Przejdź do treści

24.10.2024

Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (25-31.10.2024 r.)


PROGNOZA METEOROLOGICZNA

W najbliższych dniach pogodę w Polsce nadal kształtować będzie wyż z centrum nad wschodnią Europą. Zapewni on nam na ogół suchą i słoneczną aurę. Padać nie powinno prawie przez cały tydzień, z wyjątkiem sobotniej nocy i końca miesiąca, kiedy na północy kraju może wystąpić słaby deszcz lub mżawka. Temperatura maksymalna w weekend wzrośnie nawet do 20°C, po niedzieli przeważnie 13°C do 16°C. Nocami, zwłaszcza na wschodzie i na obszarach podgórskich, spadek temperatury do około 0°C i przygruntowe przymrozki.

Jesień, fot. Jan Szymankiewicz|IMGW-PIB

Jesień, fot. Jan Szymankiewicz | IMGW-PIB


Piątek słoneczny, tylko rano będą się jeszcze utrzymywać mgły, zwłaszcza na południu i wschodzie, ograniczające widzialność do 100 metrów. Nad ranem we wschodniej Polsce lokalne przygruntowe przymrozki. Temperatura maksymalna od około 10°C na wschodzie do 18°C na zachodzie kraju. Wiatr na wschodzie i południu słaby, na zachodzie przeważnie umiarkowany i okresami porywisty, w rejonach podgórskich Sudetów dość silny i w porywach do 55 km/h, południowo-wschodni i południowy. W Sudetach porywy do 70 km/h.

W nocy z piątku na sobotę zachmurzenie małe i umiarkowane. Na Warmii i Kujawach możliwy słaby deszcz lub mżawka. W wielu miejscach mgły ograniczające widzialność poniżej 200 metrów. Temperatura minimalna od 2°C na wschodzie i tam miejscami przy gruncie spadki temperatury do –1°C, około 6°C w centrum, do 9°C miejscami na południowym zachodzie. W rejonach podgórskich Karpat temperatura minimalna miejscami około 0°C. Wiatr słaby, nad morzem też umiarkowany, południowo-wschodni i południowy.

W sobotę nadal w wielu miejscach słonecznie, tylko w centrum i na południu zachmurzenie umiarkowane i duże. Rano jeszcze sporo mgieł. Temperatura maksymalna od 12°C na wschodzie do 19°C na zachodzie. Wiatr na ogół słaby, południowo-wschodni i południowy.

W niedzielę i poniedziałek bez większych zmian w pogodzie. Nadal słoneczna i bezdeszczowa aura, tylko na zachodzie i nad morzem okresami zachmurzenie umiarkowane lub duże. Temperatura w niedzielę od 13-15°C na wschodzie do 20°C na południu, w poniedziałek maksymalnie 17°C. Noce już bez przymrozków, od 7°C do nawet 13°C. Wiatr słaby i umiarkowany, w Sudetach w porywach do 60-70 km/h, południowy, a w poniedziałek skręcający na zachodni i północno-zachodni.

We wtorek nadal stabilna pogoda z umiarkowanym zachmurzeniem. Temperatura w dzień od 11°C do 16°C. Wiatr słaby, z kierunków zachodnich.  

W środę zachmurzenie na południu małe i umiarkowane, na północy przeważnie duże, ale bez opadów. Temperatura maksymalna od 11°C do 17°C, nad ranem chłodniej od 3°C do 10°C. Wiatr słaby, nad morzem umiarkowany, z kierunków południowych.

W czwartek północna Polska zacznie się dostawać pod wpływ wilgotnej masy powietrza i tam może przelotnie popadać. Poza tym zachmurzenie umiarkowane. Temperatura w dzień od 12°C do 16°C, nad ranem od 4°C do 10°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na północy porywisty, przeważnie północno-zachodni.  


SZCZEGÓŁOWA PROGNOZA HYDROLOGICZNA

Nadchodzący tydzień upłynie pod znakiem stabilnej, wyżowej pogody. W ciągu najbliższych dni nie prognozujemy opadów deszczu, co przełoży się na dalsze spadki stanów wody do strefy dolnej średniej i niskiej. Lokalnie obserwować będziemy wahania stanów wody, głównie za sprawą pracy urządzeń hydrotechnicznych.

Janów Podlaski, październik 2024 r. Fot. A. Komuda

Janów Podlaski, październik 2024 r. Fot. A. Komuda

 

Dorzecze Wisły
Na górnej Wiśle przewidywane są dalsze spadki do strefy wody niskiej. Na środkowej Wiśle prognozujemy stabilizację i spadki stanu wody w strefie średniej i niskiej. Poniżej zbiornika we Włocławku mogą zaznaczyć się wahania stanów wody.
 
W zlewniach dopływów górnej Wisły przewidywane są na ogół spadki i stabilizacja stanów wody w strefie wody niskiej, lokalnie średniej. Niewielkie wzrosty lub wahania stanu wody, przeważnie w aktualnych strefach stanu, mogą zaznaczyć się w związku z pracą urządzeń hydrotechnicznych.

W zlewni Narwi i Bugu spodziewane są spadki i stabilizacja stanów w strefie wody niskiej i średniej. Lokalnie możliwe są wahania stanów wody związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych.

W pozostałych zlewniach środkowej Wisły oraz dolnej Wisły prognozowane są przeważnie spadki stanów wody oraz stabilizacja w strefie niskiej i średniej. Miejscowo, możliwe są wahania stanów wody.


Dorzecze Odry
Na górnej Odrze prognozowana jest tendencja spadkowa w strefie wody średniej i niskiej. Na odcinku skanalizowanym dominować będą wahania stanów wody, zależne od pracy stopnia wodnego, przeważnie w strefie wody średniej i niskiej. Na Odrze swobodnie płynącej stany wody będą opadały i ulegały niewielkim wahaniom na granicy strefy niskiej i średniej.

W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry zaznaczy się tendencja spadkowa stanów wody w strefie średniej i niskiej, tylko punktowo wysokiej. Większe wahania stanów wody, głównie w aktualnych strefach stanu, są możliwe głównie na lewostronnych dopływach Odry, za sprawą pracy zbiorników energetycznych. Punktowo, w Odolanowie na Baryczy utrzymywać się będzie przekroczenie stanu ostrzegawczego, jednak z wyraźną tendencją spadkową.

Na Warcie i jej dopływach prognozuje się głównie stabilizację i spadki stanów wody, lokalnie niewielkie wzrosty, w strefie wody średniej i niskiej.


Wybrzeże i rzeki Przymorza
Na Zalewie Szczecińskim, wzdłuż Wybrzeża, na Żuławach i Zalewie Wiślanym oraz w ujściach Wisły i Odry poziom wody układać się będzie przeważnie w strefie wody średniej. Okresowo, możliwe są wahania stanu wody.

Na rzekach Przymorza, rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego prognozuje się tendencję do stabilizacji i opadania stanu wody w strefie wody średniej i niskiej.



SUSZA HYDROLOGICZNA

notujemy 68 stacji (24.10) z przepływami poniżej progu SNQ. Oznacza to wzrost o 13 stacji w porównaniu do zeszłego tygodnia (17.10). W nadchodzącym tygodniu, w związku ze słoneczną i bezopadową sytuacją meteorologiczną, spodziewany jest wzrost liczby stacji z przepływem poniżej SNQ. Mogą zostać wydane nowe ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną.

Wskaźnik wilgotności gleby w warstwie przypowierzchniowej (0-7 cm) na południu oraz lokalnie na północy i wschodzie kraju wynosi około 80%. Na pozostałym obszarze kraju wilgotność gleby w tej warstwie sięga ponad 50%. W warstwie 7-28 sytuacja jest podobna. Wilgotność gleby w głębszych warstwach (28-100 cm) jest niższa i lokalnie w centrum, na zachodzie, wschodzie i północnym wschodzie Polski spada poniżej 30%.

 

 Suma skumulowanego opadu w październiku 2024.

Suma skumulowanego opadu w październiku 2024.

 

Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.

Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.

 

Procentowy udział stacji hydrologicznych w poszczególnych strefach stanów charakterystycznych oraz liczba stacji z przepływem poniżej SNQ.

Procentowy udział stacji hydrologicznych w poszczególnych strefach stanów charakterystycznych oraz liczba stacji z przepływem poniżej SNQ.

 

Ostrzeżenia hydrologiczne na dzień 24.10.2024 r.

Ostrzeżenia hydrologiczne na dzień 24.10.2024 r.

 

Ostrzeżenia meteorologiczne na dzień 24.10.2024 r.

Ostrzeżenia meteorologiczne na dzień 24.10.2024 r.

 

 Stan wody na rzekach w Polsce 24.10.2024 r. godz. 8:00

Stan wody na rzekach w Polsce 24.10.2024 r. godz. 8:00