Przejdź do treści

03.10.2024

Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (04-10.10.2024 r.)

PROGNOZA METEOROLOGICZNA

W najbliższy weekend dominować będzie pochmurna aura z okresowymi opadami deszczu, nieco silniejszymi na południu kraju. W sobotę i niedzielę północna i zachodnia Polska znajdzie się w zasięgu wyżu, tam w dzień więcej słońca, ale nocami spadki temperatury nawet do 2-4°C. Południe i wschód kraju pozostanie w weekend pod wpływem niżu, który przyniesie opady deszczu. Od poniedziałku stopniowe ocieplenie, od wtorku do czwartku na termometrach w wielu miejscach pojawi się 20°C.

Zachód słońca nad Tatrami, październik 2024 r. Fot. Witold Kaszkin |IMGW-PIB

Zachód słońca nad Tatrami, październik 2024 r. Fot. Witold Kaszkin | IMGW-PIB

W piątek i sobotę zachmurzenie duże, większe przejaśnienia głównie na północy i zachodzie kraju. W wielu miejscach opady deszczu, w Małopolsce i na Podkarpaciu okresami o umiarkowanym i silnym natężeniu. Wysoko w górach opady mieszane deszczu ze śniegiem i śniegu – tam przybędzie ok. 1-3 cm śniegu. Temperatura minimalna wyniesie od 4-6°C na północy i w rejonach podgórskich do 11°C na południowym wschodzie i nad morzem. Temperatura maksymalna w piątek na ogół od 9°C do 15°C, w sobotę od 10°C do 16°C. Wiatr w piątek na zachodzie kraju i Pomorzu umiarkowany i dość silny oraz porywisty, na Wybrzeżu w porywach do 55 km/h, wysoko w górach do 85 km/h, północno-wschodni.

W niedzielę więcej słońca na północy kraju, na południu i wschodzie przeważnie pochmurno i tam opady deszczu. Miejscami na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie opady mogą mieć początkowo umiarkowane natężenie, ale z biegiem dnia będą słabnąć. Na północy i zachodzie przeważnie bez opadów. Poranek chłodny, temperatura minimalna wyniesie od 2°C na Pomorzu do 10°C na południu. W dzień temperatura wzrośnie do 11-12°C na południu i 16°C na północnym zachodzie kraju. Wiatr będzie słaby, tylko nad morzem umiarkowany, z kierunków wschodnich i północnych.

W poniedziałek znacznie więcej słońca, tylko na krańcach południowo-wschodnich i zachodnich możliwe słabe opady deszczu. Poranek dość chłodny, temperatura minimalna od 2°C do 7°C, nieco cieplej nad morzem, do 10°C. W ciągu dnia na termometrach od 13°C na północy do 18°C na południu. Wiatr porywisty na Pomorzu i obszarach podgórskich Sudetów, z kierunków południowych.

We wtorek na przeważającym obszarze kraju słonecznie i ciepło, od 17°C do 21°C. Na północy i zachodzie okresami więcej chmur i tam słaby deszcz. Wiatr słaby i umiarkowany, na południu porywisty, wysoko w górach silniejszy, południowy i południowo-wschodni.

W środę ponownie pochmurno i deszczowo w całym kraju. Nadal jeszcze ciepło, w dzień od 16°C do 20°C. Noc z temperaturą powyżej 10°C. Wiatr się nasili i będzie porywisty w wielu miejscach, na południu porywy do 50 km/h, w górach w dalszym ciągu silniejszy, południowy i południowo-zachodni.

W czwartek pogoda zróżnicowana. W centrum i na południu powinno być słonecznie i ciepło, do 21°C. Poza tym pochmurno i miejscami przelotne opady deszczu, z temperaturą od 16°C do 20°C. Wiatr nad morzem silniejszy, w porywach do 60 km/h, na pozostałym obszarze kraju także w wielu miejscach porywisty, południowy i południowo-zachodni.


SZCZEGÓŁOWA PROGNOZA HYDROLOGICZNA

Na początku okresu, w związku z przemieszczaniem się fali wezbraniowej na Odrze, obserwowane będą wzrosty stanów wody na jej dolnym odcinku do ujścia. Dodatkowo, poziom wody w ujściowym odcinku Odry i na wodach Zalewu Szczecińskiego początkowo będzie podpiętrzany przez silny wiatr z sektora północnego. W kolejnych dniach na środkowej i dolnej Odrze nadal przekroczone będą stany alarmowe i ostrzegawcze, ale z tendencją do stopniowego opadania.

Wisła w Warszawie, fot. Dariusz Witkowski |IMGW-PIB

Wisła w Warszawie, fot. Dariusz Witkowski | IMGW-PIB

Dorzecze Wisły
Na górnej Wiśle prognozowane są niewielkie wahania z tendencją spadkową stanów wody w strefie wody średniej, lokalnie niskiej. Na Wiśle środkowej przewidywane są spadki lub stabilizacja stanów wody w strefie wody niskiej, lokalnie średniej.

W zlewniach dopływów górnej Wisły przewidywane są na ogół spadki i stabilizacja stanów wody w strefie wody średniej i niskiej, a punktowo wysokiej. Lokalne wzrosty i wahania stanu wody (głównie w aktualnych strefach stanu) możliwe będą od czwartku do soboty, z uwagi na prognozowane opady deszczu (w piątek spadnie do 40 mm na południu). Największe wzrosty spodziewane są w zlewni Wisłoki i Sanu. Od poniedziałku zaznaczą się dalsze spadki stanów wody.

W zlewni Narwi i Bugu prognozowane są na ogół spadki i stabilizacja stanów w strefie wody niskiej i średniej, punktowo wysokiej. Lokalnie możliwe są wahania stanów wody związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych.

W pozostałych zlewniach środkowej Wisły oraz dolnej Wisły prognozowane są na ogół spadki i stabilizacja stanów w strefie wody niskiej i średniej, punktowo wysokiej. Lokalnie możliwe są wahania stanów wody związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych.

Dorzecze Odry
Na górnej Odrze prognozowane są stabilizacja lub nieznaczne wahania stanów wody, a w weekend możliwe wzrosty w wyniku spływu wód opadowych. Stany wody układać się będą w strefie wody średniej. Na odcinku Odry od Brzegu Dolnego do Malczyc stany wody będą opadać w strefie wody wysokiej oraz ulegać wahaniom związanym z pracą urządzeń hydrotechnicznych. Od Głogowa do Nowej Soli początkowo utrzymywać się będą przekroczenia stanów ostrzegawczych, ale z tendencją do opadania. Na odcinku Odry od Cigacic notowane będą spadki powyżej stanów alarmowych, lokalnie ostrzegawczych. Na dolnej Odrze w nocy z czwartku na piątek fala wezbraniowa będzie kulminować w Gryfinie około stanu alarmowego i w Szczecinie w strefie wody wysokiej z możliwością osiągnięcia stanu ostrzegawczego. Silny wiatr może piętrzyć wodę w ujściu Odry i na zalewie jeszcze do piątku. W trakcie weekendu stan wody na dolnej Odrze zacznie opadać.

W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry dominować będzie tendencja spadkowa oraz stabilizacja stanów wody w strefie wody wysokiej i średniej, punktowo niskiej. Spadki do strefy niskiej zaznaczą się głównie na górnych odcinkach lewostronnych dopływów Odry. Wciąż lokalnie przekroczone będą stany umowne. Okresowo, głównie podczas słabych opadów deszczu w trakcie weekendu, stany wody na dopływach Odry mogą ulegać wahaniom i wzrostom. Szczególnie w zlewni Baryczy może dojść do ponownych przekroczeń stanów umownych.

Na Warcie prognozowane są spadki i stabilizacja, lokalnie wahania stanów wody w strefie wody średniej, lokalnie niskiej i wysokiej. W Kostrzynie nad Odrą do piątku stan wody będzie układać się powyżej stanu alarmowego, a następnie będą miały miejsce spadki. Na dopływach Warty przeważać będzie stabilizacja stanów wody, lokalnie możliwe spadki oraz wzrosty. Występować mogą także wahania związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych. Stany wody na Warcie i jej dopływach, układać się będą w strefach wody średniej, lokalnie niskiej i wysokiej.

Wybrzeże i rzeki Przymorza
Na Zalewie Szczecińskim prognozowane są przeważnie wahania i wzrosty poziomu wody w strefie średniej i wysokiej. W Trzebieży możliwe jest przekroczenie stanu ostrzegawczego. Wzrosty stanu wody są prognozowane do piątku i związane będą z silnym wiatrem z północy. Wzdłuż Wybrzeża, na Żuławach i Zalewie Wiślanym oraz w ujściu Wisły będą miały miejsce wahania w strefie wody średniej. Na Żuławach możliwy będzie lokalny wzrost stanu wody do strefy wysokiej. Na rzekach Przymorza, rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego przewidywane są głównie wahania i stabilizacja w strefie wody średniej, lokalnie niskiej.


SUSZA HYDROLOGICZNA

Obecnie notujemy 106 stacji (03.10) z przepływami poniżej progu SNQ. Oznacza to spadek o 29 stacji w porównaniu do zeszłego tygodnia (26.09). W trakcie weekendu, w związku z deszczową i chłodną jesienną aurą, prognozujemy utrzymywanie się liczby stacji z przepływem poniżej SNQ na podobnym poziomie. Od poniedziałku, wraz z postępującym ociepleniem i niższymi sumami opadów, liczba stacji będzie stopniowo wzrastać.

Obecnie obowiązuje 27 ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną.

Wskaźnik wilgotności gleby w warstwie przypowierzchniowej (7-28 cm) na południu kraju wzrósł do ok. 80%, sytuacja poprawiła się również częściowo w  woj. wielkopolskim i lubelskim oraz na wschodzie woj. świętokrzyskiego. Najgorsze warunki wciąż utrzymują się w północno-wschodniej połowie kraju – tu miejscami wskaźnik wilgotności gleby wynosi poniżej 30%. W warstwie
28-100 cm rozkład wilgotności gleby jest zbliżony do tego z wyższej warstwy, jednak znacznie więcej obszaru jest z niższymi wartościami wilgotności.

 

Suma skumulowanego opadu w październiku 2024.

Suma skumulowanego opadu w październiku 2024.

Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.

Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.

Procentowy udział stacji hydrologicznych w poszczególnych strefach stanów charakterystycznych oraz liczba stacji z przepływem poniżej SNQ.

Procentowy udział stacji hydrologicznych w poszczególnych strefach stanów charakterystycznych oraz liczba stacji z przepływem poniżej SNQ.

Ostrzeżenia hydrologiczne na dzień 03.10.2024 r.

Ostrzeżenia hydrologiczne na dzień 03.10.2024 r.

Ostrzeżenia meteorologiczne na dzień 03.10.2024 r.

Ostrzeżenia meteorologiczne na dzień 03.10.2024 r.

Stan wody na rzekach w Polsce 03.10.2024 r. godz. 8:00.

Stan wody na rzekach w Polsce 03.10.2024 r. godz. 8:00.