Przejdź do treści

11.05.2023

Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (12-18.05.2023 r.)

PROGNOZA METEOROLOGICZNA

Do niedzieli, za sprawą klina wyżu z centrum nad Łotwą, w Polsce utrzyma się dość słoneczna pogoda. Jedynie w górach oraz miejscami na północy możliwe są słabe opady deszczu. Temperatury maksymalne w ciągu dnia mogę nieznacznie przekroczyć 20°C, zwłaszcza na zachodzie. W poniedziałek od południowego zachodu nasunie się nad Polskę płytki niż wraz z frontem atmosferycznym, który spowoduje wyraźny wzrost zachmurzenia oraz intensywne opady deszczu.

W piątek zachmurzenie małe i umiarkowane, na południu i południowym zachodzie oraz na Podlasiu miejscami wzrost zachmurzenia do dużego aż do wystąpienia słabych przelotnych opadów deszczu. Temperatura maksymalna od 17°C na Podkarpaciu i miejscami nad morzem do 20°C w centrum i 22°C na zachodzie, w rejonach podgórskich od 14°C do 16°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 60 km/h.

W nocy z piątku na sobotę zachmurzenie małe i umiarkowane, miejscami na zachodzie i południu oraz na północnym wschodzie duże z przelotnymi opadami deszczu, głównie w pierwszej połowie nocy. Wysoko w Tatrach słabe opady śniegu. Temperatura minimalna od 5°C na północnym wschodzie do 10°C na zachodzie i nad morzem, w rejonach podgórskich od 4°C do 6°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, wschodni. W Tatrach porywy wiatru do 55 km/h.

W sobotę zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. W drugiej połowie dnia miejscami, głównie na południu i północnym wschodzie, przelotne opady deszczu. Wysoko w Tatrach słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od 16°C w Małopolsce i na południu Podkarpacia do 22°C w centrum kraju i 24°C na Pomorzu, w dolinach sudeckich około 15°C, w dolinach karpackich od 10°C do 15°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, wschodni i południowo wschodni. W górach wiatr w porywach do 60 km/h.

W niedzielę zachmurzenie umiarkowane, okresami duże, jedynie na południowym wschodzie małe. Słabe przelotne opady deszczu, zwłaszcza na zachodzie i nad morzem, gdzie niewykluczone są również słabe burze. Temperatura minimalna w nocy wyrównana, od 6°C do 9°C. Temperatura maksymalna najniższa będzie nad morzem – około 15°C, a na pozostałym obszarze około 20°C, najcieplej na krańcach wschodnich do 22°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami także porywisty, południowo-wschodni i wschodni. W trakcie burz na wybrzeżu możliwe porywy do 55 km/h.

W poniedziałek zachmurzenie duże i całkowite z intensywnymi opadami deszczu na przeważającym obszarze kraju, jedynie na krańcach wschodnich umiarkowane. Temperatura minimalna wyniesie od 9°C na Suwalszczyźnie do 12°C na południu. Temperatura maksymalna od 14°C nad morzem, około 17°C w centrum do 22°C na Suwalszczyźnie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na północy w porywach do 55 km/h, południowo-wschodni i południowy.

We wtorek zachmurzenie w całej Polsce duże lub całkowite i opady deszczu. Najbardziej intensywne opady prognozowane są na Podhalu. Lokalnie na Podkarpaciu możliwe również burze. Temperatura minimalna w zakresie od 10°C do 12°C, najchłodniej nad samym morzem – około 8°C. Temperatura maksymalna od 12°C miejscami na południu i nad morzem do 18°C w centrum. Wiatr na północy umiarkowany, zachodni, na pozostałym obszarze słaby i umiarkowany z kierunków zmieniających się. Nad morzem i na Podkarpaciu okresami wiatr porywisty.

Środa w miarę pogodna na zachodzie Polski. Tam także raczej nie będzie padać. Na pozostałym obszarze dużo chmur i intensywne opady deszczu. Temperatura minimalna wyniesie od 4°C na krańcach zachodnich, około 8°C w centrum, do 11°C na wschodzie. Temperatura maksymalna osiągnie od 12°C do 14°C, jedynie nad morzem i w rejonach podgórskich od 8°C do 10°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, miejscami na wschodzie porywisty, przeważnie północno-zachodni.

W czwartek zachmurzenie duże i całkowite z opadami deszczu na wschodzie, na zachodzie umiarkowane, okresami wzrastające do dużego i tam raczej bez opadów. Temperatura minimalna od 2°C do 3°C na zachodzie, około 6°C w centrum, do 11°C na północnym wschodzie. Temperatura maksymalna od 7°C na krańcach południowo-wschodnich, około 10-12°C w centrum, do 16°C na krańcach zachodnich. Wiatr słaby, jedynie na wschodzie umiarkowany i porywisty, z kierunków zachodnich.
 
Z powodu niepewnego układu pola ciśnienia w najbliższym tygodniu możliwe są istotne przeskoki w typie pogody, szczególnie w zakresie stref najbardziej intensywnych opadów deszczu. Zachęcamy do śledzenia na bieżąco aktualizacji naszych prognoz.


SZCZEGÓŁOWA PROGNOZA HYDROLOGICZNA

Do końca obecnego tygodnia sytuacja hydrologiczna będzie stabilna. Prognozujemy głównie spadki, a jedynie lokalnie występować będą wahania i wzrosty – przeważnie wynikające z pracy urządzeń hydrotechnicznych. W sobotę i niedzielę czekają nas przelotne i słabe opady deszczu, które nie wpłynął na sytuację hydrologiczną. Od poniedziałku zacznie już padać intensywniej w znacznej części kraju, a lokalnie mogą pojawić się burze. To przełoży się na wzrosty stanu wody w rzekach do strefy wody wysokiej. W połowie przyszłego tygodnia niewykluczone są przekroczenia stanów umownych na południu kraju.

Dorzecze Wisły

Początkowo na Wiśle prognozujemy niewielkie wahania oraz stabilizację poziomu wody przeważnie w strefie wody średniej, odcinkowo na środkowej Wiśle w strefie wody niskiej. W kolejnych dniach mogą pojawić się wahania i wzrosty w aktualnych strefach, związane ze spływem wody opadowej. Od wtorku na Małej Wiśle prognozuje się większe wzrosty w strefie wody wysokiej, miejscami przy przekroczonych stanach ostrzegawczych.

W zlewniach dopływów górnej Wisły początkowo obserwować będziemy stabilizację i spadki stanu wody w aktualnych strefach. Przybędzie też wodowskazów ze strefą wody niskiej. W następnych dniach prognozowane są wahania i wzrosty do strefy wody wysokiej, które będą związane z prognozowanymi na początku przyszłego tygodnia opadami deszczu i burzami. Lokalnie, w przypadku kumulacji sum opadu, może dojść do przekroczeń stanów ostrzegawczych. Miejscami poziom wody może zostać również zaburzony pracą urządzeń hydrotechnicznych.

W zlewniach dopływów środkowej Wisły prognozowana jest na ogół stabilizacja i wahania stanów wody związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych. W drugiej części okresu prognozy zaznaczą się również wzrosty stanów wody związane z opadami. Stany wody układać się będą głównie w strefie wody średniej, lokalnie niskiej i wysokiej.

W zlewni Narwi i Bugu spodziewane są spadki oraz wahania stanu wody. Po weekendzie możliwe są natomiast wzrosty i wahania. Stany wody układać się będą w strefie wody średniej, lokalnie wysokiej i niskiej. W profilu Dorohusk na Bugu nadal utrzymywać się będzie stan ostrzegawczy, z tendencją do powolnego opadania.

W zlewniach dopływów dolnej Wisły przewidywane są głównie spadki i stabilizacja stanu wody w strefie stanów średnich i niskich, lokalnie wysokich.

Dorzecze Odry

Stany wody górnej Odry początkowo będą układały się w strefie wody średniej. W drugiej części okresu prognostycznego możliwe będą wahania i wzrosty w strefie wody średniej, miejscami wysokiej, spowodowane spływem wody opadowej. Na odcinku skanalizowanym Odry przez cały czas okres prognostyczny przewidujemy wahania o zróżnicowanej amplitudzie, zależnej od pracy stopni wodnych. Na odcinku środkowym i granicznym rzeki stan wody będzie układał się w strefie wody średniej. Na dolnej Odrze prognozujemy wahania w strefie wody średniej i niskiej.

W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry prognozujemy stabilizację i spadki stanu wody w strefie wody średniej, lokalnie niskiej i wysokiej. Większe wahania i wzrosty mogą pojawić się na lewostronnych dopływach Odry z uwagi na pracę urządzeń hydrotechnicznych (w szczególności Bystrzyca, Bóbr, Kwisa). W dalszej części okresu prognostycznego mogą zaznaczyć się wzrosty i wahania do strefy wody wysokiej, lokalnie z przekroczeniami stanów ostrzegawczych, które będą uwarunkowane przemieszczaniem się strefy burz i opadów.

Na górnej Warcie do Zbiornika Jeziorsko prognozowane są niewielkie spadki i stabilizacja stanów wody. Na dopływach Warty przeważać będą spadki i stabilizacja stanów wody. Występować mogą również wahania spowodowane pracą urządzeń hydrotechnicznych. Stany wody na Warcie i jej dopływach, układać się będą głównie w strefach wody średniej, lokalnie niskiej i wysokiej. Na Noteci i dopływach prognozuje się stabilizacje i spadki stanów wody, lokalnie możliwe wzrosty oraz wahania spowodowane oddziaływaniem urządzeń hydrotechnicznych. Stany wody układać się będą w strefie wody średniej, lokalnie niskiej.

Wybrzeże i rzeki Przymorza

W ciągu najbliższych dni wzdłuż Wybrzeża, na Zalewie Szczecińskim, na Zalewie Wiślanym i na Żuławach prognozowane są wahania poziomów wody w strefie stanów średnich. Na rzekach Przymorza, na rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i do Zalewu Wiślanego stany wody będą układały się w strefie wody średniej i niskiej, punktowo wysokiej.


SUSZA HYDROLOGICZNA

Sytuacja hydrologiczna pod kątem suszy w minionym tygodniu nie uległa zmianie. Obecnie przepływy poniżej SNQ notuje się na 3 stacjach. Początkowo, z uwagi na słoneczną i suchą aurę, liczba stacji z przepływem poniżej SNQ może zacząć rosnąć, jednak w związku z prognozowanymi opadami w kolejnych dniach ponownie obserwować będziemy zwiększanie się przepływów na rzekach.