz przemarznięcie warstwy gruntowej. Najlepsze warunki panują na południowym zachodzie kraju oraz na Żuławach – tam wskaźnik wilgotności wynosi ponad 80%. W warstwie 7-28 cm sytuacja jest nadal korzystna, wartości wskaźnika wilgotności gleby kształtują się na poziomie ponad 70%. Podobne wartości obserwujemy w warstwie 28-100 cm.
Aktualnie w Polsce obowiązują cztery ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną. W ostatnim tygodniu zostało odwołane jedno ostrzeżenie. W najbliższych dniach liczba ostrzeżeń będzie utrzymywać się na zbliżonym poziomie.
Przez najbliższe 7 dni liczba stacji z przepływem poniżej SNQ będzie utrzymywać się na podobnym poziomie. Występować będą głownie opady śniegu, spodziewamy się również temperatury poniżej 0⁰C. Przyczyni się to do stabilizacji sytuacji hydrologicznej.
Suma skumulowanego opadu od początku listopada 2023.
Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.
Procentowy udział stacji hydrologicznych w poszczególnych strefach stanów wody od początku miesiąca.
Ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną (kolor szary) 30.11.2023 r.
Stan wody na rzekach w Polsce 30.11.2023 r. godz. 7:00.