Przejdź do treści

21.11.2024

Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (22-28.11.2024 r.)


PROGNOZA METEOROLOGICZNA

Najbliższy tydzień przyniesie w pogodzie niemal dwie różne pory roku. Pierwsza połowa tego okresu, aż do niedzieli, to przewaga zimowej aury. W niedzielę z zachodu na wschód kraju przemieszczać się będzie ciepły front atmosferyczny, za którym napłynie zdecydowanie cieplejsza masa powietrza. Spowoduje to, że w drugiej połowie tygodnia wróci bardziej jesienna pogoda.

Zimowy poranek na Mazowszu, 21.11.2024 r. Fot. Izabela Adrian | IMGW-PIB

Zimowy poranek na Mazowszu, 21.11.2024 r. Fot. Izabela Adrian | IMGW-PIB


W piątek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami występować będą przelotne opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 0°C do 3°C, jedynie w obszarach podgórskich będzie nieco chłodniej, od –3°C do 1°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na południu kraju okresami porywisty, z kierunków zachodnich

Sobota z zachmurzeniem umiarkowanym i dużym. Miejscami w całym kraju występować będą przelotne opady śniegu lub deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 0°C do 5°C, a jedynie w obszarach podgórskich Karpat od –3°C do 0°C. Wiatr umiarkowany, nad morzem okresami dość silny, osiągający w porywach do 70 km/h, na pozostałym obszarze kraju do 60 km/h, zachodni.

grafiki

W niedzielę dominować będzie zachmurzenie duże. Wystąpią opady śniegu, przechodzące od zachodu w deszcz ze śniegiem i deszcz, miejscami marznący, powodujący gołoledź. Temperatura maksymalna wyniesie od 0°C na wschodzie do nawet 7°C na krańcach zachodnich. Wiać będzie na ogół umiarkowany i porywisty wiatr, nad morzem w porywach do 60 km/h, z kierunków południowych.

W poniedziałek zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami, głównie na wschodzie i północy kraju, występować będą opady deszczu. Temperatura maksymalnie osiągnie od 2°C na wschodzie do 12°C na zachodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, okresami porywisty, nad morzem w porywach do 65 km/h, południowy i południowo-zachodni.

We wtorek zachmurzenie umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. Miejscami we wschodniej połowie kraju występować będą opady deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie od 4°C na wschodzie do 10°C na zachodzie, jedynie w obszarach podgórskich Karpat od 2°C do 5°C. Wiatr będzie słaby, jedynie na północy okresami umiarkowany i dość silny, w porywach do około 55 km/h, zachodni i południowo-zachodni.

W środę na wschodzie kraju pogodnie, na pozostałym obszarze zachmurzenie wzrośnie do dużego i występować będą opady deszczu. Temperatura maksymalna od 4°C na wschodzie do 10°C na zachodzie. Wiatr wzmoże się do umiarkowanego, okresami w porywach w zachodniej połowie kraju do 65 km/h. Wiać będzie z południa i południowego zachodu.

W czwartek pochmurno z opadami deszczu. Temperatura maksymalnie wyniesie od 3°C do 8°C. Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, nad morzem do 80 km/h, zachodni i południowo-zachodni.


SZCZEGÓŁOWA PROGNOZA HYDROLOGICZNA

W ostatnim tygodniu (14-21.11) opady deszczu występowały prawie każdego dnia. Spowodowało to wzrosty stanów wody, lokalnie do strefy stanów wysokich, szczególnie w zlewniach górskich i podgórskich Sudetów. Najbliższe dni (do poniedziałku 25.11) będą kontynuacją opadów deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Na rzekach prognozowane są wahania i stabilizacja oraz miejscami wzrosty. W rejonach górskich, gdzie mróz utrzymywać się będzie się przez całą dobę, zaczną rozwijać się zjawiska lodowe. Na stacjach hydrologicznych morskich poziomy morza będą wahać się w zależności od kierunku i prędkości wiatru (dominować będą kierunki zachodnie i południowe). Od poniedziałku (25.11) prognozowane są mniejsze sumy opadów głównie w postaci deszczu, ewentualnie deszczu ze śniegiem.

Stacja hydrologiczna Zawady, rzeka Ślina (woj. podlaskie), 21.11.2024 r. Fot. Przemysław Krassowski | IMGW-PIB

Stacja hydrologiczna Zawady, rzeka Ślina (woj. podlaskie), 21.11.2024 r. Fot. Przemysław Krassowski | IMGW-PIB

 

Dorzecze Wisły
Na górnej Wiśle prognozowane są stabilizacja i niewielkie wzrosty stanów wody oraz większe wahania związane z pracującymi urządzeniami hydrotechnicznymi w strefie stanów niskich i średnich.

Na środkowej Wiśle do ujścia Narwi stany wody będą miały niewielką tendencję wzrostową oraz wyrównany przebieg. Poniżej ujścia Narwi największy wpływ na wielkość stanów wody będzie miała praca zbiorników we Włocławku i w Dębem. Możliwe są wahania a także wzrosty stanów wody w zakresie wody niskiej. Na dolnej Wiśle utrzyma się sytuacja bez zmian, czyli stany wody pozostaną w strefie stanów niskich. Początkowo możliwe są niewielkie wzrosty, a następnie przebieg wyrównany.

W zlewniach dopływów górnej Wisły oraz w zlewniach rzek uchodzących do Dunaju i Dniestru w granicach kraju stany wody lokalnie będą opadać i wahać się w strefie wody niskiej i średniej. Działanie urządzeń hydrotechnicznych będzie także wpływać na stany wody. W związku z przewidywaną ujemną temperaturą zarówno w ciągu dnia, jak i podczas nocy lokalnie w zlewniach karpackich dopływów Wisły możliwy będzie rozwój zjawisk lodowych (głównie lód brzegowy). Od poniedziałku, w związku z prognozowanym ociepleniem, możliwe są niewielkie wzrosty stanów wody (topnienie pokrywy śnieżnej) i zanikanie zjawisk lodowych.
W zlewniach dopływów środkowej i dolnej Wisły a także w zlewni Narwi i Bugu przewidywane są nieduże wzrosty stanów wody, a później stabilizacja. Lokalnie wystąpią wahania związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych w strefie wody niskiej i średniej, lokalnie w wysokiej (w zlewni górnej Narwi).

Lokalnie w zlewniach dopływów Wisły utrzymywać się będzie stan suszy hydrologicznej (szczególnie w zlewni Narwi, Bugu, Brenia, Tążyny i Wisłoka).

Dorzecze Odry
Na górnej Odrze utrzyma się stabilizacja stanów wody w strefie wody średniej. Na skanalizowanym odcinku Odry środkowej stany wody będą wahać się zależnie od pracy jazów i stopni wodnych w strefie wody średniej oraz na granicy z wodą niską. Na Odrze środkowej swobodnie płynącej najpierw wystąpią nieduże wahania (wzrost, potem spadek), a potem stabilizacja w strefie stanów średnich. Na granicznym odcinku Odry bez większych zmian – stany wody utrzymają się w strefie stanów średnich, bez wyraźnych tendencji.

W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry na początku stany wody będą opadać i wykazywać przebieg wyrównany. Miejscami wysokość stanów wody będzie zależna od gospodarki wodnej i pracujących urządzeń hydrotechnicznych. Pod koniec okresu prognozy możliwe będą lokalne wzrosty stanów wody, niepowodujące zagrożeń.

Na Warcie do zbiornika Jeziorsko wystąpią niewielkie wzrosty i stabilizacja stanów wody. Na odcinku Warty poniżej Jeziorska stany wody będą opadać lub utrzymywać się na dotychczasowych poziomach. W zlewniach dopływów Warty zmienne tendencje stanów wody, które zależeć będą od pracy urządzeń hydrotechnicznych (możliwe są wzrosty i wahania). Na ogół przeważać będzie stabilizacja i spadki stanów wody. Stany wody układać się będą w strefach wody niskiej i średniej, punktowo wysokiej.

Miejscami w dorzeczu Odry wciąż utrzyma się susza hydrologiczna (zlewnia Iny i Płoni, zlewnia górnej Warty).

Wybrzeże i rzeki Przymorza
W ciągu najbliższych dni na Zalewie Szczecińskim, wzdłuż Wybrzeża, w ujściu Odry i Wisły, na Żuławach i Zalewie Wiślanym początkowo utrzymywać się będą wzrosty i wahania w strefie stanów wysokich i w strefie stanów około ostrzegawczych, szczególnie na Zalewie Szczecińskim, w ujściu Odry i na Wybrzeżu Środkowym. W drugiej części prognozowanego okresu, wraz ze zmianą kierunku wiatru na zachodni, a potem południowy i południowo zachodni, możliwe będą jeszcze wahania poziomów morza, a następnie spadki.

Na rzekach Przymorza, na rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i do Zalewu Wiślanego przewidywane są wzrosty i wahania wynikające z prognozowanych opadów oraz z działania urządzeń hydrotechnicznych. Miejscami utrzyma się stabilizacja. Przeważać będzie strefa stanów średnich i  niskich, miejscami wysokich.

Na dopływach Pregoły i Niemna w granicach kraju wystąpią spadki i stabilizacja stanów wody. W drugiej części prognozy możliwa tendencja wzrostowa. Przez cały okres lokalnie pojawią się wahania spowodowane pracą urządzeń hydrotechnicznych i gospodarką stawową.


SUSZA HYDROLOGICZNA

Aktualnie (21.11) na 29 stacjach przepływ układa się poniżej progu SNQ. Oznacza to spadek aż o 60 stacji w porównaniu do zeszłego tygodnia (14.11). W ciągu następnych dni liczba stacji utrzymywać się będzie na podobnym poziomie lub nieco spadanie ze względu na prognozowane opady atmosferyczne.

Po ostatnich opadach deszczu zawartość wody w glebie w powierzchniowej warstwie (0-7 cm) wzrosła i kształtuje się na poziomie od 45% na wschodzie do nawet 95-100% na południowym zachodzie. W warstwie 7-28 cm w głąb sytuacja jest nieco inna – wilgotność jest mniejsza w stosunku do warstwy powierzchniowej i wynosi od punktowo 35-40% do ponad 90% miejscami na krańcach południowo zachodnich i północnych. W głębszych warstwach gleby (28-100 cm) sytuacja jest dużo poważniejsza. Wilgotność gleby wciąż w wielu regionach utrzymuje się na poziomie poniżej 30% (dotyczy to lokalnie centrum, wschodu i zachodu kraju). Na południu w obszarach podgórskich wilgotność gleby utrzymuje się w przedziale 80-85%.

Suma skumulowanego opadu od początku listopada 2024.

Suma skumulowanego opadu od początku listopada 2024.

 

Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.

Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.

 

Procentowy udział stacji hydrologicznych w poszczególnych strefach stanów charakterystycznych oraz liczba stacji z przepływem poniżej SNQ.

Procentowy udział stacji hydrologicznych w poszczególnych strefach stanów charakterystycznych oraz liczba stacji z przepływem poniżej SNQ.

 

Ostrzeżenia hydrologiczne na dzień 21.11.2024 r.

Ostrzeżenia hydrologiczne na dzień 21.11.2024 r.

 

Ostrzeżenia meteorologiczne na dzień 21.11.2024 r.

Ostrzeżenia meteorologiczne na dzień 21.11.2024 r.

 

Stan wody na rzekach w Polsce 21.11.2024 r. godz. 7:00.

Stan wody na rzekach w Polsce 21.11.2024 r. godz. 7:00.