Przejdź do treści

11.04.2024

Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (12-18.04.2024 r.)

PROGNOZA METEOROLOGICZNA

W weekend pogoda ze zmiennym zachmurzeniem oraz lokalnymi opadami deszczu, a w niedzielę także z burzami; w burzach porywy wiatru do 70 km/h. Coraz cieplej, w niedzielę temperatura wzrośnie do 24°C na południu Polski. Od poniedziałku ochłodzenie, więcej chmur i w całym kraju opady deszczu; w poniedziałek na południu opady mogą być intensywne.

Widok na WOM Kasprowy Wierch w Tatrach, 11.04.2024 r. Fot. Michał Trzebunia | IMGW-PIB

Widok na Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne Kasprowy Wierch w Tatrach, 11.04.2024 r. Fot. Michał Trzebunia | IMGW-PIB

W piątek pogodnie ze słabymi opadami deszczu na północy kraju. Temperatura od 13°C na Wybrzeżu do 20°C w Małopolsce. Wiatr słaby i umiarkowany, na północy porywisty, z kierunków zachodnich.

W sobotę więcej chmur, ale słabe opady deszczu możliwe tylko w północno-wschodniej połowie kraju. Temperatura minimalna powietrza od 6°C do 13°C. Temperatura maksymalna, podobnie jak w piątek, od 12°C do 21°C. Wiatr słaby i umiarkowany, porywisty, zachodni.

W niedzielę zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu oraz na południu i wschodzie z burzami. Temperatura powietrza od 12°C na Wybrzeżu do 24°C w Małopolsce. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny i porywisty, z kierunków zachodnich. Na Wybrzeżu porywy wiatru do 80 km/h, w burzach do 70 km/h.

Od poniedziałku zmiana pogody i do czwartku pochmurno z opadami deszczu; w poniedziałek na południu kraju oraz w centrum opady mogą być intensywne. W poniedziałek na południowym wschodzie możliwe burze. W środę i czwartek intensywne opady deszczu są prognozowane tylko na południowym wschodzie. Temperatura minimalna od 1°C do 7°C; w kotlinach sudeckich spadki do około –3°C. Temperatura maksymalna od 6°C do 14°C, tylko jeszcze w poniedziałek na krańcach południowo-wschodnich do 22°C. Wiatr słaby i umiarkowany, w poniedziałek na Wybrzeżu okresami dość silny i tam w porywach do 75 km/h, zachodni i północny.

SZCZEGÓŁOWA PROGNOZA HYDROLOGICZNA

Nadchodzący tydzień będzie chłodniejszy w porównaniu do ostatnich dni. Prognozowane są również opady deszczu (na południu Polski nawet intensywne), szczególnie po weekendzie. Na rzekach początkowo dominować będą spadki i stabilizacja, w drugiej połowie okresu prognozy lokalnie pojawią się wahania i wzrosty.  

Warszawa, Stawy Koziorożca. Fot. Jan Szymankiewicz | IMGW-PIB

Warszawa, Stawy Koziorożca. Fot. Jan Szymankiewicz | IMGW-PIB

Dorzecze Wisły
Na górnej Wiśle prognozowana jest głównie stabilizacja i spadki stanów wody w strefie wody średniej, lokalnie niskiej. Od poniedziałku pojawić się mogą wzrosty związane ze spływem wód opadowych. Punktowo na przebieg stanów wody wpływ będzie miała praca urządzeń hydrotechnicznych. Na Wiśle środkowej i dolnej dominować będzie tendencja spadkowa stanów wody w strefie wody średniej, początkowo lokalnie w strefie wody wysokiej. W przyszłym tygodniu mogą pojawić się niewielkie wzrosty związane ze spływem wody opadowej.

W zlewniach dopływów górnej Wisły do końca weekendu dominować będą spadki i stabilizacja w strefie stanów średnich, lokalnie niskich. Od poniedziałku (15.04) opady deszczu na omawianym obszarze przyczynią się do zahamowania tendencji spadkowej, a lokalnie do wahań i wzrostów stanów wody, głównie w obecnych strefach, jedynie odcinkowo do strefy wody wysokiej.
W zlewni Narwi i Bugu początkowo prognozowane są głównie spadki lub stabilizacja stanów wody, lokalnie wahania, w strefie wody średniej i wysokiej, lokalnie niskiej. Od poniedziałku, wskutek prognozowanych opadów deszczu, lokalnie wystąpić mogą wahania i niewielkie wzrosty stanów wody. Obecne przekroczenia stanów umownych będą się utrzymywać. Na stacjach gdzie stan wody niedawno opadł poniżej granicy stanów umownych, może dojść do ponownych, niewielkich przekroczeń (Rajgród na rzece Lega, Przystań na Jez. Mamry).

W zlewniach pozostałych dopływów środkowej Wisły oraz w zlewni dolnej Wisły prognozowana jest stabilizacja stanów wody w strefie wody średniej, lokalnie wysokiej i niskiej. W wyniku prognozowanych od weekendu opadów pojawią się wahania, a miejscami niewielkie wzrosty stanów wody.

Dorzecze Odry
Na górnej Odrze przeważać będzie stabilizacja stanów wody. W przyszłym tygodniu mogą pojawić się wzrosty związane ze spływem wody opadowej. Stany wody górnej Odry układać się będą głównie w strefie wody średniej, lokalnie niskiej. Na skanalizowanym odcinku Odry środkowej pojawić się mogą większe wahania związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych, głównie w strefie wody średniej. Na Odrze środowej swobodnie płynącej, poniżej profilu wodowskazowego Ścinawa, wystąpią spadki stanów wody w strefie wody średniej, a od ujścia Warty początkowo w strefie wody wysokiej. Na dolnej Odrze, na odcinku Widuchowa–Gryfino tendencji spadkowej towarzyszyć będą wahania w strefie wody średniej.
 
W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry początkowo stany wody będą miały wyrównany przebieg przy dominującej tendencji do opadania. Od poniedziałku występować będą niewielkie wzrosty lub wahania stanów wody w związku z prognozowanymi opadami deszczu. W poniedziałek i wtorek, kiedy prognozowane są najwyższe opady, wzrosty mogą lokalnie osiągać strefę wody wysokiej. Stany wody układać się będą w strefie wody średniej, lokalnie wysokiej i niskiej. Na odcinkach rzek będących pod wpływem działania urządzeń hydrotechnicznych mogą występować znaczące wahania stanów wody.

Na górnej Warcie dominować będą spadki stanów wody, lokalnie zaznaczy się stabilizacja. W zlewniach dopływów Warty również prognozowane są stabilizacja i spadki stanów wody. Występować mogą wahania związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych i prognozowanymi w następnym tygodniu opadami. Stany wody na Warcie i jej dopływach układać się będą w strefie wody średniej i wysokiej, lokalnie niskiej. Obecne przekroczenie stanu alarmowego na Obrze w Bledzewie i stanu ostrzegawczego na Noteci w Gościmcu i Białośliwiu będą się utrzymywać.

Wybrzeże i rzeki Przymorza
Wzdłuż Wybrzeża, na Żuławach, Zalewie Wiślanym i Zalewie Szczecińskim prognozowane są przede wszystkim wahania poziomów wody, w strefie wody średniej, lokalnie wysokiej. W pierwszych dniach prognozy zaznaczy się słaba tendencja spadkowa, a większe wahania spodziewane są na początku przyszłego tygodnia.

Na rzekach Przymorza i rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej przewidywana jest stabilizacja i lokalne wahania stanów wody – w strefie wody średniej, lokalnie wysokiej i niskiej.
Na dopływach Pregoły i Niemna w granicach Polski prognozowana jest stabilizacja i wahania stanu wody związane z prognozowanymi opadami i z pracą urządzeń hydrotechnicznych – w strefie wody średniej, lokalnie w wysokiej i niskiej.


SUSZA HYDROLOGICZNA

Sytuacja pod kątem suszy hydrologicznej nie zmieniła się znacząco w przeciągu ostatnich 7 dni. Obecnie notujemy dwie stacje z przepływem poniżej SNQ. Jest to minimalnie więcej niż tydzień temu, gdy takich stacji nie było. Ma to związek z notowanymi wysokimi, wręcz letnimi, temperaturami powietrza i bardzo intensywnym rozwojem wegetacji. Aktualnie w Polsce nie ma ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną. W nadchodzącym tygodniu sytuacja będzie zbliżona do obecnej. Prognozowane opady powinny skutkować utrzymaniem się liczby stacji z przepływem poniżej SNQ na podobnym poziomie.

Suma skumulowanego opadu w kwietniu 2024.

Suma skumulowanego opadu w kwietniu 2024.

 

Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.

Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.

 

Procentowy udział stacji hydrologicznych w poszczególnych strefach stanów wody od początku miesiąca.

Procentowy udział stacji hydrologicznych w poszczególnych strefach stanów wody od początku miesiąca.

 

Ostrzeżenia hydrologiczne 11.04.2024 r.

Ostrzeżenia hydrologiczne 11.04.2024 r.

 

Stan wody na rzekach w Polsce 11.04.2024 r. godz. 8:00.

Stan wody na rzekach w Polsce 11.04.2024 r. godz. 8:00.