Przejdź do treści

21.04.2022

Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (22-28 kwietnia 2022 r.)

Prognoza meteorologiczna

Koniec tygodnia zapowiada się jako pochmurny i chłodny, z opadami deszczu, chwilami intensywnymi, ale noce już bez przymrozków. Na początku przyszłego tygodnia stopniowo pojawiać się będą większe rozpogodzenia; opady deszczu staną się przelotne, a na południu kraju wystąpią burze. Będzie coraz cieplej; od wtorku, na południu kraju, termometry pokażą okresami około 20°C.

W piątek pochmurno z większymi przejaśnieniami w strefie nadmorskiej. Opady deszczu, wysoko w górach jeszcze opady śniegu. Temperatura maksymalna od 9°C do 14°C. Wschodni i północno-wschodni wiatr będzie słaby i umiarkowany, miejscami porywisty.

W nocy z piątku na sobotę na północnym zachodzie zachmurzenie małe i tam bez opadów; na pozostałym obszarze nadal pochmurno z opadami deszczu, w górach śniegu. Prognozowana wysokość opadów od 10 mm do 12 mm na południowym wschodzie. Lokalnie mgła ograniczająca widzialność do 300 metrów. Noc bez przymrozków, temperatura wyniesie od 2°C do 6°C.

W sobotę na północnym zachodzie pogodnie; na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z opadami deszczu, w Karpatach śniegu. Na Suwalszczyźnie i Mazurach opady deszczu chwilami mogą być intensywne i tam prognozowana wysokość opadów od 8 mm do 15 mm. Temperatura powietrza od 9°C do 15°C, tylko w rejonach podgórskich Karpat około 5°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na ogół z kierunków wschodnich.

W niedzielę pochmurno z opadami deszczu i z temperaturą powietrza od 7°C na zachodnim wybrzeżu do 17°C na południowym wschodzie. Wiatr pozostanie słaby i umiarkowany, ale zmieni kierunek na południowo-zachodni.

W poniedziałek i wtorek zachmurzenie będzie zmienne z przelotnymi opadami deszczu, a na południu kraju także z lokalnym burzami. Będzie cieplej, temperatura powietrza wyniesie od 8°C gdzieniegdzie na wybrzeżu do 18°C, 20°C na południu kraju. W czasie burz wiatr w porywach do 55 km/h.

W środę większe przejaśnienia pojawią się na południowym zachodzie, ale nad resztą kraju jeszcze sporo chmur i przelotne opady deszczu. Nieco chłodniej, bo na południu kraju temperatura wyniesie około 16°C. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni.

W czwartek zachmurzenie małe i umiarkowane, tylko gdzieniegdzie na północy przelotne opady deszczu. Ponownie temperatura wzrośnie do 20°C na południowym zachodzie kraju. Wiatr na ogół słaby, zmienny.

Szczegółowa prognoza hydrologiczna

Początkowo, w zlewni środkowej Wisły zaznaczą się jeszcze wahania i wzrosty stanu wody, związane z wydajnymi opadami deszczu, które miały miejsce we wtorek i środę w północno-wschodniej części kraju. Kolejne dni przyniosą stabilizację sytuacji hydrologicznej, a na wielu ciekach zaznaczy się także tendencja do lokalnych wzrostów poziomu wody. Prognozowane opady deszczu będą słabe i przelotne, dlatego nie wpłyną one znacząco na stan wody w rzekach. Większe wzrosty prognozowane są w górnej części zlewni Wisły oraz w zlewni Narwi i Bugu.

Na dopływach Wisły obserwować będziemy stabilizację poziomu wody w rzekach. Wzrosty w strefie wody średniej, lokalnie wysokiej mogą nastąpić na mniejszych ciekach pod wpływem prognozowanych opadów deszczu, które będą jednak słabe i o charakterze przelotnym. Większe wahania stanu wody mogą wystąpić na górskich dopływach Wisły oraz na dopływach Narwi i Bugu, gdzie sumy opadu będą najwyższe (w sobotę do 20mm/doba). Stany wody na dopływach górnej Wisły układać się będą przeważnie w strefie wody średniej, miejscowo wysokiej i niskiej.
Na dopływach środkowej Wisły początkowo obserwujemy wahania i wzrosty, które nastąpiły po opadach deszczu na Podlasiu. W kolejnych dniach będzie miała miejsce stabilizacja i stopniowe opadanie stanu wody. Przeważać będzie strefa wody średniej, a lokalnie wysokiej i niskiej. Przekroczenie stanu ostrzegawczego w Januszewicach na Czarnej będzie się początkowo utrzymywało, z tendencją do opadania.
Większe opady deszczu, które mogą również spowodować topnienie pokrywy śnieżnej zalegającej w górach. Możliwe wtedy będą większe wzrosty stanu wody w południowo-wschodniej Polsce, spowodowane spływem wody opadowo-roztopowej. Stany wody mogą wzrosnąć do strefy wody wysokiej, lokalnie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych.

W zlewni Narwi i zlewni Bugu przewiduje się początkowo wzrosty, związane ze spływem wód opadowych oraz miejscami wahania, związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych – w strefie wody średniej, lokalnie w niskiej i wysokiej. Od piątku nastąpi stabilizacja i stopniowe opadanie stanów wody.

Na górnej Odrze prognozowany jest na ogół wyrównany przebieg stanów wody w strefie stanów średnich. Na Odrze skanalizowanej prognozujemy głównie wyrównany przebieg stanów wody, ale wystąpią też większe wahania pod wpływem pracy urządzeń hydrotechnicznych. Na środkowym odcinku rzeki zaznaczą się wahania i wzrosty stanu wody oraz spadki w strefie wody średniej.
Na odcinku granicznym Odry prognozowane są niewielkie spadki i stabilizacja stanów wody w strefie średniej.

W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry stany wody będą przeważnie ulegały wahaniom i niewielkim wzrostom – głównie w strefie wody średniej. Większe zmiany stanu wody występować będą również poniżej budowli hydrotechnicznych, szczególnie na Bobrze, Kwisie, Małej Panwi.
W Dobroszowie Wielkim na Bobrze będzie utrzymywać się niewielkie przekroczenie stanu ostrzegawczego, związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych.

Na Warcie prognozowana jest głównie stabilizacja i spadki, a lokalnie wzrosty i wahania stanów wody w strefie wody niskiej i średniej. W zlewniach dopływów Warty przeważać będzie stabilizacja i spadki, lokalnie wzrosty pod wpływem pracy urządzeń hydrotechnicznych. Stany wody układać się będą
w strefach wody niskiej i średniej, a lokalnie wysokiej.

Na Wybrzeżu w nadchodzącym tygodniu prognozuje się głównie stabilizację i wahania poziomu wody w aktualnych strefach. Początkowo, jeszcze w czwartek mogą zaznaczyć się większe wahania i wzrosty do strefy wody wysokiej na wschodnim wybrzeżu. W kolejnych dniach sytuacja zacznie się stabilizować, a poziom morza opadać. W ciągu najbliższych dni nie prognozujemy znaczących porywów wiatru na wybrzeżu. Na rzekach Przymorza w trakcie okresu prognostycznego przeważać będą wahania stanu wody w strefie wody średniej, a lokalnie niskiej i wysokiej. Lokalne wzrosty i wahania w strefie wody wysokiej mogą się początkowo utrzymywać w ujściowym odcinku Odry i Wisły oraz na Nogacie.