Przejdź do treści

07.11.2024

Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (08-14.11.2024 r.)


PROGNOZA METEOROLOGICZNA

Do niedzieli w Polsce dominować będzie stabilna wyżowa aura, ale tylko w niektórych rejonach Polski spodziewamy się słońca i pogodnego nieba. W części regionów utrzyma się niskie zachmurzenie, widzialność ograniczać będą mgły, a miejscami popada mżawka. Nocami mgły mogą być gęste, a na obszarach, gdzie temperatura powietrza spadać będzie poniżej 0°C, również osadzać szadź. Od poniedziałku stopniowa zmiana pogody – powrót zmiennego zachmurzenia, opadów deszczu, a w górach też deszczu ze śniegiem i śniegu. Od środy będzie też chłodniej, nie tylko w nocy ale też w dzień.

Jesień na Pomorzu. Fot. Agnieszka Harasimowicz |IMGW-PIB

Jesień na Pomorzu. Fot. Agnieszka Harasimowicz | IMGW-PIB
 

Piątek na przeważającym obszarze kraju będzie pochmurny, a przed południem też w wielu miejscach mglisty, tylko w Karkonoszach większe przejaśnienia, a słonecznie w Karpatach. Poranne mgły mogą być gęste i ograniczać widzialność do 200 metrów, a na południowym wschodzie też osadzać szadź. Na zachodzie i w centrum miejscami słabe opady mżawki. Najcieplej będzie na południu kraju, od 8°C do 9°C, oraz miejscami nad morzem, około 10°C. Na pozostałym obszarze kraju temperatura maksymalna od 4°C do 7°C. Słaby wiatr wiał będzie ze wschodu i południowego wschodu.

W sobotę w dalszym ciągu na ogół pochmurno, tylko na krańcach południowych, zachodzie oraz Pomorzu zachmurzenie będzie małe i umiarkowane. Przed południem, głownie we wschodniej i południowej połowie kraju, zanikające mgły ograniczające widzialność do 200 metrów. Na północnym wschodzie i w centrum miejscami słabe opady mżawki. Temperatura maksymalna od 5-6°C na północy do 10°C na południu kraju. Wiatr będzie słaby, na Pomorzu umiarkowany, południowo-wschodni i południowy.

Niedziela z zachmurzeniem dużym z większymi przejaśnieniami, a na północy i krańcach południowo-wschodnich również z rozpogodzeniami. W nocy i rano miejscami mgły, na południu również marznące i osadzające szadź. Na południu lokalnie opady mżawki. Temperatura maksymalna od 4°C do 8°C, tylko na krańcach południowo-zachodnich Dolnego Śląska do około 10°C. Wiatr słaby, południowo-wschodni.

Poniedziałek na wschodzie słoneczny, jedynie miejscami rano – tam gdzie wystąpią mgły – zachmurzenie będzie duże. Na pozostałym obszarze pojawią się większe przejaśnienia. Po południu na zachodzie miejscami padał będzie deszcz. W nocy i rano w południowo-wschodniej Polsce lokalnie mgły ograniczające widzialność do 200 metrów, punktowo mogą być marznące i osadzać szadź. Temperatura maksymalna na przeważającym obszarze kraju od 4°C do 8°C, tylko na północnym zachodzie około 10°C. Wiatr będzie słaby, południowo-wschodni i południowy skręcający na południowo-zachodni.

We wtorek na zachodzie zachmurzenie duże i opady deszczu, wysoko w Sudetach deszczu ze śniegiem i śniegu. Na pozostałym obszarze pochmurno z przejaśnieniami, na południowym wschodzie miejscami większymi. Na południowym wschodzie w nocy i rano mgły, również marznące i osadzające szadź. W nocy z poniedziałku na wtorek w kotlinach karpackich spadek temperatury do około –4°C. Temperatura maksymalna od 3-5°C na wschodzie do 9°C na północnym zachodzie oraz krańcach południowo-wschodnich. Wiatr będzie słaby, na Wybrzeżu umiarkowany, południowo-wschodni i południowy.

W środę zachmurzenie duże, większe przejaśnienia tylko na północnym wschodzie i tam oraz na północnym zachodzie bez opadów. Na pozostałym obszarze opady mżawki lub deszczu, a w kotlinach sudeckich oraz Sudetach deszczu ze śniegiem i śniegu. Ochłodzi się, w najcieplejszym momencie dnia od 2°C na południowym wschodzie do 4-5°C na przeważającym obszarze kraju, tylko nad morzem około 6°C. Wiatr będzie na ogół umiarkowany, nad morzem okresami porywisty, wschodni i północno-wschodni.

W czwartek zachmurzenie całkowite i duże, tylko na Wybrzeżu większe przejaśnienia i tam bez opadów. Na pozostałym obszarze opady deszczu, a miejscami na północy oraz na obszarach podgórskich też deszczu ze śniegiem. W górach opady śniegu. Na południu Małopolski oraz Górnego Śląska możliwe opady marznące powodujące gołoledź. Temperatura maksymalna od 2-3°C na północy do 5-6°C na południu. Wiatr będzie umiarkowany, okresami porywisty, nad morzem dość silny, południowo-wschodni i południowy.


SZCZEGÓŁOWA PROGNOZA HYDROLOGICZNA

W nadchodzącym tygodniu będzie chłodno – w dzień temperatura maksymalnie do ok. 10°C, nocami możliwe przymrozki. Po weekendzie zmieni się nieco sytuacja opadowa – od zachodu zacznie wkraczać strefa, w której – zwłaszcza na północy kraju – prognozowane są opady deszczu do 10 mm. Wyżowa i sucha aura przyczyni się do stabilizacji i niewielkich spadków poziomu wody w rzekach w strefie wody niskiej i średniej.

Wisła , listopad 2024 r. Fot. Jan Szymankiewicz | IMGW-PIB

Wisła , listopad 2024 r. Fot. Jan Szymankiewicz | IMGW-PIB
 

Dorzecze Wisły
W ciągu najbliższych dni na górnej Wiśle prognozowane są spadki bądź wahania stanu wody (związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych) w strefie stanów niskich, a miejscami średnich. Na Wiśle środkowej do ujścia Narwi zaznaczy się głównie stabilizacja stanu wody, a poniżej ujścia Narwi wahania spowodowane pracą urządzeń hydrotechnicznych. Na dolnej Wiśle przewidywane są wahania stanów wody w związku z pracami remontowymi prowadzonymi na Stopniu Wodnym we Włocławku, w drugiej części okresu prognostycznego może zaznaczyć się okresowo stabilizacja stanu wody. Na środkowej i dolnej Wiśle stany wody będą układać się w strefie wody niskiej.

W zlewniach dopływów górnej Wisły oraz w zlewniach rzek uchodzących do Dunaju i Dniestru w granicach państwa prognozowane są na ogół spadki bądź stabilizacja stanu wody w strefie stanów średnich i niskich, a punktowo w wysokich. Opady deszczu prognozowane są dopiero od środy (13.11) i wówczas mogą lokalnie wystąpić niewielkie wzrosty stanów wody.

W zlewniach dopływów środkowej i dolnej Wisły przewidywana jest stabilizacja i opadanie stanów wody, lokalnie wahania związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych w strefie wody niskiej i średniej, lokalnie w wysokiej. Pod koniec okresu prognostycznego w zlewniach dopływów dolnej Wisły (zwłaszcza lewostronnych) mogą zaznaczyć się niewielkie wzrosty spowodowane prognozowanymi opadami deszczu.

W zlewni Narwi i Bugu prognozowana jest stabilizacja i spadki stanu wody oraz lokalne wahania, związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych w strefie wody niskiej i średniej, lokalnie w wysokiej.

Dorzecze Odry
Na górnej Odrze prognozowane są głównie spadki stanów wody w strefie wody średniej. Na skanalizowanym odcinku Odry środkowej występować będą wahania stanu wody zależne od pracy urządzeń hydrotechnicznych w strefie wody średniej, punktowo niskiej. Na Odrze środkowej swobodnie płynącej zaznaczą się wahania stanu wody z tendencją spadkową w strefie wody średniej. Opady deszczu w tym regionie możliwe są dopiero od środy i wówczas, zwłaszcza na górnej Odrze, mogą zaznaczyć się niewielkie wzrosty stanu wody. Na granicznym odcinku Odry prognozowana jest głownie tendencja spadkowa stanów wody w strefie wody średniej.

W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry prognozowana jest przeważnie słaba tendencja spadkowa oraz stabilizacja stanów wody w strefie wody średniej, miejscami niskiej i wysokiej. W Branicach na bocznym korycie Opawy stan wody będzie utrzymywał się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych. W Odolanowie na Baryczy stan wody może ulegać wahaniom w strefie wody wysokiej, okresowo powyżej stanu ostrzegawczego. Od środy na zachodzie, a od czwartku również na wschodzie, prognozowane są opady deszczu, które punktowo mogą powodować wzrosty stanów wody.

Na Warcie prognozowana jest stabilizacja oraz lokalne niewielkie spadki lub wzrosty stanów wody w strefie wody średniej, lokalnie niskiej. W zlewniach dopływów Warty przeważać będzie stabilizacja i spadki stanów wody, lokalnie możliwe wzrosty oraz wahania związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych. Stany wody układać się będą w strefach wody niskiej i średniej, lokalnie wysokiej.

Wybrzeże i rzeki Przymorza
W ciągu najbliższych dni na Zalewie Szczecińskim, wzdłuż Wybrzeża, w ujściu Odry i Wisły, na Żuławach i Zalewie Wiślanym prognozowane są wahania poziomów wody w strefie wody średniej.

Na rzekach Przymorza, rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego dominować będzie stabilizacja stanów wody w strefie wody średniej i niskiej, punktowo wysokiej. Po weekendzie na północy kraju prognozowane jest nieco więcej opadów, w związku z czym mogą występować niewielkie wzrosty stanów wody.

Na dopływach Pregoły i Niemna w granicach Polski przewidywana jest stabilizacja i opadanie stanu wody oraz lokalne wahania, związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych, w strefie wody niskiej, lokalnie w średniej.


SUSZA HYDROLOGICZNA

Obecnie notujemy 92 stacje (07.11) z przepływami poniżej progu SNQ. Oznacza to wzrost o 1 stację w porównaniu do zeszłego tygodnia (31.10). W nadchodzącym tygodniu początkowo utrzymywać się będzie dalszy stopniowy wzrost liczby stacji z przepływem poniżej SNQ, po weekendzie w związku z prognozowanymi opadami deszczu (zwłaszcza na północy Polski) lokalnie sytuacja może się poprawić. Mogą zostać wydane nowe ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną.

Wskaźnik wilgotności gleby w warstwie przypowierzchniowej (0-7 cm) na południu oraz lokalnie na północy kraju wynosi około 75-80%. Na pozostałym obszarze kraju wilgotność gleby w tej warstwie wynosi ponad 50%, jednak punktowo na zachodzie i wschodzie spada do ok. 40%. W warstwie 7-28 sytuacja jest podobna – jedynie miejscami w woj. lubuskim i wielkopolskim wskaźnik wilgotności wynosi tylko 30-35%. Wilgotność gleby w głębszych warstwach (28-100 cm) jest niższa i lokalnie w centrum, na zachodzie, wschodzie i północnym wschodzie Polski spada poniżej 30%.

 

 

 Suma skumulowanego opadu w listopadzie 2024.

Suma skumulowanego opadu w listopadzie 2024.

 

 Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.

Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.

 

Procentowy udział stacji hydrologicznych w poszczególnych strefach stanów charakterystycznych oraz liczba stacji z przepływem poniżej SNQ.

Procentowy udział stacji hydrologicznych w poszczególnych strefach stanów charakterystycznych oraz liczba stacji z przepływem poniżej SNQ.

 

Ostrzeżenia hydrologiczne na dzień 07.11.2024 r.

Ostrzeżenia hydrologiczne na dzień 07.11.2024 r.

 

Ostrzeżenia meteorologiczne na dzień 07.11.2024 r.

Ostrzeżenia meteorologiczne na dzień 07.11.2024 r.

 

Stan wody na rzekach w Polsce 07.11.2024 r. godz. 8:00.

Stan wody na rzekach w Polsce 07.11.2024 r. godz. 8:00.