Przejdź do treści

25.04.2024

Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (26.04-01.05.2024 r.)

PROGNOZA METEOROLOGICZNA

W weekend jeszcze sporo chmur i gdzieniegdzie na północy i południu przelotne opady deszczu. Zrobi się za to cieplej – temperatura powietrza na zachodzie i południu kraju wzrośnie w niedzielę do 22°C. Noce już bez przymrozków. Początek przyszłego tygodnia słoneczny z temperaturą maksymalną od 19°C na Wybrzeżu do 26°C na południu i zachodzie. W czwartek, od zachodu, zacznie się chmurzyć i pojawią się przelotne opady deszczu i burze.

Stacja Hydrologiczno-Meteorologiczna IMGW-PIB w Zakopanem, 25.04.2024 r. Fot. Anna Goławska | IMGW-PIB

Stacja Hydrologiczno-Meteorologiczna IMGW-PIB w Zakopanem, 25.04.2024 r. Fot. Anna Goławska | IMGW-PIB

W piątek i sobotę zachmurzenie umiarkowane i duże; na północy i południu lokalnie przelotny deszcz. W nocy temperatura od 2°C do 9°C, tylko w rejonach podgórskich początkowo około –2°C. Temperatura maksymalna w piątek od 10°C do 16°C, w sobotę od 13°C do 20°C. Wiatr słaby i umiarkowany z kierunków południowych.

Od niedzieli do środy pogodnie, tylko gdzieniegdzie na północy i południu więcej chmur i tam możliwe słabe opady deszczu. Temperatura minimalna od 5°C do 14°C, maksymalna od 13°C do 26°C. Wiatr słaby i umiarkowany, chwilami porywisty, południowo-wschodni i południowy, tylko przejściowo w poniedziałek na Wybrzeżu północny.

W czwartek na wschodzie i w centrum pogodnie, na pozostałym obszarze kraju wzrost zachmurzenia i przelotne opady deszczu i burze. Nadal ciepło, temperatura w dzień od 18°C do 26°C, tylko na Półwyspie Helskim około 16°C. Wiatr słaby i umiarkowany, w burzach porywy do 65 km/h, południowo-wschodni.
 

SZCZEGÓŁOWA PROGNOZA HYDROLOGICZNA

Przyszły tydzień jedynie początkowo będzie nadal chłodny i deszczowy. W trakcie weekendu zaznaczy się znaczące ocieplenie. Przez większość okresu prognozy spodziewamy się ciepłej i suchej pogody. Na rzekach dominować będą spadki i stabilizacja.

Liwiec, 24.04.2024 r. Fot. Izabela Adrian | IMGW-PIB

Liwiec, 24.04.2024 r. Fot. Izabela Adrian | IMGW-PIB

 

Dorzecze Wisły

Na całej długości Wisły prognozowany jest wyrównany przebieg stanów wody, z lokalnymi spadkami. Niewielkie wahania mogą pojawić się na górnej Wiśle, początkowo w wyniku opadów, a następnie wskutek pracy urządzeń hydrotechnicznych. Stany wody na Wiśle będą układać się w strefie wody średniej, lokalnie niskiej.

W zlewniach dopływów górnej Wisły w nadchodzącym tygodniu przeważać będą spadki oraz stabilizacja stanów wody w strefie wody średniej, lokalnie niskiej i wysokiej. Spadki zaznaczą się szczególnie po weekendzie.

W zlewni Narwi i Bugu spodziewane są głównie spadki lub stabilizacja stanu wody, lokalnie wahania związane ze spływem wód opadowych i pracą urządzeń wodnych, w strefie stanów średnich, lokalnie wysokich i niskich. Obecnie przekroczenia stanów ostrzegawczych będą się nadal utrzymywać.

W pozostałych zlewniach dopływów środkowej Wisły i w zlewniach dopływów dolnej Wisły przewidywana jest przeważnie stabilizacja i spadki stanu wody, lokalnie wahania spowodowane głównie pracą urządzeń hydrotechnicznych, w strefie wody średniej, lokalnie w wysokiej i niskiej.


Dorzecze Odry

Na górnej Odrze prognozowana jest stabilizacja stanu wody w strefie wody średniej. Początkowo lokalnie pojawić się mogą niewielkie wahania związane ze spływem wód opadowych. Na skanalizowanej Odrze środkowej stany wody ulegać będą wahaniom zależnym od pracy urządzeń hydrotechnicznych na ogół w strefie wody średniej, lokalnie niskiej. Na Odrze środkowej swobodnie płynącej dominować będzie wyrównany przebieg stanów wody w strefie wody średniej, lokalnie niskiej. Na Odrze granicznej prognozowane są spadki lub stabilizacja stanu wody również w strefie wody średniej.

W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry od weekendu zaznaczy się tendencja spadkowa lub stabilizacja stanów wody w strefie wody średniej, lokalnie niskiej i wysokiej. Większym wahaniom ulegać będą odcinki rzek poniżej urządzeń wodnych, zwłaszcza na Bobrze, Kwisie i Bystrzycy.

Na Warcie stany wody będą miały na ogół wyrównany przebieg z możliwością niewielkich wzrostów lub spadków stanów wody w strefie wody średniej, lokalnie niskiej. W zlewniach dopływów Warty przeważać będzie stabilizacja i spadki stanów wody w strefie wody średniej, lokalnie wysokiej i niskiej. W Bledzewie na Obrze stan wody będzie się wahał w okolicach stanu alarmowego, z możliwością zaznaczenia się tendencji spadkowej.


Wybrzeże i rzeki Przymorza

Wzdłuż Wybrzeża, na Żuławach, Zalewie Wiślanym i Zalewie Szczecińskim prognozowana jest przede wszystkim stabilizacja oraz lokalne wahania poziomów wody, przede wszystkim w strefie wody średniej.

Na rzekach Przymorza i rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej przewidywana jest stabilizacja i lokalne wahania stanów wody w strefie wody średniej, lokalnie wysokiej i niskiej.

Na dopływach Pregoły i Niemna w granicach Polski prognozowana jest stabilizacja i spadki stanów wody oraz lokalne wahania związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych w strefie wody średniej, lokalnie w wysokiej i niskiej. Obecne przekroczenia stanów ostrzegawczych będą się utrzymywać.

 

SUSZA HYDROLOGICZNA

Sytuacja pod kątem suszy hydrologicznej nie zmieniła się znacząco w przeciągu ostatnich 7 dni. Obecnie nadal nie notujemy stacji z przepływem poniżej SNQ. Aktualnie w Polsce nie ma ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną. W nadchodzącym tygodniu sytuacja będzie zbliżona do obecnej, choć liczba stacji z przepływem poniżej SNQ może nieznacznie wzrosnąć w wyniku braku opadów i prognozowanych wysokich temperatur. Wpływ na ilość wody w ekosystemie będzie miała także bujnie rozwijająca się szata roślinna.

Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.

Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.

 

Procentowy udział stacji hydrologicznych w poszczególnych strefach stanów wody od początku miesiąca.

Procentowy udział stacji hydrologicznych w poszczególnych strefach stanów wody od początku miesiąca.

 

Suma skumulowanego opadu w kwietniu 2024.

Suma skumulowanego opadu w kwietniu 2024.

 

Ostrzeżenia hydrologiczne 25.04.2024 r.

Ostrzeżenia hydrologiczne 25.04.2024 r.

 

Stan wody na rzekach w Polsce 25.04.2024 r. godz. 8:00.

Stan wody na rzekach w Polsce 25.04.2024 r. godz. 8:00.