Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (19-25.01.2024 r.)
PROGNOZA METEOROLOGICZNA
W najbliższych dniach spodziewamy się kontynuacji zimy z mrozem, opadami śniegu, a także silnym i porywistym wiatrem, który wystąpi zwłaszcza na wybrzeżu. Po weekendzie do Polski zacznie napływać coraz cieplejsze powietrze, opady śniegu przechodzić będą w opady deszczu, nadal będzie nam towarzyszyć bardzo silny wiatr, który na północy kraju może w porywach osiągać nawet 90-95 km/h.
Krążki śryżowe na Morzu Bałtyckim w Juracie, 16.01.2024 r. Fot. Emilia Szewczak | IMGW-PIB
W piątek na ogół pochmurno z przejaśnieniami. Miejscami, głównie na północy i w Karpatach, przelotne opady śniegu. Nad morzem możliwe burze. Temperatura maksymalna od –4°C na Suwalszczyźnie i Mazurach do 0°C na zachodzie i 2°C nad morzem. Wiatr umiarkowany, miejscami porywisty, z kierunków zachodnich. Nad morzem i wysoko w Karpatach porywy wiatru do 65 km/h, w Sudetach do 80 km/h. Miejscami wiatr będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne.
W nocy z piątku na sobotę opady śniegu, na wybrzeżu i Pomorzu może spaść do 10-12 cm śniegu. Temperatura minimalna od –8°C w rejonach podgórskich, –4°C w centrum, do 0°C na wybrzeżu. Będzie wietrznie, nad morzem porywy wiatru mogą sięgać 85 km/h. Możliwe zawieje i zamiecie śnieżne.
W sobotę pochmurno z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady śniegu, przyrost pokrywy śnieżnej na północy o około 5 cm. Temperatura maksymalna od –2°C do 2°C, nad morzem cieplej, do 3°C, w rejonach podgórskich Karpat chłodniej, około –3°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, zachodni i północno-zachodni. W całym kraju wiatr porywisty, na większości obszaru w porywach do 65 km/h, nad morzem i w górach do 70 km/h. Wiatr będzie powodować miejscami zawieje i zamiecie śnieżne ograniczając widzialność do 100 m.
W niedzielę zachmurzenie umiarkowane i duże. Gdzieniegdzie, głównie w nocy, wystąpią słabe opady śniegu lub deszczu ze śniegiem, na południu możliwa marznąca mżawka powodująca gołoledź. Noc będzie mroźna, na północnym wschodzie temperatura lokalnie spadnie do –15°C. W dzień temperatura od –2°C na wschodzie do 1°C na zachodzie, na wybrzeżu i na obszarach podgórskich około 3°C. Wiatr przeważnie umiarkowany, początkowo na wschodzie, a po południu nad morzem także dość silny, w porywach do 65 km/h, południowy i południowo-zachodni.
W poniedziałek zachmurzenie duże z opadami – na wschodzie śniegu i deszczu ze śniegiem, na zachodzie deszczu. Lokalnie niewykluczony deszcz marznący powodujący gołoledź. Będzie cieplej, temperatura w dzień od 0°C na wschodzie do 7°C na zachodzie. Wiatr będzie dość silny i silny, nad morzem nawet bardzo silny, w całym kraju porywisty, południowo-zachodni i południowy. Porywy wiatru do 70 km/h, na obszarach podgórskich do 80 km/h, a nad morzem do 90-95 km/h.
We wtorek nadal przewaga zachmurzenia dużego z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem, w górach śniegu. Temperatura maksymalna od 0°C na 5°C na zachodzie i nad morzem. Wiatr nieco osłabnie, będzie umiarkowany i dość silny, w porywach do 70 km/h, zachodni i południowo-zachodni.
W środę Polska dostanie się pod wpływ kolejnego układu niżowego, który przyniesie wzrost temperatury, ale także silny wiatr. Będzie pochmurno z opadami deszczu, na północnym wschodzie także deszczu ze śniegiem, a na południowym wschodzie przejściowo marznącego deszczu powodującego gołoledź. Temperatura w dzień od 2°C na północnym wschodzie, około 7°C w centrum, do 12°C na zachodzie. Wiatr dość silny i silny, nad morzem bardzo silny, w porywach do 80 km/h, a nad morzem do 90-95 km/h, zachodni i południowo-zachodni.
W czwartek zachmurzenie umiarkowane i duże. Na wschodzie opady śniegu i deszczu ze śniegiem, na północy deszczu. Będzie chłodniej. Temperatura w dzień od 1°C na północnym wschodzie do 6°C na południowym zachodzie. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 80 km/h, północno-zachodni.
SZCZEGÓŁOWA PROGNOZA HYDROLOGICZNA
Nadchodzący tydzień przyniesie nam mroźne noce i cieplejsze dni z na ogół z dodatnią temperaturą. Miejscami, zwłaszcza na południu i północnym wschodzie Polski, temperatura może spadać do około –0°C. Od piątku zrobi się dość sucho, jedynie na północy możliwe są opady śniegu. Od poniedziałku jednak opadów będzie więcej – może to być zarówno deszcz, deszcz ze śniegiem, jak i śnieg. Poza tym w weekend zagrożeniem będzie silny wiatr z kierunków zachodnich.
Dorzecze Wisły
Na górnej Wiśle przez większość okresu prognostycznego dominować będą spadki i stabilizacja stanów wody. Miejscami możliwe są wahania związane głównie z pracą urządzeń hydrotechnicznych. Dopiero od środy możliwe są wzrosty stanów wody spowodowane pracą urządzeń hydrotechnicznych. Na środkowej Wiśle prognozowane są spadki i stabilizacja stanów wody, lokalnie wahania spowodowane występowaniem zjawisk lodowych. Na dolnej Wiśle przewidywane jest utrzymywanie się tendencji spadkowej. Stany wody na Wiśle układać się będą na ogół w strefie wody średniej, pod koniec tygodnia prognozowane wzrosty mogą osiągać strefę wody wysokiej.
Śryż na Wiśle w Warszawie, 12.01.2024 r. Fot. Agnieszka Harasimowicz | IMGW-PIB
W zlewniach dopływów górnej Wisły początkowo możliwe są wzrosty lub wahania stanów wody związane ze spływem wód opadowo-roztopowych, przeważnie w obecnych strefach, lokalnie do strefy wody wysokiej. Od piątku sytuacja będzie stabilniejsza – dominować będzie na ogół wyrównany przebieg stanów wody, lokalnie wahania. Od środy ponownie pojawią się większe wzrosty i wahania stanów wody w związku z prognozowanym ociepleniem i opadami deszczu, możliwe są wówczas punktowe przekroczenia stanu ostrzegawczego.
W zlewni Narwi i Bugu spodziewane są przede wszystkim spadki i stabilizacja stanów wody w strefie wody średniej i wysokiej, punktowo niskiej. Lokalnie mogą występować zakłócenia w przebiegu stanów wody w związku z występującymi zjawiskami lodowymi. W Wyszkowie i Popowie na Bugu stan alarmowy będzie się utrzymywać. Pod koniec tygodnia możliwe są wzrosty stanów wody, zwłaszcza na mniejszych ciekach, spowodowane spływem wód opadowo-roztopowych.
W zlewniach dopływów środkowej i dolnej Wisły przewidywana jest głównie stabilizacja i wahania stanu wody związane z utrzymywaniem się zjawisk lodowych oraz z pracą urządzeń hydrotechnicznych – w strefie wody średniej i wysokiej, lokalnie w niskiej. Obecne przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych na ogół będą się utrzymywały. Od środy, wraz z prognozowaną odwilżą, mogą występować większe wzrosty i wahania stanów wody.
Dorzecze Odry
Na górnej Odrze prognozowane są początkowo wahania i wzrosty stanów wody, następnie, od piątku, stabilizacja – na ogół w strefie wody średniej. Od środy ponownie zaznaczy się tendencja wzrostowa. Na odcinku skanalizowanym Odry przeważać będą wahania stanów wody – w strefie wody średniej i wysokiej. Na Odrze środkowej swobodnie płynącej prognozowane są spadki stanów wody – w strefie wody wysokiej, początkowo odcinkami powyżej stanów ostrzegawczych.
W zlewniach dopływów górnej i środowej Odry przez większość okresu prognostycznego dominować będą wahania z tendencją spadkową i stabilizacja stanów wody – w strefie wody średniej i wysokiej. Przekroczenia stanów umownych będą się na ogół utrzymywać przy tendencji spadkowej. Jednak początkowo, zwłaszcza w zlewni górnej Odry, możliwe są lokalne wzrosty spowodowane spływem wód opadowo-roztopowych. Ponowne wzrosty w zlewni górnej i środkowej Odry pojawią się od środy – możliwe są lokalne przekroczenia stanów ostrzegawczych. Związane będą z prognozowanymi opadami deszczu i ociepleniem. Lokalnie, zwłaszcza na rzekach górskich, mogą utrzymywać się zjawiska lodowe, powodując podpiętrzanie stanów wody. Na odcinkach rzek pozostających w zasięgu działania urządzeń hydrotechnicznych, stany wody mogą ulegać większym wahaniom.
Na Warcie dominować będzie stabilizacja i spadki, lokalnie wzrosty. W pierwszej i ostatniej dobie prognozy na górnej Warcie możliwe są wzrosty spowodowane spływem wód opadowo-roztopowych. W zlewniach dopływów Warty sytuacja będzie układać się podobnie – przeważać będą stabilizacja i spadki stanów wody, lokalnie wahania i wzrosty, a podczas okresów odwilży tendencja wzrostowa. Stany wody układać się będą głównie w strefie wody średniej i wysokiej, przekroczenia stanów umownych będą się na ogół utrzymywać.
Wybrzeże i rzeki Przymorza
Na Zalewie Szczecińskim, wzdłuż Wybrzeża, na Zalewie Wiślanym i na Żuławach początkowo prognozowane są wzrosty, lokalnie do strefy wody wysokiej, a następnie wahania na granicy strefy wody wysokiej i średniej. Od niedzieli, w związku z prognozowanym wiatrem z kierunków południowych, dominować będą wahania z tendencją spadkową.
Na rzekach Przymorza, rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego przeważać będzie stabilizacja i wahania stanów wody w strefie wody średniej i lokalnie wysokiej.
SUSZA HYDROLOGICZNA
Sytuacja pod kątem suszy hydrologicznej w ostatnich 7 dniach nie uległa większej zmianie. Obecnie notowane są trzy stacje z przepływem poniżej SNQ. Aktualnie w Polsce nie ma ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną. Przez najbliższe 7 dni liczba stacji z przepływem poniżej SNQ nie powinna się znacząco zmieniać i pozostanie na niskim poziomie.
Suma skumulowanego opadu od początku stycznia 2024.
Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.
Procentowy udział stacji hydrologicznych w poszczególnych strefach stanów wody od początku miesiąca.
Ostrzeżenia hydrologiczne 18.01.2024 r.
Stan wody na rzekach w Polsce 18.01.2024 r. godz. 7:00.