Przejdź do treści

08.12.2022

Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (9-15 grudnia 2022 r.)

Prognoza meteorologiczna

Najbliższy weekend ze zróżnicowaną i niebezpieczną pogodą, zwłaszcza dla kierowców.
W niedzielę w centrum i na południu kraju intensywne opady śniegu – nawet do 20 cm, w poniedziałek na Pomorzu – do 10 cm. Na południowym wschodzie opady marznące powodujące gołoledź, będzie ślisko! Po weekendzie wyraźne ochłodzenie i mróz również w ciągu dnia, nocami w wielu miejscach poniżej –10°C, w obszarach podgórskich do –20°C.

W piątek zachmurzenie umiarkowane i duże, na północnym zachodzie możliwe rozpogodzenia. Miejscami opady śniegu i deszczu ze śniegiem, na południowym wschodzie deszczu i marznącego deszczu powodującego gołoledź. Będzie ślisko! W Karpatach umiarkowane opady śniegu i przyrost pokrywy do 10-15 cm. Temperatura maksymalna: od –2°C na północy, 1°C w centrum, do 3°C na południowym wschodzie. Wiatr słaby, tylko na południu umiarkowany, z kierunków południowych i zachodnich. Wysoko w Karpatach porywy wiatru do 90 km/h, powodujące zawieje i zamiecie śnieżne.

Noc z piątku na sobotę pochmurna, początkowo na północy i w centrum większe przejaśnienia i rozpogodzenia. Opady śniegu i deszczu ze śniegiem głównie na wschodzie i południu. Na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie opady deszczu o natężeniu umiarkowanym do 20 mm. Będą one ograniczały widzialność do 500 metrów. Na Podhalu możliwe opady marznącego deszczu powodującego gołoledź! Lokalnie oblodzenie nawierzchni dróg i chodników. W Karpatach opady śniegu do 10-15 cm. Na północy mgły marznące, ograniczające widzialność do 200 metrów. Temperatura minimalna: od –7°C na Suwalszczyźnie, około –1°C w centrum, do 2°C na południowym wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków wschodnich, lokalnie zmienny. Wysoko w Karpatach porywy wiatru do 90 km/h, powodujące zawieje i zamiecie śnieżne.    

W sobotę na Pomorzu zachmurzenie umiarkowane, w kierunku południowo-wschodnim wzrastające  do całkowitego. Miejscami opady śniegu, na południowym wschodzie również deszczu ze śniegiem. Opady na ogół słabe. Temperatura maksymalna: od –2°C na północy do 1°C w centrum i 3°C na południowym wschodzie. Wiatr słaby, północny.

W nocy z soboty na niedzielę intensywne opady śniegu na południu Polski: Małopolska, Śląsk, Podkarpacie i Lubelszczyzna – tam przyrost pokrywy do około 10 cm; w Karpatach do 15 cm. Na krańcach południowo-wschodnich opady marznące powodujące gołoledź! W dalszym ciągu najzimniej na północy kraju, do –7°C; w centrum –1°C,  około 0°C na Podkarpaciu.

W niedzielę pogoda bardzo zróżnicowana! Przeważać będzie duże zachmurzenie, silne opady śniegu prognozowane w południowo-wschodniej połowie kraju: na Lubelszczyźnie, Mazowszu i Ziemi Świętokrzyskiej do 15-20 cm śniegu. Na południowym wschodzie opady deszczu ze śniegiem i marznącego deszczu, powodujące gołoledź! Nasili się również wiatr, będzie umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, w górach do 90 km/h. Wiatr będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne – ograniczona widzialność. Temperatura maksymalna od –2°C na Suwalszczyźnie do 2°C na Podkarpaciu.

W poniedziałek zachmurzenie duże i nadal opady śniegu – w centrum i na północy kraju przyrost o około 10 cm. W nocy nadal mróz, w wielu miejscach do –6°C. W dzień od –3°C na Suwalszczyźnie do 3°C nad morzem. Wiatr umiarkowany i dość silny, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne, w porywach do 60 km/h.

Od wtorku do końca tygodnia wyraźne ochłodzenie. Nocami w wielu miejscach temperatura spadnie poniżej –10°C, a na terenach podgórskich niewykluczone –20°C. W ciągu dnia również w całym kraju na minusie, maksymalnie od –5°C do –1°C, tylko nad morzem cieplej około 0°C. Opady osłabną, miejscami może pojawiać się tylko słaby śnieg, nad morzem deszcz ze śniegiem.

Szczegółowa prognoza hydrologiczna

Sytuacja hydrologiczna w nadchodzącym tygodniu będzie bardziej dynamiczna niż w ostatnim czasie. W najbliższych dniach, w związku z wpływem niżu z południa Europy, wystąpią opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu, co może przełożyć się na lokalne wzrosty i wahania stanów wody. Na Wybrzeżu wskutek wiatru z sektora północnego mogą pojawić się wahania i wzrosty.

Na górnej i środkowej Wiśle, po początkowym wyrównanym przebiegu stanów wody, prognozowane są głównie wzrosty oraz lokalne wahania w strefie wody niskiej, lokalnie w strefie wody średniej, związane z przemieszczaniem się wód opadowych. Na dolnej Wiśle dominować będzie stabilizacja oraz lokalne wahania stanów wody.

Na dopływach Wisły prognozowane są głównie wahania stanów wody – w strefie wody średniej i niskiej, punktowo wysokiej. W związku z prognozowanymi przez cały okres opadami deszczu (szczególnie w piątek i sobotę na południowym wschodzie Polski), deszczu ze śniegiem oraz śniegu, lokalnie pojawią się wzrosty stanów wody, miejscami do strefy wody wysokiej, a w przypadku szczególnie intensywnych opadów również punktowymi z przekroczeniami stanów umownych (zlewnie karpackich dopływów Wisły, zlewnia Przemszy, zlewnie rzek w woj. świętokrzyskim). Miejscami na dopływach górnej i środkowej Wisły możliwe są zakłócenia w przebiegu stanów wody na skutek tworzenia się punktowych zjawisk lodowych, szczególnie w drugiej połowie okresu prognozy.

W zlewni Narwi i Bugu przeważać będą wahania oraz lokalne wzrosty w strefie wody średniej i niskiej, punktowo wysokiej.  Większe wahania związane będą z pracą urządzeń hydrotechnicznych oraz rozwojem zjawisk lodowych.

Na górnej Odrze prognozowany jest początkowo wyrównany przebieg stanów wody, a następnie wzrosty związane ze spływem wód opadowych w strefie wody średniej i niskiej. Na odcinku skanalizowanym Odry mogą zaznaczyć się większe wahania stanów wody w strefie wody średniej i niskiej, które będą związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych. Na Odrze środkowej swobodnie płynącej początkowo zaznaczą się wzrosty stanów wody, a następnie dominować będzie stabilizacja i lokalne wahania. Na Odrze granicznej stan wody będzie układał się w strefie wody niskiej, lokalnie średniej, a w ujściowym odcinku ulegał wahaniom z tendencją wzrostową.

W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry prognozowany jest przeważnie wyrównany przebieg stanu wody oraz lokalne wahania. Okresowo mogą zaznaczyć się większe wzrosty i wahania poziomu wody, które będą związane z prognozowanym opadami i z pracą urządzeń hydrotechnicznych. Miejscami w niedzielę i poniedziałek, szczególnie w zlewniach mniejszych cieków i w zlewniach górskich, punktowo mogą zostać przekroczone stany umowne. Stany wody układać się będą w strefie wody średniej i niskiej, a lokalnie wysokiej. W drugiej połowie okresu prognozy możliwe są zakłócenia w przebiegu stanów wody na skutek tworzenia się punktowych zjawisk lodowych.

Na Warcie i jej dopływach prognozowana jest głównie stabilizacja stanów wody. W weekend
i na początku przyszłego tygodnia, w związku z prognozowanymi opadami, zaznaczą się wzrosty stanów wody, szczególnie w zlewni górnej Warty. Obserwowane będą również wahania wskutek oddziaływania urządzeń hydrotechnicznych.  Stany wody na Warcie i jej dopływach układać się będą w strefach wody niskiej i średniej, lokalnie wysokiej.

W najbliższych dniach wzdłuż Wybrzeża, na Zalewie Szczecińskim oraz na Zalewie Wiślanym i Żuławach przewidywane są większe wahania związane ze zmieniającym się wiatrem, również z sektora zachodniego i północnego. Miejscami możliwe są wzrosty poziomu wody do strefy wody wysokiej.

W ciągu najbliższych dni na rzekach Przymorza, rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego stany wody będą układały się w strefie wody niskiej, lokalnie średniej. Na dopływach Pregoły w granicach Polski przewiduje się stabilizację i lokalne wahania stanu wody, związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych jak również z możliwością rozwoju zjawisk lodowych – w strefie wody niskiej. W niedzielę i poniedziałek możliwe jest wystąpienie niewielkich wzrostów i wahań związanych z prognozowanymi opadami.

Susza hydrologiczna

Sytuacja hydrologiczna pod kątem suszy ulegała w ostatnim tygodniu nieznacznej poprawie. Obecnie stacji z przepływem poniżej SNQ jest 30. To o 8 stacji mniej niż przed tygodniem.

Wskaźnik wilgotności gleby w warstwie przypowierzchniowej (0-7 cm) na przeważającym obszarze kraju przekracza 50%. Najlepiej sytuacja wygląda na południu i w pasie od południowego Mazowsza po Żuławy, gdzie wskaźnik wilgotności jest na poziomie powyżej 75%. W warstwie 7-28 cm sytuacja również jest dobra, tutaj także poziom wskaźnika wilgotności gleby przekracza na przeważającym obszarze Polski 50%. Natomiast w niższych warstwach (28-100 cm) wartość wskaźnika wilgotności jest mniej korzystna i na zachodzie lokalnie wynosi poniżej 35%.

W nadchodzącym tygodniu, w związku z prognozowanymi opadami, liczba stacji z przepływem poniżej SNQ będzie spadać.