Przejdź do treści

20.06.2024

Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (21-27.06.2024 r.)


PROGNOZA METEOROLOGICZNA

W ciągu najbliższych dwóch dni, zwłaszcza w nocy z piątku na sobotę i w sobotę, towarzyszyć nam będą ekstremalne zjawiska pogodowe związane z burzami. Wszystko za sprawą gorących i wilgotnych mas powietrza zwrotnikowego, które napłyną do Polski z południa. Będzie gorąco, temperatura maksymalna w piątek na południowym zachodzie sięgnie 30-32°C. Najwięcej opadów deszczu i burz należy spodziewać się na południu i wschodzie kraju. Od niedzieli powinno być już zdecydowanie spokojniej. Burze ponownie prognozowane są na przyszły czwartek, gdy temperatura powietrza na przeważającym obszarze kraju ponownie sięgnie około 30°C.

Morze Bałtyckie, czerwiec 2024 r. Fot. Maciej Maciejewski | IMGW-PIB

Morze Bałtyckie, czerwiec 2024 r. Fot. Maciej Maciejewski | IMGW-PIB

W piątek na wschodzie pogodnie i słonecznie, zaś na zachodzie po południu wzrost zachmurzenia aż do wystąpienia burz i tam opady do około 35 mm. W nocy miejscami na Suwalszczyźnie mgły, ograniczające widzialność do około 500 m. Temperatura w dzień od 24°C do 28°C, upalnie na południowym zachodzie – od 30°C do 32°C. Wiatr słaby i umiarkowany z przeważnie z kierunków południowych. W trakcie burz porywy do 90 km/h.

UWAGA! W NOCY Z PIĄTKU NA SOBOTĘ BURZE MOŻLIWE W CAŁYM KRAJU. W POŁUDNIOWEJ POŁOWIE POLSKI W TRAKCIE BURZ SUMA OPADÓW DO 40 MM, A PORYWY WIATRU NAWET DO 120 KM/H. DODATKOWO MOŻLIWE TRĄBY POWIETRZNE I OPADY DUŻEGO GRADU.

W sobotę na zachodzie zachmurzenie duże z postępującymi rozpogodzeniami, w centrum i na wschodzie opady deszczu oraz burze. Suma opadów na wschodzie w trakcie burz do 40 mm. Temperatura w dzień od 21°C na północnym zachodzie do 29°C na Lubelszczyźnie. Chłodniej nad samym morzem – około 18°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy, stopniowo od zachodu skręcający na kierunki zachodnie. W trakcie burz porywy do 100 km/h.

W niedzielę na południu pogodnie, zaś na północy możliwe słabe przelotne opady deszczu. Temperatura w dzień od 17°C nad morzem, około 20°C w centrum, do  26°C na południu. Wiatr umiarkowany i porywisty, północno-zachodni. Nad morzem porywy wiatru do 60 km/h.

W poniedziałek zachmurzenie umiarkowane i bez opadów. Temperatura w dzień od 21°C do 25°C, jedynie nad samym morzem około 17-18°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na północy porywisty, północno-zachodni i północny.

We wtorek słonecznie. Temperatura w dzień od 24°C do 27°C, nad samym morzem około 18-19°C.  Wiatr słaby, zmienny.

W środę dalej słonecznie. Temperatura w dzień od 26°C do 30°C, nad samym morzem około 20-22°C. Wiatr umiarkowany i porywisty, południowo-wschodni.

W czwartek zachmurzenie umiarkowane, okresami duże z możliwością przelotnych opadów deszczu i burz w całym kraju, poza krańcami północno-wschodnimi. Temperatura w dzień od 29°C do 32°C, nad samym morzem około 25-26°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami na północy porywisty z kierunków południowych. W trakcie burz możliwe porywy do 70 km/h.


SZCZEGÓŁOWA PROGNOZA HYDROLOGICZNA

Uspokojenie się warunków pogodowych w czwartek i piątek będzie miało przełożenie na sytuację w hydrologii – zaczną przeważać stabilizacja i spadki stanów wody. Od piątkowego popołudnia i w sobotę – w związku z prognozowanymi burzami i opadami – zaczną się wzrosty stanów wody, głównie na mniejszych ciekach, w zlewniach górskich i podgórskich. Istnieje ryzyko lokalnych podtopień na obszarach zurbanizowanych.

Wisła w Modlinie, Czerwiec 2024 r. Fot. Emilia Szewczak | IMGW-PIB

Wisła w Modlinie, Czerwiec 2024 r. Fot. Emilia Szewczak | IMGW-PIB


Dorzecze Wisły

W ciągu najbliższych dni na Wiśle będzie notowana stabilizacja i spadki stanów wody w strefie niskiej i średniej. Pod koniec okresu zaznaczy się przewaga strefy wody niskiej. Lokalne wzrosty i wahania, ale głównie w aktualnych strefach stanu, mogą mieć miejsce głównie na Małej Wiśle w wyniku spływu wody opadowej z dopływów.
 
Na rzekach w zlewni górnej Wisły oraz w zlewniach rzek uchodzących do Dunaju i Dniestru w granicach państwa spodziewane są przeważnie spadki poziomu wody w strefie niskiej i średniej. W wyniku opadów deszczu, które najczęściej będą związane z burzami, możliwe są lokalne wzrosty stanów wody do strefy wysokiej. W przypadku kumulacji sum opadu nie wyklucza się krótkotrwałych i punktowych przekroczeń stanów umownych (ostrzegawczych i alarmowych). Największe prawdopodobieństwo wydajnych opadów burzowych będzie w nocy z piątku na sobotę i w sobotę w woj. dolnośląskim, śląskim, małopolskim, świętokrzyskim i podkarpackim, i tam możliwe będą największe wzrosty na rzekach. Zagrożenie mogą stanowić lokalne podtopienia na obszarach zurbanizowanych oraz tzw. zjawiska powodzi błyskawicznej. Spokojniej będzie od niedzieli.

Na dopływach środkowej i dolnej Wisły przewiduje się stabilizację i opadanie stanu wody oraz lokalne wahania związane z dalszym spływem wód opadowych, z pracą urządzeń hydrotechnicznych oraz z prognozowanymi opadami deszczu z burz – w strefie wody średniej i niskiej, lokalnie w wysokiej.

W zlewni Narwi i Bugu w najbliższych dniach prognozowana jest na ogół stabilizacja i niewielkie wahania z tendencją spadkową. Jedynie w sobotę możliwe są niewielkie wzrosty.


Dorzecze Odry

Stany wody na Odrze górnej i środkowej oraz w zlewniach jej dopływów będą przeważnie opadały lub też miały przebieg wyrównany w strefie wody średniej i niskiej. Na Odrze skanalizowanej zaznaczą się wahania stanu wody w strefie średniej i niskiej, które zależne będą od pracy urządzeń hydrotechnicznych. Na granicznym odcinku Odry prognozowane są spadki stanów wody, lokalnie stabilizacja. Stany wody układać się będą w strefach wody średniej i niskiej.

Na dopływach górnej i środkowej Odry prognozuje się przeważnie stabilizację lub niewielkie spadki stanów wody w strefie średniej i niskiej, lokalnie wysokiej. W zlewniach lewostronnych dopływów Odry prognozuje się utrzymywanie niskich przepływów i dalszy rozwój niżówki hydrologicznej. Lokalnie, w trakcie prognozowanych opadów burzowych, mogą zaznaczyć się wzrosty do strefy wody wysokiej, a punktowo i krótkotrwale przekroczenia stanów ostrzegawczych. Zagrożenie stanowić  będzie również możliwość wystąpienia lokalnych podtopień na obszarach zurbanizowanych.
Na wodowskazie Odolanów na Baryczy możliwe wahania stanu wody z osiągnięciem stanu ostrzegawczego.

Na Warcie i jej dopływach prognozowana jest stabilizacja i spadki stanów wody, lokalnie możliwe wzrosty. Występować mogą także wahania związane z oddziaływaniem urządzeń hydrotechnicznych. Stany wody układać się będą w strefach wody niskiej i średniej, lokalnie wysokiej.


Wybrzeże i rzeki Przymorza

Wzdłuż Wybrzeża, na Zalewie Szczecińskim, Zalewie Wiślanym i Żuławach w najbliższych dniach prognozowane są wahania poziomów wody, przeważnie w strefie wody średniej.

Na rzekach Przymorza, rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego stany wody będą układać się w strefie wody średniej, lokalnie niskiej i wysokiej. Punktowo mogą zaznaczyć się wzrosty związane z opadami burzowymi.


SUSZA HYDROLOGICZNA

Obecnie notujemy 54 stacje z przepływami poniżej progu SNQ. Oznacza to wzrost o 23 stacje w porównaniu do zeszłego tygodnia (13.06). Aktualnie obowiązuje 15 ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną.

W najbliższych dniach liczba stacji z przepływami niżówkowymi będzie na początku utrzymywać się na zbliżonym poziomie, a następnie zacznie rosnąć z uwagi na prognozowaną wysoką temperaturę powietrza (środa i czwartek 26-27.06 upały powyżej 30°C), wzmożoną wegetację roślin, a także brak wydajnych opadów, które skutecznie poprawiłyby sytuację wilgotnościową.

Wskaźnik wilgotności gleby w warstwie przypowierzchniowej (7-28 cm) spadł lokalnie poniżej 20%. Najtrudniejsza sytuacja panuje obecnie w woj. mazowieckim i warmińsko-mazurskim. Wartość wskaźnika spadła też znacznie w dorzeczu górnej i środkowej Odry. Na pozostałym obszarze kraju wskaźnik w omawianej warstwie przyjmuje wartości około 50%. Po ostatnich opadach deszczu najkorzystniejsze warunki panują w Karpatach, na Żuławach oraz na południu i wschodzie Mazowsza i na Lubelszczyźnie. W warstwie 28-100 cm wilgotność gleby poniżej 40% występują na prawie połowie obszaru Polski, natomiast wartości powyżej 70% notowane są punktowo na północy i na południu Polski. W kolejnych dniach wskaźnik wilgotności gleby będzie się zmieniał w zależności od opadów. Od niedzieli sytuacja wyraźnie będzie się pogarszać (powrót upałów i brak wystarczających opadów).

 

 Suma skumulowanego opadu w czerwcu 2024.

 Suma skumulowanego opadu w czerwcu 2024.

 

Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.

Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.

 

Procentowy udział stacji hydrologicznych w poszczególnych strefach stanów charakterystycznych oraz liczba stacji z przepływem poniżej SNQ.

Procentowy udział stacji hydrologicznych w poszczególnych strefach stanów charakterystycznych oraz liczba stacji z przepływem poniżej SNQ.

 

Ostrzeżenia hydrologiczne 20.06.2024 r.

Ostrzeżenia hydrologiczne 20.06.2024 r.

 

Ryc. 7. Stan wody na rzekach w Polsce 20.06.2024 r. godz. 8:00.

Stan wody na rzekach w Polsce 20.06.2024 r. godz. 8:00.