Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (28.04-04.05.2023 r.)
PROGNOZA METEOROLOGICZNA
W najbliższym tygodniu pogoda w Polsce będzie bardzo zmienna i kształtowana przez następujące po sobie wyże i niże. Sobota deszczowa, z kolei w niedzielę i poniedziałek więcej słońca i wielu regionach ciepło za sprawą rozbudowującego się od zachodu wyżu. Od wtorku zmiana w pogodzie, mogą pojawić się burze, a nad Polskę napłynie chłodniejsze powietrze. Następne dni raczej deszczowe, wrócą także nocne przymrozki.
W piątek przeważnie słonecznie, tylko na zachodzie i południowym zachodzie kraju stopniowo zachmurzenie wzrastające do dużego i tam pod koniec dnia wystąpią słabe opady deszczu. Przejściowy wzrost zachmurzenia i słabe opady możliwe także na północnym wschodzie kraju. Po chłodnym poranku temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 9°C na północnym wschodzie i miejscami na wybrzeżu, około 14°C w centrum, do 16-17°C na południowym zachodzie. Wiatr będzie przeważnie słaby, zmienny, z przewagą południowego.
W nocy z piątku na sobotę na północnym wschodzie pogodnie i tam wystąpią przymrozki. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie będzie duże, a od południowego zachodu w głąb kraju będą postępować opady deszczu. W szczytowych partiach Tatr spadnie śnieg. Temperatura minimalna od –2°C na północnym wschodzie, około 6°C w centrum, do 9°C na południowym zachodzie. Wiatr wciąż będzie słaby, z kierunków południowych.
Sobota pochmurna i w wielu miejscach z przelotnymi opadami deszczu, a gdzieniegdzie w południowej części kraju możliwe są burze i grad. Prognozowana suma opadów wyniesie do 15 mm na południu i południowym zachodzie, a na szczytach Tatr może spać około 10 cm świeżego śniegu. Temperatura maksymalna przeważnie będzie w przedziale od 13°C do 16°C, chłodniej będzie jedynie miejscami na wschodnim wybrzeżu i na obszarach podgórskich Karpat, około 11°C. Spodziewamy się wiatru słabego i umiarkowanego, w czasie burz porywistego, z kierunków zmieniających się.
W niedzielę zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami, a w dzień od północnego zachodu będzie rozbudowywać się wyż i pojawi się wiele rozpogodzeń. Opady deszczu wystąpią głównie w południowo-wschodniej połowie kraju. Temperatura minimalna w nocy od 3°C na Pomorzu do 9°C lokalnie na południu. Temperatura maksymalna najniższa będzie nad morzem – około 8°C, a na pozostałym obszarze wzrośnie do 14-16°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, północno-zachodni i północny.
Poniedziałek dość słoneczny, po południu od zachodu zachmurzenie wzrośnie do umiarkowanego i dużego. Nie spodziewamy się jeszcze opadów. Temperatura minimalna od 0°C na północnym wschodzie (z przygruntowymi przymrozkami do –3°C) do 6°C na południu. Temperatura maksymalna prognozowana jest w przedziale od 15°C do 18°C, ale nad morzem będzie chłodniej – około 11°C. Wiatr słaby, z powodu przetaczającego się nad nami wyżu stopniowo skręci na kierunki wschodnie.
We wtorek najprawdopodobniej dostaniemy się w zasięg niżu, który przyniesie nam dużo chmur i opady deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym. Na południowym wschodzie Polski mogą rozwinąć się burze. Temperatura minimalna będzie w całym kraju dodatnia, od 5°C na północnym wschodzie do 10°C na południowym zachodzie. W dzień najchłodniej będzie na północnym zachodzie – od 8°C do 13°C, a na pozostałym obszarze temperatura maksymalna od 13°C do 17°C, a nawet do 20°C na Podkarpaciu. Wiatr będzie na ogół umiarkowany i porywisty, z kierunków południowych szybko skręcający na zachodnie.
Środa pochmurna, ale mogą pojawić się już większe przejaśnienia i przejściowe rozpogodzenia. Niemal wszędzie może padać przelotny deszcz, a w Tatrach śnieg. Temperatura minimalna wyniesie zwykle od 2°C do 5°C, ale w rejonach podgórskich możliwe są przygruntowe przymrozki. Temperatura maksymalna osiągnie od 9°C do 12°C, nad morzem około 8°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, porywisty, na wybrzeżu okresami dość silny i w porywach do 60 km/h, północno-zachodni.
W czwartek możliwe kolejne ochłodzenie. Zachmurzenie będzie zmienne, a w wielu miejscach w dzień wystąpi przelotny deszcz. Na północy kraju możliwy jest nawet deszcz ze śniegiem. Noc będzie chłodna, a nawet mroźna. Temperatura minimalna od –3°C na północnym wschodzie do 2°C na południu. Temperatura maksymalna zaledwie od 7°C na północy do 11°C na południu. Wiatr będzie zwykle umiarkowany i porywisty, z kierunków północnych.
Z powodu dużego tempa zmian pola ciśnienia i mas powietrza w najbliższym tygodniu, możliwe są istotne zmiany w typie pogody w poszczególnych dniach, szczególnie po niedzieli. Zachęcamy do śledzenia na bieżąco aktualizacji naszych prognoz.
SZCZEGÓŁOWA PROGNOZA HYDROLOGICZNA
Nadchodzący tydzień przyniesie zmienną pogodę – cieplejsze dni będą się przeplatały z chłodniejszymi, a okresy bezdeszczowe z deszczowymi. Mogą występować jeszcze lokalne przymrozki, a w sobotę prognozowane są intensywniejsze opady deszczu.
Dorzecze Wisły
Na górnej Wiśle prognozowane są głównie wahania stanów wody. Początkowo na odcinku poniżej ujścia Sanu mogą zaznaczyć się wzrosty. Na środkowej Wiśle przewidywany jest na ogół wyrównany przebieg, ale okresowo mogą zaznaczyć się niewielkie wzrosty stanów wody związane ze spływem wód opadowych. Na dolnej Wiśle zaznaczy się niewielka tendencja wzrostowa. Stany wody układać się będą głównie w strefie wody średniej.
W zlewniach dopływów górnej Wisły do soboty prognozowane są głównie spadki i wahania stanów wody. Na dolnym odcinku Sanu mogą zaznaczyć się większe wzrosty stanu wody związane ze spływem wód opadowych z górnej części zlewni. W sobotę i początkowo w niedzielę dominować będzie tendencja wzrostowa w związku z prognozowanymi opadami deszczu. Po weekendzie zaznaczą się ponowne spadki stanów wody, ale od środy znów pojawią się wzrosty stanów wody. Stany wody będą układać się głównie w strefie wody średniej, ale po większych opadach deszczu mogą wzrastać do strefy wysokiej, a punktowo przekraczać stany ostrzegawcze.
W zlewniach dopływów środkowej Wisły prognozowana jest na ogół stabilizacja i lokalne wahania stanów wody związane ze spływem wód opadowych i pracą urządzeń hydrotechnicznych. W drugiej części tygodnia zaznaczą się również spadki stanów wody. Stany wody układać się będą głównie w strefie wody średniej, lokalnie niskiej i wysokiej.
W zlewni Narwi i Bugu spodziewane są początkowo wzrosty i wahania stanu wody związane ze spływem wód opadowych. Po weekendzie prognozowane są również spadki i stabilizacja. Stany wody układać się będą w strefie wody średniej, lokalnie wysokiej i niskiej.
W zlewniach dopływów dolnej Wisły przewidywane są głównie spadki i stabilizacja stanu wody w strefie stanów średnich i niskich, lokalnie wysokich.
Dorzecze Odry
Na górnej Odrze początkowo prognozowane są spadki stanu wody, ale od piątku zaznaczą się wahania i wzrosty. Od niedzieli sytuacja się ustabilizuje i ponownie dominować będzie tendencja spadkowa i stabilizacja stanu wody. Na Odrze środkowej przewidywane są głównie wahania stanów wody związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych, na odcinku swobodnie płynącym z tendencją spadkową. Na granicznym odcinku Odry zaznaczą się niewielkie wzrosty lub stabilizacja stanu wody. Stany wody na Odrze układać się będą głównie w strefie wody średniej, lokalnie wysokiej i niskiej.
W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry prognozowane są początkowo spadki i stabilizacja stanów wody w strefie stanów średnich, lokalnie wysokich i niskich. W piątek i sobotę prognozowane są lokalne wzrosty lub wahania stanów wody związane z prognozowanymi opadami deszczu. Od niedzieli ponownie dominować będzie głównie stabilizacja i wahania z tendencją spadkową stanów wody.
Na Warcie prognozowane są głównie spadki i stabilizacja stanu wody. W zlewniach dopływów Warty również zaznaczą się przede wszystkim spadki i stabilizacja stanów wody, lokalnie wahania i wzrosty. Stany wody na Warcie i jej dopływach układać się będą w strefie wody średniej, lokalnie wysokiej i niskiej.
Wybrzeże i rzeki Przymorza
W ciągu najbliższych dni wzdłuż Wybrzeża, na Zalewie Szczecińskim i Wiślanym oraz na Żuławach prognozowane są wahania z tendencją spadkową poziomów wody głównie w strefie stanów średnich, lokalnie niskich. Natomiast od soboty kierunek wiatru zmieni się przede wszystkim na północny, zatem prognozowane wahania mogą mieć tendencję wzrostową.
Na rzekach Przymorza, rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego stany wody będą układały się w strefie wody średniej, miejscowo niskiej i wysokiej. Zaznaczy się na nich głównie tendencja spadkowa i stabilizacja.
SUSZA HYDROLOGICZNA
Sytuacja hydrologiczna pod kątem suszy w minionym tygodniu nie uległa zmianie. Przepływy poniżej SNQ notuje się obecnie na dwóch stacjach. W nadchodzącym tygodniu liczba stacji z przepływami poniżej SNQ będzie utrzymywać się na podobnym poziomie.