Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (26.01-01.02.2024 r.)
PROGNOZA METEOROLOGICZNA
W najbliższych dniach nad Polską utrzyma się deszczowa i wietrzna pogoda, zwłaszcza na Wybrzeżu, gdzie wiatr w porywach może sięgać nawet 90-95 km/h. Od niedzieli stopniowo będziemy dostawać się pod wpływ układu wyżowego, wiatr osłabnie, a opadów będzie coraz mniej.
Tatry zimą, 20.01.2024 r. Fot. Witek Kaszkin | IMGW-PIB
W piątek pochmurno z większymi przejaśnieniami. Miejscami deszcz, na wschodzie i w górach także deszcz ze śniegiem i śnieg. Noc i poranek chłodny, od –2°C na wschodzie do 3°C na zachodzie. We wschodniej połowie kraju nawierzchnie dróg i chodników miejscami oblodzone i śliskie. Temperatura w dzień od około 0°C na wschodzie do 9°C na zachodzie. Wiatr umiarkowany, ale po południu na zachodzie wzmagający się do dość silnego, w porywach do 70-75 km/h.
W nocy z piątku na sobotę przewaga zachmurzenia dużego z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem, w górach śniegu. We wschodniej połowie kraju przejściowo możliwe opady marznącego deszczu powodujące gołoledź. Wysoko w Karpatach przyrost pokrywy śnieżnej o 12 cm. Temperatura minimalna od około –3°C na wschodzie i rejonach podgórskich Karpat do 3°C na zachodzie. Będzie wietrznie, nad morzem porywy wiatru mogą sięgać 95 km/h, w głębi lądu do 75 km/h. W górach porywy wiatru nawet do 130 km/h.
W sobotę pochmurno z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem, na wschodzie i w górach śniegu. W Karpatach przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm do 15 cm. Temperatura maksymalna od 0°C na Suwalszczyźnie do 6°C na zachodzie. Nadal wietrznie. Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, w porywach na zachodzie i w centrum do 70-75 km/h, nad morzem do 85 km/h, wieczorem stopniowo słabnący.
W niedzielę poprawa pogody. Zachmurzenie umiarkowane i duże. Słabe opady śniegu bądź deszczu ze śniegiem jedynie na wchodzie kraju. W nocy temperatura od –2°C do 2°C, na Podhalu około –6°C. W dzień od 1°C na wschodzie do 6°C na zachodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na wschodzie i północy jeszcze porywisty.
Od poniedziałku do środy zachmurzenie umiarkowane i duże, w środę w wielu miejscach słonecznie. We wtorek na wschodzie i północy możliwe słabe opady deszczu. Nocami miejscami na wschodzie temperatura spadnie do –4°C, na Podhalu do około –7°C. W dzień będzie od 2°C do 6°C. Wiatr słaby i umiarkowany, przejściowo w porywach do 60 km/h nad morzem, tylko we wtorek przeważnie słaby.
W czwartek pogorszenie pogody, będzie przeważać zachmurzenie duże z opadami deszczu, w górach śniegu. Zachmurzenie umiarkowane i duże. Zrobi się nieco cieplej, na zachodzie temperatura wzrośnie do 8°C, na wschodzie około 3°C. Wiatr umiarkowany i porywisty; najsilniejsze porywy wiatru na północy, do 55 km/h.
SZCZEGÓŁOWA PROGNOZA HYDROLOGICZNA
Nadchodzący tydzień przyniesie nam dość zróżnicowaną aurę, ale ciepłą, jak na tę porę roku. Do niedzieli z opadami – może to być zarówno deszcz, deszcz ze śniegiem, w górach śnieg, ale również z silnym wiatrem. Takie warunki powodować będą spływ wód opadowo-roztopowych i podniesienie poziomu wody w rzekach w pierwszej połowie okresu prognozy, a na Wybrzeżu wahania. Od niedzieli przeważać będzie stabilizacja i spadki.
Dorzecze Wisły
Na górnej Wiśle początkowo prognozowane są wahania i wzrosty w strefie wody średniej i do wysokiej. Po weekendzie stabilizacja i spadki. Na środkowym odcinku Wisły początkowo przeważać będą spadki w strefie wody średniej, a w weekend zaznaczą sią wzrosty w strefie wody średniej i wysokiej. Na dolnej Wiśle przewidywana jest stabilizacja i lokalnie spadki w strefie wody średniej, punktowo wysokiej. W drugiej połowie okresu prognostycznego zaznaczą się wzrosty związane z dalszym spływem wód opadowo-roztopowych w dół zlewni. W ujściowym odcinku przeważać będą wahania w strefie wody wysokiej i okresowo średniej.
W zlewniach dopływów Wisły początkowo przeważać będą wzrosty i wahania stanów wody związane ze spływem wód opadowo-roztopowych i prognozowanymi kolejnymi opadami, na ogół do strefy wody wysokiej, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych, a punktowo nawet alarmowych. Od soboty sytuacja będzie stabilniejsza – dominować będzie na ogół wyrównany przebieg stanów wody, lokalnie wahania i spadki.
W zlewni Narwi i Bugu początkowo spodziewane są przede wszystkim wzrosty stanów wody w strefie wody średniej i wysokiej, punktowo niskiej. Lokalnie mogą występować zakłócenia w przebiegu stanów wody w związku z występującymi zjawiskami lodowymi. Na Bugu w Wyszkowie i Popowie stan alarmowy będzie się utrzymywać, a w Małkini może zostać przekroczony. Po weekendzie przeważać będzie stabilizacja w aktualnych strefach.
Rzeka Liwiec podczas roztopów, 24.01.2024 r. Fot. Izabela Adrian | IMGW-PIB
Dorzecze Odry
Na górnej Odrze prognozowane są początkowo wahania i wzrosty stanów wody, następnie, od soboty, stabilizacja – w strefie wody średniej. Na odcinku skanalizowanym Odry przeważać będą wahania stanów wody, początkowo z nieznaczną tendencja wzrostową, w strefie wody średniej i punktowo wysokiej. Na Odrze środkowej swobodnie płynącej prognozowane są początkowo spadki stanów wody w strefie wody wysokiej, a od weekendu wzrosty odcinkami do około stanów ostrzegawczych i po weekendzie stabilizacja. Na dolnym odcinku Odry do Widuchowej przebieg stanów wody będzie wyrównany, od Widuchowej początkowo spodziewane są wzrosty do strefy wody wysokiej z krótkotrwałym przekroczeniem stanu ostrzegawczego w Gryfinie, a w kolejnych dniach spadki.
W zlewniach dopływów górnej i środowej Odry początkowo przeważać będą wahania stanów wody związane ze spływem wód opadowo-roztopowych. Od piątku do soboty wystąpią wzrosty, będące efektem prognozowanych opadów, na ogół do strefy wody wysokiej, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych, a punktowo nawet alarmowych. Od soboty sytuacja będzie stabilniejsza – dominować będzie na ogół wyrównany przebieg stanów wody, lokalnie wahania i spadki. Na odcinkach rzek pozostających w zasięgu działania urządzeń hydrotechnicznych stany wody mogą ulegać większym wahaniom.
Na Warcie dominować będą początkowo wzrosty spowodowane spływem wód opadowo-roztopowych, a następnie stabilizacja. W zlewniach dopływów Warty sytuacja będzie układać się podobnie – przeważać będą wzrosty i lokalnie wahania podczas opadów. Od soboty sytuacja będzie się stabilizować. Stany wody układać się będą głównie w strefie wody średniej i wysokiej, a przekroczenia stanów umownych na ogół będą się utrzymywać.
Wybrzeże i rzeki Przymorza
W ciągu najbliższej doby w ujściu Odry, wzdłuż Wybrzeża, na Zalewie Wiślanym i na Żuławach prognozowane są wzrosty stanów wody w strefie wysokiej, z możliwością przekroczenia stanu ostrzegawczego w związku z silnym wiatrem. Jedynie na Zalewie Szczecińskim istnieje możliwość większych wzrostów, krótkotrwale powyżej progu alarmowego. W kolejnych terminach stany wody będą ulegały wahaniom i spadkom.
Na rzekach Przymorza obserwowany będzie dalszy wzrost stanu wody, lokalnie powyżej progu ostrzegawczego, który związany będzie z topniejącą pokrywą śnieżną.
SUSZA HYDROLOGICZNA
Sytuacja pod kątem suszy hydrologicznej w ostatnich 7 dniach nie uległa większej zmianie. Obecnie notowane są 2 stacje z przepływem poniżej SNQ. Aktualnie w Polsce nie ma ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną. Przez najbliższe 7 dni liczba stacji z przepływem poniżej SNQ nie powinna się znacząco zmieniać i pozostanie na niskim poziomie.
Suma skumulowanego opadu od początku stycznia 2024.
Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.
Procentowy udział stacji hydrologicznych w poszczególnych strefach stanów wody od początku miesiąca.
Ostrzeżenia hydrologiczne 25.01.2024 r.
Stan wody na rzekach w Polsce 25.01.2024 r. godz. 7:00.