Przejdź do treści

08.02.2024

Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (09-15.02.2024 r.)

PROGNOZA METEOROLOGICZNA

Najbliższe dni przyniosą zwykle deszczową i ciepłą aurę. Chłodniej w części północnej Polski, gdzie będą przeważać opady śniegu oraz opady mieszane, łącznie z marznącymi. Wyraźne ocieplenie wystąpi szczególnie na południu kraju, co przyspieszy roztopy. Okresami wiatr będzie porywisty, szczególnie w weekend w rejonach górskich, ale nie są prognozowane silne wichury.

Rozlewisko rzeki Łeby w okolicach miejscowości Cecenowo (woj. pomorskie), 29.01.2024 r. Fot. Piotr Wysocki | IMGW-PIB

Rozlewisko rzeki Łeby w okolicach miejscowości Cecenowo (woj. pomorskie), 29.01.2024 r. Fot. Piotr Wysocki | IMGW-PIB

Piątek pochmurny, tylko na północnym wschodzie zachmurzenie umiarkowane wzrastające do dużego i tam do końca dnia bez opadów. Na południu i południowym zachodzie kraju opady deszczu, na pozostałym obszarze oraz na szczytach Tatr opady śniegu i śniegu z deszczem. Od Mazowsza po zachodnie Pomorze możliwy przyrost pokrywy śnieżnej przejściowo od 3 do 7 cm. Od Lubelszczyzny po centrum kraju i Pomorze gdzieniegdzie opady marznące, powodujące gołoledź. Lokalnie w północnej połowie kraju utrzymywać się będą mgły, zwłaszcza przed południem, ograniczające widzialność do 300 m. Temperatura maksymalna na północy, wschodzie i w centrum od 0°C do 3°C, na południowym zachodzie i południu od 4°C do 8°C, a miejscami nawet do 10°C. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, wschodni, na południu kraju z kierunków południowych.

W sobotę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami na południu. Będzie deszczowo, tylko na północnym wschodzie utrzymają się jeszcze opady deszczu ze śniegiem i marznącego deszczu powodującego gołoledź. W nocy oraz przed południem w północnej i centralnej Polsce będą występować mgły ograniczające widzialność do 200-300 m. Temperatura maksymalna wyniesie od 0°C na Suwalszczyźnie, około 8°C w centrum, do 12°C na południu. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, nad morzem i na południu porywisty, wschodni, tylko na południu z kierunków południowych.

Niedziela nie przyniesie znacznych zmian w pogodzie. Zachmurzenie całkowite, z niewielką szansą na przejaśnienia. Nadal będzie deszczowo, a na Suwalszczyźnie wciąż możliwe opady marznące powodujące gołoledź. Najchłodniej na północy, od 2°C do 5°C, ale poza tym ciepło, od 6°C do 11°C, a na południowym wschodzie do 13°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, porywisty, szczególnie w Karpatach, z kierunków południowych, tylko na północnym zachodzie ze wschodu.  

Poniedziałek nadal bardzo pochmurny i deszczowy, tylko na Suwalszczyźnie możliwy deszcz ze śniegiem. Po ciepłej nocy temperatura w dzień wyniesie od 3°C na krańcach północno-wschodnich, około 8°C na przeważającym obszarze kraju, do 10°C na południowym zachodzie. Wiatr skręci na kierunki zachodnie i będzie słaby oraz umiarkowany, na zachodzie i nad morzem porywisty.

We wtorek będzie już mniej padać. Przelotne opady deszczu możliwe miejscami na północnym wschodzie kraju, nadal jednak będzie pochmurno. Temperatura maksymalna utrzyma się w przedziale od 6°C do 10°C, tylko na Podlasiu i Mazurach będzie około 4°C. Wiatr z kierunków zachodnich skręci na południowe i wschodnie, ale będzie słaby.

Środa i czwartek ponownie przyniosą opady. Zwykle będzie to deszcz, ale na północnym wschodzie i w górach deszcz ze śniegiem oraz śnieg. Temperatura maksymalna wyniesie od 0°C na północnym wschodzie, około 5°C w centrum, do 6-8°C na południu i zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, zwykle z kierunków wschodnich, ale na zachodzie zmienny.

SZCZEGÓŁOWA PROGNOZA HYDROLOGICZNA

W nadchodzącym tygodniu spodziewamy się kontynuacji dynamicznej i deszczowej pogody, szczególnie do końca weekendu. Najwyższe sumy opadów prognozowane są na południu. Należy jednak pamiętać, że przy obecnym wysokim wypełnieniu retencji, nawet niewielkie opady na pozostałym obszarze mogą przyczynić się do kolejnych wzrostów na rzekach – również powyżej granicy stanów ostrzegawczych i alarmowych. Wysoka temperatura oraz ciepły wiatr halny będą powodować ponownie wzmożony proces tajania pokrywy śnieżnej, która zalega w górach (Karkonosze do 154 cm, Tatry do 125 cm, Beskidy do 113 cm, Bieszczady do 10 cm).

Dorzecze Wisły
Na górnej Wiśle aż do końca weekendu dominować będą wzrosty i wahania stanów wody, w strefie wody wysokiej – punktowo wystąpią przekroczenia stanów ostrzegawczych. Stany wody na Wiśle na odcinku Koło – Annopol będą początkowo opadały w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, ale od niedzieli zaznaczą się ponowne wzrosty. Na Wiśle środkowej dominować będą wzrosty i późniejsza stabilizacja. W Puławach i Dęblinie zostanie przekroczony stan ostrzegawczy. W Warszawie stan wody wzrośnie do strefy wody wysokiej (ok. 370-380 cm). Poniżej Warszawy na Wiśle dominować będą wzrosty. W Wyszogrodzie i Kępie Polskiej w niedzielę i na początku przyszłego tygodnia przekroczone mogą zostać stany alarmowe (o ok. 10 cm), na pozostałych wodowskazach, aż do ujścia, stany ostrzegawcze.
Na dopływach górnej Wisły, szczególnie na górskich i podgórskich odcinkach rzek, do końca weekendu prognozowane są głównie wzrosty i wahania stanów wody w strefie wody wysokiej, lokalnie średniej. W wyniku prognozowanych intensywnych opadów oraz wzmożonego topnienia pokrywy śnieżnej (temperatura do nawet 10-15°C, dodatnia temperatura również w nocy, silny, do 100 km/h, ciepły wiatr halny) wzrosty mogą być lokalnie gwałtowne. Największe wzrosty, również powyżej stanów umownych, wystąpią w zlewniach Małej Wisły, Przemszy, Soły, Dunajca, Wisłoki i górnego Sanu. Po weekendzie sytuacja będzie się powoli stabilizować. Wzrosty nadal będą lokalnie możliwe, głównie w wyniku spływu wód opadowo-roztopowych w dół zlewni.

Stacja hydrologiczna Narewka, rzeka Narewka (woj. podlaskie), 07.02.2024 r. Fot. Łukasz Krysztopik | IMGW-PIB

Stacja hydrologiczna Narewka, rzeka Narewka (woj. podlaskie), 07.02.2024 r. Fot. Łukasz Krysztopik | IMGW-PIB

W zlewni Narwi i Bugu w pierwszych dniach prognozy dominować będą wzrosty i wahania w strefie wody wysokiej, wynikające ze spływu wód opadowo-roztopowych w dół zlewni. Obecne przekroczenia stanów umownych będą się w większości utrzymywać. Na Bugu prognozowane są ponowne przekroczenia stanów alarmowych na stacjach hydrologicznych w Wyszkowie (już od nocy z pt./sob., max o ok. 20-25 cm) i Popowie (max o ok. 10 cm). Po weekendzie zaznaczy się powolna stabilizacja oraz spadki, szczególnie w górnych odcinkach rzek.

Na pozostałych dopływach Wisły stany wody będą jeszcze początkowo lokalnie wahały się i wzrastały w wyniku spływu wód w dół zlewni. Na Pilicy w Białobrzegach dalszy wzrost powyżej stanu alarmowego (o ok. 10 cm). W kolejnych dniach sytuacja się ustabilizuje. Stany wody będą układać się głównie w strefie wody wysokiej, lokalnie średniej.

Dorzecze Odry
Na górnej Odrze spodziewany jest wzrost stanów wody do strefy wody wysokiej. Na Odrze środkowej po początkowej stabilizacji również zaznaczą się wzrosty. Większe wahania pojawią się na odcinku skanalizowanym w wyniku pracy urządzeń hydrotechnicznych. W Ścinawie, Nowej Soli i Białej Górze w weekend przekroczone zostaną stany ostrzegawcze. W Głogowie, Cigacicach i Nietkowie prognozuje się wzrosty stanu wody w okolice stanu alarmowego z możliwością jego przekroczenia (również po weekendzie). Poniżej ujścia Warty prognozowane są wzrosty w strefie wody wysokiej. Poniżej Widuchowej wystąpią głównie wahania.

Na dopływach górnej Odry oraz na lewostronnych dopływach Odry środkowej, do poniedziałku dominować będą wzrosty stanów wody związane z opadami. Na obszarach górskich i podgórskich rzeki będą dodatkowo zasilane wodami z topniejącego śniegu. Lokalnie spodziewane są przekroczenia stanów umownych, szczególnie w górnych częściach zlewni Nysy Kłodzkiej, Bobru, Kwisy, Nysy Łużyckiej, Bystrzycy i Ślęzy. Po weekendzie sytuacja będzie ulegała stabilizacji, pojawią się również spadki stanu wody.

Na nizinnych dopływach Odry prognozowana jest powolna stabilizacja, lecz odcinkami dominować będą dalsze wzrosty i wahania związane ze spływem wód opadowo-roztopowych w dół zlewni. Obecne przekroczenia stanów alarmowych (głównie zlewnia Stobrawy, Widawy i Baryczy) i ostrzegawczych będą się w większości utrzymywać. Duże dobowe wahania wystąpią na odcinkach rzek poniżej zbiorników wodnych. Stany wody na dopływach Odry układać się będą w strefie wody wysokiej, lokalnie średniej.

Na Warcie i jej dopływach trwał będzie spływ wód opadowo-roztopowych z ostatnich dni. Na górnej Warcie (Mstów i Bobry) utrzymywać się będzie przekroczenie stanu alarmowego. Poniżej przekroczone zostaną stany ostrzegawcze. Poniżej stacji Burzenin stany wody układać się będą w strefie wody wysokiej, lokalnie średniej. Na Liswarcie, gdzie został uszkodzony wał przeciwpowodziowy (pow. kłobucki), stan wody będzie opadał.

Wybrzeże i rzeki Przymorza
Na stacjach będących pod wpływem Morza Bałtyckiego – na Zalewie Szczecińskim, wzdłuż Wybrzeża, na Zalewie Wiślanym i Żuławach – głównymi czynnikami wpływającymi na poziom wody pozostanie wysokie napełnienie Bałtyku i wiatr początkowo jeszcze z sektora północnego. Do końca weekendu prognozowane są wahania poziomu wody w strefie wody wysokiej, również przy przekroczonych stanach umownych. Od poniedziałku spodziewane są spadki poziomu wody.

Na rzekach Przymorza, rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego początkowo występować będą dalsze wzrosty i wahania wynikające ze spływu wód opadowych z poprzednich dni, również przy przekroczonych stanach umownych. Na Parsęcie stan wody będzie stopniowo wzrastał powyżej stanu ostrzegawczego, a następnie, wraz z końcem weekendu, zacznie opadać, ale wciąż powyżej tego stanu. Na Słupi w Słupsku i Charnowie utrzyma się niewielkie przekroczenie stanu alarmowego, przy początkowej tendencji wzrostowej, a następnie stabilizacji. Na Łebie w Miłoszewie stan alarmowy będzie przekroczony przez cały weekend o ok. 20 cm, a w Lęborku utrzyma się przekroczenie stanu ostrzegawczego. Na Pasłęce w Łozach i Braniewie początkowo utrzyma się przekroczenie stanów alarmowych, a następnie pojawi się tendencja spadkowa. Na Wierzycy przez weekend wystąpią powolne spadki, ale stan wody wciąż będzie utrzymywać się powyżej stanów ostrzegawczych. W ujściowych odcinkach poziom wody może być okresowo podpiętrzany przez zjawisko cofki wiatrowej.

SUSZA HYDROLOGICZNA

Sytuacja pod kątem suszy hydrologicznej w ostatnich 7 dniach nie uległa zmianie. Obecnie nie notujemy stacji z przepływem poniżej SNQ. Aktualnie w Polsce nie ma ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną. Przez najbliższe 7 dni liczba stacji z przepływem poniżej SNQ nie powinna się znacząco zmieniać

 

Suma skumulowanego opadu w lutym 2024.

Suma skumulowanego opadu w lutym 2024.

Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.

Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.

Procentowy udział stacji hydrologicznych w poszczególnych strefach stanów wody od początku miesiąca.

Procentowy udział stacji hydrologicznych w poszczególnych strefach stanów wody od początku miesiąca.

Ostrzeżenia hydrologiczne 08.02.2024 r.

Ostrzeżenia hydrologiczne 08.02.2024 r.

Stan wody na rzekach w Polsce 08.02.2024 r. godz. 7:00.

Stan wody na rzekach w Polsce 08.02.2024 r. godz. 7:00.

Prognoza synoptyczna

Prognoza synoptyczna 9-14.02.2024 r.