Przejdź do treści

28.03.2024

Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (29.03-04.04.2024 r.)

PROGNOZA METEOROLOGICZNA

Po ciepłym i pogodnym, ale też miejscami deszczowym i wietrznym świątecznym weekendzie, od wtorku zrobi się nieco chłodniej, będzie więcej chmur i opadów deszczu. 

W piątek na przeważającym obszarze kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, jedynie na Pomorzu okresami wzrastające do dużego i tam miejscami możliwy przelotny deszcz. Temperatura maksymalna od 13-14°C na północy i w Karpatach, około 17°C w centrum, do 18°C na południowym zachodzie; chłodniej tylko nad morzem, od 10°C do 12°C. Umiarkowany i okresami porywisty wiatr wiał będzie południa oraz południowego zachodu. Najsilniejsze porywy wiatru wystąpią na obszarach podgórskich w Karpatach i osiągać mogą do 65 km/h.

 

Krokusy. Fot. Agnieszka Saluta-Śmiałkowska | IMGW-PIB
Krokusy. Fot. Agnieszka Saluta-Śmiałkowska | IMGW-PIB

W sobotę zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna wyniesie od 19°C na północy, około 23°C w centrum, do 24°C na południu. Chłodniej będzie tylko nad morzem, od 9°C na Helu do 15°C w Świnoujściu. Wiatr słaby i umiarkowany, na obszarach podgórskich w Karpatach okresami w porywach do 65 km/h, na ogół południowy i południowo-wschodni.

Niedziela na zachodzie i Pomorzu zachmurzenie umiarkowane, okresami duże z przelotnymi opadami deszczu. Na pozostałym obszarze pogodnie lub słonecznie. Temperatura maksymalna od 15-17°C na zachodzie, około 20°C w centrum, do 21-22°C na wschodzie i południowym wschodzie; chłodniej tylko na wybrzeżu, około 12°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na południu okresami dość silny, porywisty, w porywach na obszarach podgórskich w Karpatach do 75 km/h, południowy i południowo-zachodni.

Poniedziałek na południowym wschodzie i wschodzie pogodny, na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami w zachodniej połowie kraju popada przelotny deszcz. Temperatura maksymalna od 19°C na północnym zachodzie i Podhalu do 23°C w centrum i 24°C na południowym wschodzi; jedynie nad morzem chłodniej, około 15°C. Wiatr słaby i umiarkowany, porywisty, na południu okresami dość silny, na obszarach podgórskich w Karpatach w porywach do 70 km/h, południowy i południowo-wschodni.

We wtorek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i przelotne opady deszczu, głównie we wschodniej połowie kraju. Ochłodzi się. Temperatura maksymalna od 9-10°C nad morzem i Pomorzu Zachodnim, około 13°C w centrum kraju, do 15°C miejscami na południu. Wiatr będzie umiarkowany, okresami dość silny i porywisty, na południowym zachodzie w porywach osiągać może do 70 km/h, zachodni.

Środa pochmurna z większymi przejaśnieniami i opadami deszczu, tym razem szczególnie na północy i zachodzie. Noc zdecydowanie chłodniejsza, od 2-3°C na północy, około 5°C w centrum, do 7-8°C na południu. W dzień najchłodniej na północnym wschodzie, od 5°C do 8°C, w centrum i na Pomorzu od 9°C do 11°C, najcieplej na południowym zachodzie, do 17°C. Wiatr będzie umiarkowany, okresami dość silny i porywisty, na południowym wschodzie w porywach do 65 km/h, z kierunków zachodnich.

W czwartek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, na zachodzie i północy możliwe rozpogodzenia. Miejscami padał będzie przelotny deszcz. Na północnym wschodzie noc jeszcze chłodniejsza, temperatura minimalna od 0°C do 3°C. W dzień na termometrach od 12°C na północy do 16-17°C w centrum i na południowym wschodzie, tylko w kotlinach górskich od 9°C do 11°C. Wiatr będzie umiarkowany, okresami porywisty, zachodni i południowo-zachodni.


SZCZEGÓŁOWA PROGNOZA HYDROLOGICZNA

W ciągu nadchodzących dni sytuacja pod względem hydrologicznym będzie zmienna, podobnie jak pogoda. Po ciepłym i suchym weekendzie, kiedy na rzekach dominować będą spadki i stabilizacja, nadejdzie okres zimnej i deszczowej pogody, a na rzekach możliwe będą wzrosty stanu wody.

Dorzecze Wisły
Na górnej Wiśle w pierwszej połowie okresu prognozy zaznaczy się ustabilizowany przebieg stanów wody, w przyszłym tygodniu mogą zaznaczyć się wzrosty i wahania związane z prognozowanymi opadami. Lokalnie na stany wody wpływ będzie miała praca urządzeń hydrotechnicznych. 
Na środkowej Wiśle, poniżej profilu Dęblin, początkowo notowane będą niewielkie wzrosty związane z przechodzeniem małej fali wezbraniowej. Następnie prognozowane są spadki i stabilizacja. Na dolnej Wiśle stany wody będą wykazywały ustabilizowany przebieg. Stany wody na Wiśle układać się będą głównie w strefie wody średniej, lokalnie niskiej i wysokiej.

Na dopływach górnej Wisły początkowo dominować będzie opadanie i lokalna stabilizacja stanu wody, w strefie wody średniej, lokalnie wysokiej i niskiej. Niewielkie wzrosty i wahania, głównie w aktualnych strefach stanu i do strefy wody wysokiej, wystąpić mogą dziś w nocy i jutro w wyniku prognozowanych opadów. Od wtorku zrobi się zdecydowanie chłodniej, a opadów będzie więcej. Na rzekach, w miejscu wystąpienia opadów, możliwe są wzrosty i wahania stanów wody, miejscami do strefy wody wysokiej. Liczba przekroczeń stanów umownych będzie powoli spadać, w przyszłym tygodniu możliwe są pojedyncze ponowne przekroczenia. 

W zlewni Narwi i Bugu oraz na pozostałych dopływach środkowej i dolnej Wisły prognozowane są głównie spadki i stabilizacja w strefie wody średniej i wysokiej, lokalnie niskiej. Lokalne wahania będą spowodowane praca urządzeń wodnych i prognozowanymi w przyszłym tygodniu opadami. 

 

Rzeka Liwiec w woj. mazowieckim, 27.03.2024 r. Fot. Izabela Adrian | IMGW-PIB
Rzeka Liwiec w woj. mazowieckim, 27.03.2024 r. Fot. Izabela Adrian | IMGW-PIB

Dorzecze Odry
Na górnej Odrze, przy ogólnej tendencji do stabilizacji, wzrosty wystąpić mogą w piątek oraz w przyszłym tygodniu – związane będą z prognozowanymi opadami. Na skanalizowanym odcinku Odry przebieg stanów wody zależny będzie od pracy urządzeń hydrotechnicznych. Na Odrze środkowej swobodnie płynącej prognozowane są spadki, a na dolnej Odrze wahania. Stany wody na Odrze układać się będą w strefie wody średniej, lokalnie wysokiej i niskiej. 

Na dopływach górnej i środkowej Odry w początkowym okresie prognozy przewidywane są spadki i stabilizacja stanów wody w strefie wody średniej, lokalnie wysokiej i niskiej. Po weekendzie pojawić się mogą wahania i wzrosty związane z prognozowanymi opadami deszczu. Lokalnie stany wody osiągną strefę wody wysokiej, punktowo przekroczone zostać mogą stany umowne. Obecne przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych będą się w większości utrzymywać. Ponadto, większe wahania wystąpić mogą poniżej zbiorników wodnych. 

Na Warcie i jej dopływach prognozowana jest stabilizacja oraz spadki, a po weekendzie lokalne wzrosty i wahania w strefie wody średniej, lokalnie niskiej i wysokiej. 

Wybrzeże i rzeki Przymorza
W najbliższych dniach, wzdłuż Wybrzeża, na Żuławach, Zalewie Wiślanym i Zalewie Szczecińskim prognozowane są wahania poziomów wody, głównie w strefie wody średniej, lokalnie wysokiej. Po weekendzie, w drugiej połowie okresu prognozy wystąpią wzrosty związane z wiatrem z sektora północno-zachodniego i północnego. 
Na rzekach Przymorza, rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego oraz w zlewni dolnej Wisły prognozowane są wahania stanów wody w strefie stanów średnich i wysokich, lokalnie niskich.
Na dopływach Pregoły i Niemna w granicach Polski przewiduje się stabilizację i opadanie stanu wody oraz lokalne wahania, związane głównie z pracą urządzeń hydrotechnicznych – w strefie wody średniej, lokalnie w wysokiej i niskiej.


SUSZA HYDROLOGICZNA
Sytuacja pod kątem suszy hydrologicznej w ostatnich 7 dniach nie uległa większej zmianie. Obecnie nie ma stacji z przepływem poniżej SNQ. Aktualnie w Polsce nie ma ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną. W weekend, w związku z wysokimi temperaturami, liczba stacji z przepływem poniżej SNQ może nieznacznie wzrosnąć, ale po kolejnych dniach z ochłodzeniem i opadami deszczu będziemy obserwować spadek.

 

Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.
Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.

 

Procentowy udział stacji hydrologicznych w poszczególnych strefach stanów wody od początku miesiąca.
Procentowy udział stacji hydrologicznych w poszczególnych strefach stanów wody od początku miesiąca.


 

Suma skumulowanego opadu w marcu 2024.
Suma skumulowanego opadu w marcu 2024.

 

Ostrzeżenia hydrologiczne 28.03.2024 r.
Ostrzeżenia hydrologiczne 28.03.2024 r.

 

Stan wody na rzekach w Polsce 28.03.2024 r. godz. 7:00.
Stan wody na rzekach w Polsce 28.03.2024 r. godz. 7:00.