Przejdź do treści

27.06.2024

Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (27.06-04.07.2024 r.)

PROGNOZA METEOROLOGICZNA

Weekend będzie w wielu miejscach upalny i burzowy za sprawą przemieszczającego się z zachodu na wschód frontu atmosferycznego. Opady deszczu mogą być miejscami nawalne i powodować lokalne podtopienia. Porywy wiatru w niedzielę będą osiągały nawet około 90 km/h. Od poniedziałku koniec upałów, jeszcze tylko na krańcach wschodnich do 28°C. W tygodniu uspokojenie w pogodzie, będzie padał przelotny deszcz, ale burz już się nie spodziewamy. Maksymalnie do 25°C.

Letni poranek, czerwiec 2024 r. Fot. Agnieszka Madejak | IMGW-PIB

Letni poranek, czerwiec 2024 r. Fot. Agnieszka Madejak | IMGW-PIB

W piątek zachmurzenie na ogół umiarkowane, miejscami duże. W całym kraju burze z silnym deszczem do 30-50 mm i porywami wiatru do 80-90 km/h. Temperatura maksymalna od około 25°C nad morzem i w rejonach podgórskich do 32°C w centrum. Wiatr słaby i umiarkowany, w górach porywy do 90 km/h, z kierunków południowych i zachodnich.

W sobotę zachmurzenie małe i umiarkowane, na południu i wschodzie kraju wzrastające do dużego i tam przelotne opady deszczu i burze. Prognozowana wysokość opadów w burzach do 25 mm i porywy wiatru do 70 km/h. Temperatura w nocy od 12°C na Pomorzu do 20°C na wschodzie, a w dzień od 19°C nad morzem, 25°C na północy, do 30°C na południu. Wiatr poza burzami na ogół słaby, z kierunków północnych.

W niedzielę na zachodzie i w centrum kraju ponownie silne burze z gradem. W trakcie burz opady o natężeniu umiarkowanym i silnym, a wiatr w porywach może osiągać nawet do ok. 90 km/h. We wschodniej połowie kraju słonecznie i bez opadów. Noc nadal jeszcze ciepła, od 14°C do 19°C. W dzień ponownie upalnie prawie w całym kraju, od 25°C nad morzem do 30°C na przeważającym obszarze kraju i 33°C w centrum. Wiatr umiarkowany i porywisty, nad morzem porywy do 55 km/h, południowo-wschodni i południowy.

W poniedziałek pochmurno i przelotny deszcz, na wschodzie i południu burze. Opady w burzach okresami silne oraz porywy wiatru do 70 km/h. Temperatura minimalna jeszcze wysoka, od 15°C do 21°C, ale w dzień już bez upałów i maksymalnie od ok. 20°C na Pomorzu do 28°C na wschodzie. Wiatr przeważnie umiarkowany i porywisty, nad morzem do 60 km/h, z kierunków zachodnich.

Od wtorku do czwartku uspokojenie w pogodzie. Okresami będzie się chmurzyć i wystąpią przelotne opady deszczu, ale burz się już nie spodziewamy. Temperatura minimalna od 11°C do 17°C. Temperatura maksymalna od 20°C do 25°C; chłodniej nad morzem od 17°C do 19°C. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, z kierunków zachodnich.


SZCZEGÓŁOWA PROGNOZA HYDROLOGICZNA

Nadchodzący tydzień w pogodzie będzie bardzo dynamiczny. Pierwsza połowa tygodnia mijać będzie pod znakiem burz i upałów. Prognozowane burze powodować mogą lokalnie zagrożenie hydrologiczne gwałtownymi wzrostami stanów wody lub podtopieniami. Po weekendzie natomiast zrobi się chłodniej, ale wciąż towarzyszyć nam będą przelotne opady deszczu i początkowo również burze.  

Liwiec, czerwiec 2024 r. Fot. Izabela Adrian | IMGW-PIB

Liwiec, czerwiec 2024 r. Fot. Izabela Adrian | IMGW-PIB


Dorzecze Wisły

W ciągu najbliższych dni na Wiśle będzie notowana stabilizacja i spadki stanów wody w strefie wody niskiej i średniej. Jednak w związku z prognozowanymi burzami na górnej Wiśle, zwłaszcza na jej śląskim odcinku, możliwe są lokalne wzrosty lub wahania stanów wody. Po weekendzie na skutek spływu wód opadowych możliwe są wzrosty i wahania stanów wody na ogół w obecnych strefach stanów wody.

W zlewniach dopływów górnej Wisły zaznaczać się będzie ogólna tendencja spadkowa lub stabilizacja stanów wody w strefie wody średniej i niskiej. Jednak na skutek prognozowanych opadów burzowych o dużej wydajności, lokalnie i okresowo do poniedziałku mogą występować wzrosty lub wahania stanów wody do strefy wody wysokiej z możliwością przekroczenia stanów umownych. Niewykluczone są miejscowe podtopienia – zwłaszcza w obszarach silnie zurbanizowanych. Od wtorku opadów będzie mniej, a sytuacja hydrologiczna będzie się stabilizować.

W zlewniach dopływów środkowej i dolnej Wisły burz i opadów będzie w nadchodzącym tygodniu nieco mniej, więc na rzekach utrzymywać się będzie głównie stabilizacja lub spadki stanów wody w strefie wody średniej i niskiej, punktowo wysokiej. Lokalne wzrosty stanów wody spowodowane opadami burzowymi mogą wystąpić głównie w piątek, a następnie w niedzielę i poniedziałek – wzrosty będą przeważnie w obecnych strefach stanów wody. Jednak w przypadku kumulacji opadów na obszarach miejskich, możliwe są lokalne podtopienia. Od wtorku sytuacja będzie już stabilniejsza.

W zlewni Narwi i Bugu w najbliższych dniach prognozowana jest na ogół podobna sytuacja jak w zlewni środkowej Wisły. Przeważać będzie stabilizacja lub spadki stanów wody, jednak podczas przechodzenia burz (w tym wypadku piątek oraz noc z niedzieli na poniedziałek i poniedziałek) na mniejszych ciekach i w zlewniach zurbanizowanych możliwe są wzrosty lub wahania stanów wody.


Dorzecze Odry

Stany wody na górnej Odrze początkowo (do soboty) będą miały tendencję wzrostową w strefie wody średniej, a w przypadku wystąpienia opadów burzowych możliwe są lokalne wzrosty lub wahania stanów wody nawet do strefy wody wysokie. Na Odrze skanalizowanej będą dominowały wahania stanów wody, miejscami z tendencją spadkową, na ogół w strefie wody średniej, odcinkami niskiej. Na Odrze środkowej swobodnie płynącej przeważać będą spadki stanów wody, lokalnie od Cigacic do Połęcka zaznaczą się wahania o zmiennych tendencjach. Stany będą utrzymywały się w strefie wody niskiej. Na dolnej Odrze obserwować będziemy wahania i stabilizacje w strefie wody niskiej i średniej.

Na dopływach górnej i środkowej Odry prognozowana jest przeważnie stabilizacja lub niewielkie spadki stanów wody w strefie średniej i niskiej, lokalnie wysokiej. Jednak do niedzieli, w związku z możliwością wystąpienia burz, lokalnie mogą zaznaczyć się wzrosty stanów wody do strefy wody wysokiej, a punktowo i krótkotrwale przekroczenia stanów umownych. Zagrożenie stanowić będzie również możliwość wystąpienia lokalnych podtopień na obszarach zurbanizowanych. Po weekendzie zagrożenie burzami i silnymi opadami minie i sytuacja hydrologiczna się ustabilizuje.

Na Warcie i jej dopływach prognozowana jest stabilizacja i spadki stanów wody, lokalnie możliwe wzrosty. Wahania lub wzrosty związane z prognozowanymi burzami najbardziej prawdopodobne są w piątek i niedzielę, kiedy to przewidywane są w tym rejonie najsilniejsze opady deszczu. Występować mogą także wahania związane z oddziaływaniem urządzeń hydrotechnicznych. Stany wody układać się będą w strefach wody niskiej i średniej, lokalnie wysokiej.


Wybrzeże i rzeki Przymorza

Wzdłuż Wybrzeża, na Zalewie Szczecińskim, Zalewie Wiślanym i na Żuławach w najbliższych dniach prognozowane są wahania poziomów wody w strefie wody średniej. Na Zalewie Wiślanym i Żuławach może okresowo wystąpić strefa wody wysokiej.

Na rzekach Przymorza, rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego stany wody będą układać się w strefie wody średniej, lokalnie niskiej i wysokiej. Punktowo, mogą zaznaczyć się wzrosty związane z opadami burzowymi.


SUSZA HYDROLOGICZNA

Obecnie notujemy 92 stacje z przepływami poniżej progu SNQ. Oznacza to wzrost o 38 stacji w porównaniu do zeszłego tygodnia (20.06). Aktualnie obowiązuje 18 ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną.

W najbliższych dniach liczba stacji z przepływami niżówkowymi będzie zmienna. Ogólnie utrzyma się tendencja wzrostowa związana z wysokimi temperaturami (do niedzieli nawet ponad 30°C) oraz intensywną wegetacją roślin. Jednak prognozowane opady burzowe lokalnie będą wpływać na krótkotrwałą poprawę sytuacji hydrologicznej i zwiększenie wilgotności gleby. Po weekendzie sytuacja będzie stabilniejsza – temperatury i sumy opadów będą niższe, ale nadal utrzyma się powolny wzrost liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.

Należy spodziewać się aktualizacji ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną.

Wskaźnik wilgotności gleby w warstwie przypowierzchniowej (7-28 cm) spadł lokalnie poniżej 20%. Najtrudniejsza sytuacja panuje obecnie w woj. mazowieckim, warmińsko-mazurskim, łódzkim, śląskim, opolskim, na północy dolnośląskiego oraz pograniczu lubuskiego i wielkopolskiego. Na pozostałym obszarze kraju wskaźnik w omawianej warstwie przyjmuje wartości około 50%. Najkorzystniejsze warunki utrzymują się w Karpatach, na Żuławach oraz południu Mazowsza i Lubelszczyźnie. W warstwie 28-100 cm wilgotność gleby poniżej 40% występują na prawie połowie obszaru Polski, natomiast wartości powyżej 70% notowane są punktowo na północy i na południu Polski. W kolejnych dniach wskaźnik wilgotności gleby będzie się zmieniał w zależności od opadów.

Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.

Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.

 

Procentowy udział stacji hydrologicznych w poszczególnych strefach stanów charakterystycznych oraz liczba stacji z przepływem poniżej SNQ.

Procentowy udział stacji hydrologicznych w poszczególnych strefach stanów charakterystycznych oraz liczba stacji z przepływem poniżej SNQ.

 

Suma skumulowanego opadu w czerwcu 2024 r.

Suma skumulowanego opadu w czerwcu 2024 r.

 

Ostrzeżenia hydrologiczne, 27.06.2024 r.

Ostrzeżenia hydrologiczne, 27.06.2024 r.

 

Stan wody na rzekach w Polsce, 27.06.2024 r., godz. 8:00.

Stan wody na rzekach w Polsce, 27.06.2024 r., godz. 8:00.