Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (02-08.08.2024 r.)
PROGNOZA METEOROLOGICZNA
W nadchodzącym tygodniu czeka nas sporo zwrotów akcji w pogodzie, od spokojnych, słonecznych i upalnych dni po pochmurne i deszczowe z niższą temperaturą. W piątek i sobotę opady deszczu głównie na południu kraju, poza tym słonecznie i ciepło. W niedzielę od zachodu nasunie się front atmosferyczny, opady i burze możliwe będą miejscami w całej Polsce. Od poniedziałku nieco chłodniej, ale pod koniec przyszłego tygodnia znowu na termometrach zobaczymy 30°C.
Karkonosze, lipiec 2024 r. Fot. Piotr Krzaczkowski | IMGW-PIB
W piątek na północy, wschodzie i w centrum kraju na ogół pogodnie, tylko na Pomorzu okresami możliwy słaby deszcz. Na pozostałym obszarze pochmurno z opadami deszczu, na południu również burze. Na południu i południowym zachodzie opady mogą mieć natężenie umiarkowane, prognozowana suma opadów od 15 mm do 30 mm, tylko na zachodzie Dolnego Śląska i południu Ziemi Lubuskiej do 35 mm. Temperatura maksymalna od 22-24°C na północy i zachodzie, około 26°C w centrum, do 28°C na południowym wschodzie; chłodniej tylko nad morzem oraz na południowym zachodzie, od 17°C do 20°C. Wiatr słaby, na ogół północny i północno-wschodni. W czasie burz porywy wiatru do 65 km/h.
W nocy z piątku na sobotę w południowej połowie kraju nadal opady deszczu, miejscami o natężeniu umiarkowanym oraz lokalnie burze. Prognozowana suma opadów od 20 mm do 30 mm.
W sobotę zachmurzenie umiarkowane i duże. Na południu i południowym wschodzie przelotne opady deszczu, w Karpatach możliwe też burze. Prognozowana suma opadów do 15 mm. Temperatura maksymalna od 20-22°C na południowym wschodzie oraz nad morzem, około 24°C na północy i południowym zachodzie, do 27°C w centrum i na zachodzie. Wiatr słaby, nad morzem oraz na południowym wschodzie umiarkowany, północny i północno-zachodni, tylko na zachodzie zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 65 km/h.
W niedzielę nad zachodnią Polskę nasunie się front atmosferyczny, za którym napłynie chłodniejsze powietrze. Zachmurzenie będzie duże, z rozpogodzeniami, zwłaszcza początkowo na wschodzie kraju. Z zachodu na wschód będą przemieszczały się opady i lokalne burze. Temperatura maksymalna od 20°C nad morzem, około 22°C na zachodzie i w rejonach podgórskich, do 25°C w centrum i na wschodzie. Wiatr słaby i miarkowany, zachodni. W czasie burz porywy do 60 km/h.
W poniedziałek zachmurzenie umiarkowane i duże, z przelotnymi opadami deszczu, zwłaszcza na północy i we wschodniej połowie kraju. Miejscami możliwe burze. Temperatura maksymalna od 20°C na północy do 24°C na południu; nad morzem około 19°C. Wiatr umiarkowany i porywisty, północno-zachodni.
We wtorek jeszcze początkowo na wschodzie sporo chmur i gdzieniegdzie przelotny deszcz, na pozostałym obszarze pogodnie i bez opadów. Temperatura maksymalna od 23°C do 25°C; tylko nad morzem i w rejonach podgórskich około 20-22°C. Wiatr słaby, zmienny, z przewagą północnego.
W środę niemal w całym kraju słonecznie i bardzo ciepło, jedynie na krańcach północno-wschodnich możliwy przelotny deszcz. Temperatura maksymalna od 25°C nad morzem, około 26-27°C na przeważającym obszarze, do 30°C na zachodzie. Wiatr słaby, zmienny, z przewagą południowego.
W czwartek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i okresowymi rozpogodzeniami. Miejscami przelotne opady deszczu, lokalnie burze. Temperatura maksymalna od około 20°C na północy, około 26°C w centrum, do 30°C na południu. Wiatr umiarkowany, nad morzem dość silny, okresami porywisty, północno-zachodni i zachodni
SZCZEGÓŁOWA PROGNOZA HYDROLOGICZNA
Najbliższy tydzień upłynie pod znakiem zmiennej pogody. Upały będą występowały tylko lokalnie. Od piątku zrobi się nieco chłodniej. Silne opady deszczu i burze prognozowane są od piątku aż do niedzieli na południu kraju, a także w zachodniej i centralnej Polsce. Na rzekach przeważać będą spadki i stabilizacja stanów wody, jednak podczas weekendowych opadów możliwe są wzrosty stanów wody do strefy wody wysokiej i krótkotrwałe przekroczenia stanów umownych.
Wisła w Płocku, lipiec 2024 r. Fot. Paweł Staniszewski | IMGW-PIB
Dorzecze Wisły
Na górnej Wiśle prognozuje się wahania i spadki w strefie niskiej, punktowo średniej. Na środkowym odcinku Wisły przez cały okres prognozowane są dalsze spadki stanu wody w strefie niskiej.
W zlewniach dopływów górnej Wisły przeważać będą spadki i stabilizacja stanów wody w strefie wody średniej i niskiej, jedynie punktowo wysokiej. W związku z prognozowanymi opadami deszczu i burzami od piątku do niedzieli lokalnie może zaznaczyć się tendencja wzrostowa stanów wody. W przypadku kulminacji opadu może dojść do krótkotrwałych przekroczeń stanów umownych, a także do lokalnych podtopień na obszarach miejskich.
W zlewniach dopływów środkowej i dolnej Wisły dominować będą stabilizacja i spadki stanów wody, lokalnie wahania. Przeważać będzie strefa wody niskiej i średniej.
W zlewni Narwi i Bugu, podobnie jak w pozostałej części dorzecza Wisły, przeważać będzie tendencja spadkowa i stabilizacja stanów wody. Wyjątek stanowić będą lokalne wahania związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych. Stan wody w zlewni Narwi i Bugu będzie układać się w strefie wody niskiej i średniej, punktowo wysokiej. W ciągu najbliższego tygodnia prognozuje się dalszy rozwój suszy hydrologicznej w znacznej części dorzecza Wisły.
Dorzecze Odry
Na górnej Odrze prognozowana są głównie spadki stanów wody w strefie wody niskiej. W weekend, w związku z prognozowanymi opadami i burzami, możliwe są niewielkie, lokalne wzrosty stanów wody. Na Odrze skanalizowanej stany wody mogą ulegać wahaniom związanym z pracą jazów i stopni wodnych, przeważnie na granicy strefy wody średniej i niskiej. Na Odrze środkowej swobodnie płynącej prognozowana jest na ogół tendencja spadkowa stanów wody w strefie wody niskiej.
W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry przeważać będzie stabilizacja i spadki stanów wody. Od czwartku do niedzieli możliwe będą lokalne wzrosty stanów wody związane z prognozowanymi opadami burzowymi. W przypadku kulminacji opadu może dojść do krótkotrwałych przekroczeń stanów umownych, a także do lokalnych podtopień na obszarach miejskich. Stany wody na dopływach Odry będą układały się w strefie niskiej i średniej, lokalnie wysokiej. W Odolanowie na Baryczy początkowo prognozuje się utrzymywanie stanu ostrzegawczego.
Na górnej Warcie do Zbiornika Jeziorsko prognozowane są spadki, lokalnie stabilizacja stanów wody. Na Warcie poniżej Zbiornika Jeziorsko do ujścia rzeki prognozowane są spadki stanów wody. Na dopływach Warty prognozowane są spadki i stabilizacja stanów wody, lokalnie możliwe wzrosty. Występować mogą również wahania związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych. Stany wody na Warcie i jej dopływach układać się będą w strefach wody niskiej i średniej, lokalnie wysokiej.
Wybrzeże i rzeki Przymorza
Wzdłuż Wybrzeża, w ujściowym odcinku Odry i Wisły, na Zalewie Szczecińskim, Zalewie Wiślanym i Żuławach w najbliższych dniach poziomy wody będą układać się głównie w strefie wody średniej.
Na rzekach Przymorza, rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i do Zalewu Wiślanego przewidywane są wahania w strefie wody średniej, punktowo niskiej i wysokiej.
SUSZA HYDROLOGICZNA
Obecnie notujemy 168* stacji z przepływami poniżej progu SNQ. Oznacza to wzrost o 68 stacje w porównaniu do zeszłego tygodnia (25.07). Aktualnie obowiązuje 25 ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną.
*Uwaga: liczba stacji z przepływami mniejszymi od średniego niskiego przepływu z wielolecia (SNQ) została zaktualizowana w dniu 30.07 w związku z powiększeniem bazy danych o nowe stacje hydrologiczne.
W nadchodzącym tygodniu liczba stacji z przepływem poniżej SNQ będzie nadal stopniowo rosnąć. Rozwój niżówki chwilowo zahamuje w weekend, kiedy prognozowane są lokalnie większe sumy opadów, ale głównie na południu kraju. Wraz z początkiem nowego tygodnia nastąpi wzrost zagrożenia suszą.
W najbliższych dniach należy spodziewać się aktualizacji ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną.
Wskaźnik wilgotności gleby w warstwie przypowierzchniowej (7-28 cm) spadł lokalnie poniżej 20%. Najtrudniejsza sytuacja panuje obecnie w woj. łódzkim, śląskim, opolskim, mazowieckim oraz podlaskim i na zachodzie woj. świętokrzyskiego. Na pozostałym obszarze kraju wskaźnik w omawianej warstwie przyjmuje wartości około 50%, a na Pomorzu nawet 80%. Najkorzystniejsze warunki wciąż utrzymują się w Karpatach i w pasie Pobrzeży i Pojezierza Pomorskiego.
W warstwie 28-100 cm sytuacja wilgotnościowa uległa pogorszeniu. Wciąż na północy woj. śląskiego i opolskiego, w woj. łódzkim, na zachodzie woj. świętokrzyskiego, w woj. lubuskim oraz lokalnie w wielkopolskim, podkarpackim, lubelskim, mazowieckim, podlaskim i warmińsko-mazurskim wskaźnik wilgotności gleby wynosi poniżej 40%, a miejscami spada do nawet 25%. Wyższa wilgotność gleby (powyżej 65%) utrzymuje się w Karpatach i lokalnie na krańcach północnych Polski. Jednak na pozostałej części Polski wskaźnik wilgotności wynosi ok. 50%.
Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.
Procentowy udział stacji hydrologicznych w poszczególnych strefach stanów charakterystycznych oraz liczba stacji z przepływem poniżej SNQ.
Suma skumulowanego opadu w lipcu 2024 r.
Ostrzeżenia hydrologiczne, 01.08.2024 r.
Stan wody na rzekach w Polsce, 01.08.2024 r., godz. 8:00.