Przejdź do treści

20.01.2020

Prognoza pogody na 4 tydzień roku (20-26.01.2020)

Najbliższy tydzień zapowiada się jako ciepły, a po ustąpieniu nocnych oraz porannych mgieł jako dość słoneczny na przeważającym obszarze kraju.

W dzień temperatura powietrza będzie się kształtować w zakresie od 0°C do 7°C. Jedynie nocami, w rozpogodzeniach, prognozowane są lokalne spadki temperatury do -5°C; w kotlinach karpackich spadki mogą być większe, do około -10°C. Początkowo, miejscami na południu i wschodzie, wystąpią słabe opady deszczu ze śniegiem oraz deszczu, w górach śniegu. Pod koniec tygodnia opady deszczu ze śniegiem i deszczu są spodziewane na obszarze całego kraju, w górach oczywiście będzie padał śnieg.

W poniedziałek Polska znajdzie się w zasięgu słabnącego wyżu znad Wysp Brytyjskich i Europy Centralnej. Ciśnienie atmosferyczne jeszcze bardzo wysokie, około 1045 hPa, ale zacznie już powoli spadać. Po ustąpieniu porannych mgieł słonecznie na północy i w centrum kraju, na południu jeszcze sporo chmur i tam słabe opady deszczu ze śniegiem i śniegu.

We wtorek i środę na północnym wschodzie i wschodzie zaznaczy się przejściowo zatoka z chłodnym frontem atmosferycznym, co w pogodzie przejawi się większym zachmurzeniem i gdzieniegdzie słabymi opadami deszczu i deszczu ze śniegiem; w Karpatach śniegu. Wzrośnie również prędkość wiatru i będzie on porywisty.

Od czwartku do soboty ponownie znajdziemy się w zasięgu wyżu z centrami przemieszczającymi się z zachodu Europy w kierunku Morza Czarnego. Ciśnienie atmosferyczne w centrum wyżu wyniesie około 1030 hPa. Wyż ten przyniesie nam miejscami gęste mgły, również mgły osadzające szadź oraz w nocnych rozpogodzeniach spadki temperatury powietrza poniżej 0°C, ale jednocześnie sporo słońca w ciągu dnia. Uciszy się także wiatr.

W niedzielę spodziewana jest zmiana pogody; w całym kraju dużo chmur, z których padać będzie deszcz, deszcz ze śniegiem oraz w górach śnieg.