Przejdź do treści

10.10.2024

Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (11-17.10.2024 r.)

PROGNOZA METEOROLOGICZNA

W najbliższych dniach czeka nas typowa polska jesień z częstymi zmianami w pogodzie i odczuwalnym ochłodzeniem. Piątek będzie wietrzny, pochmurny i miejscami deszczowy, sobotni poranek lokalnie mroźny i mglisty, ale w dzień dużo słońca i słaby wiatr. W niedzielę, za sprawą układu niskiego ciśnienia, aura ponownie się zmieni na wietrzną i deszczową. Kolejny tydzień dość chłodny, z temperaturami w dzień około 11-15°C i lokalnymi opadami deszczu; okresowo będą pojawiały także się rozpogodzenia.

Fot. Agnieszka Saluta-Śmiałkowska | IMGW-PIB

Fot. Agnieszka Saluta-Śmiałkowska | IMGW-PIB


W piątek w centrum i na zachodzie większe przejaśnienia, na pozostałym obszarze sporo chmur i miejscami przelotny deszcz. Na południowym wschodzie opady okresami umiarkowane, z sumami do 10 mm. Nad samym morzem możliwe burze. Temperatura maksymalna od 11°C do 14°C, w rejonach podgórskich około 9°C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, północno-zachodni. Nad morzem w porywach do 80 km/h.

W nocy z piątku na sobotę sporo rozpogodzeń, tylko nad morzem i w rejonach podgórskich Sudetów możliwy słaby deszcz. Temperatura minimalna od 1°C do 4°C, w wielu rejonach kraju miejscami przy gruncie spadek do –2°C, cieplej nad morzem około i w Małopolsce około 5°C. Rano miejscami mgły ograniczające widzialność do 200 m. Wiatr słaby zmienny, jedynie nad morzem umiarkowany i porywisty, południowo-zachodni.

W sobotę nad Polską będzie dominował układ wysokiego ciśnienia. Niemal w całym kraju będzie pogodnie i bez opadów, jedynie w strefie nadmorskiej więcej chmur i niewielki deszcz. Temperatura maksymalna od 10°C do 14°C. Wiatr słaby, na wschodzie północny i północno-zachodni, na pozostałym obszarze południowo-wschodni.

W niedzielę z północnego zachodu na wschód będzie przemieszczał się niż z frontami atmosferycznymi. Zachmurzenie niemal całkowite, przejaśnienia możliwe głównie na południu kraju. Miejscami opady deszczu, w centrum i na północy okresami o umiarkowanym natężeniu. Gdzieniegdzie możliwe także burze. Temperatura w dzień od 9°C na Pomorzu do 16°C w Małopolsce i na Podkarpaciu. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do około 70 km/h, południowo-wschodni, skręcający na północno-zachodni.

Poniedziałek nadal pochmurny z przelotnym deszczem, choć okresami pojawią się większe przejaśnieniami. Opady wystąpią głównie na północy, w centrum i na wschodzie kraju. Temperatura maksymalna w dzień od 9°C na wschodzie do 14°C na zachodzie, w rejonach podgórskich przy rozpogodzeniach około 6°C. Wiatr nadal umiarkowany i porywisty, zachodni.

Wtorek z zachmurzeniem umiarkowanym, a na wschodzie i północy okresami z zachmurzeniem dużym i tam możliwe niewielkie opady deszczu. Temperatura w dzień od 11°C do 14°C, w rejonach podgórskich około 8°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni.

Środa na ogół pogodna, niewielkie opady deszczu tylko w rejonie Trójmiasta i na krańcach południowo-wschodnich podkarpacia i Lubelszczyzny. Temperatura maksymalna od 10°C do 14°C, w obszarach podgórskich około 8°C. Wiatr słaby, chwilami umiarkowany, północno-wschodni i wschodni.

W czwartek nad ranem sporo rozpogodzeń i ponownie spadek temperatury przy gruncie do –2°C. Temperatura w dzień od 11°C do 14°C, a w rejonach podgórskich około 8°C. Wistr słaby, północny i północno-wschodni, jedynie na zachodzie południowo-wschodni.


SZCZEGÓŁOWA PROGNOZA HYDROLOGICZNA

Najbliższy tydzień przyniesie chłodniejszą jesienną aurę, związaną z przemieszczającymi się przez Polskę licznymi ośrodkami niżowymi. Przyniosą one silniejsze porywy wiatru (głównie na obszarach górskich i nad morzem) oraz opady deszczu. Sytuacja hydrologiczna na rzekach spokojna. Na Odrze i jej dopływach stan wody będzie stopniowo i powoli opadał w strefie wody wysokiej i średniej. Lokalne przekroczenia stanów umownych na dopływach Odry będą się utrzymywały.

Fot. Paweł Staniszewski | IMGW-PIB

Fot. Paweł Staniszewski | IMGW-PIB
 

Dorzecze Wisły
Na górnej Wiśle prognozowane są spadki i wahania. Stan wody będzie opadał w strefie wody średniej i niskiej. Wahania i lokalnie wzrosty związane będą z prognozowanymi opadami deszczu, głównie w nocy z czwartku na piątek. Na środkowej i dolnej Wiśle stan wody będzie opadał i ulegał stabilizacji w strefie wody niskiej.

W zlewniach dopływów górnej Wisły przewidywane są na ogół spadki i stabilizacja stanów wody w strefie wody średniej i niskiej, a punktowo wysokiej. Wzrosty i wahania stanu wody, przeważnie w aktualnych strefach stanu i do strefy wysokiej, mogą zaznaczyć się głównie podczas prognozowanych opadów deszczu w nocy z czwartku na piątek. Na południu Małopolski i Podkarpacia sumy opadów za 12 h mogą lokalnie sięgać 40 mm. Możliwe są punktowe przekroczenia stanów ostrzegawczych w przypadku kumulacji opadu – szczególnie w zlewniach mniejszych rzek górskich. W kolejnych dniach opady nie będą już aż tak bardzo intensywne, co sprzyjać będzie stabilizacji, wahaniom i spadkom stanów wody, głównie w strefie średniej i niskiej.

W zlewni Narwi i Bugu prognozowane są na ogół spadki i stabilizacja stanów w strefie wody niskiej i średniej, punktowo wysokiej. Lokalnie możliwe są wahania stanów wody związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych.

W pozostałych zlewniach środkowej Wisły oraz dolnej Wisły prognozowane są na ogół spadki i stabilizacja stanów w strefie wody niskiej i średniej, punktowo wysokiej. Lokalnie możliwe wahania stanów wody związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych.

Dorzecze Odry
Na górnej Odrze prognozowane są lokalne dalsze spadki i ogólna stabilizacja stanów wody w strefie wody średniej. Na odcinku skanalizowanym będą miały miejsce wahania w strefie wody średniej, zależne od pracy urządzeń hydrotechnicznych. Na odcinku Odry środkowej swobodnie płynącej oraz na Odrze granicznej prognozuje się wyrównany przebieg stanów wody, a także stopniowe i powolne spadki w strefie wody wysokiej. Na dolnej Odrze prognozuje się stabilizację i wahania w strefie wody średniej.

W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry prognozuje się stabilizację lub spadki stanów wody w strefie wody średniej i wysokiej, lokalnie niskiej. Przekroczenia stanów umownych (alarmowego w Odolanowie na Baryczy, ostrzegawczego w Borowie na Ślęzie i ostrzegawczego w Korzeńsku na Orli) będą się początkowo utrzymywały, jednak z tendencją do powolnego opadania. Lokalnie na przebieg stanów wody wpływ będzie miała praca urządzeń wodnych.

Na Warcie i jej dopływach prognozuje się głównie stabilizacje stanów wody w strefie wody średniej, lokalnie niskiej i wysokiej.

Wybrzeże i rzeki Przymorza
Na Zalewie Szczecińskim, wzdłuż Wybrzeża, na Żuławach i Zalewie Wiślanym oraz w ujściach Wisły i Odry prognozowane są przeważnie wahania poziomu wody w strefie średniej. W związku z prognozowanym silnym wiatrem, w czwartek i w trakcie weekendu możliwe są lokalne wzrosty.

Na rzekach Przymorza, rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego przewidywane są głównie wahania i stabilizacja w strefie wody średniej, lokalnie niskiej, punktowo wysokiej.


SUSZA HYDROLOGICZNA

Obecnie notujemy 86 stacji (10.10) z przepływami poniżej progu SNQ. Oznacza to spadek o 20 stacji w porównaniu do zeszłego tygodnia (03.10). W ostatnim tygodniu zostały odwołane kolejne ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną, m.in. dla rzeki Elbląg i zlewni Sanu. W najbliższym czasie, w związku z niższymi temperaturami powietrza i pojawianiem się przelotnych opadów deszczu, prognozujemy utrzymywanie się liczby stacji z przepływem poniżej SNQ na podobnym poziomie.

Obowiązuje 21 ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną.

Wskaźnik wilgotności gleby w warstwie przypowierzchniowej (0-7 cm) na południu kraju wynosi około 80%. Na pozostałym obszarze kraju wilgotność gleby w tej warstwie wynosi ponad 60%. W warstwie 7-28 sytuacja jest podobna. Wilgotność gleby w głębszych warstwach (28-100 cm) jest niższa i lokalnie w centrum, na zachodzie i północnym wschodzie Polski spada poniżej 30%.
 

Suma skumulowanego opadu w październiku 2024.

Suma skumulowanego opadu w październiku 2024.

 


Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.

Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.
 

 

Procentowy udział stacji hydrologicznych w poszczególnych strefach stanów charakterystycznych oraz liczba stacji z przepływem poniżej SNQ.

Procentowy udział stacji hydrologicznych w poszczególnych strefach stanów charakterystycznych oraz liczba stacji z przepływem poniżej SNQ.
 

 

Ostrzeżenia hydrologiczne na dzień 10.10.2024 r.

Ostrzeżenia hydrologiczne na dzień 10.10.2024 r.
 

 

Ostrzeżenia meteorologiczne na dzień 10.10.2024 r.

Ostrzeżenia meteorologiczne na dzień 10.10.2024 r.

 

Stan wody na rzekach w Polsce 10.10.2024 r. godz. 8:00.

Stan wody na rzekach w Polsce 10.10.2024 r. godz. 8:00.