Przejdź do treści

06.06.2024

Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (07-13.06.2024 r.)

 

PROGNOZA METEOROLOGICZNA

Koniec weekendu i początek nowego tygodnia wciąż będą burzowe, głównie w południowej części kraju, za sprawą płytkiego niżu i ciepłej, wilgotnej masy powietrza na południu Polski oraz chłodniejszej na pozostałym obszarze.

Poranek na Hali Gąsienicowej, 05.06.2024 r. Fot. Wiktoria Dyszy | IMGW-PIB

Poranek na Hali Gąsienicowej, 05.06.2024 r. Fot. Wiktoria Dyszy | IMGW-PIB

W piątek zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Miejscami przelotny deszcz, na wschodzie, w centrum oraz południu również burze. Prognozowana suma opadów od 10 mm do 15 mm, tylko w Karpatach od 20 mm do 25 mm. Temperatura maksymalna od 19-20°C na północy, około 22°C w centrum, do 25°C na południowym wschodzie. Chłodniej tylko nad morzem, od 17°C do 19°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, zachodni i północno-zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 65 km/h.

W sobotę zachmurzenie umiarkowane, na północy i wschodzie miejscami duże i tutaj miejscami przelotny deszcz. Temperatura maksymalna od 19-20°C na północy, około 23°C w centrum, do 25-26°C na południu. Chłodniej tylko nad morzem, około 18°C. Wiatr słaby, nad morzem umiarkowany, z kierunków zachodnich.

W niedzielę zachmurzenie umiarkowane i duże, na zachodzie okresami małe. Miejscami przelotne opady deszczu, na południu i wschodzie również burze z intensywnym opadem deszczu i gradem. Temperatura maksymalna od 18°C na północnym zachodzie do 26°C na południowym wschodzie; nad morzem lokalnie około 16°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, z kierunków zmieniających się.  W trakcie burz porywy do 75 km/h.

W poniedziałek zachmurzenie duże z opadami deszczu na południu, w centrum i na wschodzie, miejscami o natężeniu umiarkowanym. Miejscami burze z ulewnym deszczem. Temperatura maksymalna od 16°C na północy do 26°C na południowym wschodzie; nad morzem około 15°C.
Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich. W czasie burz porywy wiatru do 85 km/h.

We wtorek więcej przejaśnień, przelotne opady deszczu na północy i południowym wschodzie. Temperatura maksymalna od 16°C do 21°C, jedynie na krańcach południowo-wschodnich do 22°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, z kierunków zachodnich. Na północnym zachodzie porywy do 65 km/h.

W środę zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami, głównie na południu i zachodzie opady deszczu, a na południowym wschodzie burze. Temperatura maksymalna od 16°C na północnym zachodzie do 23°C na południowym wschodzie. Wiatr słaby, z kierunków zmieniających się.
W trakcie burz możliwe porywy do 65 km/h.

W czwartek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i opadami deszczu, na południu i wschodzie możliwe burze z ulewnym deszczem i gradem. Temperatura w dzień od 15°C na Wybrzeżu do 24°C na południowym wschodzie. Wiatr słaby, zmienny. W trakcie burz możliwe porywy do 80 km/h.

 

SZCZEGÓŁOWA PROGNOZA HYDROLOGICZNA

Początkowo na rzekach trwać będzie jeszcze spływ wód opadowych. Dotyczy to przede wszystkim zlewni rzek Polski południowej (karpackie dopływy Wisły). Wisłą i Odrą będą przemieszczać się fale wezbraniowe z kulminacjami na poszczególnych stacjach w strefie wody wysokiej. Prognozowane są wzrosty od 70 cm do nawet 200 cm/24 godz. Na pozostałych ciekach spadki i stabilizacja z lokalnymi wahaniami wskutek prognozowanych opadów deszczu i pracy urządzeń wodnych.

Odra, 04.06. 2024 r. Fot. Marcin Marko | IMGW-PIB

Odra, 04.06. 2024 r. Fot. Marcin Marko | IMGW-PIB

Dorzecze Wisły

Na górnej Wiśle w wyniku przechodzenia fali wezbraniowej stany wody będą znacznie się podnosić – w strefie stanów średnich i wysokich. Zgodnie z treścią ostrzeżenia prognozowane wzrosty wyniosą ponad 150 cm/24 godz. Natomiast już od piątku wszystkie stacje hydrologiczne na górnej Wiśle będą notować stopniowe spadki i przebieg wyrównany w strefie stanów średnich. Na środkowej Wiśle w weekend i w pierwszej połowie przyszłego tygodnia pojawiać się będzie kulminacja fali wezbraniowej – w strefie wody średniej. Wzrosty na kolejnych stacjach hydrologicznych wyniosą od 70 cm do nawet 180 cm w Warszawie–Nadwilanówce. Podobna sytuacja będzie na dolnej Wiśle. Stany wody na początku będą wyrównane, a od wtorku 11.06 przewidywane są wzrosty w strefie stanów średnich.

W zlewniach dopływów górnej Wisły notowana będzie głównie tendencja spadkowa lub stabilizacja, głównie w strefie wody średniej, lokalnie niskiej i wysokiej. Początkowo w środkowych i dolnych odcinkach rzek (zwłaszcza w zlewni Sanu i na Wieprzu) występować mogą wzrosty stanów wody związane ze spływem wód opadowych. W czwartek i piątek w trakcie prognozowanych burz możliwe są wzrosty lub wahania stanów wody. W przypadku kumulacji opadu możliwe lokalne podtopienia. Po niedzieli w związku z przewidywanymi opadami deszczu miejscami zaznaczy się tendencja wzrostowa.

W zlewni Narwi i Bugu spodziewana jest na ogół stabilizacja i spadki stanu wody w strefie wody niskiej i średniej, punktowo wysokiej. Okresowo, w związku z prognozowanymi opadami burzowymi, mogą występować lokalne wzrosty lub wahania stanów wody – na ogół w obecnych strefach. Większe wahania pojawią się również poniżej urządzeń hydrotechnicznych.

W zlewniach pozostałych dopływów środkowej i dolnej Wisły w pierwszej połowie okresu prognostycznego przewidywane są głównie spadki i stabilizacja, lokalnie niewielkie wzrosty w przypadku wystąpienia opadów burzowych, w strefie wody średniej i niskiej, punktowo wysokiej. Od poniedziałku opadów może być więcej, w związku z czym tendencja wzrostowa może wystąpić na większym obszarze.


Dorzecze Odry

Na górnej Odrze dominować będzie stabilizacja i spadki stanów wody, okresowo pojawią się wzrosty i wahania związane z prognozowanymi opadami deszczu – w strefie wody niskiej i średniej. Na Odrze skanalizowanej, do Brzegu Dolnego, stany wody będą miały początkowo tendencję spadkową w strefie wody średniej i wysokiej, od weekendu zaznaczą się również wahania. Poniżej Brzegu Dolnego, w związku z przechodzeniem kulminacji fali wezbraniowej, przewidywane są wzrosty stanów wody do strefy wody wysokiej. Obecnie kulminacja wezbrania jest w Ścinawie. Po przejściu wezbrania na stacjach hydrologicznych widoczne będą spadki lub wahania stanów wody. Na Odrze środkowej swobodnie płynącej początkowo występować będzie stabilizacja stanów wody w strefie wody średniej i niskiej, ale od piątku przewidywane są wzrosty związane z dalszym przemieszczaniem się fali wezbraniowej – lokalnie do strefy wody wysokiej. Na dolnej Odrze do weekendu stany wody będą miały przebieg wyrównany w strefie wody niskiej i średniej, a od soboty widoczne będą wzrosty związane z przemieszczaniem się fali wezbraniowej do strefy wody średniej.

W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry prognozowana jest na ogół stabilizacja oraz tendencja spadkowa stanów wody w strefie stanów średnich, miejscami niskich i wysokich. Od niedzieli, w związku możliwymi większymi sumami opadów, może zaznaczyć się tendencja wzrostowa, zwłaszcza w zlewniach dopływów górnej Odry. Większe zmiany wystąpią na odcinkach rzek poniżej pracujących zbiorników i urządzeń hydrotechnicznych.

Na Warcie prognozowane są głównie stabilizacja i spadki, a punktowo wzrosty stanów wody w strefie wody niskiej. Na dopływach Warty przeważać będzie stabilizacja i spadki, okresowo możliwe są również wahania związane prognozowanymi opadami i pracą urządzeń hydrotechnicznych. Stany wody układać się będą w strefach wody średniej i niskiej, lokalnie wysokiej.


Wybrzeże i rzeki Przymorza

Wzdłuż Wybrzeża, na Zalewie Szczecińskim i Zalewie Wiślanym, na Żuławach oraz w ujściowych odcinkach Wisły i Odry w najbliższych dniach prognozowane są wahania i spadki poziomów wody w strefie wody średniej, lokalnie do niskiej.

Na rzekach Przymorza, rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i do Zalewu Wiślanego przewidywane są stabilizacja i wahania stanów wody, w strefie wody średniej, lokalnie niskiej.
Na dopływach Pregoły i Niemna w granicach Polski przewiduje się stabilizację, lokalnie wahania związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych i opadami – w strefie wody średniej, lokalnie w niskiej.

 

SUSZA HYDROLOGICZNA

Obecnie notujemy 15 stacji z przepływami poniżej granicy SNQ. Oznacza to spadek o 36 w porównaniu do  zeszłego tygodnia – związane jest to z obfitymi opadami deszczu na początku tego tygodnia. Aktualnie obowiązują dwa ostrzeżenia na suszę hydrologiczną. W najbliższych dniach liczba stacji z przepływami niżówkowymi powinna utrzymać się na zbliżonym poziomie.

Wskaźnik wilgotności gleby w warstwie przypowierzchniowej (7-28 cm) spadł lokalnie poniżej 30%. Najgorsza sytuacja panuje obecnie w woj. łódzkim, na północy woj. dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego, na wschodzie woj. podlaskiego i lubelskiego, na północy woj. podkarpackiego, na południu woj. zachodniopomorskiego i warmińsko-mazurskiego oraz częściowo w woj. mazowieckim i pomorskim. Na pozostałym obszarze kraju wskaźnik w omawianej warstwie przyjmuje wartości około 50%. Po ostatnich opadach deszczu najkorzystniejsze warunki panują na krańcach zachodnich i na południu Polski, na Żuławach oraz w woj. kujawsko-pomorskim. W warstwie 28-100 cm wilgotność gleby poniżej 40% występuje na prawie połowie obszaru Polski, natomiast wartości powyżej 70% notowane są punktowo na północy i południu Polski. W kolejnych dniach taka sytuacja będzie się utrzymywać.

 

Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.

Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.

 

Procentowy udział stacji hydrologicznych w poszczególnych strefach stanów charakterystycznych oraz liczba stacji z przepływem poniżej SNQ.

Procentowy udział stacji hydrologicznych w poszczególnych strefach stanów charakterystycznych oraz liczba stacji z przepływem poniżej SNQ.

 

Suma skumulowanego opadu w czerwcu 2024.

Suma skumulowanego opadu w czerwcu 2024.

 

 Ostrzeżenia hydrologiczne 06.06.2024 r.

 Ostrzeżenia hydrologiczne 06.06.2024 r.

 

Stan wody na rzekach w Polsce 06.06.2024 r. godz. 8:00.

Stan wody na rzekach w Polsce 06.06.2024 r. godz. 8:00.