Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (17-23.11.2023 r.)
PROGNOZA METEOROLOGICZNA
W najbliższych dniach pogodę w Polsce będą kształtować niże oraz związane z nimi układy frontów atmosferycznych. Zrobi się chłodniej, zwłaszcza na północnym wschodzie kraju, gdzie temperatura maksymalna w sobotę może nie przekroczyć 0°C. Będzie także pochmurno i wystąpią opady deszczu, deszczu ze śniegiem oraz śniegu. Najintensywniej popada na południu kraju, zwłaszcza w Tatrach, gdzie prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej za cały okres od piątku do niedzieli przekroczy 50 cm. Na początku przyszłego tygodnia napłynie cieplejsza masa powietrza.
WOM Kasprowy Wierch, Fot. Michał Trzebunia | IMGW-PIB
W piątek zachmurzenie będzie całkowite lub duże, większe przejaśnienia pojawią się jedynie na północnym wschodzie. Na zachodzie wystąpią opady deszczu, na pozostałym obszarze deszczu ze śniegiem, a na północnym wschodzie, w centrum, obszarach podgórskich i w górach również śniegu. Suma opadów wyniesie do około 15 mm na południowym wschodzie i około 20 mm na Podhalu. W Beskidach i Bieszczadach przyrost pokrywy śnieżnej od 10 do 15 cm, wysoko w Tatrach do około 20 cm. Temperatura maksymalna od 0°C na północnym wschodzie do 6°C na południu. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, okresami porywisty, na wschodzie i północny wschodni, na pozostałym obszarze zachodni i północno-zachodni. Wysoko w Tatrach porywy wiatru wyniosą do 70 km/h, w Sudetach do 80 km/h. Wiatr powodował będzie w górach zamiecie i zawieje śnieżne.
W nocy z piątku na sobotę zachmurzenie całkowite i duże, większe przejaśnienia i rozpogodzenia przejściowo pojawią się na północnym wschodzie. Na zachodzie i nad morzem wystąpią opady deszczu, na pozostałym obszarze deszczu ze śniegiem, a we wschodniej połowie kraju oraz na obszarach podgórskich i w górach deszczu ze śniegiem i śniegu. Na południu opady śniegu będą miały umiarkowane natężenie. Na nizinach przybędzie 5 cm pokrywy śnieżnej, w Sudetach od 5 do 8 cm, w Karpatach od 15 do 20 cm. Na północy i wschodzie kraju na drogach i chodnikach będzie ślisko. Temperatura od –4°C na północnym wschodzie i –2°C na północy oraz Podhalu, około 0°C w centrum, do 3-4°C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, na zachodzie okresami porywisty, z kierunków północnych i wschodnich. Wysoko w Tatrach porywy wiatru do 60 km/h, w Sudetach do 80 km/h, wiatr powodować będzie zamiecie i zawieje śnieżne.
W sobotę zachmurzenie duże, z większymi przejaśnieniami na północnym wschodzie kraju. Na zachodzie wystąpią opady deszczu, na pozostałym obszarze deszczu ze śniegiem, a w centrum, na południowym wschodzie oraz obszarach podgórskich i w górach śniegu. W Karpatach i Sudetach przyrost pokrywy śnieżnej do 8-10 cm. Temperatura maksymalna od –1°C na wschodzie do 5°C na zachodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na południowym zachodzie okresami porywisty, z kierunków północnych. W Tatrach porywy wiatru osiągną do 55 km/h, w Sudetach do 80 km/h; wiatr powodował będzie zamiecie i zawieje śnieżne.
W niedzielę zachmurzenie przeważnie duże. Na zachodzie wystąpią opady deszczu, w centrum kraju i na południu deszczu i deszczu ze śniegiem, na wschodzie śniegu. Od zachodu zacznie robić się cieplej. Temperatura od 0°C na północnym wschodzie do 10°C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, w zachodniej połowie kraju porywisty, z kierunków wschodnich i południowych.
W poniedziałek pochmurno z opadami deszczu, na północnym wschodzie także deszczu ze śniegiem. Temperatura od 1°C na północnym wschodzie do 10°C na zachodzie i południowym zachodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, z kierunków zmieniających się.
We wtorek nadal pochmurno, miejscami wystąpią opady deszczu i deszczu ze śniegiem, na północnym wschodzie śniegu. Temperatura od –1°C na północnym wschodzie do 7°C na południowym zachodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, silniejszy nad morzem i tam też w porywach do 60 km/h, przeważnie z kierunków północnych.
W środę więcej słońca, opady wystąpią jedynie na wybrzeżu (deszcz, deszcz ze śniegiem i śnieg) oraz w obszarach podgórskich Sudetów (śnieg). Temperatura od –2°C na północnym wschodzie do 4°C na zachodzie i 6°C nad morzem.
W czwartek w północnej połowie kraju zachmurzenie duże z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem, w części południowej pogodniej. Temperatura od 2°C na północnym wschodzie do 6°C na zachodzie i 8°C nad morzem. Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, południowo-zachodni.
PROGNOZA HYDROLOGICZNA
Nadchodzący tydzień przyniesie ochłodzenie oraz opady śniegu, nie tylko w górach, ale również lokalnie na nizinach. Wiatr będzie zmienny, ale w związku z wysokim napełnieniem Bałtyku przy silniejszych porywach mogą występować wzrosty poziomu wody.
Dorzecze Wisły
Na górnej Wiśle początkowo prognozowana jest głównie stabilizacja lub wahania stanów wody w strefie wody średniej, początkowo lokalnie w wysokiej. Na Wiśle środkowej początkowo prognozowana jest stabilizacja stanu wody, a w kolejnych dniach wzrosty związane ze spływem wód opadowych z górnej części zlewni. W rejonie Płocka i Włocławka wahania mogą być większe w związku z pracą zbiornika wodnego we Włocławku. Stany wody Wisły środkowej układać się będą w strefie wody średniej, lokalnie w niskiej. Na dolnej Wiśle prognozowane są wahania stanów wody w strefie wody niskiej i średniej.
W ciągu najbliższych dni w zlewniach dopływów górnej Wisły na ogół spodziewana jest stabilizacja, bądź wahania poziomu wody w strefie stanów średnich, lokalnie niskich i punktowo w wysokich. Jednocześnie, w wyniku prognozowanych opadów deszczu, lokalnie w górnych biegach karpackich dopływów Wisły mogą zaznaczyć się wzrosty stanów wody – w strefie stanów średnich i punktowo do strefy stanów wysokich.
Fot. Grzegorz Walijewski| IMGW-PIB
W zlewni Narwi i Bugu prognozowane są głównie stabilizacja stanów wody w strefie wody średniej, lokalnie niskiej i wysokiej. Na Narwi i jej dopływach lokalnie zaznaczą się początkowo wzrosty związane ze spływem wód opadowych. W Czachach na Wissie stan wody początkowo będzie układać się około stanu ostrzegawczego.
W zlewniach pozostałych dopływów środkowej i dolnej Wisły przewidywane jest głównie stabilizacja i wahania stanów wody, lokalnie wzrosty stanu wody związane z prognozowanymi opadami deszczu. Stany wody układać się będą w strefie wody średniej, lokalnie niskiej i wysokiej. Na Czarnej w Januszewicach przekroczenie stanu ostrzegawczego będzie się utrzymywało.
Dorzecze Odry
Na górnej i środkowej Odrze prognozowane są wahania, z widoczną tendencją wzrostową, w strefie wody średniej. Największe wahania spodziewane są na odcinku od stopnia wodnego w Malczycach do ujścia Baryczy, a ich amplituda może sięgać kilkudziesięciu centymetrów (lokalnie 100 cm) i będzie zależała od pracy obiektów hydrotechnicznych. Na granicznym odcinku Odry do Bielinka prognozowana jest stabilizacja lub niewielkie wzrosty stanów wody, na odcinku Widuchowa–Gryfino zaznaczą się wahania. Stany wody układać się będą w strefie wody średniej, lokalnie niskiej.
W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry prognozowana jest głównie stabilizacja i niewielkie wahania stanów wody. Okresowo podczas opadów deszczu możliwe są wzrosty lub większe wahania stanów wody, szczególnie w zlewniach górskich i podgórskich, na ogół w obecnych strefach, lokalnie do strefy wody wysokiej. Przekroczenia stanów ostrzegawczych będą się w większości utrzymywać (Korzeńsko na Orli, Odolanów na Baryczy, Zbytowa na Widawie, Bogdaj na Polskie Wodzie) – na Kurochu w Odolanowie i w Kanclerzowicach na Sąsiecznicy możliwe będzie ponowne, choć nieduże, przekroczenie stanu ostrzegawczego. Zmienny odpływ ze zbiorników retencyjnych (głównie na Bobrze, Kwisie i Bystrzycy) będzie powodował wahania stanu wody na odcinkach rzek poniżej obiektów hydrotechnicznych.
Na Warcie prognozowana jest głównie stabilizacja stanów wody, lokalnie niewielkie spadki oraz wzrosty. Na dopływach Warty przeważać będzie stabilizacja i spadki stanów wody, lokalnie również możliwe są niewielkie wzrosty. Występować mogą również wahania stanów wody związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych. Stany wody na Warcie i jej dopływach, układać się będą w strefach wody średniej, lokalnie niskiej i wysokiej.
Wybrzeże i rzeki Przymorza
Początkowo, na Zalewie Szczecińskim, wzdłuż Wybrzeża oraz na Zalewie Wiślanym i Żuławach prognozuje się wahania poziomu morza przeważnie w strefie wody średniej i wysokiej. Do soboty możliwe są lokalne wzrosty, po weekendzie zaznaczy się tendencja spadkowa.
Na rzekach Przymorza, na rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej oraz Zalewu Wiślanego stany wody będą wahały się – w strefie wody niskiej i średniej, lokalnie wysokiej. Miejscowo w związku z prognozowanymi opadami atmosferycznymi może zaznaczyć się tendencja wzrostowa.
SUSZA HYDROLOGICZNA
Sytuacja pod kątem suszy hydrologicznej w ostatnich 7 dniach uległa dalszej poprawie. Obecnie notujemy 20 stacji z przepływem poniżej SNQ – o 12 mniej niż tydzień temu.
W przypowierzchniowej warstwie gleby (0-7 cm w głąb) wskaźnik wilgotności na przeważającym obszarze kraju wynosi 70-90% i tylko miejscami w centrum i na zachodzie spada do 55-60%. W warstwie 7-28 cm panują podobne warunki.
Najmniej korzystna sytuacja utrzymuje się w warstwie gleby na głębokości 28 100 cm (jest to głębokość, w której wiele roślin ma swoje korzenie). Wskaźnik wilgotności na poziomie 35-40% notowany jest lokalnie, głównie w centrum i na północnym wschodzie Polski, na znacznym obszarze kraju przekracza natomiast 45-50%. Największa wilgotność występuje w rejonach górskich i pogórskich Sudetów i Karpat.
Aktualnie w Polsce obowiązuje 9 ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną. W ostatnim tygodniu odwołano 3 ostrzeżenia na suszę hydrologiczną. W najbliższych dniach liczba ostrzeżeń będzie utrzymywać się na zbliżonym poziomie.
Przez najbliższe 7 dni liczba stacji z przepływem poniżej SNQ będzie utrzymywać się na podobnym poziomie. Krótszy dzień i schyłek wegetacji roślin powoduje mniejsze straty wody, a przelotne opady i coraz niższe wartości temperatury przyczynią do stabilizacji lub poprawy sytuacji hydrologicznej.
Suma skumulowanego opadu od początku listopada 2023.
Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.
Ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną (kolor szary) 16.11.2023 r.
Stan wody na rzekach w Polsce 16.11.2023 r. godz. 7:00.