Przejdź do treści

29.09.2022

Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (30 września-6 października 2022 r.)

Prognoza meteorologiczna

Do poniedziałku pogodę będą kształtowały chłodne i mokre niże, od wtorku prognozujemy więcej słońca. Będzie do nas napływało powietrze znad Atlantyku, nieco cieplejsze w środku tygodnia.

W piątek zachmurzenie umiarkowane i duże. Rano lokalnie mgły. Na północy i zachodzie bez opadów, tylko na wybrzeżu możliwy słaby deszcz. Poza tym miejscami opady deszczu, głównie na południowym wschodzie. Na Zamojszczyźnie i Podkarpaciu może spaść około 25 mm-30 mm. Na południu Podkarpacia możliwe lokalne burze. Temperatura maksymalna od 10°C od 12°C w pasie od Opolszczyzny po woj. świętokrzyskie, w pozostałej części kraju od 12°C na wschodzie do 16°C na zachodzie, w rejonach podgórskich od 8°C do 12°C. Wiatr słaby, zmienny, w górach umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h, południowo-zachodni i południowy.

W sobotę rano liczne mgły. Od Opolszczyzny i Górnego Śląska po centrum kraju dość pogodnie i bez opadów. Poza tym więcej chmur, okresami opady deszczu, silniejsze na południowym wschodzie. Na południu Podkarpacia może spaść około 20 mm deszczu. Temperatura maksymalna od 12°C na Podlasiu i Polesiu do 17°C na Opolszczyźnie. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych.

W niedzielę i poniedziałek przewaga zachmurzenia dużego z przelotnymi opadami deszczu. Maksymalnie od 12°C na północnym wschodzie do 17°C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, z kierunków zachodnich.

We wtorek zachmurzenie umiarkowane i duże. Na południu i południowym wschodzie przelotne opady deszczu. Na południowym wschodzie najchłodniej, około 11°C, zdecydowanie cieplej na północnym zachodzie, do 18°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich.

Środa i czwartek według dzisiejszych prognoz przyniosą więcej słońca, nie powinno padać. Temperatura maksymalna od 14°C, 16°C na wschodzie do 18°C, 20°C na zachodzie Polski. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy i zachodni.

Szczegółowa prognoza hydrologiczna

W ciągu najbliższego tygodnia prognozowane są opady, głównie przelotne, a większe sumy pojawią się jedynie na południowym wschodzie kraju. Na zdecydowanej części zlewni w najbliższych dniach utrzymywać się będzie wyrównany przebieg stanów z tendencją spadkową, lokalnie wahania przy jeszcze przekroczonych stanach umownych w dorzeczu Odry.

Na górnej Wiśle prognozowane są na ogół stabilizacja lub niewielkie wahania stanów wody w strefie wody niskiej i średniej, miejscami z tendencją wzrostową. Na środkowej Wiśle początkowo zaznaczą się wahania i wzrosty a następnie stabilizacja w strefie wody niskiej. Na dolnym odcinku Wisły przeważać będzie stabilizacja w strefie wody średniej i niskiej.

W zlewni górnej Wisły prognozowana jest stabilizacja bądź spadki poziomu wody w strefie stanów średnich i niskich, punktowo w wysokich. Jedynie lokalnie, głównie w zlewniach karpackich dopływów Wisły mogą być notowane wzrosty związane z prognozowanymi na weekend większymi opadami. W obszarach skumulowania się tych opadów, szczególnie na mniejszych ciekach górskich, możliwe są wzrosty poziomu wody, w strefie stanów średnich, miejscami niskich. Punktowo możliwe są wzrosty do strefy stanów wysokich.

Na pozostałych dopływach Wisły oraz w zlewni Narwi i Bugu prognozowany jest na ogół wyrównany przebieg stanów wody z tendencją do powolnego opadania, lokalnie wahania. Po weekendzie, zwłaszcza od wtorku, przeważać będą spadki.

Stany wody na górnej Odrze początkowo mogą ulegać nieznacznym wahaniom w strefie wody średniej, na skutek spływu wód opadowych, a następnie będą się stabilizować. Na Odrze środkowej prognozowane są na ogół wahania w strefie wody średniej i na pograniczu wody średniej i niskiej. Na dolnym odcinku Odry prognozowane są również głównie wahania, początkowo z tendencją spadkową, w strefie wody średniej.

W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry stany wody będą miały na ogół wyrównany przebieg lub tendencję spadkową w strefie stanów średnich, lokalnie niskich i wysokich, miejscami możliwe są większe wahania i wzrosty spowodowane pracą urządzeń hydrotechnicznych lub prognozowanymi przelotnymi opadami deszczu.

Na Warcie i jej dopływach prognozowana jest głównie stabilizacja oraz spadki stanów wody, lokalnie możliwe wzrosty oraz wahania wskutek oddziaływania urządzeń hydrotechnicznych. Stany wody na Warcie i jej dopływach układać się będą w strefach wody niskiej i średniej, lokalnie wysokiej.

W najbliższych dniach wzdłuż Wybrzeża, na Zalewie Szczecińskim oraz na Zalewie Wiślanym i Żuławach przewidywane są wahania poziomów wody w strefie stanów średnich,  na ogół z tendencją spadkową.

Na rzekach Przymorza i na rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej przewidywane są stabilizacja i spadki stanów wody głównie w strefie stanów średnich i niskich, punktowo wysokich. Na rzekach uchodzących do Zalewu Wiślanego będą obserwowane spadki stanów wody w strefie wody średniej, punktowo wysokiej.

Susza hydrologiczna

Sytuacja hydrologiczna pod kątem suszy poprawia się. Aktualnie w Polsce obowiązuje 29 ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną dla poszczególnych zlewni, a na 43 stacjach notowany jest przepływ poniżej wartości progowej SNQ. Jest to o 17 stacji mniej niż przed tygodniem.

W przypowierzchniowej warstwie gleby poziom wilgotności głównie na południu kraju przekracza miejscami 70%. Poprawiła się również wilgotność gleby w warstwie 7-28 cm. Na przeważającym obszarze kraju wynosi ona ponad 55%. Gorzej jest w głębszych warstwach, czyli na poziomie 28-100 cm. W tej warstwie na znacznym obszarze wskaźnik wilgotności ma wartość poniżej 45% a lokalnie nawet poniżej 30% (woj. lubuskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie, warmińsko-mazurskie, mazowieckie, kujawsko-pomorskie). Wynika to z powolnej infiltracji wody w głąb gleby.

W nadchodzącym tygodniu liczba stacji z przepływem poniżej SNQ będzie się wahać na zbliżonym do obecnego poziomu. Początkowo wahania te będą miały tendencję spadkową, ale od poniedziałku powinna zaznaczyć się stabilizacja i nieznaczne wzrosty.