Przejdź do treści

18.01.2023

Prognoza pogody na 18-19.01.2023

W środę, w godzinach porannych, nad Małopolskę nasunie się płytki niż, którego ośrodek dość szybko przemieści się na północny wschód i wieczorem będzie już nad Suwalszczyzną. Z niżem dotrze układ frontów atmosferycznych, który przyniesie nad wschodnią Polską opady deszczu, a od Dolnego Śląska po Mazury opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Opady chwilami mogą być intensywne. Na południowym wschodzie może spaść do 35 mm deszczu, a w pasie od Dolnego Śląska po Mazury opady śniegu  mogą przynieść wzrost grubości pokrywy śnieżnej o 8 do 15 cm. W południo-wschodniej Polsce, w związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu, spodziewane są wzrosty poziomu wody w strefie stanów wysokich. Wzrosty mogą mieć gwałtowny charakter z lokalnymi przekroczeniami stanów ostrzegawczych, punktowo możliwe przekroczenia stanów alarmowych.

W nocy ze środy na czwartek opady śniegu występować będą już tylko na Mazurach. W czwartek rano, na południowym wschodzie, pojawi się kolejna strefa opadów śniegu, która obejmie Podkarpacie, Małopolskę i Lubelszczyznę. Przesuwać się ona będzie w kierunku północno-wschodnim; opady mogą spowodować przyrost grubości pokrywy śnieżnej o 8 do 10 cm.

Wraz z niżem w środę napłynie nad Polskę południowo-wschodnią cieplejsze powietrze, tam temperatura wzrośnie do 9°C; na pozostałym obszarze kraju będzie około 1°C. W Bieszczadach i Tatrach wzrośnie także prędkość i porywistość południowo-zachodniego wiatru.

Noc ze środy na czwartek ze spadkiem temperatury powietrza poniżej 0°C, a więc możliwe zamarzanie mokrych (po wcześniejszych opadach deszczu i śniegu) nawierzchni dróg i chodników. Zalecamy zachować ostrożność na drogach, będzie ślisko!