Przejdź do treści

06.03.2023

Prognoza synoptyczna na 10 tydzień roku (06-12.03.2023)

Pogoda w najbliższym tygodniu jak z przysłowia „W marcu jak w garncu”. Okresy typowo zimowe będą przeplatane falami ocieplenia. Nawet na nizinach przejściowo pojawi się kilkucentymetrowa pokrywa śnieżna, aby za chwilę zniknąć w opadach deszczu. Będą też dni z silniejszym wiatrem, zwłaszcza nad morzem. Porywy wiatru będą przekraczać 70 km/h.

W poniedziałek na północy zachmurzenie umiarkowane i duże, w pozostałej części kraju na ogół duże. Miejscami, głównie w centrum i na zachodzie, słabe opady śniegu lub deszczu ze śniegiem. Pod wieczór na południowym zachodzie i południu kraju także opady deszczu. Temperatura maksymalna od –1°C na północnym wschodzie i w dolinach karpackich do 5°C na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni i zachodni.

W nocy z poniedziałku na wtorek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami opady śniegu. Miejscami możliwe oblodzenie nawierzchni dróg i chodników. Na północy Mazowsza i na Podlasiu prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm. Temperatura minimalna od –6°C miejscami na północy kraju do –1°C na południowym zachodzie i nad morzem. Wiatr słaby, na zachodzie wzrastający do umiarkowanego, przeważnie południowo-zachodni. W Sudetach porywy wiatru do 85 km/h, w Tatrach do 70 km/h.

We wtorek zachmurzenie duże z rozpogodzeniami na wschodzie i w centrum kraju. Na południu na ogół bez opadów, tylko w górach słabe opady śniegu. W pozostałej części kraju postępujące z zachodu na wschód opady śniegu przechodzące w deszcz ze śniegiem i deszcz. Na wybrzeżu, Pomorzu i Warmii możliwy przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm. Temperatura maksymalna od 1°C na północy i w dolinach karpackich do 7°C na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, wzrastający na północnym zachodzie i północy kraju do dość silnego, nad morzem w porywach do 75 km/h, na krańcach zachodnich do 60 km/h, wieczorem w centrum kraju do 55 km/h, południowo-zachodni i południowy. W Sudetach porywy wiatru do 100 km/h, w Tatrach do 80 km/h, miejscami zawieje i zamiecie śnieżne.

W nocy z wtorku na środę opady śniegu i deszczu ze śniegiem, już tylko słaby mróz. Początkowo na północy utrzyma się silniejszy wiatr, nad morzem i w rejonie Zalewu Wiślanego w porywach do 80 km/h, z kierunków zachodnich. Wiatr będzie stopniowo słabł.

W środę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami opady śniegu i deszczu ze śniegiem, na południu także deszczu. Temperatura od około 1°C na Pomorzu i w dolinach karpackich do 4°C w centrum kraju i 9°C na Podkarpaciu. Wiatr umiarkowany, porywisty, nad morzem w porywach do około 70 km/h, z kierunków zachodnich.

W czwartek na północy na ogół pogodnie. W pozostałej części kraju więcej chmur i opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Temperatura od 1°C do 6°C, w dolinach karpackich od –2°C do 1°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zmieniających się.

W piątek zachmurzenie umiarkowane i duże. Opady śniegu i deszczu ze śniegiem, od zachodu przechodzące w opady deszczu. Temperatura maksymalna od 1°C do 6°C, w dolinach karpackich około 0°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na zachodzie w porywach do 60 km/h, z kierunków zachodnich i południowych.

Końcówka tygodnia przyniesie pochmurną pogodę, okresami będzie padał śnieg, deszczu ze śniegiem i deszcz. Na sobotę prognozujemy ocieplenie, na południowym zachodzie nawet do 10-13°C. Nie należy jednak przywiązywać się do tego scenariusza, ponieważ jest on obarczony dużą niepewnością. Nie możemy wykluczyć, że zamiast ocieplenia nadejdzie ochłodzenie.