Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (22-29.08.2024 r.)
PROGNOZA METEOROLOGICZNA
W nadchodzącym tygodniu czeka nas zmienna pogoda. W weekend słonecznie i coraz cieplej, ale już w niedzielę od zachodu więcej chmur i opady deszczu oraz burze. W poniedziałek i wtorek chłodniej, więcej chmur i gdzieniegdzie opady deszczu. Od środy ponownie słonecznie i wzrost temperatury powietrza do 31°C.
Widok na Warszawę. Fot. Paweł Staniszewski | IMGW-PIB
W piątek i sobotę pogodnie i upalnie. Temperatura maksymalna wyniesie od 28°C do 34°C; chłodniej na północy, a zwłaszcza nad morzem, od 22°C do 28°C. Noc z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę ciepła z temperaturą od 14°C do 20°C. Wiatr będzie słaby z kierunków południowych, nad morzem i w rejonach podgórskich silniejszy i w porywach do 50 km/h.
Niedziela na wschodzie kraju słoneczna i upalna z temperaturą osiągającą 32°C. Na zachodzie wzrost zachmurzenia do dużego aż do wystąpienia przelotnych opadów deszczu, burz oraz gradu; chłodniej, temperatura wyniesie od 20°C do 27°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na zachodzie, wybrzeżu i w czasie burz porywisty, południowy od zachodu skręcający na północno-zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/h.
W poniedziałek i wtorek zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami duże. Przelotne opady deszczu, stopniowo zanikające od zachodu kraju. W nocy temperatura od 12°C do 19°C, chłodniej w rejonach podgórskich, tam miejscami około 10°C. W dzień temperatura od 20°C do 28°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków północnych.
W środę i czwartek ponownie powrót słonecznej i upalnej pogody z temperaturą maksymalną na przeważającym obszarze kraju od 28°C do 31°C, tylko na północy i w rejonach podgórskich miejscami około 26°C. Noce także ciepłe z temperaturą w przedziale od 14°C do 20°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, gdzieniegdzie porywisty, wschodni i południowo-wschodni.
SZCZEGÓŁOWA PROGNOZA HYDROLOGICZNA
Po opadach burzowych w czwartek możliwe są lokalne wzrosty na rzekach. Weekend zapowiada się bez większych opadów i przyniesie stabilizację stanów wody. Od środy możliwy powrót upałów, co przełoży się na wzrost zagrożenia suszą i dalsze spadki stanów wody.
Narew w Pułtusku. Fot. A. Komuda
Dorzecze Wisły
Na górnej Wiśle początkowo mogą występować niewielkie wzrosty stanów wody w strefie wody niskiej, lokalnie średniej w związku ze spływem wód opadowych. Jednak od soboty dominować będzie stabilizacja i niewielkie wahania. Na środkowej Wiśle na ogół występować będzie stabilizacja w strefie wody średniej, jednak w weekend możliwe są niewielkie wahania związane ze spływem wód opadowych z górnej części zlewni. Na dolnej Wiśle prognozowana jest stabilizacja lub niewielkie wahania stanów wody niskiej.
W zlewniach dopływów górnej Wisły początkowo w środkowych i dolnych odcinkach rzek mogą występować wzrosty stanów wody związane ze spływem wód opadowych oraz pracą urządzeń hydrotechnicznych. Jednak na ogół dominować będzie stabilizacja i spadki stanu wody w strefie wody niskiej i średniej, lokalnie wysokiej. Ponownie wzrosty stanów wody mogą wystąpić w poniedziałek w związku z prognozowanymi opadami deszczu.
W zlewniach dopływów środkowej i dolnej Wisły dominować będą stabilizacja i spadki stanów wody, lokalnie możliwe są wahania i wzrosty spowodowane spływem wód opadowych lub pracą urządzeń hydrotechnicznych. Przeważać będzie strefa wody niskiej i średniej. W poniedziałek, zwłaszcza na wschodzie obszaru, mogą wystąpić niewielkie wzrosty spowodowane prognozowanymi opadami burzowymi.
W zlewni Narwi i Bugu przez cały tydzień zaznaczy się stabilizacja i spadki stanów wody w strefie niskiej i średniej, lokalnie wysokiej. Miejscami mogą wystąpić wahania, związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych i początkowo spływem wód opadowych, a w poniedziałek lokalne wzrosty i wahania spowodowane prognozowanymi opadami burzowymi.
Dorzecze Odry
Na górnej Odrze prognozowana są głównie spadki stanów wody w strefie wody średniej, do strefy wody niskiej. W poniedziałek możliwe są niewielkie wzrosty w związku z prognozowanymi opadami deszczu. Na Odrze skanalizowanej przez cały okres prognozy spodziewane są wahania w strefie średniej, lokalnie niskiej, zależne od pracy urządzeń. Na Odrze środkowej swobodnie płynącej prognozujemy wahania w strefie niskiej, lokalnie średniej.
W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry przeważać będzie na ogół stabilizacja i spadki stanów wody średniej, lokalnie niskiej i wysokiej. Jeszcze dziś lokalnie w środkowych i dolnych odcinkach rzek mogą zaznaczyć się wzrosty spowodowane spływem wód opadowych. Kolejne wzrosty stanu wody (zwłaszcza w lewostronnych dopływach Odry) mogą wystąpić w niedzielę i poniedziałek na skutek prognozowanych opadów deszczu i burz.
Na Warcie przeważać będą stabilizacja i spadki stanów wody, punktowo możliwe niewielkie wahania w związku ze spływem wód opadowych. Na dopływach Warty na ogół również przewidywane są spadki i stabilizacja. Możliwe są także wahania związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych oraz, początkowo, ze spływem wód opadowych. Stany wody na Warcie i jej dopływach, układać się będą w strefach wody niskiej, lokalnie średniej i wysokiej.
Wybrzeże i rzeki Przymorza
Wzdłuż Wybrzeża, w ujściowym odcinku Odry i Wisły, na Zalewie Szczecińskim, na Zalewie Wiślanym i na Żuławach w najbliższych dniach prognozowane są przeważnie wahania poziomów wody, z niewielką tendencją spadkową, w strefie średniej.
Na rzekach Przymorza, na rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i na rzekach uchodzących do Zalewu Wiślanego przewidywane są głównie spadki i stabilizacja w strefie wody średniej, lokalnie niskiej i wysokiej. W niedzielę i poniedziałek możliwe są niewielkie wzrosty związane z prognozowanymi opadami deszczu.
Susza hydrologiczna
Obecnie notujemy 122* stacje z przepływami poniżej progu SNQ. Oznacza to spadek o 72 stacje w porównaniu do zeszłego tygodnia (15.08). Było to spowodowane intensywnymi opadami deszczu a następnie burzami, które lokalnie przyniosły bardzo wysokie sumy opadów i spowodowały poprawę sytuacji.
*Uwaga: liczba stacji z przepływami mniejszymi od średniego niskiego przepływu z wielolecia (SNQ) została zaktualizowana w dniu 30.07, w związku z powiększeniem bazy danych o nowe stacje hydrologiczne.
W nadchodzącym tygodniu liczba stacji z przepływem poniżej SNQ będzie nadal stopniowo wzrastać, od piątku do końca weekendu powrócą temperatury powietrza powyżej 30°C. Większe opady deszczu i burze są prognozowane jedynie w niedzielę i poniedziałek.
W najbliższych dniach należy spodziewać się aktualizacji ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną.
Wskaźnik wilgotności gleby w warstwie przypowierzchniowej (7-28 cm) obecnie wynosi poniżej 20% tylko na granicy woj. mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego i tam panuje najtrudniejsza sytuacja. Niskie wartości wskaźnika wilgotności gleby (poniżej 40%) występują w pasie od woj. lubuskiego, przez północ woj. wielkopolskiego oraz woj. kujawsko-pomorskie i woj. pomorskie, po północny wschód kraju, a także na wschodzie woj lubelskiego oraz lokalnie w woj. opolskim i łódzkim. Na pozostałym obszarze kraju wskaźnik w omawianej warstwie przyjmuje wartości około 50%. Najkorzystniejsza sytuacja (wilgotność powyżej 80%) utrzymuje się w Karpatach, Sudetach, na wschodzie woj. wielkopolskiego, na północy woj. łódzkiego i w centrum woj. mazowieckiego.
W warstwie 28-100 cm wilgotność gleby na znacznym obszarze wciąż utrzymuje się na niskim poziomie. Na przeważającym obszarze woj. śląskiego, opolskiego i łódzkiego oraz lokalnie w woj. lubuskim, wielkopolskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim i podkarpackim wskaźnik wilgotności gleby wynosi poniżej 30%, a miejscami spada do nawet 25%. Wyższa wilgotność gleby (powyżej 65%) utrzymuje się w Karpatach i lokalnie na krańcach północnych Polski.
Suma skumulowanego opadu w sierpniu 2024.
Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.
Procentowy udział stacji hydrologicznych w poszczególnych strefach stanów charakterystycznych oraz liczba stacji z przepływem poniżej SNQ.
Ostrzeżenia hydrologiczne na dzień 22.08.2024 r.
Stan wody na rzekach w Polsce 22.08.2024 r. godz. 8:00.