Przejdź do treści

26.01.2023

Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (27 stycznia-2 lutego 2023 r.)

PROGNOZA METEOROLOGICZNA

W najbliższych dniach utrzyma się łagodna zima. Będzie pochmurno, ze słabymi opadami, także marznącymi i powodującymi gołoledź. Po niedzieli więcej groźnych zjawisk: w poniedziałek silny wiatr na wybrzeżu, a we wtorek okresami intensywne opady śniegu, zwłaszcza na południu Polski. Na nizinach noce bez większych spadków temperatury, w dolinach górskich mróz do około –10°C.

W piątek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami na północy i południu kraju, w górach rozpogodzenia. Miejscami słabe opady śniegu, w północnej połowie kraju także deszczu ze śniegiem i deszczu. Lokalnie, zwłaszcza początkowo możliwe opady marznącej mżawki powodujące gołoledź. Uwaga, ślisko! W pierwszej połowie dnia utrzymujące się miejscami mgły ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura maksymalna od –1°C na Suwalszczyźnie do 2°C na zachodzie i 3°C nad morzem, w dolinach górskich od –4°C do –1°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni i północny.

W nocy z piątku na sobotę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, zwłaszcza na północy kraju. Miejscami słabe opady śniegu. Gdzieniegdzie mgły i mgły marznące ograniczające widzialność do 200 metrów. Temperatura minimalna od –5°C do –1°C, chłodniej w dolinach karpackich – tam spadek temperatury lokalnie do –8°C, nad morzem około 0°C. Wiatr słaby, północno-wschodni i północny.

W sobotę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami na północy kraju oraz w rejonach podgórskich i w górach. Okresami słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od –3°C na Suwalszczyźnie do 3°C na północnym zachodzie i 4°C nad morzem, w dolinach górskich od –5°C do –2°C. Wiatr na ogół słaby, zmienny, na Podkarpaciu umiarkowany północno-wschodni.

W niedzielę zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady śniegu, nad morzem i na Pomorzu także deszczu ze śniegiem i przejściowo marznącego deszczu powodującego gołoledź. Temperatura od –2°C w Małopolsce i na Podkarpaciu do 3°C na Pomorzu Zachodnim i nad morzem, w dolinach górskich od –5°C do –2°C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem silniejszy, w porywach do 65 km/h, południowo-zachodni.

W poniedziałek na ogół pochmurno, przelotne opady śniegu, nad morzem i na Pomorzu także deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 0°C do 4°C, w dolinach górskich od –4°C do 0°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, nad morzem okresami silny, w porywach do 80 km/h, w głębi lądu do 65 km/h, południowo-zachodni i zachodni.

Od wtorku do czwartku zachmurzenie duże, okresami umiarkowane. Przelotne opady śniegu, na północy i zachodzie także deszczu ze śniegiem. Miejscami, zwłaszcza na południu kraju, opady śniegu mogą być okresami intensywne. W dzień maksymalnie od 0°C do 4°C, w dolinach górskich
od –5°C do 0°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, w porywach do 65 km/h, z kierunków zachodnich i północnych.

SZCZEGÓŁOWA PROGNOZA HYDROLOGICZNA

Pod względem sytuacji hydrologicznej najbliższe dni przyniosą stabilizację i stopniowe spadki stanów wody. Jedynie jeszcze początkowo w zlewni Narwi i Bugu będą występowały lokalne, niewielkie wzrosty w aktualnych strefach stanów. Końcówka weekendu i początek nowego tygodnia przyniesie ochłodzenie, większe opady atmosferyczne oraz silniejsze porywy wiatru. Wówczas spodziewane są lokalne wzrosty stanów wody, szczególnie na mniejszych ciekach górskich oraz wzrosty poziomu wody wzdłuż Wybrzeża.

Na górnej Wiśle prognozowane są spadki i wahania stanu wody w strefie wody średniej, lokalnie wysokiej. Odcinkowo zaznaczą się jeszcze wzrosty stanu wody, zwłaszcza poniżej ujścia Sanu i dolnym biegu.

Na dopływach Wisły prognozuje się przebieg wyrównany stanu wody i lokalne spadki – w strefie wody średniej, a lokalnie niskiej i wysokiej. W związku z notowanymi i nadal prognozowanym ujemnymi wartościami temperatury powietrza na południu kraju, na karpackich dopływach Wisły obserwować będzie można rozwój zjawisk lodowych, które lokalnie będą zakłócać przebieg stanów wody. Na początku przyszłego tygodnia, w związku z prognozowanymi opadami atmosferycznymi możliwe wahania i wzrosty w aktualnych strefach.

W zlewni Narwi i Bugu do końca tygodnia prognozowana jest głównie stabilizacja i spadki oraz lokalnie wzrosty i wahania – w strefie wody średniej i wysokiej oraz punktowo niskiej. W zlewni górnego Bugu przeważać będzie stabilizacja i spadki stanów wody, natomiast w dolnym biegu rzeki możliwe są jeszcze kilkucentymetrowe wzrosty. W Malowej Górze na Krznie, przy przekroczonym stanie alarmowym, w najbliższych dniach dominować będzie stabilizacja i bardzo powolne spadki stanów wody. Na Narwi wzrosty mogą jeszcze nastąpić w górnym jej biegu – stan wody na stacji Ploski może się w najbliższych dniach układać w okolicach progu alarmowego. Na początku przyszłego tygodnia, w związku z prognozowanymi opadami atmosferycznymi, w zlewni Narwi i Bugu możliwe będą wahania i wzrosty w aktualnych strefach.

Na Odrze prognozowany jest dość wyrównany przebieg stanów wody. Na górnym odcinku rzeki możliwe są początkowo spadki, a na Odrze skanalizowanej przeważać będą większe wahania o zmiennej amplitudzie dobowej. Stany wody na całej długości Odry będą układały się przeważnie w strefie wody średniej.

W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry stany wody będą miały przeważnie wyrównany przebieg w strefach wody średniej i niskiej, a punktowo wysokiej. Większe wahania stanu wody mogą mieć miejsce na lewostronnych dopływach Odry, głównie pod wpływem pracy urządzeń hydrotechnicznych oraz w związku z prognozowanymi opadami na początku przyszłego tygodnia. Przekroczenia stanów umownych na Budkowiczance i Widawie będą się na ogół utrzymywać.

Na Warcie prognozowana jest głównie stabilizacja i niewielkie wzrosty, a lokalnie spadki – w aktualnych strefach stanu. Na dopływach Warty przeważać będą nieznaczne wzrosty i stabilizacja stanów wody. W drugiej części tygodnia lokalnie możliwe wzrosty i wahania spowodowane pracą urządzeń hydrotechnicznych i prognozowanymi opadami. Stany wody na Warcie i jej dopływach układać się będą w strefach wody średniej, lokalnie niskiej i wysokiej. Na stacji wodowskazowej Dębe (Swędrnia) utrzymywać się będzie przekroczenie stanu ostrzegawczego.

W okresie prognozy wzdłuż Wybrzeża, na Zalewie Szczecińskim, Zalewie Wiślanym i Żuławach początkowo obserwowane będą głównie wahania poziomu wody, w strefie wody średniej i wysokiej. Silny wiatr na Wybrzeżu prognozowany jest od niedzieli i może się utrzymywać do końca okresu prognostycznego, czego wynikiem będą wahania i wzrosty poziomu wody. Na wodowskazach będących pod wpływem Bałtyku stany wody układać się będą w strefie wody średniej i wysokiej, punktowo możliwe są przekroczenia stanów umownych.

Na rzekach Przymorza, rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego stany wody będą się układały w strefie wody średniej, lokalnie niskiej i wysokiej. W drugiej połowie tygodnia w ujściowych odcinkach mogą zaznaczyć się wzrosty do strefy wody wysokiej. Na dopływach Pregoły w granicach Polski przewiduje się stabilizację i lokalne wahania, początkowo również wzrosty stanu wody, związane ze spływem wód opadowych i pracą urządzeń hydrotechnicznych – w strefie wody średniej, lokalnie niskiej.

SUSZA HYDROLOGICZNA

Sytuacja hydrologiczna pod kątem suszy w minionym tygodniu nie uległa większej zmianie. Obecnie liczba stacji z przepływem poniżej SNQ wynosi 8 – to o jedną stację mniej w porównaniu do ubiegłego tygodniu. W nadchodzącym tygodniu, w związku z prognozowanymi opadami, liczba stacji z przepływami poniżej SNQ będzie utrzymywała się na podobnym poziomie.