Przejdź do treści

07.06.2023

Prognoza na długi czerwcowy weekend (8-11.06.2023 r.)

PROGNOZA METEOROLOGICZNA

Długi weekend pod znakiem zróżnicowanej aury. Zdecydowanie najspokojniej, najcieplej i słonecznie będzie na północnym zachodzie kraju. Więcej chmur, przelotny deszcz i burze prognozujemy na południowym wschodzie Polski. Najchłodniej będzie w niedzielę – do 20°C, jedynie na zachodzie nieco cieplej – do 24°C. Najwyższe temperatury w piątek, w zachodniej części kraju lokalnie nawet do 30°C.

W Boże Ciało (8.06) najładniejsza pogoda na północy, w centrum i na zachodzie Polski. Tam będzie słonecznie i bardzo ciepło. Na południu i południowym wschodzie na niebie pojawi się więcej chmur i miejscami występować będzie przelotny deszczu, ale również burze z ulewnymi opadami do 20 mm (na południu Górnego Śląska, Małopolski i Podkarpacia nawet do 30 mm). Temperatura maksymalna od 25°C do 29°C, jedynie na południowym wschodzie zdecydowanie chłodniej, od 19°C do 24°C. Wiatr w czasie burz może osiągać do 65 km/h.

W piątek strefa z przelotnymi opadami deszczu obejmie niemal cały kraj. Padać nie będzie tylko nad morzem. Na pozostałym obszarze zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami wzrastające do dużego; burze możliwe na południu Polski (z opadami nawet do 35 mm) i miejscami na wschodzie (z opadami do 15 mm). Temperatura maksymalna od 16°C do 22°C w południowo-wschodniej części kraju i nad samym morzem, na pozostałym obszarze cieplej, przeważnie od 25°C w centrum i na wschodzie do nawet 30°C lokalnie na zachodzie. Wiatr w czasie burz ponownie może osiągać do 65 km/h.

Prognoza

W sobotę słonecznie i bez opadów na północnym zachodzie Polski. Na pozostałym obszarze zachmurzenie będzie okresami wzrastać do dużego i wystąpią przelotne opady deszczu, a miejscami również burze. Najcieplej w centrum i na zachodzie Polski, do 25-27°C, na pozostałym obszarze od 19°C do 24°C, a nad morzem i na Podhalu od 15°C do 18°C. Nieco wzmoże się wiatr, który przeważnie będzie umiarkowany i okresami porywisty. W czasie burz porywy wiatru mogą osiągać do około 60 km/h.

W niedzielę ponownie najwięcej pochmurnego nieba na południowym wschodzie kraju. Tam też deszczowo. Na pozostałym obszarze słonecznie, ale już zdecydowanie chłodniej. Temperatura maksymalna w niedzielę od 17°C na południowym wschodzie, około 22°C w centrum, do 24°C na zachodzie Polski. Na Podhalu będzie jeszcze chłodniej, tam jedynie około 15°C. Wiatr wciąż przeważnie umiarkowany i okresami porywisty.

PROGNOZA HYDROLOGICZNA

Przełom maja i czerwca upłynął w Polsce pod znakiem ciepłej, słonecznej pogody co znacząco pogorszyło sytuację hydrologiczną. Od 22 maja hydrolodzy IMGW-PIB wydali 16 ostrzeżeń o suszy, głównie dla zlewni w północnej i zachodniej części kraju, a liczba stacji, na których obserwowana jest susza hydrologiczna systematycznie rosła i dziś wynosi 70 (13% stacji, na których mierzony jest przepływ wody). Na jednej stacji (Jabłonka-Piekielnik woj. małopolskie) notowany jest najniższy przepływ od początku pomiarów. Przypominamy, że ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną są wydawane bezstopniowo i bezterminowo w przypadku utrzymującego się niskiego przepływu wody w danej zlewni.

Wyjątkiem od tej sytuacji w ostatnich dniach było południe kraju, gdzie wystąpiły opady deszczu – głównie o charakterze przelotnym i burzowym. W ostatniej dobie punktowo w woj. podkarpackim opady sięgały 35 mm. Nie wpłynęło to jednak znacząco na sytuację hydrologiczną. Wzrosty stanów wody wystąpiły jedynie miejscami i osiągały co najwyżej strefę wody dolnej wysokiej.

W długi weekend na północy i zachodzie kraju spodziewany jest dalszy rozwój suszy, na południu, a zwłaszcza południowym wschodzie, będą występować wzrosty i wahania stanów wody związane z prognozowanymi burzami. Już dziś dla południowych województw zostały wydane ostrzeżenia hydrologiczne 1. stopnia na gwałtowne wzrosty stanów wody, a w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów istnieje również możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych. Takie ostrzeżenia mogą być wydawane również w kolejnych dniach w rejonach występowania burz, dlatego wyjeżdżając na weekend w rejony górskie i podgórskie zachowajmy ostrożność.

Na północy i zachodzie kraju w prognozach na najbliższy tydzień brak opadów, co będzie skutkować dalszym spadkiem stanów i przepływów wody w rzekach, niewykluczone jest również wydanie kolejnych ostrzeżeń o suszy. Będzie to również przekładać się na dalszy spadek wskaźnika wilgotności gleby, który już teraz w większości kraju jest dramatycznie niski – nawet poniżej 25% w najpłytszych warstwach gleby (do 28 cm).

Mapy wskaźnika wilgotności gleby w warstwie: 1. 0-7 cm; 2. 7-28 cm; 3. 28-100 cm; 4. 100-289 cm. https://stopsuszy.imgw.pl/wilgotnosc/

Mapy wskaźnika wilgotności gleby w warstwie: 1. 0-7 cm; 2. 7-28 cm; 3. 28-100 cm; 4. 100-289 cm.
https://stopsuszy.imgw.pl/wilgotnosc/

Pamiętajmy również, że taka pogoda niekorzystnie wpływa na zagrożenie pożarowe w lasach. Obecnie w północnej połowie kraju jest ono bardzo lub ekstremalnie wysokie i takie pozostanie w najbliższych dniach. Jedynie w centrum i na wschodzie, po przejściu opadów, sytuacja może lokalnie nieznacznie się poprawić. Najkorzystniej pod tym względem wygląda południowy wschód Polski, gdzie po ostatnich opadach sytuacja znacznie się poprawiła i przy prognozowanych dalszych opadach może się utrzymywać na takim poziomie.
Długi weekend to czas wycieczek, ale wybierając się na łono natury, zwłaszcza w tych szczególnie zagrożonych rejonach, bądźmy ostrożni, nie rozpalajmy grillów czy ognisk, aby nie powodować dodatkowego zagrożenia.