Przejdź do treści

12.01.2023

Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (13-19 stycznia 2023 r.)

Prognoza meteorologiczna

W najbliższym tygodniu nad Polską dominować będzie zachodnia cyrkulacja powietrza, z zachodu na wschód przemieszczać się będą kolejne układy niżowe z frontami atmosferycznymi. Występować będą opady deszczu, które od poniedziałku przechodzić będą w opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Do niedzieli będziemy znajdować się w ciepłym polarnym morskim powietrzu, utrzyma się dodatnia temperatura, tylko nocami na obszarach podgórskich będzie spadać poniżej 0°C. Najcieplej będzie na zachodzie, tam nawet do 10°C. Od poniedziałku ochłodzenie, temperatura maksymalna nie będzie przekraczać 5°C, a nocami w wielu miejscach spadnie poniżej 0°C. Będzie wietrznie, porywy wiatru w weekend mogą sięgać nawet 70-80 km/h.

W piątek będzie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, które wystąpią głównie na zachodzie kraju. Spadnie przelotny deszcz, w górach śnieg, który spowoduje przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm. Nadal będzie ciepło, od około 5°C na wschodzie do 10°C na południowym zachodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, w całym kraju porywisty. Nad morzem i na obszarach podgórskich porywy wiatru będą dochodzić do 60 km/h, w Tatrach do 70 km/h, a w Sudetach nawet do 100 km/h.

W nocy z piątku na sobotę nadal przewaga chmur z opadami deszczu, w górach śniegu z deszczem i śniegu, tam prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o kolejne 5 cm. Na zachodzie i w centrum możliwe większe przejaśnienia, a po północy stopniowy zanik opadów. Noc będzie ciepła, od 3°C do 6°C, tylko na obszarach podgórskich Karpat około 0°C. Nadal utrzymywać się będzie porywisty wiatr. Najwyższe prędkości porywów wiatru na wybrzeżu, tam wiatr może osiągać nawet 70-75 km/h.

W sobotę najładniejsza pogoda na południowym zachodzie i w centrum, tam najwięcej słońca i tylko niewielka możliwość opadów deszczu. Nad resztą kraju więcej chmur i opady deszczu, zwłaszcza na północy. Nadal będzie ciepło, na ogół od 5°C do 9°C. Na zachodzie i północy jeszcze utrzymywać się będzie dość silny wiatr, w porywach dochodzący do 60-65 km/h.

W niedzielę przez obszar kraju będzie się przemieszczał kolejny front atmosferyczny. Będzie pochmuno z opadami deszczu oraz silnym i porywistym wiatrem. Porywy wiatru mogą osiągać do 70 km/h, na południowym zachodzie i nad morzem nawet do 80 km/h. Będzie ciepło, od 5°C do 10°C, tylko na Podhalu około 3°C.

Poniedziałek przyniesie nam zmianę pogody i ochłodzenie, które zostanie z nami w kolejnych dniach.

Od poniedziałku do czwartku zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami, okresami występować będą opady deszczu ze śniegiem i śniegu, które na krańcach południowo-wschodnich przejściowo mogą być intensywne. Temperatura minimalna przeważnie od -2°C do 1°C, a maksymalna od 0°C do 5°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, ale okresami (zwłaszcza nad morzem) silniejszy i w porywach do 65 km/h, a początkowo w poniedziałek do 75 km/h.  

Dość silny i porywisty wiatr z południa i południowego zachodu utrzymywać się będzie w najbliższych dniach również na Podhalu. W piątek porywy wiatru mogą sięgać 60 km/h. W sobotę wiatr osłabnie i porywy wiatru do około 50 km/h utrzymają się jedynie wysoko w Tatrach. W nocy z soboty na niedzielę i w niedzielę prognozowany jest ponowny wzrost prędkości wiatru, porywy mogą sięgać około 70-80 km/h a wysoko w Tatrach nawet do 100-110 km/h. Pod wieczór w niedzielę wiatr będzie słabnąć i w kolejnych dniach nie będą już występować tak duże prędkości wiatru.

Szczegółowa prognoza hydrologiczna

W zbliżającym się tygodniu spodziewamy się kontynuacji pogody z ostatnich dni. Występować będą opady deszczu związane z przechodzeniem kolejnych frontów atmosferycznych. W górach również opady śniegu. Na rzekach prognozowana jest stabilizacja i spadki stanów wody, a w okresach występowania opadów również wzrosty i wahania, związane ze spływem wód opadowych.

Na górnej Wiśle prognozowane są początkowe spadki stanów wody w strefie stanów wysokich i średnich. W kolejnych dniach przy ogólnej tendencji do stabilizacji i opadania, mogą pojawić się wahania i wzrosty związane z występowaniem prognozowanych opadów deszczu, a także topnieniem pokrywy śnieżnej. Na środkowej i dolnej Wiśle w okresie prognozy przemieszczać się będzie fala wezbraniowa związana ze spływem wód opadowych, w strefie wody średniej i lokalnie wysokiej. Oprócz tego, dominować będzie stabilizacja i stopniowe spadki stanów wody.

Na dopływach Wisły dominować będzie stabilizacja i tendencja spadkowa stanów wody, głównie w strefie stanów średnich a lokalnie wysokich i niskich. Po wystąpieniu zapowiadanych w okresie prognozy opadów deszczu, na rzekach w zlewni Wisły wystąpią wahania i wzrosty stanów wody, głównie w obecnych strefach stanu. Na mniejszych ciekach i w zlewniach rzek górskich możliwe są wzrosty do strefy wody wysokiej, punktowo z przekroczeniami stanów ostrzegawczych (głównie zlewnia Przemszy). Przekroczenie stanu ostrzegawczego w Januszewicach na Czarnej będzie się utrzymywać.

W zlewni Narwi i zlewni Bugu przewiduje się stabilizację stanów wody oraz lokalne wzrosty i wahania związane ze spływem wód opadowych oraz pracą urządzeń hydrotechnicznych, w strefie wody średniej i wysokiej, lokalnie w niskiej. Obecnie występujące przekroczenia stanów ostrzegawczych będą się na ogół utrzymywać.

Na górnej Odrze prognozowane są spadki i późniejsza stabilizacja stanów wody w strefie wody średniej. W okresie prognozy po wystąpieniu opadów deszczu, na górnej Odrze możliwe są niewielkie wzrosty stanów wody. Na skanalizowanym odcinku Odry środkowej wystąpić mogą większe wahania związane z praca urządzeń hydrotechnicznych, w strefie wody średniej. Na Odrze środkowej swobodnie płynącej prognozowane są początkowe wzrosty, a następnie spadki i stabilizacja stanów wody. Na dolnej Odrze stany wody będą charakteryzowały się wyrównanym przebiegiem, także w strefie wody średniej.

W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry stany wody będą miały przeważnie wyrównany przebieg w strefach wody niskiej i średniej, z lokalnymi wahaniami i wzrostami wywołanymi głównie pracą urządzeń wodnych i prognozowanymi opadami. Większe wahania stanów wody mogą występować na odcinkach rzek poniżej pracujących urządzeń piętrzących, szczególnie na Bobrze, Kwisie, Bystrzycy, Nysie Łużyckiej, Baryczy i Widawie. W Zbytowej na Widawie stan wody będzie układał się w okolicy stanu ostrzegawczego, z możliwością jego przekroczenia po wystąpieniu opadów deszczu.

Na Warcie prognozowana jest głównie stabilizacja i spadki stanów wody. Na dopływach Warty przeważać będą spadki i stabilizacja stanów wody, lokalnie możliwe wzrosty lub wahania spowodowane pracą urządzeń hydrotechnicznych i prognozowanymi opadami. Stany wody na Warcie i jej dopływach układać się będą w strefach wody średniej, lokalnie niskiej i wysokiej. Na stacji wodowskazowej Dębe (rz. Swędrnia) stany wody utrzymywać się będą około stanu ostrzegawczego.

W okresie prognozy, wzdłuż Wybrzeża, na Zalewie Szczecińskim, Zalewie Wiślanym i Żuławach zaznaczą się wahania i spadki poziomu wody, głównie w strefie wody średniej. W związku z silnym wiatrem z zachodu i południowego zachodu, który jest prognozowany w trakcie weekendu, na stacjach morskich i będących pod wpływem morza, mogą nastąpić wzrosty do strefy wody wysokiej.

Na rzekach Przymorza, rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego stany wody będą się układały w strefie wody średniej i niskiej, lokalnie wysokiej.

Susza hydrologiczna

Sytuacja hydrologiczna pod kątem suszy w minionym tygodniu nie uległa większej zmianie. Obecnie stacji z przepływem poniżej SNQ wynosi 11. Jest to podobna liczba jak w zeszłym tygodniu.

W nadchodzącym tygodniu, w związku z prognozowanymi opadami, głównie deszczu, liczba stacji z przepływami poniżej SNQ nie będzie ulegać większej zmianie.