Przejdź do treści

01.02.2024

Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (02-08.02.2024 r.)

PROGNOZA METEOROLOGICZNA

Najbliższe dni przyniosą deszczową, wietrzną, ale nieco cieplejszą pogodę. Przeważać będą opady deszczu, a w górach i na północy kraju okresami popada również deszcz ze śniegiem i śnieg. Łagodna zima z opadami deszczu ze śniegiem i śniegu na przeważającym obszarze kraju, nieco słabszym wiatrem i nocnym mrozem może wrócić pod koniec opisywanego okresu.

Gorce, Styczeń 2024 r., Fot. Krzysztof Piasecki IMGW-PIB

Gorce, Styczeń 2024 r. Fot. Krzysztof Piasecki IMGW-PIB

Piątek na ogół pochmurny, większe przejaśnienia na południowym wschodzie. Z zachodu ku centrum przemieszczać się będą opady deszczu, tylko początkowo na wschodzie i południowym wschodzie padać będzie również deszcz ze śniegiem, a w Karpatach też śnieg. Najchłodniej na wschodzie, około 2°C, w centrum około 4°C, najcieplej na zachodzie, około 7°C. Jedynie na Podhalu chłodniej, –1°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, tylko nad morzem dość silny i silny, zachodni i południowo-zachodni. W porywach wiatr osiągał będzie do 55 km/h, nad morzem do 85 km/h. Wieczorem od zachodu wiatr stopniowo będzie się nasilał.

W sobotę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, a na północy również możliwe są rozpogodzenia. Miejscami padał będzie deszcz, a w nocy z piątku na sobotę na północnym wschodzie oraz w górach również śnieg. W nocy na południowym wschodzie miejscami może padać też deszcz marznący powodujący gołoledź. Temperatura maksymalna wyniesie od 3°C na Podhalu i 6°C na północnym wschodzie, od 7°C do 9°C na północy, w centrum i na południu do 10-11°C na zachodzie. Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, a w nocy nad morzem okresami silny, zachodni. Na przeważającym obszarze kraju wiatr w porywach osiągał będzie do około 70 km/h, a nad morzem do 90 km/h.

Niedziela pochmurna, ale we wschodniej połowie kraju początkowo możliwe rozpogodzenia. Miejscami padał będzie deszcz, na północnym wschodzie oraz w Karpatach deszcz ze śniegiem, wysoko w Tatrach śnieg. Najchłodniej będzie na północnym wschodzie oraz Podhalu, od 3°C do 4°C, w centrum na termometrach maksymalnie do 8°C, najcieplej na zachodzie około 11°C. Wiatr umiarkowany, jedynie nad morzem dość silny i silny, zachodni. W porywach wiatr osiągał będzie do około 65 km/h, tylko nad morzem do 80 km/h.

W poniedziałek zachmurzenie małe i umiarkowane, jedynie na zachodzie okresami duże. Opady deszczu, głównie na zachodzie, a początkowo też na wschodzie kraju. Na Pomorzu oraz północnym wschodzie opady deszczu ze śniegiem, na krańcach północno-wschodnich początkowo śniegu. Temperatura maksymalna od 2°C na Podhalu i Suwalszczyźnie, około 6°C w centrum, do 9°C na zachodzie. Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, we wschodniej połowie kraju w porywach do 80 km/h, nad morzem do 85 km/h, zachodni i północno-zachodni.

Wtorek na południu będzie na ogół pogodny, na pozostałym obszarze zachmurzenie duże i padał będzie deszcz oraz deszcz ze śniegiem. Najchłodniej na północnym wschodzie oraz Podhalu, około 4°C, w centrum około 7°C, najcieplej na południowym zachodzie i zachodzie, od 9°C do 10°C. Wiatr nadal umiarkowany i dość silny, nad morzem okresami silny, zachodni. W porywach wiatr osiągał będzie do 65 km/h, na obszarach podgórskich do około 70 km/h, nad morzem do 80 km/h.

Środa przyniesie ochłodzenie, a opady deszczu przejdą w deszcz ze śniegiem i śnieg. Temperatura maksymalna od –1°C na północnym wschodzie, około 2°C w centrum, do 6-8°C na południu. Wiatr osłabnie i będzie słaby, tylko na południu umiarkowany, jedynie w nocy z wtorku na środę na wschodzie jeszcze w porywach osiągać może do 60 km/h. Wiatr wiał będzie z zachodu i południowego zachodu.

W nocy z środy na czwartek praktycznie w całym kraju temperatura powietrza spadnie poniżej 0°C, najchłodniej będzie na północnym wschodzie, około –6°C, oraz w kotlinach górskich, około –3°C. Bez mrozu tylko na południowym zachodzie, około 1°C. W czwartek zachmurzenie umiarkowane i duże, miejscami w całym kraju padać może śnieg. Temperatura maksymalna wyniesie od –2°C na Podhalu i 0°C na północnym wschodzie do 2°C na zachodzie i południu. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, okresami porywisty, zachodni i północno-zachodni.

SZCZEGÓŁOWA PROGNOZA HYDROLOGICZNA

W nadchodzącym tygodniu prognozowane są znaczne sumy opadów deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. W strefie nadmorskiej prognozuje się również występowanie silnego wiatru z kierunków zachodnich i północnych. W związku z prognozowaną sytuacją meteorologiczną na rzekach obserwować będziemy początkowo stabilizację oraz wahania związane z przemieszczaniem się wód opadowo-roztopowych, a od początku przyszłego tygodnia ponowne wzrosty związane z opadami. Przekroczenia stanów umownych spodziewane są również na stacjach będących pod wpływem morza.

Bug w Wyszkowie, 01.02.2024 r., Fot. Izabela Adrian IMGW-PIB

Bug w Wyszkowie, 01.02.2024 r., Fot. Izabela Adrian IMGW-PIB

Dorzecze Wisły
W ciągu najbliższych trzech dni na górnej Wiśle prognozowane są głównie spadki poziomu wody, a lokalnie wahania związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych (odcinek Wisły powyżej ujścia Raby). Poziom wody będzie układał się głównie w strefie wody średniej. Na stacji hydrologicznej Zawichost w pierwszej dobie prognozy poziom wody spadnie poniżej strefy wody wysokiej. Na Wiśle środkowej przewiduje się stabilizację i opadanie stanu wody w strefie wody wysokiej. W związku z przemieszczaniem się wezbrania w Wyszogrodzie oraz Kępie Polskiej przekroczenie stanu ostrzegawczego będzie się utrzymywało. Przekroczenie stanu ostrzegawczego może pojawić się w Płocku. Na dolnym i w ujściowym odcinku Wisły w związku ze spływem wód opadowo-roztopowych z górnych części zlewni prognozowane są wzrosty stanów wody – w strefie wody wysokiej i przy przekroczeniach stanu ostrzegawczego (przemieszczanie się wezbrania w kolejnych dniach).

W pierwszej połowie okresu prognozy na dopływach górnej Wisły wzrosty poziomu wody możliwe są jeszcze w ujściowych odcinkach Nidy i Wieprza (strefa wody wysokiej). Na pozostałym obszarze zlewni górnej Wisły notowane będą spadki bądź stabilizacja poziomu wody – w strefie wody średniej bądź wysokiej, a punktowo w niskiej. W górnych częściach zlewni karpackich dopływów Wisły mogą zaznaczyć się wahania bądź niewielkie wzrosty związane ze spływem wód roztopowych lub występującymi zjawiskami lodowymi. Liczba stacji z przekroczonymi stanami ostrzegawczymi będzie się stopniowo zmniejszać. Na dopływach środkowej Wisły przewiduje się początkowo stabilizację oraz opadanie stanu wody, miejscami wahania spowodowane dalszym spływem wód opadowo-roztopowych, utrzymującymi się zjawiskami lodowymi oraz pracą urządzeń hydrotechnicznych – w strefie wody wysokiej, lokalnie w średniej i niskiej. Obecne przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych na ogół będą się utrzymywały.

W zlewni Narwi i Bugu początkowo prognozowane są głównie spadki i stabilizacja stanów wody. Lokalnie możliwe są wzrosty wynikające ze spływu wód roztopowych przy przekroczonych stanach umownych (zlewni Legi). Na Bugu w woj. mazowieckim utrzyma się trudna sytuacja wynikająca z występowania i ustępowania zjawisk lodowych. W Wyszkowie i Popowie dominować będą wahania stanu wody przy przekroczonych stanach alarmowych, widoczna będzie jednak tendencja spadkowa. Liczba stacji z przekroczeniami stanów umownych utrzyma się na podobnym poziomie.

W związku z prognozowanymi opadami deszczu w przyszłym tygodniu na rzekach w dorzeczu Wisły pojawi się ponownie tendencja wzrostowa przy aktualnie utrzymujących się przekroczeniach stanów umownych. Ze względu na wypełnioną retencję nawet niewielkie opady deszczu powodować będą kolejne wzrosty na rzekach, szczególnie w zlewni Narwi i Bugu. Największe wzrosty pojawią się w połowie przyszłego tygodnia. Liczba przekroczeń stanów umownych będzie ponownie wzrastać.

Dorzecze Odry
W ciągu najbliższych trzech dni na górnej Odrze prognozowana jest początkowo stabilizacja w strefie wody średniej, a następnie możliwe są wzrosty stanu wody w tej samej strefie. Na Odrze skanalizowanej stan wody będzie ulegał wahaniom, miejscami z przewagą spadków, w strefach wody średniej i wysokiej. Odrą środkową swobodnie płynącą poniżej Nowej Soli będzie przemieszczało się wezbranie z kulminacjami w strefie wody wysokiej, w Nietkowie i Cigacicach w pierwszej dobie prognozy powyżej stanu ostrzegawczego. Na granicznym odcinku Odry dominować będą wzrosty i wahania.

W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry stany wody przez pierwszą połowę okresu prognozy będą miały na ogół tendencję spadkową w strefach wody średniej i wysokiej, z możliwością wahań spowodowanych pracą urządzeń wodnych. Rzeki górskie zasilane topniejącym śniegiem będą miały przeważnie przebieg wyrównany. W przyszłym tygodniu w związku z prognozowanymi opadami deszczu w zlewni środkowej i górnej Odry ponownie pojawią się wzrosty w strefie wody wysokiej przy licznych przekroczeniach stanów ostrzegawczych, a w zlewni Widawy i Baryczy alarmowych.

Na górnej Warcie, do Zbiornika Jeziorsko przeważać będą spadki stanu wody, lokalnie możliwe są wzrosty i lokalna stabilizacja. Na Warcie poniżej Zbiornika Jeziorsko do ujścia rzeki Warty dominować będą wzrosty stanów wody. Na dopływach Warty, w tym w zlewni Noteci, prognozowane są głównie spadki stanów wody, lokalnie stabilizacja i wzrosty. Występować mogą również wahania związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych. Stany wody na Warcie i jej dopływach, układać się będą w strefach wody wysokiej, lokalnie średniej i niskiej. Obecne przekroczenia stanów umownych będą się przeważnie utrzymywać.

Wybrzeże i rzeki Przymorza
W najbliższych dniach na Zalewie Szczecińskim, wzdłuż Wybrzeża, na Zalewie Wiślanym oraz na Żuławach prognozowane są wahania i wzrosty stanów wody spowodowane pojawianiem się silnego wiatru z sektora północnego i zachodniego. Prognozowane są przekroczenia stanów umownych.

Na rzekach Przymorza, na rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i do Zalewu Wiślanego stany wody układać się będą głównie w strefie wody wysokiej, lokalnie średniej i niskiej. W okresach silnego wiatru z północy pojawiać się może zjawisko cofki. Na Pasłęce, Redzie, Łebie, Słupi i Parsęcie w najbliższych dniach dotychczasowe przekroczenia stanów ostrzegawczych będą się utrzymywały.

SUSZA HYDROLOGICZNA

Sytuacja pod kątem suszy hydrologicznej w ostatnich 7 dniach nie uległa większej zmianie. Obecnie nie notujemy stacji z przepływem poniżej SNQ. Aktualnie w Polsce nie ma ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną. Przez najbliższe 7 dni liczba stacji z przepływem poniżej SNQ nie powinna się znacząco zmieniać.

Suma skumulowanego opadu w styczniu 2024.

Suma skumulowanego opadu w styczniu 2024.

Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.

Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.

Procentowy udział stacji hydrologicznych w poszczególnych strefach stanów wody od początku miesiąca.

Procentowy udział stacji hydrologicznych w poszczególnych strefach stanów wody od początku miesiąca.

Ostrzeżenia hydrologiczne 01.02.2024 r.

Ostrzeżenia hydrologiczne 01.02.2024 r.

Stan wody na rzekach w Polsce 01.02.2024 r. godz. 7:00.

Stan wody na rzekach w Polsce 01.02.2024 r. godz. 7:00.