Przejdź do treści

09.05.2024

Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (10-16.05.2024 r.)

PROGNOZA METEOROLOGICZNA

Najbliższe dni w całym kraju upłyną pod znakiem słonecznej i wyżowej pogody. Jedynie w piątek w północnej połowie kraju, a w sobotę na południu pojawią się słabe przelotne opady deszczu. Od niedzieli niemal wszędzie dużo słońca i każdego dnia coraz cieplej. W nocy i nad ranem na północnym wschodzie nadal będą pojawiały się przygruntowe przymrozki. Pod koniec tygodnia pogoda nieco się zmieni, pojawią się opady deszczu i silniejszy wiatr.

Czarny Staw Gąsienicowy, 05.05.2024 r. Fot. Wiktoria Dyszy |IMGW-PIB

Czarny Staw Gąsienicowy, 05.05.2024 r. Fot. Wiktoria Dyszy |IMGW-PIB    

W piątek w nocy i rano na południu, południowym wschodzie oraz w centrum kraju możliwe przygruntowe przymrozki do -2°C. W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, jedynie na południu przez większą cześć dnia pogodnie. Miejscami, zwłaszcza w północnej połowie kraju, słabe przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna w dzień na przeważającym obszarze od 17°C do 20°C, chłodniej na północy, północnym wschodzie oraz w obszarach podgórskich, od 11°C do 15°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni i zachodni.

W sobotę rano na północnym wschodzie kraju ponownie możliwe przygruntowe przymrozki do -2°C. W dzień na północy zachmurzenie umiarkowane potem małe, na pozostałym obszarze duże z większymi przejaśnieniami. Gdzieniegdzie, głównie w południowej i zachodniej Polsce, słaby przelotny deszcz, wieczorem zanikający. Temperatura w dzień od 10°C nad morzem, około 14°C na wschodzie, do 20°C na południowym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków północnych.

W niedzielę i w poniedziałek pogodnie, jedynie na krańcach południowo-zachodnich słabe przelotne opady deszczu. Temperatura w dzień od 15-17°C na północnym wschodzie do 19-20°C na południu i zachodzie, jedynie nad morzem i w rejonach podgórskich chłodniej, około 12-13°C.  Wiatr słaby i umiarkowany, w poniedziałek na zachodzie porywisty, przeważnie z kierunków wschodnich.

We wtorek zachmurzenie umiarkowane, miejscami wzrastające do dużego. Na krańcach północno-zachodnich, północno-wschodnich i na południu możliwy słaby przelotny deszcz. Temperatura w dzień od 17°C na północnym wschodzie, około 20°C na przeważającym obszarze, do 25°C na zachodzie; jedynie nad samym morzem około 15°C. Wiatr na wschodzie słaby, na zachodzie umiarkowany i porywisty, południowo-zachodni.

W środę na wschodzie i północnym wschodzie pogodnie i bez opadów. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie umiarkowane, okresami duże i przelotne opady deszczu. Lokalnie możliwe burze. Temperatura w dzień 15°C nad samym morzem, około 17°C na wschodzie, do 23°C na południowym wschodzie. Wiatr umiarkowany i dość silny, nad morzem i w czasie burz w porywach do 60 km/h, południowo-wschodni.

W czwartek w zachodniej i południowej Polsce pochmurno i opady deszczu, lokalnie burze. Poza tym dość pogodnie i bez opadów, ale chłodniej. Temperatura w dzień od 14°C na południowym wschodzie i północnym zachodzie do 18-19°C na Pomorzu, w centrum oraz na Śląsku, Opolszczyźnie i w Małopolsce. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny i porywisty, południowo-zachodni. W czasie burz porywy do 65 km/h.

SZCZEGÓŁOWA PROGNOZA HYDROLOGICZNA

Najbliższy tydzień będzie charakteryzował się stosunkowo suchą aurą. Opady będą niewielkie i pojawią się jedynie lokalnie na zachodzie i południu kraju. Niskie sumy opadów oraz wysokie usłonecznienie przyczynią się do spadków poziomu wody oraz stabilizacji na rzekach, głównie w strefie wody średniej i niskiej. Stopniowo zwiększała się będzie liczba stacji z przepływem poniżej SNQ.  

Dorzecze Wisły

Na górnej i środkowej Wiśle w najbliższych dniach prognozujemy wahania z tendencją spadkową w strefie wody średniej, a następnie na pograniczu wody średniej i niskiej oraz punktowo w niskiej. Na dolnej Wiśle prognozowana jest stabilizacja stanów wody, w strefie wody średniej. Lokalnie zaznaczy się tendencja spadkowa.
 
W zlewniach dopływów górnej Wisły w nadchodzącym tygodniu przeważać będą spadki oraz stabilizacja stanów wody, w strefie wody średniej, lokalnie niskiej. Niewielkie sumy opadów w trakcie weekendu nie będą miały większego znaczenia hydrologicznego – w przypadku przelotnych opadów burzowych wzrosty i wahania zawierać się będą w aktualnych strefach stanu i będą krótkotrwałe. W zlewniach środkowej i dolnej Wisły również prognozuje się spadki i stabilizację w strefie wody średniej i niskiej.

W zlewni Narwi i Bugu spodziewana jest stabilizacja bądź spadki poziomu wody w strefie stanów średnich, a punktowo na dopływach w strefie wody niskiej. Aktualnie przekroczony stan ostrzegawczy w Giżycku na Pisie w najbliższych dniach opadnie.

Nysa Łużycka, 04.05.2024 r. Fot. Agnieszka Saluta-Śmiałkowska | IMGW-PIB

Nysa Łużycka, 04.05.2024 r. Fot. Agnieszka Saluta-Śmiałkowska | IMGW-PIB

Dorzecze Odry

Na Odrze w całym okresie prognozy przewidywana jest stabilizacja i opadanie stanów wody. Większe wahania możliwe są na odcinku skanalizowanym i poniżej ujścia Bobru. Stany wody na Odrze układać się będą w strefie wody średniej i niskiej.

W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry stany wody będą miały przeważnie ustabilizowany przebieg bądź będą stopniowo opadały. Okresami wystąpią lokalne wahania na skutek pracy urządzeń hydrotechnicznych – w strefie wody średniej i niskiej, odcinkami wysokiej. Od środy w przyszłym tygodniu w związku z prognozowanymi opadami w zachodniej części kraju, na dopływach górnej i środkowej Odry pojawią się wzrosty oraz okresowe wahania, przeważnie w obecnych strefach stanu.

Na Warcie i jej dopływach prognozowane są spadki i stabilizacja stanów wody, punktowo możliwe są wzrosty i wahania związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych. Stany wody na Warcie i jej dopływach układać się będą w strefach wody średniej i niskiej, lokalnie wysokiej.

Wybrzeże i rzeki Przymorza

Wzdłuż Wybrzeża, na Zalewie Szczecińskim i Zalewie Wiślanym, na Żuławach oraz w ujściowych odcinkach Wisły i Odry w najbliższych dniach prognozowane są wahania poziomów wody w strefie wody średniej. Na rzekach Przymorza, na rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i do Zalewu Wiślanego przewidywane są wahania i spadki stanów wody w strefie wody średniej, miejscami niskiej i wysokiej.

Na dopływach Pregoły i Niemna w granicach Polski przewiduje się stabilizację i opadanie stanu wody, lokalnie wahania związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych, w strefie wody średniej, lokalnie w niskiej i wysokiej.

SUSZA HYDROLOGICZNA

Obecnie notujemy 11 stacji z przepływami poniżej granicy SNQ. Oznacza to wzrost o 6 stacji w porównaniu do zeszłego tygodnia. W najbliższych dniach możliwy jest dalszy wzrost liczby stacji z przepływami niżówkowymi i rozwój suszy hydrologicznej. Wpływ na to będą mieć niskie opady oraz intensywna wegetacja roślin.

 

Suma skumulowanego opadu w maju 2024.

Suma skumulowanego opadu w maju 2024.

 

Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.

Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.

 

Procentowy udział stacji hydrologicznych w poszczególnych strefach stanów wody od początku miesiąca.

Procentowy udział stacji hydrologicznych w poszczególnych strefach stanów wody od początku miesiąca.

 

Ostrzeżenia hydrologiczne 09.05.2024 r.

Ostrzeżenia hydrologiczne 09.05.2024 r.

 

Stan wody na rzekach w Polsce 09.05.2024 r. godz. 8:00.

Stan wody na rzekach w Polsce 09.05.2024 r. godz. 8:00.