Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (26.05.-01.06.2023 r.)
PROGNOZA METEOROLOGICZNA
Najbliższy tydzień przyniesie wiosenną pogodę, ze sporą ilością słońca i na ogół słabymi przelotnymi opadami deszczu, występującymi głównie na południu. W piątek na południowym wschodzie kraju występować mogą jeszcze burze z intensywnymi opadami deszczu. W kolejnych dniach pogoda będzie spokojna i stabilna.
W piątek przeważać będzie zachmurzenie umiarkowane, jedynie na południowym wschodzie więcej chmur i tam przelotne opady deszczu i burze, którym punktowo towarzyszyć będą intensywne opady deszczu, do około 20 mm. Temperatura maksymalna od 13-16°C nad morzem i w rejonach podgórskich do 17-21°C na pozostałym obszarze. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem oraz w czasie burz porywisty, zachodni i północno-zachodni.
W nocy z piątku na sobotę pogodnie, jedynie na południowym wschodzie początkowo zachmurzenie duże i miejscami padać będzie przelotny deszcz, dość szybko zanikający. Będzie chłodno, od 3°C na północy do 10°C na południowym wschodzie. W kotlinach sudeckich temperatura spadnie do 2°C, a przy gruncie nawet do –2°C. Wiatr słaby, północny i północno-zachodni.
W sobotę pogodnie, ale umiarkowanie ciepło. Temperatura maksymalna od 15°C na krańcach północnych i w obszarach podgórskich do 21°C na zachodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, z kierunków północnych.
W niedzielę kontynuacja ładnej pogody. Okresami więcej chmur pojawi się na południowym wschodzie i tam występować będą przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 16°C nad morzem i w obszarach podgórskich do 21°C na południowym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, na ogół z kierunków wschodnich.
W poniedziałek pogoda taka sama, jak w niedzielę. Na ogół pogodnie, a więcej chmur i przelotny deszcz jedynie na południowym wschodzie. Temperatura maksymalna od 19°C do 23°C, jedynie nad morzem i w obszarach podgórskich chłodniej, od 14°C do 18°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni i północny.
We wtorek kontynuacja spokojnej i słonecznej pogody. Przelotny deszcz możliwy jedynie miejscami na południu. Temperatura maksymalna od 20°C do 23°C, nad morzem od 14°C do 19°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków północnych.
Środa słoneczna na przeważającym obszarze Polski. Okresami wzrost zachmurzenia i przelotne opady deszczu jedynie na południowym wschodzie. Temperatura maksymalna od 16°C na północy do 22°C na południowym zachodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na południu okresami porywisty, północny i północno-wschodni.
W czwartek pogodnie i ciepło. Temperatura maksymalna od 19°C na południowym wschodzie i nad samym morzem do 25°C na zachodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, z kierunków zmieniających się.
SZCZEGÓŁOWA PROGNOZA HYDROLOGICZNA
Pierwsza połowa nadchodzącego weekendu przyniesie stabilizację w sytuacji hydrologicznej. Wyjątkiem będzie czwartek i piątek na wschodzie oraz południu kraju, gdzie na skutek burz mogą pojawiać się lokalne wzrosty stanów wody. Od poniedziałku ponownie lokalnie pojawiać się będą przelotne opady burzowe, które nie będą miały większego znaczenia dla sytuacji hydrologicznej w kraju. Na rzekach obserwować będziemy stopniowe spadki.
Dorzecze Wisły
Na Wiśle prognozowana są głównie spadki i wahania stanów wody w strefie wody średniej, lokalnie wysokiej. Na górnej Wiśle, poniżej ujścia Dunajca, początkowo może zaznaczać się niewielka tendencja wzrostowa związana ze spływem wód opadowych w obecnych strefach. Na dolnej Wiśle w związku z przemieszczającym się wezbraniem w pierwszej połowie tygodnia zaznaczą się wzrosty, miejscami do strefy wody wysokiej.
Do niedzieli zlewniach dopływów górnej Wisły przewidywane są głównie spadki i stabilizacja stanów wody. Lokalnie w czwartek i piątek, zwłaszcza na wschodzie regionu oraz na mniejszych rzekach górskich, możliwe są wzrosty lub wahania stanów wody związane z prognozowanymi opadami burzowymi. Od poniedziałku ponownie pojawią się lokalne opady deszczu i burze, które miejscami mogą powodować ponowne wzrosty lub wahania stanów wody. Stany wody będą układać się głownie w strefie wody średniej, lokalnie niskiej i wysokiej. Przy szczególnie intensywnych opadach możliwe są wzrosty do strefy wody wysokiej i przekroczenia stanu ostrzegawczego, zwłaszcza w rejonach górskich i zurbanizowanych.
W zlewni Narwi i Bugu prognozowane są głównie spadki i stabilizacja stanów wody w strefie wody średniej, lokalnie niskiej i wysokiej. Lokalnie możliwe są wahania związane ze spływem wód opadowych.
W zlewniach dopływów środkowej i dolnej Wisły prognozowane są głównie spadki i stabilizacja stanów wody w strefie wody średniej, lokalnie niskiej i wysokiej. Wyjątkiem będzie poniedziałek – w wyniku burz mogą zaznaczyć się lokalne wzrosty stanów wody w obecnych strefach.
Dorzecze Odry
Na górnej Odrze do niedzieli prognozowane są spadki i stabilizacja stanu wody. W związku z prognozowanymi opadami w poniedziałek i wtorek możliwe będą lokalne wzrosty lub wahania stanów wody. Na środkowym odcinku Odry zaznaczą się wahania stanów wody z tendencją spadkową. Na Odrze granicznej przewidywane są głównie spadki stanu wody. Stany wody na Odrze układać się będą w strefie wody średniej.
W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry zaznaczą się głównie spadki i stabilizacja stanu wody, lokalnie wahania. Po weekendzie możliwe są lokalne wzrosty stanów wody w związku z prognozowanymi opadami deszczu. Stany wody układać się będą w strefie wody średniej, lokalnie niskiej i wysokiej.
Na Warcie prognozowane są głównie spadki stanów wody i stabilizacja. Na dopływach Warty dominować będą spadki i stabilizacja stanów wody, lokalnie możliwe wzrosty. Występować mogą również wahania spowodowane pracą urządzeń hydrotechnicznych. Stany wody na Warcie i jej dopływach układać się będą głównie w strefach wody niskiej i średniej, lokalnie wysokiej.
Wybrzeże i rzeki Przymorza
W ciągu najbliższych dni wzdłuż Wybrzeża, na Zalewie Szczecińskim, na Zalewie Wiślanym i na Żuławach prognozowane są wahania poziomów wody z tendencją wzrostową w strefie stanów średnich. Od soboty dominować będą wahania z tendencją spadkową.
Na rzekach Przymorza, na rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i do Zalewu Wiślanego stany wody będą układały się w strefie wody średniej i niskiej, punktowo wysokiej. W poniedziałek i wtorek mogą punktowo zaznaczyć się niewielkie wzrosty stanu wody związane z prognozowanymi przelotnymi opadami.
SUSZA HYDROLOGICZNA
Sytuacja hydrologiczna pod kątem suszy w minionym tygodniu nie uległa większej zmianie – obecnie przepływy poniżej SNQ notuje się na 12 stacjach. W nadchodzącym tygodniu można spodziewać się stopniowego wzrostu liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.