Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (03-10.11.2023 r.)
PROGNOZA METEOROLOGICZNA
W piątek oraz w nocy z piątku na sobotę Polska będzie w zasięgu rozległego niżu Ciaran oraz związanego z nim układu frontów atmosferycznych, co skutkować będzie wietrzną i deszczową pogodą. Porywy wiatru osiągać będą do 75 km/h w głębi kraju, a na południu, w obszarach podgórskich, do 110 km/h. Wysoko w Tatrach wiatr powieje w porywach do 160 km/h. W sobotę wiatr nieco osłabnie i odrobinę się wypogodzi, ale od niedzieli wróci pochmurna i deszczowa pogoda, która towarzyszyć nam będzie do końca przyszłego tygodnia.
W piątek zachmurzenie będzie duże oraz okresami wystąpią opady deszczu, przemieszczające się z zachodu na wschód kraju (suma opadów od 10 mm do 15 mm). W Sudetach wystąpią opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Na południu możliwe będą burze. Temperatura wyniesie od 10°C na północnym zachodzie do 16°C na południowym wschodzie. W zachodniej połowie kraju temperatura maksymalna wystąpi przed południem. Będzie wietrznie: wiatr umiarkowany i dość silny, w rejonach podgórskich i w Karpatach początkowo silny, w całym kraju porywisty, południowo-wschodni, od zachodu kraju stopniowo skręcał będzie na zachodni. We wschodniej połowie kraju i w centrum wiatr powieje w porywach do 75 km/h, na Pogórzu Karpackim i w Karpatach do 110 km/h, a w Tatrach do 160 km/h. Po południu wiatr będzie stopniowo słabł.
W nocy z piątku na sobotę będzie nadal pochmurnie, na zachodzie i południu możliwe rozpogodzenia. Miejscami, głównie we wschodniej połowie kraju, wystąpią opady deszczu. Wysoko w Karpatach i Sudetach popada deszcz ze śniegiem i śnieg. Temperatura wyniesie od 4°C do 8°C; chłodniej będzie lokalnie w rejonach podgórskich: około 2°C. Nadal będzie wietrznie: wiatr umiarkowany, na wschodzie okresami dość silny, w całym kraju porywisty, zwykle południowo-zachodni i zachodni. Na wschodzie porywy wiatru osiągną do 65 km/h, w Sudetach i Karpatach do 90 km/h, a w Tatrach do 150 km/h i będą stopniowo słabnąć.
W sobotę będzie pogodnie, tylko na północnym wschodzie początkowo będzie więcej chmur i zanikające słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie od 8°C na północy do 13°C na południu. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na zachodzie i północy okresami porywisty, z kierunków południowych. Wysoko w Karpatach wiatr w porywach do 70 km/h, a w Sudetach do 90 km/h.
W niedzielę będzie pochmurnie i miejscami wystąpią opady deszczu. Temperatura maksymalna osiągnie od 8°C do 12°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na wybrzeżu także dość silny, miejscami w porywach do 65 km/h, z kierunków południowych.
W poniedziałek zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami. Wystąpią przelotne opady deszczu, w nocy na wschodzie jeszcze opady jednostajne. Nad morzem możliwe będą burze. Temperatura maksymalna wyniesie od 9°C do 13°C, na Podhalu około 6°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na wybrzeżu także dość silny, w całym kraju w porywach do 60 km/h, południowo-zachodni i zachodni.
We wtorek zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami oraz przelotnie popada. Temperatura wyniesie od 9°C do 13°C, na Podhalu około 8°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na wybrzeżu także dość silny, okresami porywisty, na północnym wschodzie i krańcach zachodnich do 55 km/h, południowo-zachodni i zachodni.
W środę zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami i przelotnymi opadami deszczu. Temperatura maksymalna osiągnie od 7°C do 11°C. Wiatr będzie umiarkowany, okresami dość silny i porywisty, na południu lokalnie w porywach do 60 km/h, południowo-zachodni.
W czwartek zachmurzenie będzie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie od 7°C do 12°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, porywisty, na północnym zachodzie w porywach do 60 km/h, zwykle z kierunków południowych.
PROGNOZA HYDROLOGICZNA
Nadchodzący tydzień przyniesie jesienną pogodę z opadami deszczu i okresami silniejszym wiatrem. Najtrudniejsze meteorologicznie i hydrologiczne zapowiadają się noc z czwartku na piątek i piątek – na południowym zachodzie prognozowane są intensywne opady deszczu, a na krańcach południowych oraz w pasie od woj. warmińsko-mazurskiego, przez kujawsko-pomorskie, mazowieckie i łódzkie, po śląskie i opolskie wydane zostały ostrzeżenia meteorologiczne na silny wiatr.
Dorzecze Wisły
Na górnej Wiśle prognozujemy wahania lub stopniowe spadki stanu wody w strefie wody średniej. Na odcinku środkowej Wisły do ujścia Bzury przewidujemy stabilizację i opadanie stanu wody w strefie wody średniej. Poniżej ujścia Bzury początkowo będą miały miejsce dalsze wzrosty, związane z przemieszczaniem się fali wezbraniowej, która będzie kulminować na kolejnych stacjach hydrologicznych w strefie wody średniej. Od piątku występować będą już spadki i stabilizacja stanów wody. Na odcinku rzeki na wysokości Płocka i Włocławka spodziewane są również wahania stanu wody w strefie wody niskiej i średniej, spowodowane pracą zbiornika wodnego. Na dolnej Wiśle przewidujemy wzrosty i wahania stanów wody, związane z dalszym przemieszczaniem się wody w korycie – do strefy wody średniej.
Na karpackich dopływach Wisły przeważać będzie tendencja spadkowa stanów wody, a miejscami zaznaczy się stabilizacja. Początkowo, w zlewni Sanu możliwe są jeszcze lokalne wzrosty, związane ze spływem wody opadowej. Stany wody na górnych dopływach Wisły będą się układały w strefie wody średniej, lokalnie niskiej i wysokiej. W piątek w związku z prognozowanymi opadami deszczu punktowo mogą zaznaczać się wzrosty stanów wody – na ogół w obecnych strefach.
W zlewni Narwi i Bugu prognozuje się stabilizację i opadanie stanu wody oraz lokalne wahania i wzrosty spowodowane pracą urządzeń hydrotechnicznych i okresowymi opadami deszczu – w strefie wody średniej i niskiej, a lokalnie wysokiej.
Na pozostałych dopływach Wisły przewiduje się na ogół stabilizację oraz spadki stanu wody w strefie wody średniej i niskiej, lokalnie wysokiej. Początkowo możliwe są niewielkie wahania związane z prognozowanymi w piątek opadami deszczu.
Dorzecze Odry
Stany wody górnej Odry będą głównie ulegały wahaniom na ogół z tendencją spadkową, ale w trakcie weekendu mogą zaznaczyć się niewielkie wzrosty - w strefie wody średniej. Na Odrze środkowej prognozuje się przede wszystkim stabilizację lub wahania stanów wody związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych – w strefie wody średniej, lokalnie niskiej. Na granicznym odcinku Odry przewiduje się wzrosty i stabilizację stanów wody w strefie wody średniej.
W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry stany wody będą miały przebieg wyrównany bądź będą ulegały niewielkim wahaniom w strefie wody średniej, lokalnie niskiej i wysokiej. W nocy z czwartku na piątek (02/03.11.2023), w związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu na południowym zachodzie kraju, na potokach w zlewni Nysy Łużyckiej, Bobru i Kwisy możliwe będą większe wzrosty i wahania stanów wody w strefie wody średniej i wysokiej, z możliwością krótkotrwałego przekroczenia stanu ostrzegawczego w Porajowie i Sieniawce na Nysie Łużyckiej, na Witce w Ostróżnie, w Mirsku na Czarnym Potoku lub w Świebodzicach na Pełcznicy. Od soboty na dopływach Odry przeważać będzie stabilizacja i tendencja spadkowa stanów wody. Wahania stanów wody występować będą głównie na odcinkach rzek będących pod wpływem urządzeń hydrotechnicznych lub okresowo przy większych opadach deszczu (głównie w niedzielę 05.11.2023).
Na Warcie i jej dopływach przeważać będzie stabilizacja i niewielkie wzrosty stanów wody. Lokalnie wystąpią spadki i wahania. Stany wody układać się będą w strefach wody niskiej i średniej, lokalnie wysokiej. Przekroczenie stanu ostrzegawczego w Białośliwiu na Noteci będzie się początkowo utrzymywać.
Wybrzeże i rzeki Przymorza
Początkowo, na Zalewie Szczecińskim, wzdłuż Wybrzeża oraz na Zalewie Wiślanym i Żuławach prognozuje się wahania poziomu morza z tendencją wzrostową w strefie wody średniej, punktowo wysokiej. Większe wzrosty na stacjach hydrologicznych morskich oraz będących w zasięgu oddziaływania morza przewidywane są w piątek rano, ale w drugiej części dnia tendencja się odwróci i zaznacza się spadki i wahania poziomów wody. Po weekendzie możliwe będą ponowne wahania z tendencją wzrostową.
Na rzekach Przymorza, rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej oraz Zalewu Wiślanego prognozujemy wahania stanów wody w strefie średniej, lokalnie niskiej.
SUSZA HYDROLOGICZNA
Sytuacja pod kątem suszy hydrologicznej na przestrzeni ostatnich 7 dni ulegała dalszej poprawie. Obecnie notujemy 38 stacji z przepływem poniżej SNQ. Jest to 6 stacji mniej niż tydzień temu.
W przypowierzchniowej warstwie gleby (0-7 cm w głąb) wskaźnik wilgotności na przeważającym obszarze kraju wynosi 70-90%. W warstwie 7-28 cm w głąb sytuacja jest zbliżona do tej w płytszym poziomie gleby. Najmniej korzystna sytuacja jest w warstwie gleby na głębokości 28 100 cm (jest to głębokość, w której wiele roślin ma swoje korzenie), choć w ostatnim tygodniu również tutaj sytuacja poprawiła się. Wskaźnik wilgotności na poziomie 35-40% notowany jest tylko lokalnie, głównie w centrum i na północnym wschodzie Polski. Na znacznym obszarze Polski wilgotność gleby przekracza 45% i 50%. W tej warstwie największa wilgotność występuje w obszarach górskich i pogórskich Sudetów i Karpat.
Aktualnie w Polsce obowiązuje 19 ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną. W ostatnim tygodniu odwołano 19 ostrzeżeń. W perspektywie najbliższych dni istnieje prawdopodobieństwo odwołania kolejnych ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną.
Przez najbliższe 7 dni liczba stacji z przepływem poniżej SNQ będzie utrzymywać się na podobnym poziomie. Krótszy dzień i schyłek wegetacji roślin powoduje mniejsze straty wody, a przelotne opady i coraz niższe wartości temperatury przyczynią do dalszej stopniowej poprawy sytuacji hydrologicznej.
Do pobrania