Przejdź do treści

13.07.2023

Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (14-20.07.2023 r.)

PROGNOZA METEOROLOGICZNA

Koniec bieżącego tygodnia i początek następnego przyniesie upały do 35 stopni, a w niedzielę powrócą też silniejsze burze. Od wtorku chłodniej i raczej bez groźnych zjawisk.

W piątek zachmurzenie małe i umiarkowane, tylko na wschodzie kraju i nad morzem okresami zachmurzenie duże i miejscami przelotny deszcz. Na północnym i środkowym wschodzie możliwe lokalne burze. Temperatura maksymalna od 24°C na wschodzie do 28°C na zachodzie, nad morzem oraz na obszarach podgórskich Karpat od 18°C do 23°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni i zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 60 km/h.

W sobotę zachmurzenie małe, miejscami w północnej połowie kraju umiarkowane. Na krańcach północno-zachodnich pod koniec dnia zachmurzenie wzrośnie do dużego i lokalnie możliwe przelotne opady deszczu oraz burze. Temperatura maksymalna od 27°C na wschodzie do 35°C na zachodzie kraju, chłodniej lokalnie nad morzem i w rejonach podgórskich Karpat, około 25°C. Wiatr słaby, nad samym morzem umiarkowany, z kierunków południowych.

W niedzielę przelotne opady deszczu i burze, możliwy grad. Prawie w całym kraju powyżej 30°C, do 36°C w centrum Polski. Chłodniej nad morzem, na Pomorzu i w dolinach górskich, od 23°C do 28°C. W czasie burz porywy do 70 km/h. Nocą z soboty na niedzielę i z niedzieli na poniedziałek w wielu miejscach około 19°C.

W poniedziałek nadal upalnie i burzowo, zwłaszcza na południu i południowym wschodzie. Opady w burzach mogą być okresami silniejsze, a porywy wiatru do 70 km/h. Temperatura maksymalna od 22°C nad morzem do około 33°C w centrum i na południu kraju.

We wtorek już bez burz, więcej słońca, przelotny deszcz na północy Polski. Temperatura od 20°C nad morzem do około 27°C na zachodzie, południu i w centrum.

W środę i czwartek zachmurzenie umiarkowane, okresami duże, miejscami przelotny deszcz. Temperatura od 18-20°C na północy do 25-27°C na południu.

PROGNOZA HYDROLOGICZNA

Najintensywniejsze zjawiska związane z konwekcją wystąpią w czwartek na południu kraju. Piątek przyniesie stabilizację w pogodzie, a w sobotę i niedzielę czekają nas upały, które obejmą niemal całą Polskę. W kolejnym tygodniu pogoda będzie spokojniejsza.

Dorzecze Wisły
Na Wiśle stan wody układać się będzie w strefie wody niskiej, lokalnie średniej. Początkowo, w górnym biegu rzeki mogą zaznaczyć się wahania i wzrosty spowodowane spływem wody opadowej.

Dziś na dopływach górnej Wisły prognozowane są bardzo wydajne opady (sumy dobowe mogą osiągnąć nawet 65 mm), którym towarzyszyć będą burze. Najwięcej deszczu może spaść w południowych powiatach woj. śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego, a więc w rejonach podgórskich i w górach. W związku z tym możemy spodziewać się reakcji rzek, a w miejscach szczególnie intensywnego opadu – przekroczeń stanów ostrzegawczych i punktowo alarmowych, a w skrajnych przypadkach nawet lokalnych podtopień. Sytuacja hydrologiczna ustabilizuje się w piątek i sobotę. Te dni przyniosą już ciepłą i suchą aurę. W niedzielę i w nocy z niedzieli na poniedziałek przez Polskę przechodzić będzie kolejny front z burzami – wystąpić mogą lokalne gwałtowne wzrosty stanów wody. Kolejne dni charakteryzować się będą stabilizacją sytuacji hydrologicznej. Na dopływach Wisły przeważać będzie stabilizacja i opadanie stanu wody oraz lokalne wahania – głównie za sprawą pracy urządzeń hydrotechnicznych i lokalnie spływem wód opadowych. Stany wody w dorzeczu Wisły układać się będą w strefie wody niskiej, lokalnie średniej, a punktowo w wysokiej.

Dorzecze Odry
Na górnej Odrze dominować będzie wyrównany przebieg stanów wody. Początkowo możliwe będą wahania związane ze spływem wód opadowych po burzach w czwartek. Na skanalizowanym odcinku Odry środkowej stany wody będą ulegały większym wahaniom w wyniku prowadzonej tam gospodarki wodnej. Na Odrze swobodnie płynącej prognozujemy stabilizację. Stany wody na Odrze układać się będą w strefie wody niskiej i lokalnie średniej.

W zlewniach dopływów górnej Odry sytuacja będzie podobna do tej w zlewni Wisły. W czwartek możliwe są gwałtowne wzrosty stanów wody, zwłaszcza na dopływach Odry w woj. dolnośląskim, opolskim i śląskim. Wzrosty możliwe są również w niedzielę. Pozostałe dni przyniosą stabilizację i spadki stanów wody – w strefie wody średniej, lokalnie niskiej, punktowo wysokiej. Większe wahania mogą wystąpić na lewostronnych dopływach środkowej Odry za sprawą gospodarki wodnej prowadzonej na zbiornikach energetycznych. Miejscowo stany wody mogą się również wahać w wyniku spływu wód opadowych w dół zlewni.

Na Warcie i dopływach również prognozowana jest głównie stabilizacja i spadki stanów wody, lokalnie, w wyniku pracy urządzeń hydrotechnicznych i przelotnych opadów, wahania i wzrosty. Dziś w zlewni górnej Warty wzrosty mogą być lokalnie gwałtowne. Stany wody na Warcie i jej dopływach układać się będą głównie w strefie wody niskiej, lokalnie średniej i wysokiej.

Wybrzeże i rzeki Przymorza
Wzdłuż Wybrzeża, na Zalewie Szczecińskim, na Zalewie Wiślanym i na Żuławach oraz w ujściu Wisły i ujściu Odry dominować będzie strefa wody średniej. Na rzekach Przymorza, na rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i do Zalewu Wiślanego prognozowane są stabilizacja i wahania stanów wody – w strefie wody średniej i niskiej, lokalnie wysokiej.


SUSZA HYDROLOGICZNA

Sytuacja pod kątem suszy hydrologicznej na przestrzeni ostatnich 7 dni uległa dalszemu pogorszeniu. Obecnie notujemy 172 stacje z przepływem poniżej SNQ – o 30 stacji więcej niż tydzień temu. Wczoraj było to aż 190 stacji - najwyższa wartość w tym roku. Tendencja wzrostowa liczby stacji z przepływem poniżej SNQ wynika głównie z wysokich temperatur i charakteru opadów (głównie opady burzowe).

W ostatnich 7 dniach obserwowany był spadek wilgotności gleby w warstwie 0-7 cm. Najmniej korzystne warunki panują w woj. łódzkim, wielkopolskim, lubelskim, na północy woj. dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i podkarpackiego oraz częściowo w woj. lubelskim i podlaskim. W przypowierzchniowej warstwie gleby wartości wskaźnika wynoszą tam poniżej 25%. Sytuacja w głębszych warstwach gleby (7-28 cm i 28-100 cm) nie uległa większej zmianie i również jest zła. W tym przypadku obszary z wilgotnością gleby 10-30% obejmują o wiele większe powierzchnie w północno-zachodniej i centralnej Polsce, jak również rozszerzają swój zasięg w jej wschodnich dzielnicach.

Aktualnie w Polsce obowiązuje 51 ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną. W ostatnim tygodniu wydano 9 nowych ostrzeżeń przed tym zjawiskiem, głównie dla dorzecza Odry w obrębie woj. dolnośląskiego. W nadchodzącym tygodniu sytuacja pod kątem niżówki ulegnie pogorszeniu, głównie z uwagi na wysokie temperatury powietrza w trakcie weekendu. Nieznaczna poprawa możliwa jest na południu kraju po czwartkowych opadach.