Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (12-18.07.2024 r.)
PROGNOZA METEOROLOGICZNA
Upalna i burzowa pogoda zostaje z nami na dłużej. Zarówno w nadchodzący weekend, jak i w kolejnych dniach tygodnia termometry w dzień, zwłaszcza na południu i wschodzie, będą wskazywały ponad 30 st. Celsjusza. Nieco chłodniej będzie nad zachodnią połową kraju, jednak i tam nadal bardzo ciepło. Dodatkowo, niemal każdego dnia w różnych miejscach Polski będą występowały burze, lokalnie gwałtowne.
Morze Bałtyckie, lipiec 2024 r. Fot. Agnieszka Madejak | IMGW-PIB
W piątek w północnej połowie kraju pogodnie, na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami, zwłaszcza na południu, przelotne opady deszczu, miejscami burze z gradem. Suma opadów w czasie burz przeważnie do 20 mm, jednak na południu lokalnie do 40 mm, a w Karpatach nawalne opady deszczu do 50 mm. Temperatura maksymalna 28°C do 33°C, jedynie miejscami na północy i w rejonach podgórskich od 24°C do 27°C, a nad samym morzem około 22°C. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/h.
W nocy z piątku na sobotę na zachodzie i północnym zachodzie kraju nawalne opady deszczu nawet do 60-70 mm/m2 i gwałtowne burze.
W sobotę w dzień na północy i zachodzie kraju początkowo zachmurzenie duże i opady deszczu. Na pozostałym obszarze początkowo pogodnie, a po południu miejscami wzrost zachmurzenia do dużego i miejscami, zwłaszcza na wschodzie i południu, przelotne opady deszczu i burze. Suma opadów w czasie burz przeważnie do 25 mm. Lokalnie grad. Temperatura maksymalna od 22°C na zachodzie, około 27°C w centrum, do 35°C na wschodzie i południowym wschodzie; nad samym morzem od 19°C do 22°C. Wiatr przeważnie umiarkowany, na Wybrzeżu okresami dość silny i w porywach do 65 km/h, przeważnie południowy i południowo-zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 85 km/h.
W niedzielę zachmurzenie umiarkowane, okresami duże, ale z rozpogodzeniami. Miejscami w całym kraju przelotne opady deszczu oraz, głównie na wschodzie, południowym wschodzie i nad morzem, burze, którym towarzyszyć mogą ulewne opady deszczu i gradu. Temperatura maksymalna od 22-23°C miejscami na zachodzie i północy, około 25°C w centrum, do 31°C na południowym wschodzie. Podczas burz porywy wiatru do 70 km/h, na wschodzie i południowym wschodzie lokalnie do 90 km/h.
W poniedziałek na ogół zachmurzenie małe i umiarkowane, jedynie na północy kraju oraz w Karpatach zachmurzenie miejscami duże z przelotnymi opadami deszczu. W Karpatach możliwe również burze. Temperatura maksymalna od 25°C na północy do 31°C na południowym wschodzie; nad morzem od 20°C do 24°C. Podczas burz porywy wiatru do 65 km/h.
We wtorek na północnym wschodzie pogodnie, na pozostałym obszarze zachmurzenie duże oraz burze z silnym deszczem i opadami gradu. Temperatura maksymalna od 26°C na zachodzie do 32°C na południowym wschodzie; nad morzem miejscami 22-23°C. Podczas burz porywy wiatru do 80 km/h.
W środę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i okresowymi rozpogodzeniami. Ponownie miejscami przelotne opady deszczu oraz, głównie na wschodzie, burze z silnymi opadami deszczu oraz porywami wiatru do 70 km/h. Temperatura maksymalna przeważnie od 25°C do 29°C, tylko nad morzem chłodniej, około 20°C.
W czwartek słonecznie, jedynie nad morzem nieco więcej chmur i tam słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna od 25°C do 28°C, na Wybrzeżu i na obszarach podgórskich od 20°C do 24°C. Wiatr słaby, przeważnie z kierunków północnych.
SZCZEGÓŁOWA PROGNOZA HYDROLOGICZNA
W nadchodzącym tygodniu wciąż towarzyszyć nam będą bardzo wysokie temperatury oraz bardzo groźne zjawiska konwekcyjne – szczególnie w piątek i w sobotę. Głównym zagrożeniem hydrologicznym będą podtopienia na obszarach miejskich, ale także gwałtowne wzrosty stanów wody w zlewniach kontrolowanych. Od poniedziałku prognozowana jest stabilniejsza sytuacja hydrologiczno-meteorologiczna. Jeszcze we wtorek mogą występować intensywniejsze burze, a później będzie robić się coraz spokojniej.
Wisła w Płocku, lipiec 2024 r. Fot. Agnieszka Saluta-Śmiałkowska | IMGW-PIB
Dorzecze Wisły
W ciągu najbliższych dni na Wiśle będą notowane wahania, a następnie wzrosty stanów wody związane z opadami – na granicy strefy wody niskiej, lokalnie średniej. Na środkowej Wiśle przeważać będzie tendencja spadkowa stanów wody w strefie niskiej, dopiero w kolejnych dniach możliwe będą wzrosty spowodowane spływem wody opadowej po burzach w trakcie weekendu.
W zlewniach dopływów górnej Wisły prognozuje się głównie stabilizację i dalsze spadki stanu wody w strefie wody niskiej i średniej. Jednak z uwagi na prognozę opadów o charakterze burzowym (szczególnie w okresie czwartek-niedziela), na mniejszych ciekach górskich i w zlewniach zurbanizowanych możliwe będą gwałtowne wzrosty stanów wody, z przekroczeniami stanów umownych, a także lokalne podtopienia. Szczególnie duże wzrosty są prognozowane w zlewniach rzek woj. śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Przekroczenia stanów ostrzegawczych powinny być przeważnie krótkotrwałe, ale niewykluczone są także punktowe wzrosty powyżej progów alarmowych. Po weekendzie na dopływach górnej Wisły przeważać będzie już tendencja spadkowa stanów wody.
W zlewniach dopływów środkowej Wisły prognozuje się stabilizację i spadki stanów wody w strefie niskiej i średniej. Miejscowo mogą wystąpić wzrosty stanów wody, spowodowane intensywnymi opadami deszczu towarzyszącymi burzom. Po weekendzie sytuacja będzie już stabilna.
W zlewni Bugu po Krzyczew spodziewana jest stabilizacja bądź wahania poziomu wody w strefie stanów niskich lub średnich, a lokalnie wysokich.
W zlewniach dopływów dolnej Wisły prognozuje się stabilizację i spadki stanów wody w strefie niskiej i średniej. Miejscowo, dziś, w nocy z piątku na sobotę oraz w niedzielę, mogą wystąpić wzrosty stanów wody spowodowane intensywnymi opadami deszczu towarzyszącymi burzom. Po weekendzie stany wody będą miały głownie przebieg wyrównany.
Dorzecze Odry
Stan wody na górnej Odrze będzie początkowo miał tendencję wzrostową, a przy intensywnych opadach deszczu wzrosty mogą mieć charakter gwałtowny. Po weekendzie tendencja odwróci się i zaznaczą się spadki stanu wody. Na Odrze skanalizowanej będą miały miejsce wahania w strefie wody średniej i niskiej, spowodowane spływem wody opadowej i pracą urządzeń hydrotechnicznych. Na odcinku Odry swobodnie płynącej przewiduje się wahania w strefie wody niskiej.
W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry, w miejscach wystąpienia prognozowanych burz z ulewnym lub nawalnym opadem deszczu, przewiduje się możliwość gwałtownych wzrostów stanów wody z przekraczaniem stanów ostrzegawczych, a także alarmowych, zwłaszcza w zlewniach lewostronnych dopływów Odry środkowej. Niewykluczone są lokalne podtopienia na obszarach miejskich. Najtrudniejsza sytuacja prognozowana jest na noc z piątku na sobotę. Poza epizodami burzowymi, na dopływach Odry przeważać będzie stabilizacja i spadki w strefie wody niskiej, lokalnie średniej, a punktowo wysokiej.
Stany wody na Warcie i jej dopływach układać się będą w strefach wody niskiej i średniej, punktowo wysokiej. Prognozuje się na ogół stabilizację i spadki stanów wody oraz wzrosty związane z opadami burzowymi oraz pracą urządzeń hydrotechnicznych.
Wybrzeże i rzeki Przymorza
Wzdłuż Wybrzeża, na Zalewie Szczecińskim, Zalewie Wiślanym i Żuławach w najbliższych dniach prognozowane są wahania i wzrosty poziomów wody w strefie wody średniej i wysokiej. Wzrosty mogą nastąpić za sprawą silnego wiatru wiejącego na Wybrzeżu, zwłaszcza w trakcie weekendu.
Na rzekach Przymorza, rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego stany wody będą ulegać spadkom i wahaniom, a także lokalnym wzrostom w strefie wody średniej, lokalnie niskiej i wysokiej. Najtrudniejsza sytuacja prognozowana jest w nocy z piątku na sobotę – wówczas wzrosty stanów wody mogą być największe.
SUSZA HYDROLOGICZNA
Obecnie notujemy 92 (11.07) stacje z przepływami poniżej progu SNQ. Oznacza to wzrost o 13 stacji w porównaniu do zeszłego tygodnia (04.07). Aktualnie obowiązuje 25 ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną.
W najbliższych dniach liczba stacji z przepływami niżówkowymi będzie zmienna. W pierwszej części okresu, za sprawą prognoz licznych burz i wydajnych opadów, liczba stacji z niskimi przepływami będzie spadać. Druga część tygodnia przyniesie jednak ponowny wzrost liczby stacji z przepływem poniżej SNQ za sprawą niższych sum opadów i utrzymującej się cały czas wysokiej temperaturze powietrza.
W najbliższych dniach należy spodziewać się aktualizacji ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną.
Wskaźnik wilgotności gleby w warstwie przypowierzchniowej (7-28 cm) spadł lokalnie poniżej 20%. Najtrudniejsza sytuacja panuje obecnie na północy woj. dolnośląskiego, pograniczu woj. lubuskiego i wielkopolskiego, na wschodzie woj. wielkopolskiego, pograniczu woj. opolskiego i śląskiego, w woj. łódzkim oraz lokalnie w woj. świętokrzyskim, lubelskim, warmińsko-mazurskim i w północno-wschodniej części woj. mazowieckiego. Na pozostałym obszarze kraju wskaźnik w omawianej warstwie przyjmuje wartości około 50%. Najkorzystniejsza sytuacja wciąż utrzymuje się w Karpatach, na Żuławach oraz lokalnie w pasie Pobrzeży i Pojezierza Pomorskiego. W warstwie 28-100 cm układa się podobnie jak we wcześniej opisanej płytszej warstwie – obszary o największym i najmniejszym wskaźniku wilgotności rozkładają się analogicznie, jednak ich wartości nieco się różnią. W warstwie 28-100 cm najniższe wartości wskaźnika wilgotności wynoszą ok. 30% i tylko punktowo 25%. W kolejnych dniach wskaźnik wilgotności gleby będzie się zmieniał w zależności od opadów.
Suma skumulowanego opadu w lipcu 2024.
Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.
Procentowy udział stacji hydrologicznych w poszczególnych strefach stanów charakterystycznych oraz liczba stacji z przepływem poniżej SNQ.
Ostrzeżenia hydrologiczne susza 11.07.2024 r.
Ostrzeżenia hydrologiczne gwałtowne wzrosty stanów wody 11.07.2024 r.
Stan wody na rzekach w Polsce 11.07.2024 r. godz. 8:00.