Przejdź do treści

16.12.2022

Prognoza pogody dla Polski 16-18.12.2022 oraz orientacyjna prognoza pogody dla Polski 18-22.12.2022

Ważność: piątek i piątek/sobota
Od godz. 07:30 dnia 16.12.202 do godz. 07:30 dnia 17.12.2022

W dzień zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami, na zachodzie i północy większe przejaśnienia. Miejscami opady śniegu. W południowo-wschodniej połowie kraju prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej miejscami o 5 cm do 10 cm. Na Podlasiu i Polesiu Lubelskim opady mogą być okresami o natężeniu umiarkowanym i wówczas możliwe jest ograniczenie widzialności do 500 m. Na południowym wschodzie prognozowany jest także deszcz ze śniegiem i deszcz, także marznący i powodujący gołoledź. Prognozowana suma opadów na południu i południowym wschodzie to około 10 mm. Rano na północy i zachodzie możliwe jeszcze marznące mgły ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura maksymalna od -7°C na Suwalszczyźnie, około -3°C w centrum, do 3°C na Podkarpaciu. Wiatr na północnym zachodzie słaby, zmienny, na pozostałym obszarze słaby i umiarkowany, na wschodzie okresami porywisty, z kierunków wschodnich przez północne stopniowo skręcający na zachodnie. W Tatrach porywy wiatru do 75 km/h, a w Sudetach do 65 km/h. W górach oraz miejscami na wschodzie zawieje i zamiecie śnieżne.

W nocy zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami, tylko na zachodzie i północy większe przejaśnienia. Miejscami opady śniegu, na południowym wschodzie także deszczu ze śniegiem i deszczu marznącego powodującego gołoledź. W województwie śląskim i małopolskim przyrost pokrywy śnieżnej miejscami o 5 cm. Na północy i zachodzie kraju lokalnie marznące mgły ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura minimalna od -14°C na północy, około -9°C w centrum, do -2°C na krańcach południowo wschodnich Podkarpacia i nad samym morzem. W przypadku rozpogodzeń na Warmii lokalnie -19°C. Wiatr na północnym zachodzie słaby, zmienny, na pozostałym obszarze słaby i umiarkowany, na południowym wschodzie okresami porywisty, z kierunków północnych i zachodnich. W Tatrach porywy wiatru do 60 km/h. W górach zawieje i zamiecie śnieżne.

Groźne zjawiska w dzień:
W woj. śląskim, małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim i lubelskim opady marznącego deszczu powodującego gołoledź.
W woj. opolskim, śląskim, małopolskim, mazowieckim, lubelskim i podlaskim intensywne opady śniegu – miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o 7 cm do 10 cm.
Skutki:
Marznące opady - drogi, tory i chodniki bardzo śliskie, oblodzenie linii napowietrznych i drzew.
Intensywne opady śniegu - utrudnienia komunikacyjne, ślisko, ograniczona widzialność, łamanie gałęzi, możliwość zamknięcia lotnisk.

Groźne zjawiska w nocy:
Na Warmii, Mazurach, Podlasiu i Pomorzu silny mróz – temperatura minimalna miejscami spadnie do -14°C, możliwe -19°C.
Na południowym wschodzie opady marznącego deszczu powodującego gołoledź.
Na północnym zachodzie lokalnie marznące mgły ograniczające widzialność do 200 m.
Skutki:
Silny mróz - możliwość wychłodzenia, dyskomfort z powodu zimna, możliwe uszkodzenia rurociągów, torów, trudności z uruchomieniem pojazdów silnikowych.
Marznące opady - drogi, tory i chodniki bardzo śliskie, oblodzenie linii napowietrznych i drzew.

Ważność: sobota i sobota/niedziela
Od godz. 07:30  dnia 17.12.202 do godz. 07:30 dnia 18.12.2022

W dzień na południu i wschodzie zachmurzenie duże, na pozostałym obszarze umiarkowane i duże, z możliwością rozpogodzeń na północnym zachodzie. Miejscami, głównie na południu, opady śniegu. W Bieszczadach prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm. Rano na zachodzie lokalnie marznące mgły ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura maksymalna od -8°C na północnym wschodzie, około -5°C w centrum, do 1°C na wybrzeżu. Wiatr na północnym zachodzie słaby, zmienny z przewagą południowo-zachodniego, na pozostałym obszarze słaby i umiarkowany, północno-zachodni. W górach zawieje i zamiecie śnieżne.

W nocy zachmurzenie duże z rozpogodzeniami, głównie w zachodniej połowie kraju. Miejscami na południowym wschodzie i północnym zachodzie słabe opady śniegu. Liczne marznące mgły ograniczające widzialność do 200 m, na północnym wschodzie okresami do 100 m, miejscami osadzające szadź. Temperatura minimalna od -17°C na wschodzie i południu, około -12°C w centrum, do -7°C na zachodzie i -2°C na wybrzeżu; w rejonach podgórskich Karpat lokalnie około -19°C. Wiatr słaby, miejscami umiarkowany, z kierunków zachodnich, na zachodzie skręcający na południowy. W górach możliwe zamiecie śnieżne.

Na dzień nie prognozuje się groźnych zjawisk.

Groźne zjawiska w nocy:
Na wschodzie i południu kraju silny mróz – temperatura minimalna miejscami spadnie do -17°C, w rejonach podgórskich Karpat do około -19°C.
Liczne gęste marznące mgły, miejscami osadzające szadź i ograniczające widzialność do 100-200 m.
Skutki:
Silny mróz - możliwość wychłodzenia, dyskomfort z powodu zimna, możliwe uszkodzenia rurociągów, torów, trudności z uruchomieniem pojazdów silnikowych.
Gęste mgły osadzające szadź – ograniczona widzialność, utrudnienia komunikacyjne, ślisko.

Orientacyjna prognoza pogody dla Polski 18-22.12.2022

Ważność: niedziela do czwartku
od godz. 07:30 dnia 18.12.2022 do godz. 19:30 dnia 22.12.2022

W niedzielę nad Polską obecny będzie wyż. W nocy z niedzieli na poniedziałek we wschodniej i południowej części kraju prognozuje się liczne rozpogodzenia, które skutkować będą znacznym spadkiem temperatury. Temperatura minimalna miejscami wyniesie około -17°C, a w rejonach podgórskich Karpat nawet około -20°C.  

Od poniedziałku nad Polskę zacznie napływać coraz cieplejsze powietrze. Od zachodu wkroczy front atmosferyczny z opadami deszczu ze śniegiem, deszczu i deszczu marznącego powodującego gołoledź, który odsunie się na wschód dopiero w nocy z wtorku na środę. Będzie ślisko. Dodatkowo ocieplenie i opady deszczu spowodują miejscami gwałtowne topnienie pokrywy śnieżnej. Roztopy mogą lokalnie wpływać na sytuację hydrologiczną.
Kolejne marznące opady deszczu możliwe są w czwartek na południu i wschodzie kraju.

Oprac.: Anna Woźniak