Przejdź do treści

05.09.2024

Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (06 – 12.09.2024 r.)


PROGNOZA METEOROLOGICZNA

W weekend słonecznie i upalnie, ale w niedzielę od zachodu pojawi się więcej chmur i opady deszczu oraz burze. Temperatury od 29°C do 32°C. We wtorek chłodniej, więcej chmur i gdzieniegdzie opady deszczu. Temperatury znacznie niższe, od 18°C do 24°C. Od czwartku ponownie słonecznie i wzrost temperatury powietrza do 26°C.

Mazury Zachodnie, Fot. J. Walijewski

Mazury Zachodnie, Fot. J. Walijewski


W piątek słonecznie. Najchłodniej nad morzem i w rejonach podgórskich, od 23°C do 26°C. Na pozostałym obszarze gorąco i upalnie, od 28°C do 32°C. Wiatr będzie na ogół umiarkowany, południowo-wschodni.

W sobotę słonecznie, na południu i południowym zachodzie lokalnie większe zachmurzenie i tam możliwe przelotne opady deszczu oraz burze. Prognozowana suma opadów do 15 mm. Najchłodniej nad morzem i w rejonach podgórskich, od 25°C do 27°C. Na pozostałym obszarze upalnie, od 29°C do 32°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, południowo-wschodni. W rejonach burz porywisty.

W niedzielę słonecznie, jedynie na zachodzie i na południu większe zachmurzenie i tam możliwe przelotne opady deszczu oraz burze. Najchłodniej nad morzem, od 25°C do 27°C. Na pozostałym obszarze upalnie, od 29°C do 32°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, południowo-wschodni. W rejonach burz porywisty.

W poniedziałek słonecznie, jedynie na zachodzie i na południu większe zachmurzenie i tam możliwe przelotne opady deszczu oraz burze. Najchłodniej nad morzem i w rejonach podgórskich, od 25°C do 27°C. Na pozostałym obszarze upalnie, od 29°C do 32°C. Wiatr będzie na ogół umiarkowany, okresami porywisty, południowo-wschodni.

Od wtorku nastąpi znaczne ochłodzenie. Wystąpią przelotne opady deszczu oraz burze. Temperatura maksymalna wyniesie od 18°C na Wybrzeżu i w rejonach podgórskich, około 20°C w centrum, do 24°C na krańcach zachodnich i południowo-wschodnich. Wiatr z kierunków południowych, na ogół umiarkowany i porywisty, południowy. Porywy do 65 km/h.

W środę zachmurzenie na ogół duże. Przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie od 18°C na Wybrzeżu, w rejonach podgórskich i w centrum, do 24°C na północnym-wschodzie. Wiatr z kierunków południowych, na ogół umiarkowany, porywisty, południowy.

W czwartek w centrum i na wschodzie słonecznie, na zachodzie zachmurzenie umiarkowane i duże. Tam możliwe przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie od 25°C do 26°C w centrum i na wschodzie do 19-20°C na zachodzie. Wiatr będzie na ogół umiarkowany, na wschodzie południowo-wschodni, a na zachodzie zachodni.


SZCZEGÓŁOWA PROGNOZA HYDROLOGICZNA

W nadchodzącym tygodniu burze i większe opady deszczu pojawią się w weekend oraz na początku następnego tygodnia – głównie na zachodzie i południu kraju. Nie będą one miały większego wpływu na sytuacje hydrologiczną. Za to podtopieniami, w przypadku szczególnie intensywnych opadów, mogą być zagrożone obszary miejskie. Wysokie temperatury powietrza w weekend przyczynią się do dalszego pogłębiania suszy hydrologicznej.

Fot. Dariusz Witkowski | IMGW-PIB

Fot. Dariusz Witkowski | IMGW-PIB


Dorzecze Wisły

Na Wiśle obserwowane będą stabilizacja i spadki stanów wody, lokalnie wahania związane głównie z pracą urządzeń hydrotechnicznych. Stany wody układać się będą w strefie wody niskiej, punktowo średniej.

W zlewniach dopływów Wisły dominować będzie stabilizacja i spadki stanu wody w strefie wody niskiej i średniej, punktowo wysokiej. Lokalnie zaznaczą się wahania poniżej urządzeń hydrotechnicznych. Na dopływach górnej Wisły w związku z prognozowanymi opadami, szczególnie burzowymi, możliwe będą wahania i wzrosty głównie w obecnych strefach stanu. Większe zagrożenie może wystąpić na terenach zurbanizowanych i na mniejszych ciekach górskich. W przypadku szczególnie intensywnych opadów lub ich kumulacji, krótkotrwale przekroczone mogą zostać stany umowne. Jednocześnie do początku przyszłego tygodnia spodziewamy się intensywnego rozwoju suszy hydrologicznej i wydania nowych ostrzeżeń przed tym zjawiskiem.

W zlewni Narwi i Bugu przez cały tydzień zaznaczy się stabilizacja i spadki stanów wody w strefie niskiej i średniej, lokalnie wysokiej. Miejscami mogą wystąpić wahania związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych.


Dorzecze Odry

Na górnej Odrze prognozowana są głównie stabilizacja i nieznaczne wahania stanów wody w strefie wody średniej i niskiej. Na Odrze skanalizowanej przez cały okres prognozy spodziewane są wahania w strefie średniej, lokalnie niskiej, zależne od pracy urządzeń wodnych. Na Odrze środkowej swobodnie płynącej prognozujemy stabilizację i nieznaczne spadki w strefie niskiej. Na dolnym odcinku przeważać będą spadki w strefie wody niskiej i średniej. W ujściowym odcinku Odry spodziewana jest stabilizacja i wahania w strefie wody średniej.

W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry na ogół przeważać będzie stabilizacja i spadki stanów wody w strefie średniej, lokalnie niskiej i wysokiej. Punktowe wzrosty stanu wody mogą wystąpić w weekend i na początku nadchodzącego tygodnia na skutek prognozowanych opadów deszczu i burz. Obecne przekroczenia stanów alarmowych i ostrzegawczych będą się utrzymywać, przy ogólnej tendencji spadkowej.

Na Warcie przeważać będą stabilizacja i spadki stanów wody. Na dopływach Warty na ogół również przewidywane są spadki i stabilizacja. Możliwe są także wahania związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych. Stany wody na Warcie i jej dopływach, układać się będą w strefach wody niskiej, lokalnie średniej i wysokiej.


Wybrzeże i rzeki Przymorza

Wzdłuż Wybrzeża, na Zalewie Szczecińskim, Zalewie Wiślanym i na Żuławach prognozowane są przeważnie wahania poziomów wody w strefie średniej. Na rzekach Przymorza, rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego przewidywane są głównie spadki i stabilizacja w strefie wody średniej, lokalnie niskiej i wysokiej.


SUSZA HYDROLOGICZNA

Obecnie notujemy 266 stacji z przepływami poniżej progu SNQ. Oznacza to wzrost o 74 stacje w porównaniu do zeszłego tygodnia (29.08). Kolejny tydzień liczba stacji z przepływami niżówkowymi wykazuje szybki wzrost. Jest to spowodowane brakiem większych opadów frontalnych i wysokimi, lokalnie upalnymi temperaturami.

*Uwaga: liczba stacji z przepływami mniejszymi od średniego niskiego przepływu z wielolecia (SNQ) została zaktualizowana w dniu 30.07, w związku z powiększeniem bazy danych o nowe stacje hydrologiczne.

W nadchodzącym tygodniu liczba stacji z przepływem poniżej SNQ będzie nadal stopniowo wzrastać, gdyż najbliższe dni będą ciepłe, a nawet upalne, natomiast opady wystąpią lokalnie i będą miały głownie charakter konwekcyjny. Nie poprawią one sytuacji pod względem suszy. Druga połowa tygodnia może przynieść stabilizację, jednak ogólna sytuacja pozostanie niekorzystna.

Obecnie obowiązują 44 ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną. W najbliższych dniach należy spodziewać się nowych ostrzeżeń.

Wskaźnik wilgotności gleby w warstwie przypowierzchniowej (7-28 cm) w przeważającej części kraju nie przekracza 50%, a lokalnie na granicy woj. mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego, na Kujawach oraz na pograniczu woj. wielkopolskiego i lubuskiego, a także opolskiego, śląskiego i łódzkiego nie przekracza 20-25%. Najkorzystniejsza sytuacja (wilgotność powyżej 75%) utrzymuje się w Tatrach. W warstwie 28-100 cm rozkład wilgotności gleby jest zbliżony do tego z wyższej warstwy i na podobnym poziomie.

Suma skumulowanego opadu we wrześniu 2024.

Suma skumulowanego opadu we wrześniu 2024.

 

Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.

Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.

 

Procentowy udział stacji hydrologicznych w poszczególnych strefach stanów charakterystycznych oraz liczba stacji z przepływem poniżej SNQ.

Procentowy udział stacji hydrologicznych w poszczególnych strefach stanów charakterystycznych oraz liczba stacji z przepływem poniżej SNQ.

 

Ostrzeżenia hydrologiczne na dzień 05.09.2024 r.

Ostrzeżenia hydrologiczne na dzień 05.09.2024 r.

 

Ostrzeżenia meteorologiczne na dzień 05.09.2024 r.

Ostrzeżenia meteorologiczne na dzień 05.09.2024 r.

 

Stan wody na rzekach w Polsce, 05.09.2024 r., godz. 8:00.

Stan wody na rzekach w Polsce, 05.09.2024 r., godz. 8:00.