Przejdź do treści

19.10.2023

Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (20-26.10.2023 r.)

PROGNOZA METEOROLOGICZNA

W weekend w Polsce północnej będzie chłodno, pochmurno z opadami deszczu oraz wystąpi silny i porywisty wiatr; z kolei na południu będzie ciepło i raczej pogodnie, chociaż w górach wietrznie. Za taki rozkład pogody nad naszym krajem odpowiedzialny będzie, ułożony równoleżnikowo i przesuwający się powoli na północ, ciepły front atmosferyczny, związany z rozległym niżem znad Wysp Brytyjskich. Od niedzieli Polska dostanie się w zasięg wyżu i pogoda się poprawi: ucichnie wiatr, będzie więcej słońca i cieplejsze powietrze odczuwalne już będzie w całym kraju.

Fot. Izabela Adrian| IMGW-PIB

Fot. Izabela Adrian| IMGW-PIB


W piątek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i opadami deszczu. Temperatura maksymalna na północy i w centrum wyniesie od 2°C do 10°C, zaś na południu od 10°C do 20°C. Wiatr będzie umiarkowany, na północy wzrastający do dość silnego, na wybrzeżu do silnego, w całym kraju porywisty, z kierunków wschodnich i południowych. Największe porywy wiatru na wybrzeżu do 90 km/h.

W nocy z piątku na sobotę pochmurno z opadami deszczu, na północy opady okresami o natężeniu umiarkowanym. Prognozowana wysokość opadów od 15 mm do 20 mm. Temperatura minimalna na północy i w centrum od 1°C do 10°C, zaś na południu od 10°C do 17°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, na wybrzeżu silny i bardzo silny, w całym kraju porywisty, z kierunków południowych i wschodnich. Największe porywy na wybrzeżu  wschodnim do 100 km/h.

W sobotę na północy kraju pochmurno z opadami deszczu, na południu większe przejaśnienia i deszcz tylko w górach. Temperatura maksymalna na północy od 7°C do 12°C, a w centrum i na południu od 15°C do 21°C. Wiatr umiarkowany, początkowo jeszcze dość silny i porywisty, z kierunków południowych. Największe porywy na wybrzeżu do 90 km/h i stopniowo słabnące.

W niedzielę pochmurno z przejaśnieniami i miejscami opady deszczu, na południu możliwe burze. Temperatura maksymalna od 12°C do 19°C. Wiatr słaby i umiarkowany, w burzach w porywach do 60 km/h, południowy i zachodni.

W poniedziałek i wtorek pogodnie. Temperatura w nocy od 5°C  do 11°C, w dzień od 13°C do 19°C. Wiatr słaby i umiarkowany, we wtorek porywisty, zachodni i południowy.

W środę i czwartek ponownie okresami wzrost zachmurzenia do dużego aż do wystąpienia opadów deszczu. Temperatura w nocy od 5°C do 12°C, w dzień od 11°C do 20°C. Wiatr umiarkowany, miejscami porywisty, południowy.

 

PROGNOZA HYDROLOGICZNA

Przed nami bardzo niespokojna wietrzna (sztormowa) i deszczowa pogoda na północy kraju, sprzyjać będzie wahaniom oraz wzrostom poziomu wody na stacjach morskich. W związku z wysokim napełnieniem i silnym wiatrem wystąpią przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych. Na rzekach w kraju niewielkie wahania po opadach deszczu w aktualnych strefach wody niskiej i średniej.
 
Dorzecze Wisły
W ciągu najbliższych trzech dni na Wiśle prognozowana jest tendencja spadkowa z lokalnymi
wahaniami stanów wody – w strefie wody niskiej, a lokalnie średniej. Na Wiśle od profilu Dęblin do ujścia Zgłowiączki przewiduje się głównie stabilizację i opadanie stanu wody, jedynie w okolicy Płocka i Włocławka wahania spowodowane pracą zbiornika wodnego we Włocławku – w strefie wody niskiej.
Na dopływach Wisły oraz w zlewniach rzek uchodzących do Dunaju i Dniestru w granicach państwa prognozowana jest stabilizacja, bądź spadki poziomu wody. Jednocześnie w nocy z 19-20 października w związku z prognozowanymi opadami deszczu, lokalnie możliwe są wahania – w aktualnych strefach stanów. W zlewni Bugu po Krzyczew prognozowana jest stabilizacja poziomu wody – w strefie stanów niskich, a na Krznie w średnich. Na dopływach Wisły od profilu Dęblin do ujścia Zgłowiączki przewiduje się stabilizację i opadanie stanu wody oraz lokalne wahania związane głównie z pracą urządzeń hydrotechnicznych – w strefie wody niskiej i średniej. Nie prognozuje się przekroczeń stanów umownych w najbliższych dniach.

Dorzecze Odry
Stany wody górnej Odry będą miały słabą tendencję spadkową – w strefie wody niskiej. Na Odrze skanalizowanej prognozowane są wahania, zależnie od pracy urządzeń wodnych – przeważnie w strefach wody średniej, lokalnie niskie i na granicy strefy wody średniej i niskiej. Na Odrze środkowej swobodnie płynącej stany wody będą układały się – w strefie wody niskiej i od Głogowa do Nietkowa przeważnie będą nieznacznie wzrastały, a w Ścinawie i poniżej ujścia Bobru prognozowana jest tendencja spadkowa. Na przebieg stanów wody i przepływów na Odrze środkowej swobodnie płynącej może mieć wpływ praca jazu w Malczycach oraz gospodarka wodna prowadzona na zbiornikach energetycznych na Bobrze.
W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry przewidywana jest stabilizacja, bądź nieznaczne
wahania stanów – w strefie wody niskiej lub średniej, odcinkami wysokiej. Większe zmiany stanów wody spodziewane się poniżej pracujących zbiorników i urządzeń hydrotechnicznych, m.in. na Bobrze, Bystrzycy oraz Kwisie. Lokalnie w dorzeczu będzie utrzymywała się susza hydrologiczna.
Na granicznym odcinku Odry poniżej Słubic do profilu wodowskazowego Gozdowice prognozowane
są niewielkie spadki stanów wody, na odcinku Bielinek – Gryfino zaznaczą się wzrosty, lokalnie
stabilizacja. Stany wody układać się będą – w strefie wody niskiej, lokalnie średniej.
Na Warcie przeważać będzie stabilizacja stanów wody. Na dopływach Warty prognozowana jest stabilizacja i niewielkie spadki stanów wody. Stany wody na Warcie i jej dopływach
układać się będą w strefach wody niskiej.

Motława w Gdańsku. Fot. Dariusz Witkowski| IMGW-PIB

Motława w Gdańsku. Fot. Dariusz Witkowski| IMGW-PIB

Wybrzeże i rzeki Przymorza
W najbliższych dniach wzdłuż Wybrzeża prognozowane są wahania i wzrosty poziomów wody – w strefie stanów wysokich i powyżej stanów ostrzegawczych, a od nocy z czwartku na piątek również stanów alarmowych.
Na Zalewie Szczecińskim również poziomy wody będą się wahać – powyżej stanu ostrzegawczego
z możliwością przekroczenia stanu alarmowego. W ujściowym odcinku Odry poziomy wody będą się
wahać – w strefie stanów wysokich i powyżej stanów ostrzegawczych.
Na Zalewie Wiślanym i Żuławach przewidywane są początkowo wahania poziomów wody w strefie stanów wysokich i powyżej stanów ostrzegawczych z lokalnym przekroczeniem stanu alarmowego.
Na rzekach Przymorza, na rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego w związku z prognozowanym w najbliższym czasie znacznymi sumami opadów atmosferycznych, stany wody będą wzrastać  – w strefie wody niskiej i średniej, punktowo do strefy wody wysokiej. Większe sumy opadów prognozowane są w nocy z piątku na sobotę i w sobotę.
Na dopływach Pregoły w granicach Polski przewiduje się stabilizację stanu wody oraz lokalne wahania związane głównie z pracą urządzeń hydrotechnicznych – w strefie wody niskiej i średniej.

Susza hydrologiczna
Sytuacja pod kątem suszy hydrologicznej na przestrzeni ostatnich 7 dni nie uległa zmianie. Obecnie notujemy 114 stacje z przepływem poniżej SNQ. Jest to o 1 stacja więcej niż tydzień temu.
W przypowierzchniowej warstwie gleby (0-7 cm w głąb) wskaźnik wilgotności gleby na przeważającym obszarze kraju wynosi 50-70%. A na południu Polski przekracza 70%. W warstwie 7-28 cm w głąb sytuacja jest zbliżona do tej w płytszym poziomie gleby. Trudniejsza sytuacja jest w warstwie gleby na głębokości 28-100 cm (jest to głębokość, w której wiele roślin ma swoje korzenie). Na przeważającym obszarze Polski wilgotność gleby nie przekracza 40%, a lokalnie jest niższa niż 20%. W tej warstwie największa wilgotność występuje w obszarach górskich i pogórskich Sudetów i Karpat.
Aktualnie w Polsce obowiązuje 47 ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną. W ostatnim tygodniu odwołano 4 ostrzeżenia. W perspektywie najbliższych dni istnieje prawdopodobieństwo odwołania kolejnych ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną.
Przez najbliższe 7 dni liczba stacji z przepływem poniżej SNQ będzie powoli spadać. Krótszy dzień i schyłek wegetacji roślin powoduje mniejsze straty wody, a przelotne opady i coraz niższe wartości temperatury przyczynią się do poprawy sytuacji hydrologicznej.

Suma skumulowanego opadu od początku października 2023.

Suma skumulowanego opadu od początku października 2023.

 

Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.

Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.

 

Ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną (kolor szary) 19.10.2023 r.

Ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną (kolor szary) 19.10.2023 r.

 

Stan wody na rzekach w Polsce 19.10.2023 r. godz. 8:00.

Stan wody na rzekach w Polsce 19.10.2023 r. godz. 8:00.