Przejdź do treści

23.12.2022

Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (23-29 grudnia 2022 r.)

Najbliższe dni upłyną z przewagą dużego zachmurzenia i z opadami deszczu, które będą spowodowane przechodzeniem kolejnych stref frontowych przez obszar kraju. Na ogół będzie ciepło, na południowym zachodzie temperatura w najcieplejszym momencie dnia dochodzić będzie nawet do 10°C.

Noc z czwartku na piątek i piątek z przewagą dużego zachmurzenia. W całym kraju spodziewamy się opadów deszczu, najmocniej padać będzie na północnym wschodzie. W górach i na obszarach podgórskich miejscami spadnie deszcz ze śniegiem i śnieg, a w nocy możliwe także opady marznące powodujące gołoledź, na drogach i chodnikach ślisko. Będzie ciepło, w nocy w całym kraju temperatura powyżej 0°C: od 1°C do 4°C, tylko na obszarach podgórskich spadnie do -1°C.
W dzień najcieplej będzie na południowym zachodzie, tam do 9°C, najchłodniej na północnym wschodzie, około 2°C. Na zachodzie wiatr będzie porywisty, natomiast wysoko w Sudetach porywy wiatru mogą sięgać do 100 km/h, a w Tatrach do 80 km/h.

Noc z piątku na sobotę i sobota nadal pochmurnie, ale możliwe są większe przejaśnienia. Opady deszczu, w górach i na północnym wschodzie deszczu ze śniegiem i śniegu. Na północy kraju w nocy temperatura spadnie do -1°C, co może pododawać zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Temperatura maksymalna wyniesie od 1°C na północnym wschodzie do 9°C na południowym zachodzie. Wiatr okresami będzie porywisty, na południu i południowym zachodzie może osiągać do 65 km/h.

W niedzielę na zachodzie i południowym zachodzie pogodnie, na pozostałym obszarze więcej chmur z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem, na Suwalszczyźnie także śniegu. Temperatura minimalna kształtować się będzie od -1°C do 4°C, a maksymalna od 1°C do 8°C. Wiatr lokalnie może być porywisty.

Poniedziałek zapowiada się pochmurnie i wietrznie. Porywy wiatru mogą sięgać 65 km/h,
a na wybrzeżu i na obszarach podgórskich nawet 75-80 km/h. Wystąpią opady deszczu, na północnym wschodzie także deszczu ze śniegiem. Pomimo silnego wiatru będzie ciepło: od 4°C na północnym wschodzie do nawet 10°C na południowym zachodzie. 

Od wtorku do czwartku nie spodziewamy się znacznej zmiany pogody. Nadal przeważać będzie zachmurzenie duże, tylko na południowym zachodzie we wtorek można liczyć na więcej słońca. Cały czas będą występować opady deszczu bądź deszczu ze śniegiem, na północnym wschodzie i wysoko w górach także śniegu. Nadal będzie ciepło, temperatura maksymalna może sięgać do 10°C na południowym zachodzie. Utrzyma się także silny wiatr, najwyższe wartości porywów wiatru prognozowane są na wybrzeżu, tam mogą sięgać 80-85 km/h.

 

Szczegółowa prognoza hydrologiczna

 

Sytuacja hydrologiczna w trakcie weekendu będzie dynamiczna, z uwagi na roztopy. Wyższa temperatura powietrza, opady deszczu oraz wiatr halny będą sprzyjały intensyfikacji roztopów. Wzrosty na rzekach, szczególnie na karpackich dopływach Wisły oraz w zlewni Narwi i Bugu, mogą osiągnąć strefę wody wysokiej. Woda w rzekach będzie też podpiętrzana za sprawą ustępujących zjawisk lodowych. Od poniedziałku sytuacja hydrologiczna powinna zacząć się stabilizować.

Na Wiśle prognozowane są wahania stanów wody, głównie w strefie wody średniej i niskiej. Pod wpływem wód roztopowych mogą zaznaczyć się wzrosty stanów wody, zwłaszcza na Małej Wiśle, poniżej ujścia Sanu i poniżej ujścia Narwi oraz przed zbiornikiem we Włocławku.

Na dopływach Wisły prognozowane są wahania i wzrosty, a następnie stopniowa stabilizacja stanów wody. Najintensywniejsze roztopy wystąpią od czwartku do soboty na południu i wschodzie kraju. Prognozowane są wzrosty stanu wody w aktualnych strefach stanu i do strefy wody wysokiej, w zlewni górnej Wisły możliwe są punktowe przekroczenia stanu ostrzegawczego – w związku z tym dla tego obszaru obowiązuje ostrzeżenie 2 stopnia na wezbranie z przekroczeniem stanu ostrzegawczego.

W zlewni Narwi i Bugu przeważać będą  wahania i wzrosty stanów wody do strefy wody wysokiej. Możliwe są przekroczenia stanów umownych na skutek roztopów oraz piętrzenia spowodowanego przez ustępujące zjawiska lodowe. Od poniedziałku stany wody w zlewni Narwi i Bugu zaczną ulegać stopniowej stabilizacji i opadaniu. Dziś obowiązuje ostrzeżenie 2 stopnia dla odcinka Bugu w woj. lubelskim.

Na górnej Odrze prognozowane są wahania i niewielkie wzrosty w strefie wody średniej i niskiej. Pod koniec weekendu stan wody będzie miał przebieg wyrównany. Na środkowej Odrze występować będą głównie wahania związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych.

W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry spodziewane są wzrosty głównie na sudeckich dopływach Odry. Lokalnie wzrosty mogą mieć charakter gwałtowny, a na mniejszych ciekach może zostać osiągnięta strefa wody wysokiej.  W piątek możliwe jest wydanie ostrzeżeń 2 stopnia dla tego obszaru. Na pozostałych dopływach zaznaczą się wahania i wzrosty w aktualnych strefach stanu. Na lewostronnych dopływach Odry większe wahania i wzrosty mogą nastąpić również pod wpływem pracy urządzeń hydrotechnicznych.

Na Warcie i jej dopływach prognozowana jest stabilizacja, wahania i wzrosty stanów wody w strefie wody średniej i niskiej, lokalnie wysokiej. Największe wzrosty spowodowane roztopami są spodziewane w zlewni górnej Warty, gdzie może dojść do przekroczenia stanu ostrzegawczego.

W najbliższych dniach wzdłuż Wybrzeża, na Zalewie Szczecińskim oraz na Zalewie Wiślanym i Żuławach przewidywane są wahania poziomu wody w strefie wody średniej i niskiej. Na początku przyszłego tygodnia możliwe są wzrosty związane z prognozowanymi silniejszym wiatrem z sektora zachodniego.

W ciągu najbliższych dni na rzekach Przymorza, rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego stany wody będą układały się w strefie wody niskiej i średniej. Lokalnie, wskutek roztopów i ustępujących zjawisk lodowych możliwe jest osiągnięcie strefy wody wysokiej.

 

Susza hydrologiczna

Sytuacja hydrologiczna pod kątem suszy w minionym tygodniu nie ulegała większej zmianie. Obecnie stacji z przepływem poniżej SNQ jest 26. To o 6 stacji mniej niż przed tygodniem.

W nadchodzącym tygodniu liczba stacji z przepływami poniżej SNQ będzie maleć. W wyniku roztopów prognozujemy zwiększenie przepływu w korytach rzecznych.

4 BIURO PRASOWE IMGW-PIB Susza hydrologiczna Sytuacja hydrologiczna pod kątem suszy w minionym tygodniu nie ulegała większej zmianie. Obecnie stacji z przepływem poniżej SNQ jest 26. To o 6 stacji mniej niż przed tygodniem. W nadchodzącym tygodniu liczba stacji z przepływami poniżej SNQ będzie maleć. W wyniku roztopów prognozujemy zwiększenie przepływu w korytach rzecznych. Suma skumulowanego opadu od początku grudnia 2022.
Suma skumulowanego opadu od początku grudnia 2022.

Stan wody na rzekach w Polsce 22.12.2022 r. godz. 7:00.
Stan wody na rzekach w Polsce 22.12.2022 r. godz. 7:00.

 

6 BIURO PRASOWE IMGW-PIB Zjawiska lodowe na rzekach w Polsce 22.12.2022 r. godz. 7:00.
Zjawiska lodowe na rzekach w Polsce 22.12.2022 r. godz. 7:00.