Przejdź do treści

04.05.2023

Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (05-11.05.2023 r.)

Najbliższy tydzień przyniesie pogodę bardzo zmienną, w wielu regionach kraju chłodną i deszczową. Wyż, który stopniowo znad Skandynawii odsunie się nad Rosję, będzie blokował kolejne strefy opadów nasuwające się do Polski od zachodu. Spowoduje to ustabilizowanie pogody z podziałem na deszczowy zachód i bardziej słoneczny wschód. Będzie nieco cieplej, a po weekendzie także z mniejszym ryzykiem przymrozków.

W piątek na południu i północy przeważnie słonecznie, na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie okresami duże. Na wschodzie miejscami wystąpią słabe opady deszczu. Na północy lokalnie poranek z przymrozkami. Temperatura maksymalna w dzień od 7°C na wybrzeżu, około 12°C w centrum, do 20°C na Dolnym Śląsku. Wiatr będzie przeważnie umiarkowany, w północnej połowie kraju porywisty, nad morzem także dość silny i w porywach do 55 km/h, północno-wschodni i wschodni.

W nocy z piątku na sobotę w północno-wschodniej części Polski pogodnie i tam wystąpią przymrozki. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie będzie wzrastać do dużego, a na zachodzie możliwe opady deszczu, okresami o umiarkowanym natężeniu. Temperatura minimalna od –3°C na północnym wschodzie (przy gruncie około –6°C), 1-4°C w centrum, do 8°C na południowym zachodzie. Wiatr wciąż będzie słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, z kierunków wschodnich.

Sobota raczej pochmurna i w wielu miejscach z opadami deszczu, na zachodzie miejscami do 20 mm na 12 godzin. Na krańcach południowych możliwe są burze. Pogodnie tylko na północnym wschodzie. Temperatura maksymalna od 9°C do 14°C, najcieplej będzie na Podkarpaciu, do 17°C. Spodziewamy się wiatru przeważnie umiarkowanego i porywistego, z kierunków wschodnich.

W niedzielę na zachodzie i południu zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, prognozowane są stopniowo zanikające opady deszczu. Na pozostałym obszarze raczej pogodnie. Temperatura minimalna w nocy od –1°C na Suwalszczyźnie, około 4°C w centrum, do 8°C na południowym zachodzie. W północno-wschodniej Polsce wystąpią także przygruntowe przymrozki. Temperatura maksymalna od około 10°C na południowym wschodzie do 14-16°C na pozostałym obszarze. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, południowo-wschodni i wschodni.

Poniedziałek we wschodniej Polsce dość słoneczny, na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie będzie duże. Opady deszczu wystąpią miejscami na południu i południowym zachodzie. Temperatura minimalna od 1°C na północnym wschodzie (z możliwością przygruntowych przymrozków do –1°C), około 4°C w centrum, do 8°C na zachodzie. Temperatura maksymalna prognozowana jest w przedziale od 14°C do 17°C. Wiatr będzie umiarkowany, miejscami porywisty, zwykle południowo-wschodni.

We wtorek od zachodu najprawdopodobniej nasunie się pofalowany front atmosferyczny, który przyniesie nam dużo chmur i na zachodzie opady deszczu. Na wschodzie Polski możliwe są większe przejaśnienia i rozpogodzenia. Temperatura minimalna będzie w całym kraju dodatnia, od 3°C na północnym wschodzie do 10°C na zachodzie. W dzień temperatura maksymalna zwykle wyniesie od 14°C do 18°C. Wiatr będzie na ogół umiarkowany i porywisty, południowo-wschodni i południowy.

Środa i czwartek w miarę pogodne na wschodzie Polski. Tam także raczej nie będzie padać. Na pozostałym obszarze dużo chmur i przelotne opady deszczu, a w środę możliwe burze. Temperatura minimalna od 5°C na północnym wschodzie do 10°C na zachodzie. Temperatura maksymalna od 14°C do 18°C, ale w środę na zachodzie możliwe jest 20°C, z kolei w czwartek będzie tam zaledwie około 13°C. Wiatr słaby i umiarkowany, przeważnie południowowschodni. Z powodu niepewnego układu pola ciśnienia w najbliższym tygodniu możliwe są istotne przeskoki w typie pogody, szczególnie w centrum kraju. Zachęcamy do śledzenia na bieżąco aktualizacji naszych prognoz.

 

SZCZEGÓŁOWA PROGNOZA HYDROLOGICZNA

Najbliższy tydzień to typ pogody umiarkowanie ciepłej z przymrozkami w nocy oraz nad ranem. Opady deszczu o niewielkim natężeniu prognozowane są od weekendu. Nie będą one miały większego znaczenia dla sieci hydrologicznej w kraju. Niewysokie temperatury nie spowodują również gwałtownych roztopów na obszarach górskich, gdzie zalega pokaźna pokrywa śnieżna.

Dorzecze Wisły

W ciągu najbliższych dni na Wiśle spodziewana są niewielkie wahania oraz stabilizacja poziomu wody głównie w strefie wody średniej, miejscami na środkowym odcinku w strefie wody niskiej. W kolejnych dniach prognozuje się utrzymywanie tendencji spadkowej w aktualnych strefach.

W zlewniach dopływów górnej Wisły początkowo obserwować będziemy wahania w strefie wody średniej, a miejscami także wysokiej, co spowodowane będzie przemieszczaniem się w zlewniach wody po opadach z wtorku oraz środy. W następnych dniach prognozowane są spadki oraz stabilizacja w strefie wody średniej. Miejscami poziom wody może zostać zaburzony pracą urządzeń hydrotechnicznych.

W zlewniach dopływów środkowej Wisły prognozowana jest na ogół stabilizacja i lokalne wahania stanów wody, związane ze spływem wód opadowych i pracą urządzeń hydrotechnicznych. W drugiej części tygodnia zaznaczą się również spadki stanów wody. Stany wody układać się będą głównie w strefie wody średniej, lokalnie niskiej i wysokiej.

W zlewni Narwi i Bugu spodziewane są spadki oraz nieznaczne wahania stanu wody. Po weekendzie prognozowane są również spadki i stabilizacja. Stany wody układać się będą w strefie wody średniej, lokalnie wysokiej i niskiej. W profilu Dorohusk na Bugu przy tendencji spadkowej utrzymywać się będzie wciąż przekroczony poziom ostrzegawczy.

W zlewniach dopływów dolnej Wisły przewidywane są głównie spadki i stabilizacja stanu wody w strefie stanów średnich i niskich, lokalnie wysokich.

Dorzecze Odry

Stany wody górnej Odry początkowo będą nieznacznie wzrastały wskutek spływu wód opadowych – w strefie stanów średnich. W drugiej części okresu prognozowane są spadki. Na Odrze skanalizowanej spodziewane są wahania, o amplitudach dobowych zależnych od pracy urządzeń hydrotechnicznych, na ogół w strefie wody średniej. Na Odrze środkowej swobodnie płynącej przeważać będą spadki stanów wody w strefach wody wysokiej i średniej. Na przebieg stanów wody i przepływów na Odrze środkowej swobodnie płynącej będzie miała wpływ praca jazu w Malczycach oraz gospodarka wodna prowadzona na zbiornikach energetycznych na Bobrze. Na dolnej Odrze prognozuje się stabilizację oraz niewielkie spadki.

W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry stany wody będą miały przeważnie ustabilizowany przebieg bądź będą opadały – w strefie wody średniej, odcinkami wysokiej (głównie w zlewniach lewostronnych dopływów Odry środkowej) oraz niskiej (punktowo na Olzie, Kamionce, a także na górnej Małej Panwi). Istotne dobowe zmiany stanów wody spodziewane są w następstwie pracy urządzeń hydrotechnicznych, szczególnie zbiorników wodnych na Kwisie, Bystrzycy i Bobrze. 4 BIURO PRASOWE IMGW-PIB Na górnej Warcie do Zbiornika Jeziorsko prognozowane są niewielkie spadki i stabilizacja stanów wody. Na Warcie poniżej Zbiornika Jeziorsko do ujścia rzeki dominować będą spadki stanów wody, lokalnie stabilizacja. Na dopływach Warty przeważać będą spadki i stabilizacja stanów wody. Występować mogą również wahania spowodowane pracą urządzeń hydrotechnicznych. Stany wody na Warcie i jej dopływach, układać się będą głównie w strefach wody średniej, lokalnie niskiej i wysokiej. Na Noteci i dopływach prognozuje się stabilizacje i spadki stanów wody, lokalnie możliwe wzrosty oraz wahania spowodowane oddziaływaniem urządzeń hydrotechnicznych. Stany wody układać się będą w strefie wody średniej, lokalnie niskiej.

Wybrzeże i rzeki Przymorza

W ciągu najbliższych dni wzdłuż Wybrzeża, na Zalewie Szczecińskim, na Zalewie Wiślanym i na Żuławach prognozowane są wahania poziomów wody w strefie stanów średnich i niskich, lokalnie ze stopniową tendencją wzrostową. Na rzekach Przymorza, na rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i do Zalewu Wiślanego stany wody będą układały się w strefie wody średniej i niskiej, punktowo wysokiej, lokalnie zaznaczy się niewielka tendencja spadkowa.

SUSZA HYDROLOGICZNA

Sytuacja hydrologiczna pod kątem suszy w minionym tygodniu nie uległa zmianie. Przepływy poniżej SNQ występują obecnie na 3 stacjach. W nadchodzącym tygodniu liczba stacji z przepływami poniżej SNQ będzie utrzymywać się na podobnym poziomie.

Suma skumulowanego opadu od początku maja 2023
Suma skumulowanego opadu od początku maja 2023

 

Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ
Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ

 

Stan wody na rzekach w Polsce 04.05.2023 r. godz. 8:00
Stan wody na rzekach w Polsce 04.05.2023 r. godz. 8:00